FOTOGALERIE De ce foametea din Somalia nu tine prima pagina a ziarelor? - Analiza AFP

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 iulie 2011, 16:55 Actualitate | Internaţional


Foametea din Somalia
Foametea din Somalia, pe fondul celei mai grave secete din ultimele decenii din Africa de est, nu reuseste sa tina prima pagina a ziarelor. De ce? Expertii interogati de jurnalistii de la AFP considera ca acest fenomen grav, instalat deja de o lunga perioada de timp, nu reuneste elementele uneri "bomba de presa".

"O foamete avanseaza de-a lungul mai multor ani. Or, este foarte dificil de mediatizat un proces, spre deosebire de un eveniment", subliniaza Arnaud Mercier, profesor la universitatea din Metz, specializat in practicile jurnalistice.

"Foametea nu poate fi un 'breaking news' pentru ca nu este brutala", adauga Rony Brauman, fost presedinte al Medecins sans frontieres (MSF).

Daca umanitatea deplange acest fapt care se traduce prea adesea intr-o acoperire mediatica "dezinvolta si indepartata", el recunoaste totusi o dificultate practica, inerenta jurnalismului: "ziaristii vorbesc despre news, de noutate, aici suntem intr-un trecut care revine indefinit...".

In ce moment foametea isi va gasi locul in agenda mediatica?

"Presa vorbeste despre foamete atunci cand incep sa apara mortii. Au acest obicei, pentru a avea o poveste convingatoare, se concentreaza pe morti si pe distrugere", raspunde Susan Moeller, profesor de jurnalism la Universitatea Maryland (Statele Unite) si autoarea unei carti dedicate acestui subiect ("Compassion Fatigue: How the Media Sell Disease, Famine, War and Death").

Si un exemplu elocvent: Foametea din Biafra (Nigeria), in 1968, care s-a soldat cu doua milioane de morti, a fost prima care a fost cu adevarat mediatizata. Publicarea primelor fotografii cu corpurile famelice a socat lumea.

"Nevoia de reprezentare a foametei"

Si un imperativ pentru a lansa cu adevarat acoperirea mediatica: imaginile care vehiculeaza stereotipuri ale imaginarului colectiv. "Migrantii care traverseaza desertul, cozile de la distribuirea hranei, taberele de refugiati, cadavrele descarnate, detaliaza Susan Moeller: este nevoie de reprezentarea foametei".

Trebuie asteptata aceasta vizualizare, prin definitie tardiva, asa cum explica Rony Brauman, "Nu vedem un corp descarnandu-se de azi pe maine".

Un alt elemente esential semnalat de numerosi experti: nu te poti identifica cu victimele foametei, spre deosebire de cele ale catastrofelor naturale precum tsunamiul din decembrie 2004 din oceanul Indian.

"In timpul unei catastrofe naturale, oamenii au impresia ca pot fi utili si pot schimba lucrurile, ca pot ajuta o tara sa se repuna pe picioare", subliniaza Susan Moeller. In schimb, "foametea este o problema endemica. Se spune 'pot salva acest copil, dar asta nu va schimba cu nimic situatia'", adauga ea.

Militiile Shebab si responsabilitatea populatiei locale

Factor agravant al secetei care a facut deja zeci de mii de morti si ameninta 12 milioane de persoane in Cornul Africii, cu Somalia in frunte: ideea unei forme a responsabilitatii populatiei locale, care franeaza publicul in identificarea problemei.

In Somalia, insurgentii islamisti shebab, care controleaza zonele unde bantuie seceta, au expulzat la finele lui 2009 anumite ONG-uri si agentii ale ONU, agravand foamatea.

"Contrar victimelor inocente ale catastrofelor naturale, cu care ne putem identifica, victimele acestei foamete sunt in acelasi timp considerate drept 'vinovate', din cauza militiilor shebab, tolerate de societatea somaleza care nu ii respinge suficient de puternic", precizeaza Rony Brauman.


Citeste mai multe despre   

















17339 vizualizari

  • +3 (29 voturi)    
    foametea (Vineri, 29 iulie 2011, 17:12)

    extruder [anonim]

    Ia sa faca populatia Europei, in solidaritate cu amaratii aia, urmatoarea greva de consum: zero benzina (doar transport in comun si urgentele), zero vacante, mancare minimala (2 mese slabe pe zi) si acasa, nu la restaurant, zero distractii platite (film, teatru etc), zero servicii (decat strictul necesar). Sa vedem, dupa 2 luni de scaderi a vanzarilor pe intreaga economie europeana, daca statele mai raman asa pasive fata de foametea din Somalia.
    • +7 (37 voturi)    
      ia sa-si faca (Vineri, 29 iulie 2011, 17:42)

      Io [anonim] i-a raspuns lui extruder

      inteligentii aia un stat mai intai.
      Somalia este - pe la noi cel putin - sinonim cu foametea inca dinainte de aventura lui Clinton pe-acolo.

      Alora nu mancarea le lipseste ci materia cenusie; foametea este doar un efect colateral. (selectia naturala in actiune cumva?)
      • -3 (5 voturi)    
        mda... (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 10:18)

        fishbed [utilizator] i-a raspuns lui Io

        As fi vrut sa nu-ti pot da dreptate .....insa ai.
      • +1 (5 voturi)    
        selectia naturala te-a ratat... (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 20:03)

        iuli [anonim] i-a raspuns lui Io

        nu sunt eu un agitator si nici nu prea jignesc insa mi se pare ca esti un mic ratat sa gandesti asa. materia cenusie le-a lipsit si evreilor din lagare?
    • +6 (38 voturi)    
      nestiinta (Vineri, 29 iulie 2011, 17:55)

      Marcel Ionita [anonim] i-a raspuns lui extruder

      ia da'le tu de mancare africanilor sa vezi cum nu mai scapi de ei. Astia se inmultesc ca sobolanii[1], iar la fiecare 3 decade, populatia Africii se dubleaza.

      Ideea e sa fie tinuta sub control natalitatea. Banuiesc ca tu nici nu stiai ca in Cairo (in orasul Cairo), traiesc vreo 19 mil de suflete, cam cati locuitori are Romania.

      Recunosc ca fenomenul poate naste sentimente de compasiune, dar cum nimeni nu i-a ajutat acum 500 de ani si au supravietuit (ma refer la intregul continent), nu cred ca s-ar schimba ceva daca am lasa Natura sa-si faca datoria si de aceasta data.

      Africanu' e invatat sa stea cu gura deschisa si sa-i pice mancarea din cer in gura. Adevaru ca foarte multi sunt si defavorizati de factorul politic local. Au si ei hotii lor! Cred ca ar trebui sa inceapa prin a-i manca pe aia la felu I.

      Pe de alta parte, ajutoarele umanitare sunt afaceri extrem de profitabile pentru militiile africane, care fac profituri din asta. Firme locale sunt angajate in transportul distributia hranei, dar cand colo ei o vand sau proctica tot felul de scheme de fraudare.

      Concluzia? Sunt de parere ca trebuie lasati sa se descurce singuri. Ei au mizat totdeauna pe ajutorul occidentului. Dusul rece ar fi daca occidentul nu s-ar mai implica.

      [1] http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/6219922.stm
      • +4 (10 voturi)    
        Esti un roman adevarat !!! Bravo! (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 8:40)

        gicu [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        >Marcel Ionita<

        Daca nu stiai toti ne tragem din africani care au trait acolo acum 60000 ani. Dar tu esti mai alb si mai destpept acum,
        In lume nimeni nu va trai bine atata tmp cand uni mor de foame. Cand nu ai nimic totul e posibil, nu ai ce pierde mai mult.
        "Africanu' e invatat sa stea cu gura deschisa si sa-i pice mancarea din cer in gura." O aberatie mai mare nu am auzit. daca tu te duci maine acolo nu traiesti o luna de zile. acolo un os e ros de doua ori sa nu ramana ceva carne pe el iar tu arunci juma de pui de la rotisor la gunoi.
        Zici ca nu e buna compasiunea si ca militiile iau tot dar daca ajunge si numai cinci la suta la cei care mor de foame, tot e bine.
        • +1 (1 vot)    
          asa... (Duminică, 31 iulie 2011, 18:10)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui gicu

          si de ce incerci tu sa te opui Naturii? Care e solutia ta pentru depasire acestui moment?

          Toti arunca in lupta cliseul asta cum ca daca am da si noi firmiturile care raman de la masa aficanilor, o sa traiasca si ei fericiti.

          Nimic mai fals. Uita-te la natalitatea din Africa care combinata cu coruptia locala (cel mai mare nivel comparat cu restul Mapamondului) construiesc o situatie care impinge destinul lor intr-un cerc vicios.

          Daca te incearca sentimente de compasiune, de ce nu te incearca si pentru compatriotii tai? Sunt si la noi batrani care nu au ce manca, oameni care traiesc la limita, copii care tanjesc dupa o portocala. Ti s-ar parea suspect, dar asta exista in Romania.

          Televizorul ti-a aruncat un subiect si l-ai inghitit pe nerasuflate. Ia atitudine, implica-te daca iti doresti asa de mult. Eu am luat o decizie si mi-o respect. Las Natura sa-si faca treaba. Voi de pe margine e usor sa comentati: "sa li se dea africanilor de mancare!", ati striga voi toti in gura mare. Pai ce va impiedica sa le dati voi de mancare?

          Luati-i si aduceti-i aici sa munceasca si sa castige o paine. Ti-ai gasit... sa vezi african muncind. Aia s-au nascut toti obositit si traiesc doar ca sa se odihneasca, cum ar zice un coleg de-al meu. Am intalnit si exceptii, care evident doar intaresc regula. Du-te in Spania, Italia, Franta sa-i vezi pe toti cum se ocupa cu comertul de diferite acareturi, de la ochelari de soare, genti, umbrele, toate copii ale marcilor celebre.

          Am avut ocazia sa "lucrez" cu o etiopianca in Germania. Pe langa faptul ca se complacea cu obezitatea, retineti, era din Etiopia venita de curand in Germania, nu avea nici un fel de motivatie in ceea ce facea. Era total in voia sortii. Nu se implica de nici un fel si astepta totul sa mearga de la sine. Cat despre aspiratii, era mai ceva decat un neamt, Sunt cinic, stiu, dar realitatea asta e.

          Este mult de spus despre Africa. Totusi, sfatul meu este sa nu te mai uiti la TV.
          • +1 (1 vot)    
            Suuuper! (Duminică, 31 iulie 2011, 19:38)

            Ioana [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            Sunt in totalitate de acord cu ratiunea pe care o expui, domnule Ionita! Nu sunt pentru ceea ce se intampla in Somalia, insa sunt de acord cu ¨treaba naturii¨. Daca cineva nu este, dar poate sa faca ceva pentru ameliorarea saraciei din Somalia, s-o faca si gata! Eu, de cel putin trei ani, vad cum se risipesc, munti intregi de mancare, in Spania, fara nici un pic de rusine, iar cand vad imagini la tv, despre Somalia, aceleasi persoane isi zic. ¨Saracutii de ei!¨Ah! Ce asco! Cu compatimirea cica, si-au spalat propriile constiinte.
    • 0 (6 voturi)    
      wtf (Vineri, 29 iulie 2011, 18:10)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui extruder

      Asta e solutia la care problema?
    • +2 (18 voturi)    
      vai "asa pasive" (Vineri, 29 iulie 2011, 21:52)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui extruder

      Si unde scrie ca Florica din Baragan trebuie sa dea din graul lui lui Mahomed din Somalia ? cumva somalezii nu au peste 18 ani sa fie responsabili ? sa faca mai putini copii, asa ajunge mancarea pt. toti. Noi ne chinuim sa crestem unul si ei fac 5- 6 si apoi ne cer noua mancare pt. ei ? in plus grupuri islamiste incearca sa impiedice aducerea de ajutoare in zona.
      • +2 (16 voturi)    
        :))) (Vineri, 29 iulie 2011, 22:57)

        dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        Nu suprapopularea e problema in Somalia, ci supratembelismul de factura islamica si supraprostia de factura umana.
        Are si "mother nature" vina ei, da' acum ce sa-i faci? N-au decat sa danseze "paparudele" si sa se roage la Alah sa le dea niste ploaie...

        Somalezii ....in afara de crescut vite si de tras cu AK47 in alti somalezi, din alt trib, nu mai stiu altceva...

        Pai...cam putin pentru 2011 si pentru a pune pe picioare o societate functionala si prospera...

        Nu crezi?
        • +7 (9 voturi)    
          domnule dorubarrbu (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 11:34)

          gina [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

          Am vazut cu vreo 3-4 zile in urma pe un post TV sute de somalezi stand la coada sa li se dea o strachina de mancare. Stateau la rand,cate unul asteptandu-si portia... Nu se imbulzeau ca romanii la promotiile din magazine, nu se bateau sa ajunga mai repede la pungile de zahar mai ieftine... Noroc ca noi avem in 2011 "o societate functionala si prospera"...
    • -4 (6 voturi)    
      Din partea mea duca-se (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 9:59)

      alt io [anonim] i-a raspuns lui extruder

      Cand au avut resurse le-au vandut si si-au cumparat arme apoi au inceput sa se omoare intre ei. De ce sa renunt eu la confort, pentru ca un baron local din Africa sa o duca mai bine?
      Cat despre Somalia, in loc sa accepta ajutorul ONU au ales calea pirateriei...probabil si-au zis ca e mai simplu sa furi decat sa primesti moca....
  • -4 (14 voturi)    
    Simplu (Vineri, 29 iulie 2011, 17:18)

    Bogdan [anonim]

    Pentru ca nu e cu Basescu !

    Imi pare rau pentru cinism, chiar imi pare nespus de rau pentru acei oameni !
  • +7 (27 voturi)    
    ... eee, cind e vorba de islamisti nu se pune ... (Vineri, 29 iulie 2011, 17:20)

    Gogu [anonim]

    ... daca aveau petrol si vreun presedinte mai rebel ... ii ''eliberam'' imediat si pe astia ... asa ... sint doar niste ''amariti'' de islamisti ... nu e frumos sa ii deranjezi ... ca nici ei nu ne deranjeaza ... inca ...
    • +5 (15 voturi)    
      chiar sunt curios (Vineri, 29 iulie 2011, 18:04)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

      Chiar explică-mi de ce, în condiţiile enunţate de tine, nu sar cu ajutorul China, Rusia, Iranul, Coreea de Nord, Venezuela?
    • +7 (7 voturi)    
      islamisti sau nu adevarul e ca... (Vineri, 29 iulie 2011, 19:05)

      Unga bunga [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      1. Au petrol, si muuult inca, dar nimeni nu se baga acolo.
      2. Presedintele exista doar in teorie. Nu au stat/conducere de 20 de ani aproape. Ete na "eliberare".
      • -2 (2 voturi)    
        Somalia -> Vietnam 2 (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 11:08)

        ZaiR [anonim] i-a raspuns lui Unga bunga

        Mai stai un pic sa se linisteasca americanii cu China si Iran si cum a venit randul serbiei asa vine si randul somaliei. Pentru petrol America face orice, momentan ii lasa infometati si cand se termina punga din tarile ocupate si apoi vine randul somaliei.

        Sunt de parere ca somalezii trebuiau considerati teroristi mai periculosi decat talibanii, motivatie pentru a elibera acel loc. Oricum razboiul il facem unde ne place, nu undew vrem.


        Sper cat mai curand sa intre pe piata masinile pe curent, sa vedem atunci cate razboaie vor fi stinse
    • 0 (2 voturi)    
      Daca aveau petrol... (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 10:00)

      alt io [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Il vindeau si isi cumparau si mai multe arme...apoi probabil ca isi invadau vecinii...
  • +6 (16 voturi)    
    De ce? (Vineri, 29 iulie 2011, 17:33)

    Andrei [anonim]

    Intrebati-i pe aia care se dau politically correct prin presa! Sau intrebati-i pe ipocritii care militeaza impotriva razboiului, chiar si cand nu este cazul, dar care nu se simt deloc indignati de razboiul civil din Somalia, acolo unde fundamentalistii islamici care practic stapanesc aceasta tara, interzic si/sau impiedica acordarea ajutoarelor alimentare populatiei infometate. Aproape cam peste tot in tarile musulmane sunt o multime de probleme grave. Saracie, bigotism, discriminare, violente, crime, extremism, foamete, ura, fundamentalism religios...Practic aceste tari nu sunt capabile sa-si rezolve singure problemele grave cu care se confunta si sa iasa din acel ev mediu intunecat in care se afla si din care pare ca nici nu vor sa iasa. Cine ii impedica pe toti acei oameni sa dea de pamant cu cei care-i tin in ignoranta si le cultiva saracia si prostia, cu cei care-i conduc? Cine? Nimeni. Este si vina lor pentru ca se complac.
    • +1 (15 voturi)    
      Nu e chiar asa (Vineri, 29 iulie 2011, 19:06)

      Dave [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      <<Cine ii impedica pe toti acei oameni sa dea de pamant cu cei care-i tin in ignoranta si le cultiva saracia si prostia, cu cei care-i conduc?>>. Am aceeasi intrebare si pentru dumneavoastra care traiti in Romania, e drept, intr-o altfel de prostie si intr-o altfel de saracie, dar tot prostie si saracie este. Cine va impiedica sa dati de pamant cu cei care le cultiva?
      • -2 (18 voturi)    
        Ha!!! (Vineri, 29 iulie 2011, 19:23)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Dave

        Domnu', dumneata compari Somalia cu Romania? In Romania e cumva foamete si saracie ca in Somalia? In ceea ce ma priveste, muncesc din greu, imi vad de treaba mea si am ce manca. Duc un trai multumitor si nu am motive de revolta asa cum pari a avea dumneata. Asocierea si comparatia dintre Somalia si Romania sunt total eronate. Bati campii! In Romania este democratie iar votul nostru poate da sau nu de pamant cu cei aflati la putere. In Somalia, dar si in alte tari musulmane, situatia e cu mult diferita. Pe-acolo nu e nici vorba de democratie. Esti orb?
        • +7 (15 voturi)    
          @Andrei (Vineri, 29 iulie 2011, 19:50)

          Dave [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          Nu zic ca se pot face comparatii exacte, m-am limitat doar la a observa ca saracie si prostie exista in ambele state si ca in ambele societatea civila nu face nimic, nu pentru ca nu vrea, ci pentru ca de multe ori nu poate. Am observat din discursul dumneavoastra o lejera culpabilizare a victimei care cred ca in cazul Somaliei nu se aplica intrucat chiar daca oamenii aceia vor sa faca ceva pentru ei, sunt imediat impiedicati (de multe ori chiar prin moarte).
      • 0 (2 voturi)    
        e simplu ..''Dave'' (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 10:31)

        fishbed [utilizator] i-a raspuns lui Dave

        Domnule...''Dave''...( presupun ca vine de la David insa snobismul ne da ghes )....cine ne impiedica..? cu voia dumneavoastra , chiar occidentul pe care cica cu onoare si fala se pare ca il reprezentati aici caci doar., citez din memorie....''dumneavoastra care traiti in Romania, e drept, intr-o altfel de prostie si intr-o altfel de saracie, dar tot prostie si saracie este''.....reglementarea ( sub orice forma doriti dumneavoastra ) la nivel local a diferendelor interne este promt etichetata de occident ca fiind ''antidemocratic si in contradictie cu valorile europene''. Pai mai ....''Dave'' draga , daca esti de acord ca trebuie ''dat de pamant'' cu netrebnicii , atunci de ce ne impuneti tot soiul de reglementari de la cultivatul castravetilor si pana la tratamentul tiganilor , varful de lance al infractionalitatii europene. Caci problema tiganilor romani in cvasitotalitatea lor violatori si criminali , este o problema europeana ce trebuie rezolvata la nivel european si nu pasata autoritatilor de la Bucuresti....draga ''Dave''...
      • +1 (1 vot)    
        ??? (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 10:49)

        kadar ion [anonim] i-a raspuns lui Dave

        cine i-a impiedicat pe romani sa dea de paman cu sistemul comunist 40 de ani??????pana cand unii din afara nu au vrut ca el sa fie dat de pamant????
    • +1 (15 voturi)    
      De 50 de ani aud si citesc despre foametea in Afri (Vineri, 29 iulie 2011, 19:10)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      De 50 de ani aud si citesc despre foametea in Africa.
      Toate statele din Africa sint libere si independente si ar trebui sa-si asume propriile lor responsabilitati.

      Ajutoarele umanitare pe care le primesc statele africane sint depasite ca suma de cheltuielile de innarmare facute aceleasi state africane.
      • -3 (17 voturi)    
        Mda (Vineri, 29 iulie 2011, 19:29)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui T+C

        De acord cu tine. Dar uite ca musiu "Dave", de mai sus, are un cu totul alt punct de vedere. Unul de marxist veritabil. Presupun ca Dave e un posibil uslas nemultumit ca nu dau eu de pamant cu cei de la putere, asa cum ar face el. Uitand, marcat de amnezie fiind, ca Romania e o tara democratica. Unde, cei care doresc sa ajunga la putere (sau sa ramana la putere in cazul in care deja sunt la putere) sunt alesi in urma unui vot popular si democratic. Lui Dave nu-i place democratia. Ii place anarhia. Nu-i place situatia in care alesii sunt cei pe care nu-i suporta el. Un democrat pur-sange acest Dave. Nu?
    • -3 (9 voturi)    
      alimentarea gratis (Vineri, 29 iulie 2011, 22:01)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Pt. cine nu stie exista destule tari care supravietuiesc datorita ajutorului international nemeritat. Nu inteleg de ce se risipeste energie cand s-ar putea sa le atragi atentia sa nu mai faca copii aiurea. Multe familii de romani ar fi intr-o stare nu tocmai buna daca in loc de 1-2 copii ar avea 12.
    • +4 (4 voturi)    
      cine impiedica (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 10:14)

      q [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Cine impiedica un grup de 100 de insi pe jumatate morti de foame al caror orizont de cunoastere se rezuma la 3 km in jurul lor sa se ia la bataie cu membrii militiilor care controleaza distributia de alimente? Oare cine sau ce ii impiedica pe oamenii astia?
      Observ ca e foarte greu de inteles ca pentru orice om in situatia de acolo, creeare unui stat, unui parlament, etc este atat de departe de nevoia de a manca si a bea apa incat nici nu le trece prin cap.
      Ce este atat de greu sa acceptam faptul ca ce se intampla in Africa este o tragedie, si ca responsabilitatea pentru ce se intampla acolo este intr-adevar a lor, dar si a noastra, a tarilor "civilizate".
      Oamenii aia nu au acces la informatii, la educatie de orice fel, nu au acces a nimic. Iar asta pentru ca "civilizatia moderna" permite si incurajeaza existenta dictatorilor, extremismului, indobitocirii metodice, a militiilor, a traficului de armament, droguri, etc. pentru ca in esenta, este vorba doar de afaceri si de bani, iar respectul pentru viata sub orice forma s-ar gasi ea este primul aruncat la gunoi cand vine vorba de bani.
      Nu dati vina pe militii si pe triburi, in Coreea de Nord nu exista militii si triburi... doar un dictator nebun care isi infometeaza propria populatie.
  • -4 (16 voturi)    
    Foamea (Vineri, 29 iulie 2011, 17:36)

    soare [anonim]

    in Somalia exista ptr ca bogatii lumii nu au ce jefui pe acolo . Si daca ar fii , tot nu ar face nimic ptr bastinasi , cel mult iar alunga de acolo sa nu se infecteze . Oare daca ar merge acolo chinezi , nu ar fii ei de vina?
  • +9 (13 voturi)    
    datul cu parerea ... (Vineri, 29 iulie 2011, 17:36)

    Reader [anonim]

    1) "[...] din cauza militiilor shebab, tolerate de societatea somaleza care nu ii respinge suficient de puternic [...]" cand oamenii aia mor de foame (la propriu) ce putere (fizica & psihica) mai au sa lupte cu militiile? none ... cu siguranta in libia / egipt & co. au fost anumite interese de a rasturna puterea. oare nu se poate "organiza" un raid sa elibereze tara ?

    2) nu se mediatizeaza pentru ca ar tempera pofta multora de a mai consuma. bine, cred ca mai corect ar fi: irosi. statistic, aruncam 20 - 30 din mancarea pe care o cumparam.

    3) nu e normal ca intr-o parte a globului mare parte din populatie sa sufere de obezitate, iar in partea cealalta se moare de foame. undeva (stim unde) echilibrul s-a rupt.
    • +9 (9 voturi)    
      Intoarcete putin in timp. (Vineri, 29 iulie 2011, 17:48)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Reader

      Ce D-zeu.Esti asa uituc.Ai uitat de razboiul din Somalia?Acolo nu ai pe cine pune in loc.Daca incerci sa prijini una din tabere,se unesc impotriva ta.Dupa ce te retragi se omoara intre ei.poate o guvernare ONU sa-i potoleasca.E usor sa acuzi,dar,daca ai citi si ai cunoaste situatia,te-ai ingrozi.Nu ai avea curajul sa mergi in Somalia ca sa duci ajutoare.
    • +14 (14 voturi)    
      somalia fara speranta (Vineri, 29 iulie 2011, 18:50)

      Somalezu [anonim] i-a raspuns lui Reader

      Din 1991, de la izbucnirea razboilui civil, Somalia nu mai are practic guvern. Caderea comunismului in Somalia a dus tara in dezastru si a permis refacerea factiunilor tribale, sau a militiilor. Tara nu mai e controlata de un guvern ci de triburi care isi dedica resursele sa se omoare unii pe altii. Au fost multe incursiuni militare (SUA/Pakistan) pentru a detrona sefii de clanuri, insa unul cadea si alti 3 ii luau locul. Problema e ca NU se poate elibera tara asa "usor" cum s-a intamplat cu Irakul sau cum se va intampla cu Libia. Nu mai este o tara in acest moment.

      Prin 93 a fost chiar o incursiune in care aprox 1000 de civili somalezi (din aia cu arme) au murit si SUA si-a facut o imagine foarte proasta. In 96 SUA si-a facut bagajele si a plecat.

      Ajutoarele UN sunt confiscate de sefii de trib si sunt vandute pentru a procura arme. In ultimul timp a luat avant obiceiul de a confisca nave maritime. Banii de acolo nu se duc in lucruri productive.

      Mogadishu, capitala, a fost etichetata cel mai periculos loc de pe pamant. Google earth pt o imagine de ansamblu. Kabul e un loc de joaca pe langa Mogadishu.

      Relieful si clima nu sunt propice pentru agricultura, insa au foarte multe resurse naturale: uraniu, cupru, fier, gaze si se banuieste ca ar avea resurse de petrol importante.

      Copiii aia nu au gresit cu nimic, dar prostia troneaza, si acest mod de viata le este transmis si lor. La 10 ani nu stiu agriculura, decum scoala, dar stiu sa traga cu AK47 in "dusmani". Sincer eu nu vad o solutie pentru viitorul tarii lor decat o ocupatie internationala.

      Cu referinta la pct 3: da, nu e normal ca unii sa fie obeji, iar altii sa nu aiba ce manca, dar daca ne utam mai atent, americanii isi gasesc placerea in a manca si a face bani, pe langa astialalti au ca prioritate impuscarea adversarilor, "afaceri" cu ambarcatiuni etc. Cu riscul de a parea nashpa, echilibrul tot exista undeva.
  • +4 (8 voturi)    
    de ce? - pentru ca nimeni nu vorbeste despre cauze (Vineri, 29 iulie 2011, 17:38)

    ? [anonim]

    auzi, ca populatia-i vinovata ca sustine militiile... e plina lumea asta de sinucigasi, nu-i asa?

    uitandu-te la pozele astea, te intrebi cum mai pot oamenii face copii in conditiile astea, si-ti dai seama ca-ti e imposibil sa percepi acea viata si acea realitate.

    nu-i nevoie de "bombe de presa", ci de sinceritate. dar asa ceva nu exista. nimeni nu se apuca sa vorbeasca despre dedesubturi. cel mult vor aparea niste poze, niste ajutoare, iar criza se va muta alaturi, la alti africani, arabi, asiatici neimportanti si prosti...
    • +4 (8 voturi)    
      cauze... (Vineri, 29 iulie 2011, 18:08)

      ? [anonim] i-a raspuns lui ?

      iata aici cate ceva despre actori:
      http://terrorism.about.com/od/africa/tp/Somalia-and-Terrorism.htm

      plus trecutul comunist - pana la sfarsitul anilor '70, apoi, dupa razboiul pierdut cu Etiopia, virarea spre SUA; dictatura si totalitarism, sustinerea de catre Etiopia ajutata de URSS a miscarilor de opozitie, dupa '90 amestecul dragutilor de Al Qaeda si al americanilor, extrem de interesati in acea zona...

      dar, evident, oamenii-s de vina, ca "sustin militiile".
    • -2 (8 voturi)    
      De ce se fac copii in aceste conditii? (Vineri, 29 iulie 2011, 19:11)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui ?

      De ce se fac copii in aceste conditii?
  • +8 (8 voturi)    
    Life's tough! (Vineri, 29 iulie 2011, 17:47)

    Subsemnatu [anonim]

    Bai, sa acceptam odata ca de cand e lumea asta locul in care te nasti iti marcheaza destinul. Unii oameni chiar se nasc fara vreo sansa in viata; pana acum 50 de ani mureau in liniste la fel cum parintii si bunicii cocalarilor si pitzipoancelor care se pozeaza azi in oglinzi se dadeau in spectacol in cercuri restranse. Uitati-va si la romanii cu inteligenta medie-inalta, suficient de inalta pentru a reusi oarecum in viata in Romania dar insuficient pentru doctorate si cariere stralucite in strainatate; oamenii astia ar fi avut alte perspective, ar fi mers implicit la scoli mai bune si ar fi produs mult mai mult pentru umanitate daca s-ar fi nascut in SUA de exemplu. Corect, incorect?
    • -1 (9 voturi)    
      s (Vineri, 29 iulie 2011, 20:09)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Subsemnatu

      Totul se reduce in lumea asta la cariera si la doctorate life's tough?
      Sincer cred ca asta e problema.
      In ziua de azi exista cei mai multi oameni singuri de care nu stie nimeni!!!!
      Vestul are niste valori depasite, care alieneaza omul....
  • 0 (10 voturi)    
    Proverb romanesc (Vineri, 29 iulie 2011, 17:54)

    Cinic 100% [anonim]

    Nu uitati proverbul romanesc "Pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti!" Puteti sari cu minusurile, nu ma deranjeaza.
  • +3 (5 voturi)    
    De ce? (Vineri, 29 iulie 2011, 18:15)

    martianu [anonim]

    Pentru ca ne (noua tuturor) v-a fi greu sa lasam in farfurie mancare pe care mai tarziu o arunci la gunoi, ori sa te fandosesti, ori sa te lafai in mancare cand stii ca altii nu au. Credeti ca e usor? Nu e usor deloc.
    Si inca o chestie, africanii nu se ajuta ei intre ei, de ce? nu stiu, dar era o poza pe net in contrast, Roma de acum 2000 de ani cu palate, apeducturi, colloseum etc etc, si Somalia zilei de azi... un mare nimic. Negrii aia care pleaca din tari africane si apar pe la TV mari vedete, de ce nu se intorc sa faca ceva in/cu tara lor?
  • 0 (8 voturi)    
    solutia... (Vineri, 29 iulie 2011, 18:19)

    toro [utilizator]

    Solutia ar fi un colonialism "luminat", daca exista asha ceva. Ceva de genul pe care l-o practicat Germania in Afrika, au facut abuzuri, dar au facut shi multe lucruri bune [http://en.wikipedia.org/wiki/Tanganyika].
    Din pacate o astfel de solutie numai este posibila, pentru ca ar insemna ca lumea intreaga sa recunoasca faptul ca "civilizatia" africana e vai de capul ei.
    • 0 (12 voturi)    
      ? (Vineri, 29 iulie 2011, 19:05)

      ... [anonim] i-a raspuns lui toro

      stimate domn, Somalia arata asa tocmai pentru ca acolo si-au incercat mana colonialismul luminat rusesc, iar apoi cel american. precedate de cel britanic si de cel italian.

      uitati-va la secolul XIX somalez, si cred ca stateau mult mai bine decat alde noi si altii de prin zona.
      • +4 (12 voturi)    
        Mda... (Vineri, 29 iulie 2011, 19:46)

        George [anonim] i-a raspuns lui ...

        Altii sunt de vina pentru mizeria in care se complace acel popor... Am mai auzit placa asta. Si pe-aia cu "imperialismul"... Explicatii convenabile si cam prea facile pentru ceea ce se intampla acolo, la ani multi, multi de tot dupa ce nu mai e picior de "imperialist" in acea tara... Acum sunt baieteii cu sharia si piratii autohtoni care stapanesc "tara" aia. Astia nu sunt de vina, desigur. Sunt de vina altii. O-i fi si eu de vina, nu?
        • +3 (7 voturi)    
          astea sunt faptele (Vineri, 29 iulie 2011, 21:51)

          ? [anonim] i-a raspuns lui George

          in sec XIX, "inapoiatii" aia nu erau deloc inapoiati astazi sunt. diferenta? - au trecut unii altii pe-acolo, si au pus-o de ceva conflicte.

          intr-o specie mizerabila precum cea umana e greu sa atingi ordinea, nu haosul. nu lauda nimeni somalezii, dar stim cu totii ca armele si interesele strategice sunt externe.

          in plus, vedeti ca "imperialist" face parte din retorica marxism-comunista, in timp ce imperii sau alte organizari echivalente au fost si sunt si Rusia, si SUA si alte cateva.
      • 0 (12 voturi)    
        nene (Vineri, 29 iulie 2011, 20:15)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui ...

        acum sunt liberi. daca de vina ar fi fost altii de ce o duc acum cel mai rau? lasa-ne cu placa asta rasuflata cum ca europenii sunt rai si africanii sunt niste copii buni.
      • 0 (12 voturi)    
        Sint satul sa-i pling pe cei din Africa. (Vineri, 29 iulie 2011, 20:55)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui ...

        Sint satul sa-i pling pe cei din Africa, cele mai corupte state sint cele din Africa si cei mai multi dictatori sint tot in Africa.

        Nu-ti face griji, vin chinezi si-i "ajuta" de nu mai ramin cu absolut nimic.
        • +5 (7 voturi)    
          satul? (Vineri, 29 iulie 2011, 21:52)

          ? [anonim] i-a raspuns lui T+C

          nu vad cum ati putea fi satul cand nu i-ati plans nici o secunda. mai usor cu vaicareala ca se varsa, vorb'aia, lacrimile de crocodil.
          • -1 (7 voturi)    
            Da, sint satul de aceste stiri... (Vineri, 29 iulie 2011, 23:03)

            T+C [anonim] i-a raspuns lui ?

            Nu ma cunosti, asa ca nu mai da cu presupusu' despre mine. OK?

            De ce nu protesteaza cei de stinga si activisti "political corect" contra ceea ce se intimpla in Zimbabwe? Saracie, foamete

            Lucrez cu o negresa in birou (Coasta de Fildes) si care imi spune ca are 7 frati si surori si ca ea este cea care o duce mai bine dintre ei pentru ca a plecat din Coasta de Fildes. Planificarea familiala ar fi fost extraordinara daca s-ar fi implementat in Africa pentru nu sint necesar sa se nasca atitia copii care sint condamnati la foamete din primele lor zile de viata.

            Daca s-ar fi vrut cu adevarat ca saracia si foametea sa fie eradicate, guvernele din statele respective ar fi trebuit sa-si asume responsabilitatile.

            Dar cum am mai scris, statele africane sint cele mai corupte din lume iar cei mai multi dictatori sint in Africa.

            Dar despre aceste lucruri, cei de stinga si activisti "political corect" nu vorbesc nimic.
            • +2 (4 voturi)    
              habar n-am cine sunt "cei de stanga" (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 2:04)

              ? [anonim] i-a raspuns lui T+C

              pe-aici majoritatea oamenilor au o ura viscerala fata de comunism si fata lui ipocrita post '89 - si mi se pare normal.

              nu vad nici ce legatura pot avea cu "political correctness" - un concept inventat de dreapta si cat se poate de folositor acesteia - atata lume scarbita de minoritati n-a vazut nici Ku Klux Klan-ul.

              nu stiu daca exista cineva care sa nege ca in Africa sunt cele mai corupte state si cei mai multi dictatori, asa ca nu-mi pot imagina cui va adresati.

              dar daca un Ceausescu, care nu era, totusi, o marioneta, a stat la locul sau cat timp au vrut puterile externe, cu atat mai mult intr-o zona atat de "nesemnificativa" din punctul de vedere al victimelor si usor manevrabila nu se misca absolut nimic fara sa depinda de interese strategice ale marilor puteri.

              e haos in Somalia? - am dat cateva date istorice care ilustreaza amestecul puterilor straine premergator dezastrului ce se numeste razboi civil si dureaza, cu intreruperi, de 20 de ani. nu trebuie sa fii de stanga, dreapta, sus sau jos, e pur si simplu nevoie sa ai ochii si creierul la locul lor ca sa accepti ca in tara respectiva si-au facut de cap mai intai Uniunea Sovietica, iar apoi Statele Unite si copilul lor, pe atunci, Al Qaeda...

              si cum aceste lucruri nu s-au intamplat in rai, printre sfinti incoruptibili, si cum saracia si razboiul degradeaza progresiv tot ce intalnesc, a rezultat haosul.

              Planificarea familiala? - ma faceti sa rad. incercati dvs sa implementati numai metode de planificare familiala intr-un asemenea mediu si povestiti-ne si noua rezultatele. pe la 1880 familiile romanesti aveau in mod obisnuit cate 5, 6, chiar 10 copii. asta a fost regula pana spre cel de-al doilea razboi mondial. cati ajungeau la maturitate? - in cazurile fericite - jumatate, si asta pentru ca incepusera totusi sa apara antibioticele. daca faceai un singur copil, riscul de a-l pierde era foarte mare.

              asa ca nu-i suficient sa aveti o colega de servici din Coasta de Fildes ca sa si intelegeti cate ceva.
              • -1 (5 voturi)    
                Planificarea familiala (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 5:14)

                T+C [anonim] i-a raspuns lui ?

                Planificarea familiala este unul din raspunsuri la aceasta (noua) criza umanitara din Africa.

                A doua masura ar trebui democratizarea societatilor din statele africane, dar despre asta o sa mai curga multa apa pe Dimbovita.
            • +1 (3 voturi)    
              p.s. (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 2:09)

              ? [anonim] i-a raspuns lui T+C

              cat despre cunoscut, in cazul in care ati fost sincer/ a in multele dvs comentarii postate pe HN - am avut suficient timp ca sa-mi formez o idee despre autorul lor. chiar daca majoritatea cam sunau a propaganda, chiar si semnatarul unor randuri de propaganda are idei personale, nu? :D
              • -1 (3 voturi)    
                Planificarea familiala (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 5:10)

                T+C [anonim] i-a raspuns lui ?

                Platesc 720 de dolari pe an (60 $/luna) la Oxfam pentru ajutorarea pentru ajutorarea copiilor saraci din Africa dar asta nu inseamna ca nu ar trebui instaurata o planificare familala riguroasa in statele sarace din Africa.

                Nu sint deloc de acord ca o familie sa aiba 5, 6, 7, copii si toti acesti copii sa fie condamnati la foamete si saracie din primele zile de nastere si pentru restul vietii.
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 23:33)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui ...

        Deci, dupa parerea ta nu exista posibilitatea ca un grup local sa fie vinovat de cea ce i se intampla, cumva ar intra in contradictie cu legile fizicii sau cum ? Problema preoblemei este ca miloane de persoane din intraga lume ca multi d epe forumul acesta incearca sa inteleaga problema avand ceva la ipoteza total gresit. Majoritatea covarsitoare a oamenilor au cazut victime propagandei politicii corecte marxiste care sustine ca toti pamantenii suntem aceiasi rasa si ca toti avem acelasi IQ, cea ce este total fals si nestiintific. Iq-ul este genetic, iar unele grupuri au un IQ de medie mai mic, adica gasesti indivizi mult mai putini cu un IQ mare sau foarte mare. Explicatia ca educatia iti ridica IQ-ul este falsa, educatia iti mareste cunostintele, in nici un caz IQ-ul. Uitativa in wikipedia la harta lumii la IQ, o sa intelegeti de ce china urca, de ce corea si japonia sunt unde sunt. exista si studii pe gemeni care au fost infiati de familii diferite si crescuti in medii total diferite, aveau aprox. acelasi IQ la maturitate. Exista si studii facute pe copii albi, mulatrii si negrii infiati de familii bogate, IQ-ul era mult mai mare la albi, mai mic la mulatrii si foarte mic la negrii, desi au avut o educatie si medii Ok. asta-i lumea, evolutia nu a citit politica corecta. Oricat ati incerca sa sutineti teorii frumoase, daca sunt false pana la urma se va afla.
  • +10 (10 voturi)    
    Ca or fi (Vineri, 29 iulie 2011, 19:44)

    Alia [anonim]

    sau n-or fi somalezii singurii vinovati, nu se poate sa nu remarcam cinismul jurnalistilor si modul lor de alegere al stirilor care merita prezentate.
    Ce sa zic - divortul lui J.Lo sau Moni la poarta sunt intradevar stiri obligatorii de pus in meniul zilei.
  • -2 (10 voturi)    
    De ce este foamete? (Vineri, 29 iulie 2011, 20:35)

    swolf [utilizator]

    Pentru ca putinele resurse agricole ale tarii sunt impartite la 12 milioane de oameni. Ia sa fie doar 2 milioane, nici macar nu bagau de seama ca este putin mai cald sezonul asta...

    Iar in legatura cu seceta, pe langa faptul ca si omul are o contributie la incalzirea planetara, vorbim pana la urma un fenomen natural. Cand este seceta in Serengeti si mor mii de animale de sete, nu se panicheaza nimeni. Si totusi impartim acelasi Pamant cu amaratele de zebre sau antilope car mor si ele, in aceleasi conditii...
  • -1 (11 voturi)    
    maaaa ce de experti in probleme africane pe forum (Vineri, 29 iulie 2011, 20:36)

    radu [anonim]

    mergeti fratilor si puneti cv la ONU, nu mai frecati menta prin birourile romanesti, pe 2 lei
  • +1 (9 voturi)    
    intrebare (Vineri, 29 iulie 2011, 20:57)

    ana [anonim]

    nu v-ati saturat de poze cu copii subnutriti? unde sunt parintii acestor copii? de ce nu se zbat sa o puna de o ciorba ca pentru sex se pare au energie?

    revenind la tonul serios, decenii de ajutor nu i-au scos pe acesti oameni din mizerie. i-au invatat doar sa astepte cu mana intinsa. imi pare rau insa nu as dona bani pentru tari in care nimeni nu face nimic... economia somaleza din cate stiu eu se rezuma la piratare de nave
  • +9 (9 voturi)    
    nu seceta (Vineri, 29 iulie 2011, 21:43)

    Nicky [anonim]

    Nu seceta e problema, e secata in toata Africa de Est si nu numai. Sezonul ploios e din ce in ce mai scurt si mai sraca in precipitatii dar, repet, nu numai in Somalia. Problema e razboiul civil, lipsa autoritatii, militiile rivale, mentalitatea tribala si multe altele. Partea de nord a Somaliei, fosta colonie britanica, s-a constituit intr-un fel de stat tinut autonom, ii zice Solamiland care s-a rupt de tot de Mogadischio. Lucrurile s-am mai calmat, exista autoritate si lege, au aparut investitori, e un teritoriu stabil, chiar daca nu demicratic in sensul pe car il intelegem noi si lucrurile merg spre bine. De curand, am auzit de un proiect asemantor in partea de sud, la granita cu Kenya, proiect pe care guvernul de la Nairobi, sufocat de refugiatii somalezi, il sprijina.
    In alta ordine de idei, somalezi sunt oameni harnici si intreprinzatori, mare parte a micului comert din Africa de Est e tinut de ei. Sunt oameni care au plecat fara nimic de acasa si nu au stat la mana ONG in taberele de refugiati. Au afaceri, traiesc pe picioarele lor si chiar isi ajuta conationalii.
    De ce nu ocupa prima pagina a ziarelor? Foametea are nimic senzational, moartea din cauza foameii nu e spectaculoasa.... lumea s-ar plictisi de inca o poveste africana
  • -4 (10 voturi)    
    omul sfinteste locul.... (Vineri, 29 iulie 2011, 21:47)

    dadan [utilizator]

    daca oamenii de acolo ar avea putina responsabilitate si putin bun simt nu s-ar mai inmultii ca potarnichiile ca apoi sa-si abandoneze copiii sa moara de foame si sete... evolutiv sunt cam aproape de regnul animalelor caci daca ar avea cat de cat constiinta ar construi si pe piatra seaca , omul poate prospera si la polu nord si in desert daca este solidar cu semenii lui si se sacrifica pentru generatiile urmatoare prin munca...dar e mai usor sa-ti abandonezi copii sau sa le pui arma in mana sa jefuiasca - omul nu este parazit prin natura lui insa in africa se gasesc natiuni intregi care sunt orientate spre parazitare....a cauta scuze sau vinovati in exterior este penibil....la fel sunt si tiganii la noi - fac o suta de puradei si dupa aceea urla ca din gura de sarpe ca statul sau oamenii din comunitate nu ii ajuta .... pentru ce se intapla acum in somalia sunt vinovate dou trei generatii de somalezi care se autodistrug in continuare si nu par a fi in stare sa cmai contruiasca nimic....
  • 0 (2 voturi)    
    Teren arabil (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 2:17)

    Vizitiul [utilizator]

    Problema principala, inainte de toate (razboaie, stabilitatea politica etc) o reprezinta lipsa terenului arabil, care se afla in proportie de 1-3% din suprafata tarii (In cazul Somaliei undeva pe la 1.64%).

    In conditiile astea, lipsa stabilitatii politice si restul problemelor, fac ca ajutoarele sa nu ajunga unde trebuie, sa nu ajunga deloc, sa ajunga limitat etc.

    In Romania, oricat de rau ar fi, avem capacitate de productie. Avem lene la greu dar daca se vrea, Romania nu sufera de foame. Prin prisma acestor lucruri, este pacat ca in Romania politicienii se cearta pe nimicuri cand altii au probleme mult mai serioase, limitati chiar de locul in care se afla.

    https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/so.html
    • +1 (3 voturi)    
      Lene la greu.. (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 5:20)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Lene la greu in Romania?
      Nu se poate asa ceva, monser, noi sintem cei inteligenti, cei mai competenti, plus ca avem o noua generatie de elevi care au reusit la bacalaureat cu brio.

      2-3 generatii de "genii" promotia 2011 + arabi "binevoitori" in a cumpara pamintul Romaniei si ajungem in situatia Somaliei.
  • 0 (4 voturi)    
    nici Romania nu-i departe... (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 9:13)

    Diana-Madalina [anonim]

    Nu cred ca v-ati dori sa fiti in locul lor...si Africa este exploatata de altii in caz de nu stiati...oare de ce nu-i intereseaza pe multi sa dezvolte ceva acolo?simplu...se folosesc de ei...de necunostintele lor in ale industriei...si extrag tot ce prind...pacat...si Dumnezeu sa-i ajute...stati linistiti ca nici Romania nu-i departe...distruse toate fabricile....importam foarte multe produse alimentare...daca altii ne baga otrava noi mancam ca altceva nu mai avem...
  • +3 (3 voturi)    
    Subiectul articolului... (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 10:32)

    Radu [anonim]

    Doar mie mi se pare ca articolul vorbeste exact despre altceva? Nu despre motivele pentru care exista fenomenul in Somalia, nu despre regim politic, nu despre cine poate ajuta sau nu, nici despre cat de bine sau nu este ca Somalia sa fie ajutata, nu despre asemanarea Somaliei cu Romania sau cu alte state. Parerea mea este ca in articol se vorbeste despre o atitudine de presa. Poate gresesc...
  • +4 (4 voturi)    
    Offff (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 10:52)

    Ddd [anonim]

    Nu imi vine sa cred ca exista oameni care au impresia ca in Romania se poate muri se foame... Cetateni ... in RO se moare de ficat, de masina, de sida, dar nu de foame! Vreau sa vad si eu la TV unul care a crapat de foame ( la Realitatea daca se poate si sa imi explice si cum Basescu e de vina )
  • 0 (4 voturi)    
    situatia e f complexa (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 11:05)

    sdgf [anonim]

    - dezinteres militar pt a rezolva problema piratilor care nu numai ca terorizeaza tara, dar si isi exercita influenta
    - dezinteresul organismelor internationale pe fondul dificultatii interventiilor umanitare
    - dezinteresul media - foametea si saracia se vand greu oriunde in lume. acum se cer subiecte cu vedete, gen Iri si Moni, Becali, Basescu, Udrea...
    - pe fond insa, motivul principal pentru toate astea e absenta lui Dumnezeu din viata noastra. oricat ati cauta un motiv, veti ajunge aici, din pacate.
  • 0 (2 voturi)    
    simplu (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 11:57)

    dgdoru [utilizator]

    e simplu sa stai in fata unui calculator si sa ti dai cu parerea , criticand si dispretuind niste copii care mor de foame........Ce vina au acei copii care mor pe capete? Sunt vinovati pentru prostia parintilor lor ca le au dat viata? Dar , probabil, din punctul unora de vedere, e bine sa stam si sa comentam cu ironism ieftin , cat de retarzi sunt somalezi si cat de natural e sa mori de foame.....Cati dintre voi cei care faceti comentuiri aveti copii? Ce ati simti daca v ar muri copilu-n brate??/ Punetiva ti in situatia unui astfel de om si dupa comentati de la distanta..
  • -3 (3 voturi)    
    Foametea din Somalia (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 12:17)

    Nume [anonim]

    Scuze dar pe cine intereseaza ce se intampla in Somalia ???
    Nu vedeti ca lumea se imparte in bogati , care au ceva in cap si au reusit sa faca ceva in viata si saraci care chiar daca au ceva in cap le lipseste hatararea sa si faca ceva in viata .
    Asta e noua forma de discriminare nu religia sau rasa si intotdeauna asa a fost . Cel bogat nu vrea sa fie deranjat de cel sarac si mai ales se teme ca cel sarac sa nu -i ia locul :)))
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 14:57)

    pq [anonim]

    cat de disperat sau de speriat trebuie sa fie cineva ca sa lase pe celalalt sa moara de foame, indiferent de motivul care l-a adus in aceasta situatie? nu discutam de planuri serioase pentru ridicarea standardelor lor de viata; exista interese ca aia sa tot stea in razboaie si haos pentru a se putea lua ieftin tot ce au mai bun pentru industria asa-zisei lumi civilizate. vorbim de oameni care mor de foame...
  • +1 (1 vot)    
    Cinic (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 18:30)

    flavius [anonim]

    Fiecare popor are soarta pe care o merita . Punct !
    Multi nu reusesc sa inteleaga un lucru : daca esti si prost si lenes e absolut normal sa mori de foame , oriunde ai trai in lumea asta . Lenesi poate nu sunt baietii astia...dar de materie cenusie duc lipsa .
    Somalia e in razboi civil de foarte foarte mult timp din cate stiu eu . In loc sa mearga sa puna 2 mp de grau se duc si pun mana pe ak47 pt ca au impresia ca Mohamed ar fi mai bun conducator ca Iusuf...sau mai stiu eu ce motive tampite...
    Pana ei singuri nu reusesc sa se administreze cat de cat nici dracu nu o sa ii poata ajuta . Si sincer sa fiu de ce ar face-o cineva ? Ce vina port eu ca astia prefera sa se omoare intre ei decat sa lucreze o bucatica de pamant si sa isi asigure minimul de hrana
    ? Si nu ma luati cu "e desert...au fost interventii straine...etc.". Sunt altii care reusesc sa traiasca relativ decent si in alte locuri neprimitoare...la fel cum tari in care interventiile straine au fost multiple si dure reusesc totusi sa supravietuiasca .
    Pacat de copilasii aia...parintii lor ar trebui pedepsiti cu moartea . Vezi ca nu ai din ce sa traiesti , insa faci 7 copii si practic ii condamni pe toti la moarte prin infometare . Nu iti permiti , nu faci copii !

    3 lucruri stiu si ei sa faca : copii , sa traga cu arma si sa cerseasca ajutor .

    "In Somalia, insurgentii islamisti shebab, care controleaza zonele unde bantuie seceta, au expulzat la finele lui 2009 anumite ONG-uri si agentii ale ONU, agravand foamatea."
    "...victimele acestei foamete sunt in acelasi timp considerate drept 'vinovate', din cauza militiilor shebab, tolerate de societatea somaleza ..." - cam atat de spus !
  • 0 (0 voturi)    
    foametea e pretul platit de civilizatia poluanta (Luni, 1 august 2011, 17:05)

    Victor [anonim]

    Din pacate lumea civilizata este vinovata, amaratii aia traiau mai bine acum 100 de ani cand ploua cat de cat, dupa ce ne-am batut joc de clima normal ca cei mai saraci devin si mai saraci, in lumea civilizata se poate face agricultura intensiva cu irigatii, ei depind doar de natura, ok, deci ce facem ? ii omoram ca e mai uman sau ii lasam sa moara de foame lent acuzandu-i ca nu s-au adapatat ?