Marea Britanie: Strainii implicati in revolte vor fi expulzati

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 august 2011, 13:19 Actualitate | Internaţional


Strainii care au luat parte la revoltele de saptamana trecuta din Marea Britanie vor fi deportati in tarile de origine pentru "a trimite un mesaj dur celor care creeaza probleme", scrie The Telegraph.

Peste 150 de persoane din afara Marii Britanii au fost arestate dupa furturile si incendiile care au creat haos in mai multe orase.

"Credem cu fermitate ca strainii care au incalcat legea trebuie dati afara din Marea Britanie cu prima ocazie", a declarat ministrul Imigratiei, Damian Green.

"Totodata, avem posibilitatea sa anulam vizele strainilor gasiti vinovati de activitati criminale si vom face acest lucru pe masura ce aflam despre aceste cazuri", a precizat oficialul britanic pentru London Evening Standard.

Potrivit legilor privind imigratia, delincventii care nu au cetatenia unui stat al Uniunii Europene sunt imediat pasibili de expulzare in cazul in care sunt condamnati la 12 luni de inchisoare.

Cetatenii europeni pot fi expulzati daca primesc o sentinta de 12 luni de inchisoare pentru trafic de droguri, crime violente sau delicte cu caracter sexual, sau daca sunt condamnati la 24 de luni de inchisoare pentru orice fel de tip de delict.

Dar tribunalele britanice pot recomanda expulzarea oricarui condamnat, iar Agentia privind frontierele poate revoca viza oricarui cetatean strain gasit vinovat de fapte penale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4671 vizualizari

  • +29 (37 voturi)    
    e un inceput (Sâmbătă, 20 august 2011, 13:29)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cam timid, dar este. In sfirsit.
    • -15 (17 voturi)    
      huliganii englezi cand vor fi expulzati? (Sâmbătă, 20 august 2011, 17:51)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      .
    • 0 (0 voturi)    
      da (Duminică, 21 august 2011, 13:31)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      In 89 a fost la fel : instigatorii au fost expulzati dupa un an ! In URSS ! Dar l-au lasat pe Ilici.........
  • +25 (25 voturi)    
    deportare (Sâmbătă, 20 august 2011, 13:38)

    Aramis [utilizator]

    in limba romana este de fapt expulzare - false friend
    ca doar n-o sa-i deporteze in Siberia LOL
    • 0 (10 voturi)    
      deportare e corect (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:21)

      richelieu [anonim] i-a raspuns lui Aramis

      pentru ca sunt dusi fie in statele de origine, fie, daca demonstreaza ca acolo le este viata in pericol, intr'un tertz stat care ii accepta.
      expulzare inseamna obligarea sa paraseasca tzara, fara a te interesa incotro.
      • +2 (2 voturi)    
        expulzare (Duminică, 21 august 2011, 9:08)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui richelieu

        E toata ziua expulzare, stimabile!
        Masura deportarii nu exista in terminologie juridica.
  • +15 (23 voturi)    
    bravo cameron! (Sâmbătă, 20 august 2011, 14:07)

    fvb [anonim]

    din cand in cand cate o guvernare de stanga e okay, insa labouristii au stricat mult in 13 ani cat au fost la putere. acum au mult de facut curatenie dupa ei conservatorii.

    londra e plina de camere de luat vederi, asa ca acum le trebuie doar timp la dispozitie, ca materialde studiu au destule.
  • +19 (25 voturi)    
    corect!!! (Sâmbătă, 20 august 2011, 14:23)

    Lexus [anonim]

    ...daca au fost acceptati in societatea respectiva ar trebuie sa se integreze si sa respecte regulile existente!
    ...e ca si cum l-ai primi pe unu in casa, iar acesta ti-ar spune cand sa mananci si cand sa faci dus :)))
  • -23 (31 voturi)    
    uniune europeana doar pe hartie (Sâmbătă, 20 august 2011, 14:29)

    ue [anonim]

    eu imigrant incalc legea,el englez incalca legea. eu imigrant sunt expulzat, el englezul nu....ce mai uniune europeana !....uniune pentru altii. ce ar fi daca i-am expulza pe toti moldovenii. oltenii si ardelenii care au incalcat legea, din bucuresti ? sa se duca acolo unde s-au nascut, nu-i asa?
    • +11 (13 voturi)    
      confunzi (Sâmbătă, 20 august 2011, 15:47)

      afxt [anonim] i-a raspuns lui ue

      pai e simplu... tu esti strain la ei in tara, ori te conformezi legilor tarii-gazda, ori zbori inapoi in tara ta de origine ... pe el nu are unde il expulza ca el este deja acasa, el poate doar sa fie pedepsit. E ca si cum familia ta ia in gazda un student strain ... tu, ca membru al familiei, cand faci o fapta grava, esti pedepsit de parinti - strainul este dat afara fara remuscari, nimeni nu are nevoie la el acasa de huligani ...
      • -2 (4 voturi)    
        razboi (Sâmbătă, 20 august 2011, 22:47)

        englez [anonim] i-a raspuns lui afxt

        si englezii cand au cotropit popoare nu le-a pasat de legile de acolo. si-au tras imperiu pe spinarea lor si i-au colonizat. le-au furat bogatiile si le-au dus in regat. acum nu le mai convine...hahaha
        • +1 (1 vot)    
          si (Duminică, 21 august 2011, 13:50)

          mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui englez

          Da si cand au plecat de acolo sa si fi luat inapoi calea ferata, drumurile, energia electrica,scolile etc.
          • -1 (1 vot)    
            povesti (Duminică, 21 august 2011, 21:31)

            si [anonim] i-a raspuns lui mi3rla

            comunistii cand au plecat ti-au lasat blocuri, metrou, cai ferate, scoli, sosele, spitale....si a fost nevoie de o revolutie ca sa scapam de ei.....tu probabil ca-i venerezi!
    • +7 (15 voturi)    
      si el este expulzat (Sâmbătă, 20 august 2011, 18:33)

      eugeni [anonim] i-a raspuns lui ue

      Ce gasesti anormal? Fiecare este trimis in tara de ogrigine. In umanismul societatii engleze ti se ofera dreptul sa te aperi in limba natala si daca esti condamnat, sa ai colegi de celula cei din neamul tau (arab, roman, tigan...etc), unde poti sa iti respecti traditiile si riturile de "celula" specifice shariei(taiatul mainii), hidrantului, sapunului etc.
      Cat depre ardelenii din bucuresti, mai bine ii trimitem pe mtici la locul lor in Bucale pe toti la Oprescu, ca si asa l-au votat cu drag
    • -10 (16 voturi)    
      Bravo!!! (Sâmbătă, 20 august 2011, 19:33)

      Ardelean [anonim] i-a raspuns lui ue

      Cu o mica corectare.Cum ar fi sa va dam noi ,ardelenii ,pe toti ticalosii de mitici afara din Transilvania ,zona care ar trebui oricum sa fie independena??Voi ati putea trai fericiti la voi in Sud ,iar noi n-am avea nici cea mai mica problema cu asazisele minoritati(maghiari ,germani) . Prefer de 100 de ori mai degraba un maghiar ardelean unui mitic.Si nu mai tot comenta de UE...
      • +1 (1 vot)    
        mitici (Duminică, 21 august 2011, 13:53)

        mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui Ardelean

        Si noi preferam ca toti astia de vin din tara, din orase moarte, in cautarea banilor in momentul in care incep cu placa "ce nenorocit oras este Bucurestiul" sa se intoarca in orasele lor frumoase, curate si sa se angajeze la ei in oras.Miticii astia cu comportament condamnabil 85% din ei nu sunt nascuti aici.. asa ca mai usor, stimabile
        • -1 (1 vot)    
          mda (Duminică, 21 august 2011, 19:38)

          Ardelean [anonim] i-a raspuns lui mi3rla

          cu stimabile mai usor,Caragiale e dus de-o perioada buna de timp.
          Voi ,mitici sunteti cei care va amestecati peste tot in tara ,impotriva minoritatilor de orice fel ,restul e oricum provincie ,ce dracu...Iar cu cei 85 % n-ai cum ma convinge , e ,cred un proces letant de a aduce lumea in Bucale la un numitor comun de supraapreciere si mandrie falsa.Io mi-s plecat din Ardeal (si Romania) de vreo 25 de ani ,iar singurul impuls care m-ar face sa ma intorc(Pe loc!!) acasa ar fi independenta Ardealului.Iar acu dati-mi minusuri,fratilor , ca asta e pretul democratiei!!
  • +8 (14 voturi)    
    corect ! (Sâmbătă, 20 august 2011, 14:39)

    cc [anonim]

    absolut corect !
  • -19 (25 voturi)    
    imi pare rau pentru Adrian si ceilalti! (Sâmbătă, 20 august 2011, 15:19)

    Cristian Ioan [anonim]

    Delcaratia premierului este foarte clara: vor fi expulzati totu strainii IMPLICATI in revolte! Nu a zis "vinovati"!

    Asa ca si Adrian, cel care a salvat poloneza din casa cuprinsa de flacari, si celalat roman, care a fost tilharit de "protestatari", sunt pe lista cu expulzarile ...
    • +9 (13 voturi)    
      nu cred ca este vorba despre asa ceva (Sâmbătă, 20 august 2011, 18:28)

      ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui Cristian Ioan

      ... si oricum, au protestat pentru ca un traficant de droguri negru, inarmat, a incercat sa traga in politistii care l-au prins.

      Daca murea politistul, copii si nevasta lui s-ar fi 'bucurat' de o revolta in numele lui???

      Oare talharii aia care au furat si au dat foc la case si magazine, ar fi sustinut familia politistului omorat in operatiune???????

      De ce vorbim de rasism doar cand negrii sunt prinsi si impuscati in operatiuni de genul asta iar cand albii si-o iau in mijlocul Parisului de la arabi si negrii, nu este rasism!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Decizie normala. (Sâmbătă, 20 august 2011, 15:30)

    sile231 [anonim]

    Cind vii pe un teritoriu strain trebuie sa respecti regulile si obiceiurile locului. Daca vrei respect trebuie sa incepi prin a semana respect. O zi buna !
  • -4 (10 voturi)    
    as vrea ca in romania (Sâmbătă, 20 august 2011, 15:48)

    ddd [anonim]

    sa existe o lege care sa prevada,pentru orice persoana implicata in activitate criminala cu violenta,crima organizata ori trafic cu droguri de mare risc,retragerea cetateniei,expulzare intr-o tara africana unde va urma sa-si ispaseasca pedeapsa pe care o primeste aici, si interdictia de a se mai intoarce vreodata in romania

    pentru partea cu o "tara africana" ar trebuii sa stabilim o "prietenie" cu un dictator sau ceva de genul asta...ori sa-i dam niste bani si ar accepta

    si astfel am scapa de gasti,crima organizata,mafiile tiganesti si vreo 90% din tigani...

    si am avea o tara mai civilizata,un loc mai placut de trait in
  • -6 (6 voturi)    
    Marea Britanie: Strainii implicati in revolte vor (Sâmbătă, 20 august 2011, 15:53)

    urbanist [anonim]

    'Daily Telegraph' este ziarul 'right wing' si are o perspectiva special, si 'ultra conservative'....este un voce - nu de tot Marea Britanie....
  • -2 (6 voturi)    
    dar (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:27)

    panfilica [anonim]

    cu majoritatea, cu cei nascuti pe taramul insular, cu aia ce fac ?
    aia sunt cei ce au dat tonul.
    pe aia nu mai pot sa'i deporteze, sufera consecintele politicii de imigrare, "deschiderea democratica a frontierelor" pentru pakiz, jamaicani, nigerieni, etc..
    curand, englezii vor fi minoritari in propria tzara.
  • +4 (4 voturi)    
    decizie perfecta (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:29)

    lulu [anonim]

    Bravo Anglia, asa trebuie si modelul va fi preluat si de alte tari. Este suficient pentru o tara sa gestioneze infractorii autohtoni, indiferent care este tara, nu are nevoie si de ajutor din import.
  • +5 (5 voturi)    
    Si pentru asta... (Sâmbătă, 20 august 2011, 18:04)

    John M. [anonim]

    v-au trebuit 30 de ani ?!
    L-ai primit pe pribeag in casa ta si te rusineaza ?!
    Da-l afara, nu-i citi drepturile tale de care tu nu te-ai folosit niciodata !
  • +6 (6 voturi)    
    asa le trebuie (Sâmbătă, 20 august 2011, 19:18)

    anton [anonim]

    Serve they right! La asa comportament asa reactie. Bravo mai Cameron! Incepem sa respiram aer curat. Nici Merkel nu va fi prietenoasa cu cei care incediaza noapte de noapte masini la Berlin. Incepe ordinea si disciplina, boratilor!
  • -1 (1 vot)    
    dar derbedeii strini care jefuiesc Romania? (Duminică, 21 august 2011, 10:32)

    nina [anonim]

    Ce tgrebuie facut cu derbedeii straini care jefuiesc Romania ce trebuie sa facem cu ei? Cei care otravesc pamantul Romaniei ce trebuie sa facem cu ei? Strainii care ocupa posturi ministeriale si sunt fascisti ce trebuie sa facem cu ei? Vom face , va veni momentul!
  • -3 (3 voturi)    
    crime fmi (Duminică, 21 august 2011, 10:45)

    casa regala [anonim]

    In Anglia se intampla multe nenorociri, dar vedeti voi, nici un politician international nu sufla o vorba. Daca in Romania o tihanca se casatoreste la 18 ani se face o tevatura...mare!!!!! si stiti si voi ca totul se pune pe seama romanilor. dar, ia sa vedem un alt lucru interesant: printul Charles a cumparat pamant in Transilvania cu gandul sa se fereasca de iminentele revolte care vor avea loc impotriva lui care este mason, reptilian si implicat in uciderea printesei Diana. Ce cauta el in Romania? JAF! Atunci sa luam masuri, pentru ca pe pamantul Romaniei nu au ce sa caute reptilienii si grupul care face si desface tot la nivel mondial. Lasati discutiile cu privire la revoltele strainilor la ei in tara, poaste ca exista un substrat oe care presa lor nu vrea sa-l spuna. Vedeti de problemele si hafurile pe care le fac strainii in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      credeam (Duminică, 21 august 2011, 16:54)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui casa regala

      ca la spital aveti doar intranet, ca sa puteti vorbi intre voi, nu si internet. Apa in bazin cind va pune?
      • 0 (0 voturi)    
        funeriu are dreptate (Luni, 22 august 2011, 3:23)

        panfilica [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        e nevoie de educatia cititului.
        multi romani au probleme cu intelesul a ce citesc..