Actualizat acum

Tumori renale: simptome precoce, de ce apar și ce tip de tratament se recomandă. Dr. Gheorghe Plugaru a discutat online cu cititorii

de R.F.     HotNews.ro
Miercuri, 26 iunie 2019, 16:26 DoctorH - Intreaba un Medic


Gheorghe Plugaru
Foto: MedLife.ro
Care sunt factorii de risc și semnele precoce ale tumorilor renale? Tumori renale benigne și tumori renale maligne. Cât de repede cresc tumorile renale? Le putem preveni? Ce tip de intervenție chirurgicală este recomandată? Dr. Gheorghe Plugaru, medic primar urologie, a discutat online cu cititorii.

Nota redacției:

  • Puneți întrebările în formularul de comentarii de la finalul articolului;
  • Pentru a păstra coerența și relevanța discuției, nu vom valida comentariile care nu se referă la temele anunțate, care nu conțin întrebări sau care constau în atacuri la persoană.











6347 vizualizari

  • infectii urinare repetate (Joi, 27 iunie 2019, 13:16)

    marta [anonim]

    buna ziua, infectiile urinare repetate sunt un semn pentru cancer renal? multumesc
    • R (Joi, 27 iunie 2019, 15:30)

      Gheorghe Plugaru [hotnews.ro] i-a raspuns lui marta

      Nu, nu reprezinta un semn pentru cancerul renal. De obicei, infectiile urinare au o cauza locala sau sistemica (diabet zaharat sau alte boli ce necesita tratament de suprimare a imunitatii).
  • chisturi renale, hidronefroza II (Joi, 27 iunie 2019, 13:38)

    Iorgu Marius [anonim]

    La examen CT au fost evidentiate 2 leziuni chistice de 4,08/6,3 cm, respectiv 4,43/5,22 cm, categoria Bosniak, la nivelul rinichiului drept; HD RD grd.II - sindrom de jonctiune poliureterala dr. posibil prin pensa vasculara (bifurcatia AR dr. in arterele superioare si inferioara).Va rog opinia Dvs. cu calea ce trebuia urmata.
    Multumesc!
    • R (Joi, 27 iunie 2019, 15:37)

      Gheorghe Plugaru [hotnews.ro] i-a raspuns lui Iorgu Marius

      In principiu, conteaza clasificarea chistelor Bosniak, gradul 3 si 4 ridica suspiciunea de malignitate si necesita interventie chirurgicala, iar gradul 1 si 2 se urmaresc ecografic periodic, la 6 luni. In acest caz particular, conteaza si dimensiunea formatiunilor chistice, cele cu dimensiuni peste 6 cm si simptomatice (durere in lomba) deasemenea, au indicatie de tratament chirurgical laparoscopic. Este o interventie minim invaziva, cu recuperare rapida post operatorie. Hidronefroza dreapta, gradul 2, prin sindrom de jonctiune, cel putin la momentul actual, nu are nevoie de interventie chirurgicala. Daca vor aparea complicatii (litiaza renala, pielonefrita) si daca in timp va creste gradul hidronefrozei, va fi necesara o interventie chirurgicala laparoscopica de rezolvare a pensei vasculare, ce se numeste pieloplastie.
  • Semnal in rinichi, nici un semn la ecografie (Joi, 27 iunie 2019, 14:39)

    littllefinger [utilizator]

    Buna ziua, in urma cu multi ani, 7-8 am inceput sa simt intr-unul dintre rinichi in spate, un ..."semnal" in momentul ejacularii. Cu timpul a devenit frecvent. ceva ca un flash, o intepatura, o arsura. Nu prea dureros. In ultimul timp am inceput sa simt si o durere surda durere in acelasi loc, la frig.

    La ultima ecografie pe care am facut-o ( in urma cu 4 ani) mi s-a spus ca nu se vede nimic ingrijorator, doar ceva "nisip".

    Ati mai vazut cazuri, poate fi relationat cu vreo tumora? E cazul sa imi fac investigatii imagistice mai detaliate?

    Multumesc!
    • R (Joi, 27 iunie 2019, 15:40)

      Gheorghe Plugaru [hotnews.ro] i-a raspuns lui littllefinger

      In principiu, o ecografie efectuata anual ar putea depista o eventuala tumora renala. Durerea in lomba sau in momentul ejacularii si la frig nu sunt caracteristice pentru o tumora renala.
  • chist renal arahnoidian operat (Joi, 27 iunie 2019, 15:32)

    anion [utilizator]

    In urma operatiei de chist renal arahnoidian drept cu diametrul 100 mm a aparut o umflatura spre buric care nu a dat inapoi, apoi usturime la miscari bruste si in somn cand ma intorc pe una din partile laterale. Ar putea fi o complicatie periculoasa?
    • R (Joi, 27 iunie 2019, 15:43)

      Gheorghe Plugaru [hotnews.ro] i-a raspuns lui anion

      Operatia a fost efectuata clasic sau laparoscopic? La operatiile clasice, pot aparea umflaturi spre buric, datorita relaxarii musculare, iar la cele laparoscopice pot aparea pe cicatricea cea mai mare, ce se afla de obicei in zona buricului. Ar trebui sa va vada un medic chirurg generalist pentru identifica o eventuala hernie ombilicala.
  • Factori de risc (Joi, 27 iunie 2019, 15:52)

    merryl [utilizator]

    Care sunt factorii de risc cunoscuti până acum pentru cancerul renal? Dar semnele precoce care ar trebui sa ne conducă la un consult de specialitate?
    • R (Joi, 27 iunie 2019, 16:12)

      Gheorghe Plugaru [hotnews.ro] i-a raspuns lui merryl

      Semne precoce, din pacate, nu exista. Cea mai buna preventie este efectuarea unei ecografii anual. Ca si factori de risc sunt enumerati hipertensiunea arteriala, diabetul zaharat, obezitatea si tratamentul cronic cu antiinflamatorii nesteroidiene.
  • intrebare (Joi, 27 iunie 2019, 15:54)

    Tetra [anonim]

    cat de des trebuie efectuata o ecografie pentru a preveni eventuale probleme renale?
    sunt testele de sange (eg anemie) utile pentru a depista probleme renale?
    • R (Joi, 27 iunie 2019, 16:14)

      Gheorghe Plugaru [hotnews.ro] i-a raspuns lui Tetra

      Ecografia trebuie facuta anual, iar teste de sange specifice pentru tumorile renale nu exista. Anemiile pot fi prezente in extrem de multe patologii si sunt investigate in contextul bolilor asociate ale pacientului.
  • Chist Bosniak 2 sau 3 (Joi, 27 iunie 2019, 17:52)

    Diana Gradila [anonim]

    Buna ziua,
    La ecografie abdominala, a fost identificat un chist renal de 3/3cm, inca din 2016. Am facut ecografii la fiecare 6 luni. Recent, la un RMN chistul renal a fost clasificat cu grad 3, dimensiune 3/4cm. Tinand cont de dimensiunea oarecum stabila de atatia ani, poate fi malign cu o evolutie foarte lenta?
    Nu stiu daca sa apelez la interventie chirurgicala.
    Multumesc