Actualizat acum

Incontinența urinară. Proceduri terapeutice cu laserul FOTONA în ginecologie. Dr. Mihaela Vasilescu a discutat online cu cititorii

de R.F.     HotNews.ro
Miercuri, 7 august 2019, 15:48 DoctorH - Intreaba un Medic


Mihaela Vasilescu
Foto: MedLife.ro
​Mii de femei din România se confruntă zilnic cu probleme asociate incontinenței urinare. O soluție rapidă și non-invazivă este laserul FOTONA, care se utilizează și în alte proceduri terapeutice ginecologice. Care sunt avantajele folosirii laserului FOTONA, ce afecțiuni tratează și care sunt rezultatele? Dr. Mihaela Vasilescu, Medic Primar Specialitate Ginecologie, Hyperclinica MedLife Grivita, a discutat online cu cititorii.

Nota redacției:
  • Puneți întrebările în formularul de comentarii de la finalul articolului;
  • Pentru a păstra coerența și relevanța discuției, nu vom valida comentariile care nu se referă la temele anunțate, care nu conțin întrebări sau care constau în atacuri la persoană.




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.












3765 vizualizari

  • Rejuvenare vaginala (Joi, 8 august 2019, 7:55)

    Andra [anonim]

    Se fac mai multe ședințe, proceduri sau e una singura? Cât costă și la cât timp după poți reîncepe viața sexuală? Mulțumesc
    • R (Joi, 8 august 2019, 10:27)

      Mihaela Vasilescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Andra

      Se face o singura procedura care se numeste INTIMALASE si care poate necesita mai multe sedinte, spatiate la 3, 4 saptamani, in functie de conditiile locale apreciate la un consult prealabil. Costul depinde de clinica si nu e acoperit de casa de asigurari. Dupa fiecare sedinta, exista o restrictie de 10 zile sau perioada de repaus sexual de 10 zile.
  • La copii (Joi, 8 august 2019, 7:58)

    Traian [anonim]

    Se poate folosi și în cazul incontinentei urinare la copii?
    • R (Joi, 8 august 2019, 10:27)

      Mihaela Vasilescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Traian

      Nu, incontinenta urinara la copii nu este incontinenta urinara de efort. Nu exista studii in acest sens.
  • Operație (Joi, 8 august 2019, 8:14)

    Cris [anonim]

    Mama mea suferă de incontinenta urinara. Are 67 de ani. La efort se întâmplă. E mai sigură decât operația clasica? Se poate face la vârsta ei? Mulțumesc
    • R (Joi, 8 august 2019, 10:36)

      Mihaela Vasilescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Cris

      Nu exista limita de varsta. Procedura este non invaziva, nu necesita spitalizare, sedintele se desfasoara in cabinet, fara durere, fara impotenta fnctionala, pacienta poate pleca imediat. Desi rezultatele definite ( frecevent pierderile urinare sunt reduse de la prima sedinta) se vad la cateva luni, acestea sunt pe termen lung si implica imbunatatiri structurale definitive.
  • incontinenta urinara (Joi, 8 august 2019, 10:05)

    PUIU ANA [anonim]

    aceasta metoda este eficienta si in incontinenta din cauza unei vezici urinare hiperactive si existentei unui cistocel ?
    • R (Joi, 8 august 2019, 10:38)

      Mihaela Vasilescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui PUIU ANA

      Vezica urinara hiperactiva nu este incontinenta de efort, ci are o cauza neurologica sau metabolica. Nu este tratata prin procedura laser. In cazul cistocelului, se poate face aceasta procedura cu rezultate foarte bune.
  • Cauze (Joi, 8 august 2019, 10:16)

    Simona [anonim]

    Care sunt cauzele pentru care se ajunge la incontinenta urinara?

    Este o varsta la care suntem predispuse sa apara aceasta afectiune?

    Cum se rezolva aceasta problema?
    • R (Joi, 8 august 2019, 10:56)

      Mihaela Vasilescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Simona

      Cauzele sunt multiple: predispoziti genetice, multiparitate, mai multe sarcini, feti cu greutati mari la nastere, eforturile fizice intense si sustinute, alte boli asociate, cum ar fi boli de colagen, boli autimune si asa mai departe. Exista insa paciente care nu au nascut si au aceasta problema, precum si paciente care au nascut prin cezariana si se confrunta cu pierderi de urina.

      Statistic, perimenopauza mai frecvent, dar exista si paciente tinere care se adreseaza pentru aceasta afectiune, unele care nu au nascut.

      Pana acum cativa ani, rezolvarea preuspunea doar interventie chirurgicala clasica sau prin folosirea bandeletei. Laserul a aparut ca o aternativa viabila cu avantaje si eficienta foarte bune. Recidiveaza dupa operatii in multe cazuri, insa cu laser eficienta este pe termen lung, presupunand remodalarea definitiva a tesutului conjunctiv.
  • vezica (Vineri, 9 august 2019, 9:43)

    rodica [anonim]

    am 62 de ani intimpin probleme cu urinatul des si putin cantitativ .,am luat tratament cu Vesicare fara pra mare rezultat , analize etc nu este infectie apoi am shimbat pe un alt medicament Betmiga este deranjant mai ales la drumuri cu masina sau tren ce ma sfatuiti este necesara o interventie cu laser , cum se fac prigramari cam cit este costul mentionez ca nu am nasteri sau alte interventii multumesc
  • Incontinenta (Vineri, 9 august 2019, 11:15)

    Dana [anonim]

    Daca in 2015 am fost deja cusuta (nu am banda, doar pur si simplu cusuta) pentru "rupere de perineu" (cum se spune in limbajul care nu e de specialitate), si acum am incontinenta urinara se poate folosi metoada laserului?
    Mentionez ca am 50 de ani, nu sunt inca la menopauza.
    Multumesc