Întreabă un medic

Ce este varicocelul? Cauze, simptome, tratament. Dr. Crețeanu Mihai, Medic Primar, a răspuns întrebărilor cititorilor. Intră în articol pentru a citi răspunsurile

de Narcis Anton     HotNews.ro
Miercuri, 3 iulie 2019, 14:36 DoctorH - Intreaba un Medic


Creteanu Mihai
Foto: MedLife
Varicocelul reprezintă dilatarea anormală a venelor testiculare, cu alte cuvinte varice ale testiculelor. Apare preponderent la bărbații care stau mult în picioare, în majoritatea cazurilor la nivelul testiculului stâng. Testiculul pare la început mai mare, cu dilatații venoase neregulate, palpabile prin peretele scrotal. Treptat, varicozitățile ajung să se extindă și la scrot, în timp ce testiculul propriu-zis se poate atrofia.

Dr. Crețeanu Mihai, Medic Primar Spitalul AngioLife, Specialitate Radiologie Intervențională a răspuns întrebărilor cititorilor

Întâlnirea online s-a încheiat

Nota redacției:
  • Puneți întrebările în formularul de comentarii de la finalul articolului;
  • Pentru a păstra coerența și relevanța discuției, nu vom valida comentariile care nu se referă la temele anunțate, care nu conțin întrebări sau care constau în atacuri la persoană.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4329 vizualizari

  • Buna ziua (Miercuri, 3 iulie 2019, 15:00)

    Fanel01 [utilizator]

    M-am operat de varicocel stang in anul 2012 apoi a recidivat , venele nu mai sunt la fel de dilatate dar acea jena si efect de greutate in testicol s-au amplificat. Exista o alta metoda mai noua(revolutionara) sau procedeu fara a fi nevoie de rahianestezie ?
    Multumesc anticipat.
    • Răspuns (Joi, 4 iulie 2019, 10:45)

      Mihai Creteanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Fanel01

      Intervenția de embolizare se face doar cu anestezie locală (fără rahianestezie). În situația dvs. (post intervenție chirurgicală clasică) este indicată cel puțin o flebografie diagnostică la nivelul venei testiculare stângi pentru a decide oportunitatea intervenției de embolizare. Puteți să vă programați pentru un consult la clinica MedLife Grivița.
  • tratament varicocel (Miercuri, 3 iulie 2019, 15:47)

    Nicu [anonim]

    Buna ziua,
    Exista ceva tratament medicamentos pentru a reduce varicocelul?
    • Răspuns (Joi, 4 iulie 2019, 10:47)

      Mihai Creteanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Nicu

      Din păcate, pentru această afecțiune nu există un tratament medicamentos. Puteți alege între varianta intervenției clasice sau a embolizării.
  • varicocel (Miercuri, 3 iulie 2019, 18:52)

    belu [anonim]

    Buna ziua, am varicocel la testiculul stang de mai bine de 15 ani, dar nu am niciun fel de simptome (este vizibil si il simt la palpare). Ar trebui sa imi fac griji sau sa il tratez? Mentionez ca cel mai frica mi-ar fi de operatie. Multumesc!
    • Răspuns (Joi, 4 iulie 2019, 10:51)

      Mihai Creteanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui belu

      Decizia cea mai bună o puteți lua după un consult la medicul urolog și radiolog intervenționist. Aveți nepărat nevoie de o ecografie cu semnal Doppler la nivel testicular.
  • Varicocel & infertilitatea (Joi, 4 iulie 2019, 2:07)

    Nedumerire [anonim]

    Buna ziua,
    Banuiesc ca am varicocel la testicolul stang de mai bine de 10 ani, dar nu m-am gandit ca e o afectiune asta eu fiind o persoana careia i se vad venele destul de proeminent.
    Tot cam de aceeasi perioada am observat ca lichidul seminal este fie translucid cu mici bucatele coagulate fie de culoare normala, dar devine translucida repede si se creeaza acele coagulari.
    De ceva timp incercam sa facem un copil si cand am vazut ca dupa ceva incercari nu am reusit am inceput sa cautam raspunsuri.
    Operarea varicocelului poate rezolva problema infertilitatii?
    Pentru operare se poate folosi alta anestezie in afara de rahianestezie?
    Care este tipul de operatie cu rata cea mai mare de succes si recidiva cat mai mica?

    Dupa operatie in cam cat timp putem sa vorbim de o imbunatatire a fertilitatii?

    Multumesc :)
    • Răspuns (Joi, 4 iulie 2019, 10:59)

      Mihai Creteanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Nedumerire

      Pentru a vă clarifica metoda de tratament optimă pentru dvs., aveți nevoie de un consult la medicul urolog și la un radiolog intervenționist, alături de o ecografie testiculară cu semnal Doppler.

      În cazul în care se confirmă diagnosticul de varicocel, atunci problema infertilității poate fi tratată.

      La operația clasică se folosește rahianestezia, iar la operația de emobilizare se folosește doar anestezia locală.

      În cazul reușitei procedurii, în trei luni de zile ar trebui să se vadă o imbunătățire a fertilității.
  • varicocel.. drept. (Joi, 4 iulie 2019, 7:37)

    anion [utilizator]

    Inca din 1973 testicolul drept a suferit o umflatura si s-a mentinut asa mult timp. Aveam dureri cateodata, neesentiale si l-am lasat in pace. Apoi din 2008 in urma unui tratament hormonal pentru ADK-P s-a micsorat la normal fara dureri, a revenit dupa intrerupere tratament, a disparut dupa reluare tratament, iar acum in tratament este dureros la apasare. In plus de un an de zile s-a activat si o hernie inghinala deasupra scrotului pe partea dreapta si ea tot dureroasa la palpare. La Medlife am facut un RMN anul trecut si referindu-se la hernie,raportul medical preciza ca nu influienteaza si este pasiv in raport de alta afectiune. Ce ma sfatuiti sa fac?
    • Răspuns (Joi, 4 iulie 2019, 11:02)

      Mihai Creteanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui anion

      Vă recomand un consult urologic de specialitate. Din păcate, problema dvs. are nevoie de o abordare mai complexă a patologiei de care suferiți.
  • varicocel (Joi, 4 iulie 2019, 8:28)

    Vasile [anonim]

    Buna ziua
    In anul 2010 am fost operat de hidrogel testicul stang. Dupa aceasta operatie, se simte un tesut tare in jurul testicolului, iar marimea este parca neobisnuit de mare fata de cel drept, Exista ricul aparitiei unei tumori? sau este normal sa apara asa ceva dupa operatie? Nu ma deranjeaza din punct de vedere al confortului dar la palpare de multe ori nu simt testivolul atat de mult este inconjurat de acea ”masa”. Exista tratament sau altfel de tratamente pentru asa ceva? sau pot merge in continuare fara a avea probleme?
    Multumesc
    • Răspuns (Joi, 4 iulie 2019, 11:05)

      Mihai Creteanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Vasile

      Va rugăm adresați-vă medicului urolog pentru consult de specialitate și o ecografie testiculară.
  • Varsta (Joi, 4 iulie 2019, 9:38)

    Anonim [anonim]

    Exista o varsta "favorabila" aparitiei varicocelului? Si adolescentii se pot confrunta cu aceasta problema?
    • Răspuns (Joi, 4 iulie 2019, 11:06)

      Mihai Creteanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Anonim

      Incidența maximă apare în perioada 15-35 de ani. Așadar, adolescenții se pot confrunta și ei cu această problemă.
  • Operatie varicocel (Joi, 4 iulie 2019, 10:34)

    marian [anonim]

    Cate zile de spitalizare si recuperare necesita o astfel de operatie? Exista riscuri in timpul sau dupa operatie? Recomandati o anumita varsta la care se poate face operatia?
    Multumesc
    • Răspuns (Joi, 4 iulie 2019, 11:10)

      Mihai Creteanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui marian

      Pentru intervenția de embolizare a varicocelului durata de spitalizare este de 3 ore. Riscurile sunt asociate unei intervenții minim invazive și se întâlnesc la sub 1% din pacienți (hematom la locul de puncție, disconfort la nivel testicular de scurtă durată). 

      Momentul intervenției este determinat de simptome sau infertilitate.
  • Intrebare (Joi, 4 iulie 2019, 11:24)

    ovidiu [anonim]

    Diagnosticul de varicocel se pune doar la observarea fenomenului de "varice" al testicolelor?
    Sau sunt semne si in functie de continutul spermei?