Marina rusa va fi echipata cu opt submarine nucleare Graney pana in 2020

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 iulie 2011, 14:10 Actualitate | Internaţional


Cel putin opt submarine de atac cu propulsie nucleara din clasa Graney vor fi livrate marinei ruse in urmatoarea decada, a anuntat amiralul-sef al fortelor navale ruse, Vladimir Vysotsky.

"Ne asteptam sa primim cel putin opt submarine de atac din clasa Graney pana in 2020", a declarat Vysotsky intr-un interviu pentru RIA Novosti.

Oficialul a mentionat ca primul submarin clasa Graney, denumit Severodvinsk, va incepe in august, pentru doua luni, mai multe teste in Marea Alba si se asteapta ca acesta sa intre in serviciul marinei ruse pana la finalul lui 2011.

Un al doilea submersibil, numit Kazan, este construit la santierul naval Sevmash, din nordul Rusiei.

Constructia celui de-al treilea submarin Graney va incepe tot in acest an.


Citeste mai multe despre   




















3135 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Vladimir Vysotsky (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 14:34)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    parca a mai fost un rus cu acelasi nume, dar nu era deloc amiral. Ba da, era amiralul poeziei si folkului rusesc. Or fi rude?
  • +2 (2 voturi)    
    Kazan (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 14:34)

    Vizitiul [utilizator]

    Sa-i zica fluturele zbarcit :)
  • +5 (5 voturi)    
    Bun nume: Kazan (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 14:48)

    denvarel [utilizator]

    Asteptam seria: Bydon, Ulcika, Borkan, Butelka si Oala.
  • -4 (4 voturi)    
    si submarine nucleare. (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 14:55)

    cornel [anonim]

    Chiar daca toate 8 submarinele vor fi in marea neagra, fregata + scutul, sunt forta cea mai redutabila. Recomand ca dupa terminarea mandatului prezidential, actualul presedinte, sa devina autoritate absoluta in domeniul marin/submarin.
  • +4 (8 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 16:07)

    xuxu [anonim]

    ce frumos ar fi daca jurnalistii romani s-ar interesa cum se cheama persoanele sau submarinele in cauza si ar transla cuvintele din rusa direct in romana dupa regulile de translare rusa-romana fara intermediul englezei. Atunci nu ar mai aparea barbarisme de genul "Vysotsky". Imi aduc de cartilor anilor '50 cand autorii politruci translau numele americane prin intermediul rusei si aveam parte de avionul de bombardament "Bucanyr" in loc de Buccaneer sau de astronautul Jon Glen in loc de John Glenn.
    • +1 (3 voturi)    
      Translau?! (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 20:30)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui xuxu

      Poate vrei sa spui traduceau!
      • +1 (1 vot)    
        ..... (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 21:56)

        un alt roman [anonim] i-a raspuns lui un roman

        a transla=1. a traduce. 2 a deplasa prin translatie.
        sursa: dex98
  • +5 (5 voturi)    
    super (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 17:37)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Urla foamea in ei si astia fac submarine...
  • +3 (5 voturi)    
    Почему? (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 17:44)

    Feodor Mihailovici Dostoievski [anonim]

    Vroiam sa pun şi eu o intrebare, de mai multă vreme. Articolul ăsta îmi oferă un prilej bun, iar întrebarea este pentru toată presa din România, nu numai pentru Hotnews. Nedumerirea mea e simplă: : de ce nu se mai scriu în presă numele ruseşti în grafia română, ci in cea engleză? Adică: de ce ăsta e Vysotsky si nu Vîsoţki sau Vâsoţki, de ce santierul naval Sevmash nu este Sevmaş? Ca sa dau şi alte exemple celebre din presa românească, de ce vedem scris Sharapova şi nu Şarapova? Există nişte norme ale limbii române şi pentru cazurile astea: în română avem de-a face cu Piotr Ilici Ceaikovski, nu cu Pyotr Ilyich Tchaikovsky... Nu mai pridideşte presa cu tradusul sau cu copiatul, fără filtru personal, acolo unde exista (dar există?), exclusiv din ziare de limbă engleză? Nu mai ştiu presarii despre ce e vorba în articolele pe care le semnează, de fapt? Asta pentru că sunt prost pregatiţi sau indolenţi sau prost platiţi? E ignoranţă ridicată la rang de jurnalism? E suficienţa? Dezinteres? Care e treaba? Care e şpilul? Sau spielul? Sau schpill-ul? O fi vreun şpil?
    PS: Din experienţa peronală ştiu că acest comentariu nu va fi publicat, că aveţi si năravul ăsta, mai nou... Sper ca cenzurarea lui, prin citire, să vă dea măcar de gândit şi să aflaţi, încă o dată, că nu scrieţi numai pentru proşti sau pentru voi inşiva.
    • +1 (1 vot)    
      Engleza vecinului (Duminică, 31 iulie 2011, 7:36)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Feodor Mihailovici Dostoievski

      Limba e un fenomen in miscare. Nu sta pe loc. Am putea alege asa cum zici tu. Grafia romana o folosim cu siguranta pentru numele romanesti, in Romania. Dar, pentru denumirile straine, grafia engleza are avantajul de a fi inteleasa de toata lumea.

      Daca invidiezi cumva mindria vorbitorilor nativi de engleza, gindeste-te si la pasionatii englezei gramaticale, corecte. Pentru acestia din urma trebuie sa fie o mare durere deformarea zilnica a englezei, pe toate meridianele, de toata lumea, verbal si inscris.
      • 0 (0 voturi)    
        Vezi de treaab (Duminică, 31 iulie 2011, 13:26)

        Quebecoisfier [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        te-ai bagat ca musca in lapte...stimabilul de mai sus (FMD) a avut perfecta dreptate. Daca stai sa citesti articolele, pe o perioada mai lunga de timp, atat de pe Hotnews, dar si de pe alte portaluri de stiri romanesti, o sa vezi ca fenomenul exista. Scuza ta despre limba care e in miscare nu are nimic de-a face cu lenea sau cu prostia unora.
    • +1 (1 vot)    
      pt romani nu e important ! (Duminică, 31 iulie 2011, 9:26)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui Feodor Mihailovici Dostoievski

      cum sunt scrise numele rusesti. ne lasa reci daca se scrie piotr sau pyotr ...
    • 0 (0 voturi)    
      patamu şto (Luni, 1 august 2011, 0:15)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Feodor Mihailovici Dostoievski

      Eu cred că motivul e acela că articolele sunt preluate din limba engleză. Dacă te duci la pagina sursă indicată aici, respectiv RIA Novosti (agenţie rusă) vei observa că e RIA Novosti în engleză, deci chiar autorii ruşi oferă Vysotsky, Sevmash sau Sharapova sau Pyotr Ilyich Tchaikovsky. Recunosc că, dacă n-am cunoştinţe de rusă şi/sau muzică, mi-e complet la ne-ndemână să "traduc" Piotr Ilici Ceaikovski - de ce nu Ceaicovschi?
  • +1 (1 vot)    
    The gift (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 18:52)

    Inframarin [anonim]

    ...si vor primi submarinele de la Republica San Marino, sau de la Vanuatu, ca nu se precizeaza de unde?
  • +1 (1 vot)    
    Submarine ? (Duminică, 31 iulie 2011, 3:07)

    Marian [anonim]

    Si astea vor fi gonflabile ? :))

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-8400821-armata-rusiei-echipeaza-tancuri-rachete-gonflabile.htm
    • 0 (0 voturi)    
      nu bre (Duminică, 31 iulie 2011, 21:49)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      ca nu se scufunda
  • 0 (0 voturi)    
    despre kazan (Duminică, 31 iulie 2011, 16:28)

    cornel [anonim]

    Kazan este numele unui oras rus foarte vechi, si se citeste Kazani, cu i moale la sfarsit.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 31 iulie 2011, 19:05)

    dragos234 [utilizator]

    Submarine nucleare. Si nu se mai vaita nimeni de ele asa cum fac rusii cu scutul antiracheta.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu despre moartea din mare (Marţi, 9 august 2011, 17:50)

    coco chanell [anonim]

    in lume sunt razboaie, foamete, somaj, miscari sociale, inechitate, cruzime si multe alte rele pentru care nu se gasesc mijloace financiare de eradicare.In acelasi timp pentru cheltuieli militare se gasesc din belsug iar submarinele nucleare sunt mijloacele perfecte pentru apocalisa omenirii. Este inevitabil ca la un moment dat aceste arme inspaimintatoare sa nu loveasca si atunci vine sfirsitul........