Actualizat acum

Terapia cu laser a pietrelor la rinichi. Cătălin Belinski, medic primar urologie, a discutat online cu cititorii

de R.F.     HotNews.ro
Miercuri, 17 iulie 2019, 12:11 DoctorH - Intreaba un Medic


Catalin Belinski
Foto: Facebook
​Litiaza renala (pietrele la rinichi) este o afecțiune urologica frecventă care produce dureri mari și persistente. Care sunt cauzele și cum o putem trata eficient prin terapia cu laser? Cătălin Belinski, medic primar urologie, Hyperclinica MedLife Grivita, a discutat online cu cititorii.

Nota redacției:
  • Puneți întrebările în formularul de comentarii de la finalul articolului;
  • Pentru a păstra coerența și relevanța discuției, nu vom valida comentariile care nu se referă la temele anunțate, care nu conțin întrebări sau care constau în atacuri la persoană.




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.










4972 vizualizari

  • tratament pt un singur rinichi? (Miercuri, 17 iulie 2019, 12:22)

    Dedalus [anonim]

    1) Poate fi tratata cu laser litiaza renala la o pacienta octogenara cu un singur rinichi, aflat in dializa?

    2) Care sunt dimensiunile minime (nu maxime) ale pietrelor pentru care se poate face urolitiaza cu laser?
    • r (Joi, 18 iulie 2019, 14:54)

      Catalin Belinski [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dedalus

      1. In principiu, da. Rinichiul unic, varsta sau prezenta insuficientei renale cronice nu reprezinta contraindicatii ale terapiei cu laser.
      2. Nu doar dimensiunea stabileste indicatia de terapie laser, ci si localizarea, contextul clinic si aparitia complicatiilor.
  • piatra la rinichi de sub 10 mm (Miercuri, 17 iulie 2019, 15:04)

    Adriana [anonim]

    Am doua pietre la rinichi: una de 4 mm si alta de 6 mm. De curand, am avut o procedura de ESWL care nu a avut succes. Sunt programata la o alta sesiune de ESWL, care nu se stie daca va avea succes. Sunt sanse mai mari sa scap de pietre cu terapia prin laser din prima?
    • Putin probabil (Joi, 18 iulie 2019, 11:33)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Adriana

      Sa scapi de ambele pietre prin terapia laser (ureteroscopie). Cel mai probabil vor fi 2-3 interventii.
    • r (Joi, 18 iulie 2019, 14:56)

      Catalin Belinski [hotnews.ro] i-a raspuns lui Adriana

      Nu cred ca acesti calculi necesita terapia cu laser per primam. Si nici ESWL. Se poate incerca la inceput tratament medicamentos.
  • infectii urinare (Joi, 18 iulie 2019, 15:44)

    mara [anonim]

    Primavara si toamna am des infectii urinare, uneori coincid cu cate o colica renala. Ce pot face sa nu mai patesc din astea. Deocamdata tratament am primit doar antibiotic si diverse chestii, gen uraktiv. Multumesc.
  • masuri (Vineri, 19 iulie 2019, 8:16)

    Dedalus [utilizator]

    @Mara
    1) Revizuieste metoda prin care te speli pe maini: manevra corecta (vezi pe net sau afisata pe pereti prin spitale), minim 40s sapunul pe intreaga suprafata a mainii
    2) Verifica igiena de la baie: aerisire, coboara capacul WC cand tragi apa, tine hartia igienica mai departe de vasul de WC
    3) Aceleasi pentru familie/anturaj

    Mai sunt si altele - intreaba mediul de familie.

    Infectia urinara trebuie confirmata de medic (inclusiv analiza) si tratamentul tot mediul il da (nu farmacistul!)

    Nu te lua dupa reclamele la TV!!!
  • Programare (Vineri, 19 iulie 2019, 8:53)

    Marcela [anonim]

    Buna dimineata,

    Va rog, daca se poate o programare la d-vs saptamana urmatoare, dupa amiaza.

    Va multumesc,

    Cu stima,

    Marcela nae