Vladimir Jirinovski: Republica Moldova si Ucraina vor adera la o noua Uniune a republicilor foste sovietice. UE se va prabusi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 august 2011, 15:35 Actualitate | Internaţional


Republica Moldova si Ucraina vor adera "inevitabil" la o noua uniune a republicilor foste sovietice, sub forma unor regiuni federale, a caror limba oficiala va fi limba rusa, a afirmat vicepresedintele Dumei de Stat de la Moscova, nationalistul Vladimir Jirinovski, intr-un interviu pentru agentia Novii Region, citat de ProTV Chisinau, potrivit Mediafax. Premierul rus Vladimir Putin a vorbit recent despre crearea unei "uniuni economice" formate din fostele state sovietice, reprezentand o concurenta pentru UE. Noua structura ar urma sa aiba si o moneda unica, dupa modelul euro.
  • "Acum avem opt (regiuni). A noua va fi formata anul acesta din regiunea capitalei. A zecea va fi cea belarusa, la care, in perspectiva, vor adera tarile baltice. A unsprezecea - cea ucraineana. A douasprezecea va fi compusa din regiunea Odesa si Republica Moldova, a treisprezecea, din Siberia de Sud si Kazahstan, iar a paisprezecea din Asia Centrala, a cinsprezecea fiind formata din regiunea Marii Caspice si Azerbaidjan", a afirmat Jirinovski.
In privinta Uniunii Europene, liderul nationalist rus considera ca este prea tarziu pentru tarile care vor sa adere, deoarece, in opinia sa, UE se va destrama:
  • "Tarile din Europa de Est s-ar intoarce cu mare placere in trecut, pentru ca nici o tara din aceasta regiune nu a castigat in urma aderarii la UE, NATO, Spatiul Schengen sau OMC. Nimeni nu a castigat, toti au pierdut. Au castigat doar trei tari: Germania, Franta si Marea Britanie. Restul au pierdut si UE se va prabusi", a spus el, adaugand ca Germania va fi prima care se va retrage din Uniune.
  • "Prin urmare, viitorul UE este unul palid, iar toti cei care tind catre aceasta Uniune au intarziat", a incheiat Jirinovski.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6213 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 20 august 2011, 15:45)

    [anonim]

    • +7 (7 voturi)    
      se poate intampla... (Sâmbătă, 20 august 2011, 19:33)

      laur [anonim] i-a raspuns lui

      Poate acest om este unul bolnav, nationalist dar mai rau este ca sunt multi in Rusia care gandesc ca el. Nu ar fii de mirare ca Rusia cu un PIB TOTAL pe an = cu al Frantei sau mai mare decat al Italiei, Spaniei sa poata atrage tarile din fosta URSS. PUTIN SI ALTII RUSI SI RUSOFONI DIN TARILE CSI INCLUSIV Republica Moldova viseaza la URSS 2, iar noi care suntem la granita cu Oceanul slav si Oceanul rus sa-i neglijem.
      Daca va uitati la presa din Rusia ati putea crede ca sunt 70% lucruri pozitive in Rusia desi nu este asa...Noi romanii trebuie sa facem ceea ce putem sa aducem moldovenii langa noi dar rusii vor trage mai departe spre uniunea cu fratii lor din CSI.
      • +1 (1 vot)    
        Sa faca schimb de teritorii atunci (Duminică, 21 august 2011, 12:33)

        ads [anonim] i-a raspuns lui laur

        Pai daca vor face parte dintr-un teritoriu comun, sa faca schimb de teritorii, ...prieteneste.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa nu ai incredere in sarpele mort (Duminică, 21 august 2011, 17:16)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui

      Cu siguranta ca acest domn a schimbat votca cu ceva etnobotanice,dar el spune ce place sa fie auzit in Rusia.Totusi Rusia nu este nici pe departe de ignorat, au istorie, cultura, resurse si tehnologie mult mai avansata decit multi. Nu trebuie sa uitam ca la dezmembrarea URSS-lui un inalt oficial al lor a declarat ca : Rusia daca nu produce nimic si caa 50 % din pib se intoarce din investitiile lor istorice in piata capitalista .Au cumparat la bursa pe tot globul in industrie si pina la hoteluri. Inca mai produc armamaet pe care-l vind bine.
      Sa nu uitam ca SUA are intelegeri secrete cu ei, apoi relatia lor cu india...
      In ce-l priveste pe stranepotul moldovean al soldatului Putinica de la curtea tarului , acum domnul Putin area acelai virus ca si Jirinovschi sa refaca URSS. Nimeni nu-i impiedica . Si cum , ciinele moare de drum lung si prostul de grija altuia , sa-i lasam sa se preocupe de UE
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca nu realizezi ce spui (Duminică, 21 august 2011, 21:57)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui

      Conform http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b6/GDP_PPP_.pdf spre exemplu, din UE doar Gemania este inaintea Rusiei
      Ma refer la PIB nu la altceva.
      Fiind comparabila cu UK si Franta.
      Rusia + Ucraina avand un PIB comparabil cu al Germaniei...
      Dar acestea sunt doar informatii statistice....
      • 0 (0 voturi)    
        Bullshit (Duminică, 21 august 2011, 22:44)

        annm [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Are PIB cat Spania cu o populatie tripla. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28nominal%29
  • +29 (31 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 20 august 2011, 15:52)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    Domnule Jirinovski, daca UE se va prabusi atunci totul se va prabusi. Alianta statelor ex-sovietice este o mare fabulatie, Republica Moldova nu va intra in acea alianta niciodata.
  • +13 (13 voturi)    
    O nou generatie (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:04)

    Daniels22026 [utilizator]

    Vladimir Jirinovski isi arata coltii din nou. Acest "demn" urmas al lui Stalin reprezinta nationalismul rusesc sub cea mai dezumanizata forma.

    Iesirile acestui personaj atrag atentia tarilor din spatiul ex-sovietic. Din acest punct de vedere, Jirinovski este un simbol al ideilor anti-democratice pe care Moscova le "coace" in permanenta impotriva propriilor cetateni, impotriva opozitiei, impotriva fostei si actuale sferei de influenta, impotriva Europei, Americii, impotriva oricui, fara "discrimanare". Politicienii rusi traditionali privesc instinctiv pe toata lumea ca potential dusman si se "ridica" foarte greu de pe scaunele puterii.

    Sper ca o noua generatie sa inlature pentru totdeauna ramasitele in putrefactie ale sistemului comunist si sa zdrobeasca mafia ruseasca.
  • -3 (9 voturi)    
    MHHH (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:07)

    Daniel [anonim]

    Faptul ca UE se v-a prabusi asta este inevitabil e fondat pe valori de multiculturalism si asta nu este o chiestiune durabila. Dar prabusirea actualei UE nu inseamna ca nu se poate creea alta fondata pe valorile cresine ale Europei , fondata pe o UE ale natiunilor.
    Dar nea rusul asta in substanta spune ca se refondeaza URSS dupa visului lui Putin de a refonda acel imperiu. Fie UE de azistazi fie URSS de ieri sunt la fel iar o noua uniune a fostelor RSS nu este decat o supunere a statelor sub Rusia lui Putin. Dar aceasta uniunea este o chiestiune greu de facut , poate Bielorusia va intra in asociere cu Rusia , dar de Ucraina si Republica Moldova sunt un pic cam sceptic. Visele imperialiste ale rusilor nu se vor termina niciodata adevarul este ca , cu falimentarea economica a UE si SUA se duce si Rusia. Asta este adevarul ei tipa de parca ar fi pe marginea terenului dar sunt chiar in mijloc. Rusia Putiniana un pericol pentru civilizatia europeana.
  • +15 (15 voturi)    
    S-a "inspirat" de la D.Cantemir? (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:10)

    barghieru [utilizator]

    Care zicea,ca "lucoarea vine de la rasarit". 300 ani "sub" turci.200 ani "sub" rusi.Oare cand v-om ajunge si noi acasa...?
  • +13 (13 voturi)    
    Intelepciune cretinoida (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:21)

    Romi [anonim]

    Cu adevarat intelepti sint tovarasii astia de la rasarit. Adevarul e ca lituanienii, slovenii si cehii abia asteapta sa adere la noua uniune sovietica. Si rusii ni-s dragi, ceva de speriat...arza-i focul sa-i arza...Dar ei si atunci, si acum cred ca ne-au facut un bine...
  • +9 (9 voturi)    
    da.... e logic (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:29)

    rov [utilizator]

    iar rrusia va legaliza casatoriile homosexuale, iar putin si medvedev vor devenii primul cuplu :))
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:31)

    vasile_r [utilizator]

    i-au gresit doza la prozac sau a mancat la aceeasi masa cu tipul din Belarus
  • +6 (6 voturi)    
    Da, sigur!! (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:37)

    Pascu [anonim]

    Ce sa mai spunem... asta e nebun cu diploma!! Mare vizionar, mare...
    • +1 (1 vot)    
      diploma (Sâmbătă, 20 august 2011, 22:18)

      elis [anonim] i-a raspuns lui Pascu

      care diploma? la cum gandeste nu s ar spune ca ar fi in posesia unei diplome doar cea de .... nebunul rasaritului,
  • +7 (7 voturi)    
    mai traieste (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:43)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    betivul asta? Credeam c-a murit.
  • +5 (5 voturi)    
    former soviet republics union (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:45)

    IOnel [anonim]

    De data asta ce le-ar putea tine impreuna?
    Doar gazul si petrolul.... Dar daca apar alte surse de energie si nu mai e nevoie de rusi. Oare se cheama uniune liber consimtita aceea in care se va vorbi doar rusa?
  • +12 (12 voturi)    
    da da... (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:48)

    eu [anonim]

    sigur... nana nana naaaa ... noi plecam si facem o uniune mai buna si mai mare ... sac sac...uniunea alcolistilor.... macar se vor organiza si ei putin... sa avem cu cine negocia...
  • +12 (12 voturi)    
    Refacerea URSS.Te ia cu fiori. (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:49)

    mircea [anonim]

    Poate de aceia si in Moldova si in Ucraina oamenii politici ar trebui sa fie responsabili,sa lase galceava si orgoliile personale deoparte si sa miste lucrurile spre o afiliere la UE.Partea proasta este ca,acum,din cauza crizei,pomenile vor fi mai mici.
  • +11 (11 voturi)    
    medicamente (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:49)

    Paul [anonim]

    Medicamentele, medicamentele, unde sunt medicamentele ?!?
  • +6 (6 voturi)    
    Amin! (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:49)

    andrei [anonim]

    Amin!
  • -10 (12 voturi)    
    U.E.= Un mare Faliment (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:53)

    Tatuka [anonim]

    Adevarul ca U.E., a insemnat un mare faliment si o mare dezamagire. Romania a fost tratata ca un gunoi si tinuta la margine...
    • +2 (2 voturi)    
      Esti culmea! (Sâmbătă, 20 august 2011, 21:58)

      traian [anonim] i-a raspuns lui Tatuka

      Ce usor te dezamagesti dumneata! Mare necaz cu UE asta ca baga bani fara sa intrebe ce facem cu ei si ca ne infiaza ca noi sa calarim mesele din carciuma sau barul din apropiere in ritm de manele!
      Cand te referi la faliment gandeste-te ca milioane de romani care trimit lunar cateva sute de euro acasa,in Ro,erau aici muritori de foame impreuna cu tot neamul lor prostit cu gogosile bolsevicilor si urmasilor lor !
  • +11 (11 voturi)    
    Saracul (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:57)

    The Man [utilizator]

    Domnule Jirinovski te rugam sa ne anunti cand te vei trezi din visul frumos pe care il aveti. Stiu ca realitatea e cruda dar puteti incerca sa fiti mai pamantean pentru ca la urma urmei nu ar strica nimanui. Multumim.
  • -5 (7 voturi)    
    Nu sunt fan Jiri....dar...! (Sâmbătă, 20 august 2011, 17:03)

    buflei [anonim]

    Ne place sau nu ,parca incolo ne indreptam.....era capitalismului a inceput usurel sa o ia la vale !! Lumea nici nu vrea sa se gandeasca la ce o veni, si bine nu ne va fi ! cam rimeaza ,nu ?
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar asa? (Duminică, 21 august 2011, 12:09)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui buflei

      Ai impresia ca in Rusia a fost vreodata comunism? Ca acum este? Nu ti-a spus nimeni ca Morscova e cel mai scump oras din Eurasia?
      Voi credeti ca europenii chiar asteapta ca "Maica Rusie" sa ne spuna tot ce avem voiesa facem cand ea nu este in stare decat sa mareasca preturile la materiile prime, de care profita doar cateva mii de trogloditic are au luat pe degeaba toata averea URSS? Tu stii ca Jirinovsky este aceeasi teapa cu prim-secretarii care fura de sting sub umbrela egalitarismului sovietic?
  • -7 (9 voturi)    
    interesant (Sâmbătă, 20 august 2011, 17:05)

    mihai [anonim]

    Intr-un fel are dreptate..
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 20 august 2011, 17:17)

    gigel [anonim]

    CCCP reloaded ftw! Un cincinal sau o oda lui putin ceva?
  • +11 (11 voturi)    
    oare? (Sâmbătă, 20 august 2011, 17:22)

    cris [anonim]

    pe de o parte spune ca Germania e una din cele 3 tari care au avut de castigat de pe urma UE, pe de alta parte ca e prima care se va retrage. Probabil ca medicul lui personal e in concediu si a uitat sa ii dea pastilele. Oricum, simpatic personaj, ar trebui facut un serial de desene animate cu el.
  • +8 (8 voturi)    
    Vadim al lor si pasarelele (Sâmbătă, 20 august 2011, 17:51)

    _florin_ [utilizator]

    Sigur ca vrabia malai viseaza.
  • +7 (7 voturi)    
    Rubla (Sâmbătă, 20 august 2011, 17:58)

    rubla [anonim]

    Moneda unica va fi rubla.
    • +2 (2 voturi)    
      moneda unica (Duminică, 21 august 2011, 10:32)

      gura rea [anonim] i-a raspuns lui rubla

      ...cred ca mai degraba va fi Yuanul chinezesc...ca pana se trezesc rusii din betie...va mai curge mullta votca pe Amur.
  • +10 (10 voturi)    
    rusii cu ochii inca cirpiti (Sâmbătă, 20 august 2011, 17:59)

    im [anonim]

    Rusii cu ochii inca cirpiti si nu reusesc sa se trezeasca din visul imperial.
    Nostalgii imperiale il impiedica pe Jirinovchi sa vada adevarul: viitorul Rusiei este chinezesc. Asta e sigur.
  • +9 (9 voturi)    
    Duma de stat (Sâmbătă, 20 august 2011, 18:10)

    martipanu [anonim]

    buna duma asta....
  • +8 (8 voturi)    
    URSS s-a prabusit! (Sâmbătă, 20 august 2011, 18:47)

    Euro [anonim]

    Anticiparile nebunilor nici macar ploaie nu aduc.
    Realitatea s-a produs acum 20 de ani URSS s-a prabusit deci sa sarbatorim aniversarea a 20 de ani cu rusoaice dragute si bere germana!
  • +9 (9 voturi)    
    se cam contrazice singur (Sâmbătă, 20 august 2011, 18:48)

    blackbird [utilizator]

    pe de o parte "Noua structura ar urma sa aiba si o moneda unica, dupa modelul euro. " si pe de alta parte "UE se va destrama"... adica cum? daca modelul nu ar fi functionat de ce, a doua oara ar functiona?...

    interesu' poarta fesu'
  • +10 (10 voturi)    
    ..ba mai curand Imperiul Russia..se va prabusi ! (Sâmbătă, 20 august 2011, 19:06)

    bm [anonim]

    ..acusi o sa inceapa si la ei revolutiile ca la arabi...!
  • +4 (4 voturi)    
    atat!!! (Sâmbătă, 20 august 2011, 19:14)

    toteu [anonim]

    nu mor caii cand vor cainii...
  • +5 (5 voturi)    
    Putere infinita (Sâmbătă, 20 august 2011, 19:32)

    Gabriel [anonim]

    Ce se mai vorbeste secolul asta despre uniuni si aderari.

    Dar apoi cu ajutorul Republicii Moldova, Rusia cel putin isi va dubla PIB-ul. Sunt 98% sigur de asta.
  • +6 (8 voturi)    
    Stiti vorba aia romaneasca... (Sâmbătă, 20 august 2011, 19:51)

    Anton, prieten cu Marcu [anonim]

    Nu mor caii cand vor cainii.
  • +7 (7 voturi)    
    siiiiigur ca da, (Sâmbătă, 20 august 2011, 21:02)

    andy [anonim]

    si marmota impacheta ciocolata
  • +2 (2 voturi)    
    Jirinovskaia! (Sâmbătă, 20 august 2011, 22:34)

    Revizorul [anonim]

    Jirinovski este un sifilitic, l-am vazut de mai multe ori pe la Strasburg, la reuniuni ale Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei. Nu are in cap altceva dcat votca, pe care o consuma in permanenta si in mari cantitati. Cu siguranta ca era tot beat cand a dat acel "interviu".Partea dureroasa este ca un asemenea decrepit este vicepresdintele Dumei de Stat(Parlamentul Rusiei).Asta arata ca democratia mai are un lung drum de parcurs in Rusia.
  • +1 (1 vot)    
    Ora vesela (Duminică, 21 august 2011, 9:35)

    Fane [anonim]

    cu Jirinovski....
  • +1 (3 voturi)    
    sigur ca da (Duminică, 21 august 2011, 11:27)

    georgio [anonim]

    Rusia e în mare faliment. Acolo spre deosebire de românia chiar se moare de foame. 80% din populaţie abia are ce manca. Singurele companii viabile care mai aduc sânge în obrajii economiei sunt companiile ce când resurse: gaz, petrol, mineral, dar şi astea sunt toate deţinute de câţiva oligarhi cu voie de la stăpânire. China ia terminat pe rusi nu america. Toate pieţele ruseşti tradiţionale au fost luate de china: africa,europa estica, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    prea multa preocupare (Duminică, 21 august 2011, 19:23)

    panfilica [anonim]

    lasati'l pe tribun sa dialogheze cu partenerul din est.
  • 0 (0 voturi)    
    ;( (Duminică, 21 august 2011, 22:59)

    annm [anonim]

    Se demonstreaza faptul ca au si semitii idiotii lor ca si toti ceilalti.