LIVE VIDEO UPDATE Libia: Lupte violente in jurul resedintei lui Gaddafi. Al Jazeera: Liderul libian a parasit locuinta sa din Tripoli cu ajutorul trupelor loialiste

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Luni, 22 august 2011, 8:34 Actualitate | Internaţional


Libieni din Misrata celebrind intrarea rebelilor in Tripoli
Foto: Reuters
Lupte violente au loc, luni dimineata, in jurul locuintei liderului libian Muammar Gaddafi din Tripoli. Rebelii preluasera duminica controlul mai multor cartiere ale capitalei, potrivit AFP. Lupte grele au loc si in partea de sud a capitalei, scriu agentiile internationale de presa.

Ora 23:55 "Tripoli se afla sub controlul nostru. Toata lumea sa fie sigura de acest lucru. La Tripoli, totul este in regula", a declarat unul dintre fiii lui Muammar Gaddafi, Seil al-Islam.

Ora 21.50 Rebelii libieni au preluat controlul asupra aeroportului din Tripoli, anunta televiziunea Al-Arabiya, citand un purtator de cuvant al rebelilor.

Ora 21:30 Fiul cel mare al presedintelui Libian Muammar Gaddafi, Mohammad, care a fost capturat de rebeli astazi, a reusit sa evadeze, potrivit informatiilor difuzate de televiziunea Al Jazeera, citata de RIA Novosti. Mohammad a fost arestat in timp ce acorda un interviu pentru televiziunea Al Jazeera si a reusit sa scape cu ajutorul rebelilor.

Ora 20.20 Liderul libian Muammar Gaddafi a parasit locuinta sa din Tripoli cu ajutorul trupelor loialiste, anunta Al Jazeera.

In schimb, Casa Alba anunta ca "nu exista nicio dovada in momentul de fata" ca Gaddafi a parasit Tripoli, transmite Reuters.

Ora 18:25 Muammar Gaddafi se afla in continuare in Libia, precizeaza Pentagonul. "Credem ca este in continuare in tara. Nu avem informatii potrivit carora ar fi parasit tara", a declarat colonelul David Lapan, precizand ca operatiunile de supraveghere ale SUA asupra Libiei, ca parte a misiunii NATO, vor continua si in zilele urmatoare.

Purtatorul de cuvant al Pentagonului a mai anuntat ca SUA nu intentioneaza sa trimita trupe militare in Libia pentru a contribui la operatiunile internationale de mentinere a pacii, dupa caderea regimului lui Muammar Gaddafi.

Ora 18:00 Un al treilea fiu al lui Gaddafi, Saadi, a fost capturat de rebeli, anunta televiziunea Al Arabiya, citandu-l pe liderul Consiliului National de Tranzitie, transmite Reuters.

Ora 17:30 Consiliul National de Tranzitie nu va autoriza instalarea de baze militare NATO in Libia dupa caderea regimului colonelului Gaddafi, a declarat trimisul special al CNT la Liga Arava, Abdel Moneim al-Huweini, potrivit agentiei egiptene de presa Mena.

"Libia este o natiune araba si islamica inainte de NATO si dupa NATO, a spus Abdel Moneim al-Huweini, adaugand: "libienii s-au revoltat impotriva bazelor occidentale in 1970 si nu vor exista baze non-libiene".

El a precizat ca rebelii sunt recunoscatori fata de NATO, care a efectuat lovituri aeriene si a ajutat astfel insurgentii, "minimizand astfel pierderile umane".

Ora 16:55 Televiziunea de stat si-a incetat emisia, sediul televiziunii se afla sub control rebelilor, anunta Reuters.

Ora 16:30 Romania nu a recunoscut inca organismul reprezentativ al rebelilor libieni, Consiliul National de Tranzitie, preferand sa pledeze, in reuniunile europene, pentru formula de "interlocutor politic".

"Romania isi mentine pozitia privind pierderea legitimitatii de catre regimul Ghadafi ca urmare a actiunilor de represiune adoptate impotriva populatiei civile timp de aproape sase luni de la declansarea crizei libiene.

Romania apreciaza eforturile constante ale Consiliului National Libian de Tranzitie (CNLT) de extindere a legitimitatii si acoperirii geografice in termeni de reprezentativitate pe tot teritoriul libian.

Din formulele adoptate la nivel international cu privire la recunoasterea CNLT (reprezentant unic al poporului libian / reprezentant al poporului libian / autoritate guvernamentala legitima / interlocutor legitim / opozitie legitima), Romania a pledat in reuniunile europene pentru formula 'interlocutor politic'", a precizat luni Ministerul roman al Afacerilor Externe, la solicitarea HotNews.ro.

MAE subliniaza ca Romania este deschisa dialogului cu CNT si reprezentanti ai ministerului au avut deja contacte cu membri din conducerea Consiliului.

Ora 16.00 Mustafa Abdel Jalil, liderul Consiliul National de Tranzitie, structura politica a rebeliunii libiene,  a sustinut o declaratie de presa la Benghazi:
  • "Nu putem spune ca rebelii detin intreg controlul. Bab al-Aziziya si zonele invecinate sunt inca in afara controlului nostru. Nu avem nicio informatie ca Gaddafi s-ar afla acolo sau daca el este inca in Libia ori in afara tarii"
  • "Fiii lui Gaddafi capturati de rebeli, Mohammed si Saif al-Islam, sunt sub controlul revolutionarilor si se afla in locuri sigure. Mohammed Gaddafi si familia lui nu au fost raniti cand au fost capturati azi-noapte, dar a existat un schimb de focuri"
  • "Cat despre planurile de viitor ale Consiliul National de Tranzitie, acestea pot fi gasite in "declaratia constitutionala""
  • "Rolul meu dupa caderea lui Gaddafi va continua, doar daca nu pierd controlul asupra aspiratiilor si obiectivelor propuse. Ma asptept ca tinerii din Libia si revolutionarii vor fi pregatiti sa-si asume aceasta responsabilitate"
  • "Colonelul Gaddafi va avea parte de un proces corect, dar nu am idee cum se va apara in legatura cu crimele pe care le-a comis impotriva poporului libian si a lumii"
  • "Ma opun cu fermitate oricarei executii in afara legii, indiferent de faptele comise", a sustinut Abdel Jalil, care s-a aratat "ingrijorat cu privire la atacuri de razbunare ce ar putea fi comise de luptatorii rebeli". El a spus ca respecta liderii diverselor grupuri armate, dar ca "unele dintre actiunile adeptilor lor ma ingrijoreaza"
  • El a declarat ca va merge la Tripoli cand orasul va fi eliberat. "Constitutia provizorie contine detalii despre cum va fi facut acest lucru"
  • El a spus ca spera ca Muammar Gaddafi sa fie prins in viata, pentru a ajunge in fata justitiei, iar "lumea va fi martora la cel mai mare dictator din lume"
  • "Adevaratul moment al victoriei va fi atunci cand Gaddafi va fi capturat", a incheiat Mustafa Abdel Jalil. 
Urmareste transmisiunea LIVE VIDEO a canalului Al-Jazeera (engleza):



Ora 14:30 Un convoi al rebelilor, in cadrul caruia se deplasa si echipa ziaristilor de la BBC, a fost atacat de fortele loiale colonelului Gaddafi.

Reporterul BBC Rupert Wingfield-Hayes insotea rebelii in drumul acestora spre centrul capitalei Tripoli cand a fost prins in schimbul de focuri.

Imaginile pot fi vazute aici.

Ora 14:15 Diplomatii ambasadei Libiei la Damasc au anuntat luni, intr-un comunicat, ca se raliaza Consiliului National de Tranzitie (CNT), organul politic al rebeliunii libiene.

Ora 12:55 Khamis, unul dintre fiii liderului libain Muammar Gaddafi, conduce o unitate militara spre centrul capitalei Tripoli, a anuntat televiziunea Al Arabiya, care citeaza surse rebele, potrivit Reuters.

Fortele militare au plecat din complexul lui Gaddafi Bab al-Aziziya.

Ora 11:30 Regimul lui Gaddafi nu mai controleaza in prezent decat "10% - 15%" din Tripoli, estimeaza ministrul italian al Afacerilor Externe, Franco Frattini, citat de AFP.

In acelasi timp, purtatorul de cuvant al sefului diplomatiei europene Catherine Ashton a declarat ca sfarsitul regimului lui Gaddafi se apropie.

"Se pare ca asistam la finele regimului lui Gaddafi", a declarat Michael Mann, care a adaugat ca liderul libian "trebuie sa paraseasca puterea imediat si sa evite alte varsari de sange".

Ora 9:10
Liderul libian este inca locuinta sa din Tripoli, au declarat surse diplomatice citate de AFP.

Ora 8:30 Un purtator de cuvant al rebelilor a declarat la televiziunea Al-Jazeera ca fortele fidele lui Gaddafi opun inca rezistenta in capitala si controleaza 15-20% din oras, transmite Reuters.




Incepand cu ora 4:00 GMT, ora 7:00 in Romania, s-au auzit numeroase focuri de arma in partea de sud a capitalei. De asemenea, au fost auzite focuri de kalasnikov in apropierea hotelului Roxos, unde sunt cazati jurnalistii straini.

Intr-un scurt interviu telefonic la postul de televiziune Al-Jazeera difuzat luni dimineata, unul dintre fiii lui Muammar, Mohamed Gaddafi, a spus ca este acasa, ca a ramas in casa lui si ca nu va pleca de acolo. Postul TV nu a precizat in ce cartier locuieste Mohamed.

Interviul a fost intrerupt de sunete de focuri de arma, intense si foarte aproape, iar Mohamed a vorbit imediat pe un ton de panica.

Mohamed Gaddafi, fiul lui lui Muammar cu prima sa sotie, este presedintele Comitetului Olimpic libian si responsabil pentru serviciile postale si de telecomunicatii.
Stirea se actualizeaza






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16649 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    LOL (Luni, 22 august 2011, 8:56)

    Vizitiul [utilizator]

    In jurul locuintei, iar Gaddafi sta la balcon si se uita :)
    • -1 (5 voturi)    
      Hmmm (Luni, 22 august 2011, 20:20)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Din cate am inteles, la inceput ONU si-a dat acceptul ca nato sa "apere civilii" de "furia" trupelor...libiene!
      Apoi nato a devenit un fel de deschizator de drumuri pentru "rebelii" pa care-i coordona in teren si-i inarmase temeinic.
      Acum nato bombardeaza pe ORICINE se opune "rebelilor" de la armata libiana pana la civili...
      ONU a disparut ca organizatie reprezentativa si impartiala DEFINIV.
      Oricum era cel putin indoielnica in conditiile in care sua nu tinea cont de parerea ei.
    • -2 (2 voturi)    
      e cacofonie ,nimeni nu intelege nimic! (Luni, 22 august 2011, 21:40)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      ca la *rivolutia romana* unii sunt mai rivolutionari decat altii !e clar ca printre rebeli sunt destui gadafisti !halal rivolutie! puii sarpelui trebuiau executati imediat iar Gadafi legat de camile si tarat prin desertul mult iubit ...
  • -9 (35 voturi)    
    Justitie divina. (Luni, 22 august 2011, 9:23)

    AlinN [utilizator]

    Pana la urma "vointa poporului" pentru "democratie" invinge. Totusi, sunt curios cum baietii astia destepti care "ajuta" popoarele sa-si "croiasca o viata mai buna" prin "democratie" vor "ajuta" China.
    • +14 (46 voturi)    
      balaurienii (Luni, 22 august 2011, 9:33)

      bibistrocelul [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      teoriile contipatiei sunt apanajul mediocritatii :) daca ai sub 16 ani ar fi ok, e la moda sa fii antiamerican. daca ai mai mult... ar fi o problema.

      sa stii ca esti liber oricand sa te muti in paradisurile comuniste: china, cuba, coreea de nord. culmea e ca din paradisurile astea se inghesuie lumea in occident, nu invers. oare ce-o insemna asta?
      • -6 (36 voturi)    
        marketing (Luni, 22 august 2011, 10:01)

        immortal [anonim] i-a raspuns lui bibistrocelul

        Se numeste "MARKETING" ... si romanii se gandeau ca o sa plece Ceausescu , o sa vina americanii... si mama ce bine o sa fie ! .... pana la urma a fost pe baza de "TEAPA"
        • +16 (34 voturi)    
          nostagia asta... (Luni, 22 august 2011, 10:18)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui immortal

          asa spun toti cei se adapteaza cu dificultate la o viata unde nimeni nu te impinge sa faci nimic. Esti liber sa faci ce te duce capu... Si daca iei deciziile proate sau comode... si rezultatul nu este cel imaginat de tine...e ok...dam vina pe sistem.
          Libertatea nu este doar un privilegiu este si o foarte mare responsabilitate. Poate o sa intelgem asta si nu o sa mai asteptam tot timpul sa nu se dea ceva...
      • -8 (22 voturi)    
        teorii (Luni, 22 august 2011, 10:20)

        conspirationist [anonim] i-a raspuns lui bibistrocelul

        Daca sunt teoriile con(s)tipatiei...nu cred ca tin numai de mediocritate, daca sunt ale conspiratiei...asa cum a fost si in '89, se pare ca aparatul de propaganda al "democratiei" este mult mai eficient decat al paradisurilor comuniste. Se inghesuie lumea in occident, atata timp cat exista azilul politic, care aduce niscaiva avantaje, cand nu mai este azilul politic...trai nineaca in paradisul occidental.
      • +4 (6 voturi)    
        ... unii chiar se muta ... (Luni, 22 august 2011, 18:45)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui bibistrocelul

        bibistrocel ... sa stii ca lumea chiar SE MUTA in unele din paradisurile enumerate ... englezii demult s-au mutat peste tot in lume ... si altii dupa ei ... nu e o lege sa fii antiamerican daca nu suporti monopolismul ... tu probabil ca te-ai obisnuit sa fii te folosesti colgate, head& shoulders, detergenti de la Unilever, conduci masina produsa de altii ... te-ai obisnuit sa ai nevoile manipulate ... in timp ce unii isi vind tara sa isi mentina ''standardul'' de viata altii printeaza bani ...
    • -3 (29 voturi)    
      pe naiba democratie... (Luni, 22 august 2011, 10:11)

      lucid [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      mai degraba vor sa isi asigure inca un deceniu de crestere sustinuta a economiilor lor prin indatorarea tarilor arabe "eliberate"
  • +1 (23 voturi)    
    " neamestec in treburile interne " (Luni, 22 august 2011, 10:23)

    El Condor [anonim]

    Suveranitatea unor state ridicate la rang de tradare nationala.
  • -4 (20 voturi)    
    tot pe rosu (Luni, 22 august 2011, 10:24)

    Engel [utilizator]

    decat rosul burselor Sarko, David et. co prefera rosul sangelui libian...
    Macar pana sa mai calmeaza bursele, se schimba
    "à la une", uitam de CAC40 care e rosu-maroniu de cateva saptamani, de bugetul cu deficit de zeci de miliarde, uitam de manifestaiile din Londra si imprejurimi, gata toate astea sunt trecut.
  • +3 (11 voturi)    
    10 Dinari (Luni, 22 august 2011, 11:30)

    Vox [anonim]

    Le va oferi 10 dinari sa mearga acasa cum o facut si nemtu Ceausescu.
    Gaddafi nu raspunde decat in fata beduinilor din tribul lui.
  • -8 (18 voturi)    
    astept cu interes (Luni, 22 august 2011, 13:00)

    fefe [anonim]

    cand NATO va trece la lovituri aeriene in sustinerea manifestantilor din Londra si Berlin. Este o nedreptate ca manifestantii sa se lupte doar cu bate in timp ce Politia are arme lacrimogene si alte instrumente in dotare, care creaza o situatie inechitabila pentru populatia care doreste sa-si exprime libera opinia politica.
    • +1 (7 voturi)    
      Pai.. asteapta.. (Luni, 22 august 2011, 14:27)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui fefe

      Nu te opreste nimeni.. Trebuie insa sa ai muuuuulta rabdare.
  • +6 (14 voturi)    
    le tin pumnii... (Luni, 22 august 2011, 13:15)

    bubu [anonim]

    libienilor, sa scape de nemernic!
    pe de alta parte, trebe s-o spun: am obosit sa le tot spun unora sa isi formeze parerile doar dupa o serioasa informare. nu sub influenta ... umorilor personale, nostalgiilor comuniste, etc.
    eu cunosc cit de cit situatia in tara aia, de la fata locului. libienii merita sa-si decida singuri soarta, dar asta inseamna sa scape de gadafi.
    asa cum si noi putem sa ne decidem soarta. ca o dam in bara, asta e altceva....
    libertatea de a alege e un drept, nu un moft!
    • +7 (11 voturi)    
      Pai da... (Luni, 22 august 2011, 14:41)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui bubu

      Toti libienii vor avea de-acum libertatea de a deveni musulmani care respecta cu strictete preceptele religioase.

      Femeile libiene, de exemplu, vor fi "incurajate" sa nu mai umble cu parul la vedere ca pe vremea dictatorului.
      • +2 (8 voturi)    
        ba s-avem pardon... (Luni, 22 august 2011, 17:47)

        bubu [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        libienii sint musulmani in proportie de 98%. acel gadafi a reusit purificarea religioasa. mai informati-va.

        iar femeile libiene poarta dintotdeauna parul acoperit, cu putine exceptii in capitala.
        o schimbare aici nu mai tine de sprijinul din afara, ci de deschiderea propriilor conationali.
  • +8 (12 voturi)    
    vai de ei... (Luni, 22 august 2011, 15:33)

    ghma [anonim]

    Vai de ei libieni, la cei asteapta, dupa ce pleaca Gadafi
    • +3 (7 voturi)    
      Pentru "ghma"... (Luni, 22 august 2011, 17:10)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui ghma

      SINGURUL comentariu facut cu capu' limpede !!!

      Sa te "tii" veselie pe capul lor "dupa Gaddafi": vor avea si ei un "rege", un "imparat" si un becali...
  • +1 (7 voturi)    
    urmeaza Siria (Luni, 22 august 2011, 18:30)

    dan a. [utilizator]

    Acum ca luptele din Libia sunt pe sfarsite, urmeaza Siria, deja trupele americane fac incalzirea pe teritoriul Turciei
  • +1 (5 voturi)    
    urmeaza siria (Luni, 22 august 2011, 21:09)

    marius [anonim]

    ultimul obstacol inaintea iranului,
    apoi un scenariu de razboi generalizat in lumea araba, cu un control militar si definitiv al resurselor tuturor acestor tari.
    Democratia adusa cu avioanele de vinatoare semana cu o noua colonizare violenta.
    Fara aceasta, consumatorul occidental obez ar avea de suferit, astfel, o va mai duce-o ceva vreme. In tot acest timp i se va arata la tembelizor ce probleme mari au altii, razboi civil, atentate, etc.
    Astfel el va merge in continuare linistit cu metroul la metro, la mall si la munca !
    • -3 (5 voturi)    
      "consumatorul occidental obez..." (Luni, 22 august 2011, 22:53)

      bladd [anonim] i-a raspuns lui marius

      comentatorul roman de pe hotnews ii este infinit superior, nu-i asa ? :-)
  • +2 (2 voturi)    
    tot inainte mindrii pionieri ! (Luni, 22 august 2011, 23:12)

    marius [anonim]

    spre un nou comunism ... dar de data asta, cu burta plina !
    comentatorul roman nu se considera superior, a facut doar o ``figura de stil`` pt a soca putin in speranta trezirii la realitate. pt unii nu e cazul. din pacate si in Romania am luat-o pe acelasi drum, de dragul mall-ului si al consumului omitem apararea unor drepturi precum fundamentale si cadem prea usor in gindirea unica, oficiala, politic corecta.