Actualizat acum

Malformații arterio-venoase cerebrale la copii și nou născuți. Dr. Stefanita Dima, medic primar radiologie și imagistică medicală, a discutat online cu cititorii

de R.F.     HotNews.ro
Miercuri, 6 martie 2019, 18:08 DoctorH - Intreaba un Medic


Dr. Stefanita Dima
Foto: MedLife
​De ce apar malformațiile vasculare cerebrale la copii și care sunt simptomele. Cum se tratează și la ce risuri sunt expuși copiii de-a lungul vieții, dacă nu se tratează aceste malformații? Dr. Stefanita Dima, medic primar radiologie și imagistică medicală, a discutat online cu cititorii.

Nota redacției:

  • Puneți întrebările în formularul de comentarii de la finalul articolului;
  • Pentru a păstra coerența și relevanța discuției, nu vom valida comentariile care nu se referă la temele anunțate, care nu conțin întrebări sau care constau în atacuri la persoană.




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.












1870 vizualizari

  • malformatii vasculare la adulti (Miercuri, 6 martie 2019, 19:17)

    dima [anonim]

    buna! Am fost operat de o malformatie artero-venoasa cerebrala (parietal stanga) la varsta de 35 ani si, initial, am ramas paralizat pe partea dreapta, respectiv nu mai puteam comunica. In sfarsit, dupa ani, membrul superior a ramas paralizat, membrul inferior s-a recuperat vreo 75% si am afazie verbala pronuntata. Mentionez ca, am beneficiat de toate tratamentele posibile si imposibile. Intrebari: de ce aceste efecte (neurologii de la Cluj nu-si "explica")? 2. pot aceste malformatii vasculare cerebrale sa apara si la varsta adulta? Precizez ca, in decursul timpului, m-am mai documentat iar concluzia este ca, de la semestrul 2 de sarcina pana la interventia extraterestrilor orice este posibil si probabil. Multumesc.
    • R (Joi, 7 martie 2019, 12:24)

      Stefanita Dima [hotnews.ro] i-a raspuns lui dima

      1. Simptomatologia dumneavoastra neurologica post operatorie se incadreaza in posibile complicatii aparute in urma operatiei malformatiilor arterio venoase cerebrale.
      2. Aceste malformatii pot sa apara si la varsta adulta si, de regula, nu ne nastem cu el, apar pe parcursul vietii (e drept in general apar la copii in jurul varstei de 7, 8 ani.
  • Dureri de cap la copii (Miercuri, 6 martie 2019, 23:43)

    risk_mdm [utilizator]

    Buna ziua,
    Cum facem diferenta intre o durere de cap "normala" si una cu o cauza extrem de serioasa? RMN? Sau medicul poate sa "garanteze" si prin alte metode ca nu e nimic grav? Varsta: 5 ani.
    • R (Joi, 7 martie 2019, 12:25)

      Stefanita Dima [hotnews.ro] i-a raspuns lui risk_mdm

      La varsta de 5 ani, intr-adevar, este recomandata examinarea RMN cerebrala, plus angioRMN. Nu se poate exclude fara investigatii imagistice o durere de cap cu o cauza organica in spate.
  • Nou născut (Joi, 7 martie 2019, 10:54)

    Anuța [anonim]

    Cum își dau seama medicii că un nou născut are o malformație de genul acesta? După naștere imediat cum se depistează?
    • R (Joi, 7 martie 2019, 12:26)

      Stefanita Dima [hotnews.ro] i-a raspuns lui Anuța

      Medicii isi dau seama prin ecografii si RMN facute gravidei (se vede dilatatia de vena galen a fatului inca din perioada timpurie a organogenezei). Dupa nastere, se depisteaza de regula clinic, nou nascutul dezvoltand insuficienta cardiaca.
  • P (Joi, 7 martie 2019, 11:02)

    Nina [anonim]

    Se poate întâmpla ca după naștere sa nu se descopere și sa se vadă mai târziu la un RMN? Există și un factor genetic care contribuie?
    • R (Joi, 7 martie 2019, 12:29)

      Stefanita Dima [hotnews.ro] i-a raspuns lui Nina

      Da, se poate. Este cazul malformatiilor de vena galen cu flux lent. Nu s-a descoperit pana acum un factor genetic care sa contribuie la dezvoltarea acestei malformatii din viata embrionara, iar dupa embolizarea completa a acestei malformatii, pacientul poate sa duca o viata absolut normala ca si cum nu ar fi avut niciodata o problema de sanatate.
  • Fistule arterio-venoase durale (Luni, 1 aprilie 2019, 15:29)

    Nicoleta [anonim]

    Ce riscuri sunt pe perioada sarcinii si ulterior, la o mama diagnosticata cu fistula arterio-venoase cerebrale netratata inca?