Camera Deputatilor: Legea privind sistemul de vot uninominal majoritar a trecut de Comisia juridica. S-a decis eliminarea pragului electoral de 5% si adoptarea unei prevederi pentru comunitatile minoritare

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 21 mai 2012, 19:29 Alegeri 2012 | Legea Electorala


Comisia juridica a Camerei Deputatilor a dat luni raport favorabil legii privind sistemul uninominal majoritar intr-un singur tur de scrutin cu 14 voturi pentru, 5 impotriva si o abtinere. Comisia juridica a Camerei a amendat proiectul Ponta-Antonescu si a introdus un amendament potrivit caruia in judetele unde exista comunitati minoritare cu reprezentare mai mare de 7%, minoritatea respectiva primeste un mandat de parlamentar in plus. "Aceasta modificare va creste numarul de mandate de deputat cu maxim zece, a explicat vicepresedintele Comisiei Juridice", Florin Iordache. De asemenea, deputatii juristi au eliminat din textul legii  pragul electoral de 5%.

Vicepresedintele Comisiei juridice din Camera Deputatilor, Florin Iordache, a declarat ca prin amendamentul privind reprezentativitatea minoritatilor la legea privind votul uninominal va creste numarul parlamentarilor, cu maxim 10 mandate de deputat in plus fata de cate sunt acum.

"Cei care au reprezentativitate peste 7% intr-un judet primesc un mandat de deputat. De exemplu, pentru Harghita si in Covasna sunt patru deputati. Daca toti cei patru care castiga mandate sunt maghiari, automat, pe langa cei patru, romanii vor primi un mandat de deputat.

In Brasov sau in Cluj, unde maghiarii au peste 7%, daca ei nu castiga un mandat in aceste judete vor primi automat un mandat de deputat. Ni se pare normal si credem ca este oportun si in Brasov, Cluj sau alte judete populatia etnica sa aiba un deputat. in extremis, exista 7, 8, 10 mandate care ar aparea in plus fata de cele care sunt acum prin acest amendament", a explicat Iordache.

Initiativa legislativa a USL propune modificarea legii electorale astfel incat alegerile parlamentare sa se desfasoare in sistem uninominal majoritar intr-un singur tur (atribuirea mandatelor de deputat si senator se va face intr-o singura etapa). Sistemul uninominal presupune ca, in urma alegerilor parlamentare, sunt declarati invingatori cei care reusesc sa obtina cele mai multe voturi in colegiile in care candideaza.

In cazul unui blocaj, initiatorii propun organizarea, la doua saptamani de la primul tur de scrutin, unui nou tur de scrutin, la care sa participe numai candidatii aflati in situatie de egalitate. In urma desfasurarii celui de-al doilea tur de scrutin, este declarat ales candidatul care a obtinut numarul cel mai mare de voturi valabil exprimate.   

Deputatii juristi au respins amendamentul propus de PDL privind reducerea numarului de parlamentari la 300 si au decis sa pastreze aceleasi colegii electorale ca la alegerile din 2008.

Raportul a fost votat de catre deputatii PSD, PNL si UNPR in timp ce PDL a votat impotriva iar UDMR s-a abtinut. Proiectul de lege a fost dezbatut in regim de urgenta la Senat si a fost criticat atat de PDL si UDMR cat si de reprezentantii societatii civile.

Camera Deputatilor este for decizional. Proiectul de lege urmeaza sa intre marti dimineata in sedinta de plen a Camerei Deputatilor, la vot final.


Citeste si:








Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1650 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    MINCINOSILOR (Luni, 21 mai 2012, 20:07)

    JG [utilizator]

    Ati promis ca mentineti sau ridicati pragul electoral de 5%.
    Sau acum unepere-u trebuie sa traiasca?
    RUSINE!
  • +2 (2 voturi)    
    Comunitati minoritare (Luni, 21 mai 2012, 20:59)

    Andrei [anonim]

    "in judetele unde exista comunitati minoritare cu reprezentare mai mare de 7%, minoritatea respectiva primeste un mandat de parlamentar in plus."

    Sa inteleg ca vom avea din oficiu parlamentari rromi pentru judetele Mures, Calarasi si Bihor?
  • +3 (3 voturi)    
    Singura solutie.. (Luni, 21 mai 2012, 21:08)

    Nedumeritu` [anonim]

    ...sa prinda "legal" si PC ( ...lui Felix, varanul desigur) vreun loc in Parlamentul Romaniei. A inceput USL ul sa plateasca politele ..??..!! ......" Unde esti tu Tepes Doamne ?..... "
  • +2 (2 voturi)    
    Societatea civila,adica cine,ongisti portocalii (Luni, 21 mai 2012, 22:02)

    smen [anonim]

    Iata ce zicea vajnicii oameni de ''dreapta'' acum un an
    PDL a susţinut şi susţine pînă la capăt votul uninominal, nu să vii de pe locul trei sau doi“, ne spunea, de curînd, vicepreşedintele PDL, domnul Flutur! „Este important ca voturile să se reflecte în rezultate. Deci cine a ieşit primul să cîştige şi mandatul. E inadmisibil să cîştigi de pe locul doi sau trei, aşa cum s-a întîmplat în 2008“, ne declara cu aceeaşi indignare imaculata doamnă Monica Macovei, care preciza că această modificare este o prioritate pentru PDL! La rîndul său, bătăioasa doamnă Elena Udrea, tot în calitate de vicepre­şedinte al PDL, susţinea că este şi dumneaei întru totul pentru uninominalul pur, într-un singur tur: „În Parlament sînt oameni care au ieşit pe locul trei şi cu toate astea sînt parlamentari. Deci au ajuns acolo printr-un fals, şi lucrul acesta trebuie corectat!
    • +3 (3 voturi)    
      Off off mai mai (Marţi, 22 mai 2012, 7:37)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui smen

      Mai gandesti cu capul tau macar din cand in cand? E vorba de vot uninominal INTR-UN SINGUR TUR DE SCRUTIN. Adica sper ca pe intelesul tau daca cineva are 25 la suta din sufragii iar ceilalti au mai putin inseamna ca cel cu 25 la suta va fi deputat sau senator. Ti se pare normal ca un om care reprezin ta 25 la suta din voturile unei comunitati sa te reprezinte?Se stie ca votantii usl sunt mai constiinciosi si aici e mare problema. Nu am nimic impotriva votului uninominal pur dar din doua tururi de scrutin. Si inca ceva daca nici acum nu iti dai seama de ce ni se pregateste: de ce nu sunt de acord cu micsorarea numarului de parlamentari la 300 asa cum a fost VOINTA POPORULUI LA REFERENDUM? Incepe sa-ti pui cat mai multe semne de intrebare si poate vei ajunge la o concluzie.
  • +3 (3 voturi)    
    O tampenie... (Luni, 21 mai 2012, 22:12)

    Andrei [anonim]

    ...introducerea unor prevederi care sustin parlamentari etnici. Nu etnia ar trebui reprezentata in parlament ci cetateni romani.
  • +2 (2 voturi)    
    Referendum?!? (Marţi, 22 mai 2012, 0:31)

    Io. [anonim]

    Parca romanii au votat cu 70-80% sa ajungem la 300 de parlamentari?

    Alo USL parca ziceati ca poporul va impinge de la spate sa preluati puterea sa ii indepliniti dorintele...

    Cred ca v-a impins cam repede si dorintele poporului au ramas in urma.

    Noapte buna Romania
    • -1 (1 vot)    
      de ce ezste de vina usl... (Marţi, 29 mai 2012, 10:43)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Io.

      ...ca nu respecta referendumul aruncat la cosul de gunoi de catre pdl?
  • +1 (1 vot)    
    DINAMITATI CASA POPORULUI!!! (Marţi, 22 mai 2012, 19:42)

    Jimmy Hoffa [anonim]

    prin referendum, poporul a decis ca parlamentul sa aiba 300 de membri. conform noului sistem vor fi 10 in plus fata de numarul actual. de ce s-a mai organizat referendumul? acum 1 luna de zile usl-ul urla ca basescu+pdl au instaurat dictatura. iar acum usl-ul calca in picioare decizia poporului. sa va fie rusine! toti parlamentarii se ghideaza dupa acelasi principiu: ne doare in dos de cei care ne-au votat! cat va mai dura, doamne, asta?
  • +1 (1 vot)    
    latrailor (Joi, 24 mai 2012, 19:34)

    Baltaretu [utilizator]

    una ati zis alta ati facut.Atata inconstienta n-am vazut.
    Maimutoilor! In loc sa micsorati cheltuielile cu parerile celor 500 le parlamentari, voi le mariti? De unde bani trantorilor? Sau 51% vor vota legi ca o masinarie de vot si 49 % stau acasa sau in concedii... prin greva parlamentara.T A C A N I T I L O R, voua si celor care ii sustin.Mrim si nu mai vedem oameni seriosi la cirma tarii si bineinteles de unde o Roamanie serioasa
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru unii lucrurile mai au nevoie de timp (Duminică, 27 mai 2012, 21:18)

    Virgil Popescu [anonim]

    Când “lucrurile importante au nevoie de timp”, nimeni nu îl poate întrece pe actualul primar la Iaşului, Nichita. Administraţia locală a devenit un loc de pelerinaj pentru cei lipsiţi de scrupule şi respect pentru cetăţeni.
    http://www.youtube.com/watch?v=ZscYlCAV2DI