Norvegia: Expertiza psihiatrica a lui Anders Behring Breivik va fi definitivata pana in noiembrie

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 iulie 2011, 15:26 Actualitate | Internaţional


Doi psihiatri norvegieni au fost insarcinati cu efectuarea expertizei psihiatrice a lui Anders Behring Breivik, extremistul care a marturisit ca a comis atentatele de saptamana trecuta din Norvegia, pentru a determina daca acesta este responsabil din punct de vedere penal, a anuntat vineri politia, citata de AFP.

Cei doi experti vor trebui sa definitiveze raportul "pana in 1 noiembrie", a declarat procurorul Paal-Fredrik Hjort Kraby, intr-o conferinta de presa.

Anders Behring Breivik, care si-a asumat responsabilitatea dublului atac soldat cu 76 de morti, este interogat vineri pentru a doua oara de politisti, la cartierul general al politiei din Oslo.

"Vom trece in revista precedentul interogatoriu, care a fost foarte lung, de peste 50 de pagini. Trebuie sa spuna daca mentine ce a declarat si nu va fi nicio confruntare", a spus procurorul.

In primele ore ale audierii de vineri, comportamentul lui Anders Behring Breivik a fost similar celui de la primul interogatoriu, descris de anchetatori drept "rece".


Citeste mai multe despre   


















1188 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    posibilitate (Vineri, 29 iulie 2011, 15:46)

    daroc [utilizator]

    Ma infior la gandul ca exista posibilitatea ca aceasta echipa de psihiatri, in urma investigatiei lor de peste 3 luni de zile, vor ajunge la concluzia ca, in timpul carnagiului, autorul lor nu era in deplinatatea facultatilor mentale sau suferea de ceva afectiune psihica.
    Pe baza acestei expertize exista posibilitatea ca tribunalul sa decida internarea acestuia intr-o spital de boli mintale, urmand ca peste vreo 2-3 ani medicii de la acel spital sa il declare vindecat iar acesta sa se intoarca bine mersi in libertate, absolvit de orice alte urmari sau consecinte a faptelor lui.
    Ma infior la gandul ca exista, la modul cel mai serios, aceasta posibilitate de evolutie a lucrurilor!
    • +2 (4 voturi)    
      ai dreptate.... (Vineri, 29 iulie 2011, 16:26)

      soranus [utilizator] i-a raspuns lui daroc

      dar am incredere in onestitatea si profesionalismul psihiatrilor de acolo. eu cred ca nu il vor scoate iresponsabil de ceea ce a facut. individul e un sociopat deplin constient de faptele lui. asta se mai chema in trecut si "nebunie morala". si cred ca despre asta e vorba. adica tipul e sanatos tun si stie exact ce a facut.
    • +3 (5 voturi)    
      :( (Vineri, 29 iulie 2011, 16:31)

      dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui daroc

      Infiorarea ta e cat se poate de legitima. Exista un precedent de acest gen in justitia canadiana (cazul medicului Guy TURCOTE)

      http://www.montrealgazette.com/news/Turcotte+found+criminally+responsible+deaths+children/5051662/story.html

      Dupa ce si-a ucis cei 2 copii cu o bestialitate greu de imaginat, este declarat "iresponsabil", insa , mare atentie, DOAR PENTRU ACELE MOMENTE DE CRUZIME TOTALA FATA DE PROPRII COPII!!!

      Iar juriul, in inconstienta lui, a papat pe nemestecate argumentele psihiatrilor.

      Din cate am vazut recent in presa, se pare ca va exista un recurs...

      Problema e ca Psihiatria (prin acest proces Guy TURCOTE) s-a (auto)compromis pe termen lung. De justitia canadiana...ce sa mai spui?

      Penibil...
      • 0 (6 voturi)    
        ....... (Vineri, 29 iulie 2011, 17:10)

        soranus [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

        daca nu cunosti niste fenomene de genul asta, ar fi mai bine daca nu ai mai comenta.

        nici pana azi nu s-a dovedit si nu se cunoaste pana unde un om poate fi normal si de unde incepe apoi nebunia, ca apoi sa devina iarasi normal (adica sa revina iar la ale lui, de zi cu zi). de altfel, in asta consta un aspect care face din psihicul nostru ceva extrem de complex.
        in cazul de nebunii spitalizate si tinute sub observare, si azi, nu se vorbeste decat despre vindecari mai mult miraculoase decat previzibile.

        iar in cazul de mai sus, e foarte posibil ca individul sa fie scos sanatos tun.
        • +2 (4 voturi)    
          Serios? (Vineri, 29 iulie 2011, 18:20)

          dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui soranus

          Din ce spui tu rezulta ca Psihiatria e o stiinta APROXIMATIVA PRIN DEFINITIE. Pai in cazul asta...."stiinta" asta medicala (Psihiatria) e un soi de alba-neagra cu sanatatea psihica a oamenilor. Cu alte cuvinte, ORICAND UN OM NORMAL, CONSTIENT DE ACTELE SALE POATE FI DECLARAT NEBUN! SI VICEVERSA!

          Iarta-ma, in cazul asta unde mai e RESPONSABILITATEA? Inseamna ca ORICE OM POATE UCIDE....PENTRU CA MAI APOI SA FIE ABSOLVIT DE RESPONSABILITATE???

          Sper ca glumesti....

          In ce priveste "cat de mult cunosc eu fenomene de genul asta", te asigr ca le cunosc destul de bine. Iar dreptul la opinie nu mi-l poate lua nimeni, decat poate o "nebunie de moment"!

          :)))

          Sanatate si numai bine!
          • 0 (2 voturi)    
            cunosti? (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 1:29)

            soranus [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

            atunci ar trebui sa stii ca psihiatria nu este o stiinta exacta, iar treaba cu granita dintre normal si patologic e subiect de examen in facultatile de profil...

            In rest, poti sa spui ce vrei si chiar cu maxima convingere izvorata din limitele pe care deja simti ca ti le atingi...
            • +2 (2 voturi)    
              Mda... (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 1:52)

              dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui soranus

              Atunci nu mai pot sa am increderer IN NICI UN DIAGNOSTIC DAT DE UN PSIHIATRU pe motiv ca e inifinit interpretabil, relativ si, pana la urma, INEXACT!

              Multumesc pentru aprecieri!
              :)

              Numai bine!
              • 0 (0 voturi)    
                n-ai pen' ce.... (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 2:32)

                soranus [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

                ...in fond m-ai enervat ca m-ai luat asa in balon.

                pot sa iti spun de stiintele care se ocupa de "nevazutul" din noi ca sunt uneori in impas din cauza realitatii mult mai complexe decat teoriile lor, care teorii, studii de caz, terapii si psihoterapii sunt fascinante. iar dincolo de spectacol, toate astea sunt extrem de bogate in informatii.... pe care daca le pui cap la cap, constati ca de fapt stii mult prea putin, cum spunea cineva....

                oricum astept cu maxim interes luna noiembrie.

                Numai bine si tie!
    • -1 (1 vot)    
      imposibil (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 0:02)

      denis [anonim] i-a raspuns lui daroc

      La noi expertiza asta e obligatorie în cazul unei infracţiuni de omor. Probabil şi la ei. Deci procurorii sunt obligaţi să facă expertiza. Iresponsabilitatea, lipsa discernământului trebuie să se fi produs în momentul săvârşirii faptelor. Iar lucrul ăsta este exclus în cazul lui Breivik, pentru că el declară că a făcut ceea ce şi-a propus aşa cum s-a propus. Deci nu se pune problema pierderii discernământului. Nici Breivik nu ar vrea să se ajungă la concluzia asta pt că acţiunea lui nu şi-ar mai produce efectele de ordin psihic dorite de el asupra celor care îmbrăţişează ideologia lui.
      După părerea mea, concluzia raportului este că a avut discernământ la momentul comiterii crimelor şi că este bolnav de schizofrenie (într-o formă sau alta). Rămâne de văzut în noiembrie.
    • 0 (0 voturi)    
      exclus (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 9:59)

      denis [anonim] i-a raspuns lui daroc

      Expertiza psihiatrică e obligatorie prin lege la infracţiuni de omor (cel puţin la noi). Lipsa discernământului sau iresponsabilitatea este o cauză care înlătură caracterul penal al faptei, adică se va aprecia că fapta comisă nu este infracţiune, deci nici nu se mai pune problema aplicării unei pedepse (penale). Dar lucrurile vor sta aşa numai dacă lipsa discernământului a avut loc la momentul săvârşirii crimelor. Iresponsabilitatea trebuie să fie în raport cu faptele comise, nu în general. O persoană bolnavă psihic poate să aibă discernământ la momentul comiterii unei infracţiuni, adică boala psihică nu presupune obligatoriu lipsa discernământului. După cum o persoană sănătoasă psihică poate să se confrunte cu lipsa discernământului la un moment dat.
      La Breivik e limpede că a existat discernământ. Întâi pentru că există acel "manifestat" care arată că el a pus în aplicare un plan prealabil, cu toate detaliile. Apoi declaraţiile lui de la arestare arată că îţi însuşeşte acest plan şi faptele comise. Deci nu se pune problema lipsei de discernământ. Dar chiar şi în aceste condiţii procurorul e obligat de lege să dispună efectuarea expertizei.
      Deci nu e niciun motiv de îngrijorare. Se poate constata că suferă de schizofrenie dar în mod sigur a avut discernământ la comiterea crimelor.
  • -1 (5 voturi)    
    Comportament rece (Vineri, 29 iulie 2011, 15:48)

    Vizitiul [utilizator]

    O avea vreo raceala :)
  • +3 (5 voturi)    
    Rezultatele in avans (Vineri, 29 iulie 2011, 16:31)

    Chris [anonim]

    Expertiza procuraturii:

    Criminalu' e sanatos TUN!

    Contraexpertiza apararii:

    Nebun SADEA!

    Adevarul : Nu e nebun e numai CRIMINAL.
  • -2 (4 voturi)    
    Tipu trebe omorat (Vineri, 29 iulie 2011, 16:35)

    rrb [anonim]

    Pai daca o sa-i dea drumu vreodata s-o gasi vreun tata de copil ucis de psihopat sa-l taie incet bucatele. Din pacate societatea noastra astazi tolereaza prea mult actele criminale. In cazuri de omor cu premeditare dovedite clar cum a fost acesta cred ca moartea e pedeapsa corecta. Asta o sa le rada in fata norvegienilor cand dupa ce ca le-a omorat copiii le mai si papa banii din impozite(cheltuieli de mancare ...paza...etc).
    • -2 (2 voturi)    
      Suna sadic... (Vineri, 29 iulie 2011, 18:16)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui rrb

      ...daca mi-as dori sa-l scoata sanatos si sa-l inchida pe viata in aceeasi celula cu un extremist marxist, autorul masacrelor de la 13 -15 Iunie 1990 ? Sa vezi acolo dispute constructive si empatie pe marginea iluziei ca " ancorati în realitate şi raportati la sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludeaza meandrele concretului " ... Big Brother Reloaded cu noul Format Horror : " Lupul Alb si Bunicuta Rosie in vacanta ". Cat mi-as dori...
  • +5 (5 voturi)    
    Pe cand? (Vineri, 29 iulie 2011, 18:38)

    Andrei [anonim]

    Pe cand si o expertiza psihiatrica a politicienilor europeni care permit si incurajeaza deliberat islamizarea Europei si distrugerea identitatii acestui spatiu geografic? In ceea ce-l priveste pe Breivik, nu e nebun. Crimele comise de acesta par nebunesti dar el nu este nebun. Ar fi mult prea simplist sa tragem linie si sa spunem ca omul e nebun. Nu, omul este doar produsul frustrarilor evidente pe care din ce in ce mai multi europeni au inceput sa si le manifeste impotriva multiculturalismului si conceptului de politically correctness care li se infige cu forta pe gat. Sa evitam superficialitatea in rationament si sa incercam sa ne focusam pe cauza. Efectul (crimele comise) e deja trecut. Chiar daca este cat se poate de actual. Sa spunem lucrurilor pe nume, europenii sunt din ce in ce mai nemultumiti de imigratia agresica din spatiul islamic si de senzatia ca nu mai sunt la ei acasa. In acest sens ar fi bine sa amintim tupeul musulmanilor care traiesc in Europa care nu doresc sa se integreze in societatile de adoptie sci se ghetoizeaza deliberat, ajungand sa traiasca dupa propriile lor legi pe care le-au adus din spatiul social si cultural-religios de unde-au venit.
    • +1 (1 vot)    
      Respect !!! (Vineri, 29 iulie 2011, 19:25)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Mi se pare cel mai profund si curat comentariu de pana acum, cu mentiunea ca politicienii, dupa cum ne putem da seama si fara expertize psihiatrice, sunt motivati de cu totul alte interese decat cele ale societatii pe care ar trebui sa o reprezinte, si asta nu din cauza nebuniei sau frustrarii, ci a rangului si favorurilor promise de catre cei care-i dirijeaza din umbra, pe considerente geopolitice si economice, mai pe scurt, de catre cei care de multa vreme experimenteaza controlul total al Europei, prin subminarea identitatii nationale si a suveranitatii statelor membre, prin orice mijloace, mai mult sau mai putin vizibile.
  • +1 (1 vot)    
    iata cui folosesc comentariile voastre... (Vineri, 29 iulie 2011, 22:45)

    jango cage [anonim]

    Dragi copii care comentati aici...psihiatria nu este o stiinta, asa cum credeti voi...Este un camp de experimentare si unul dintre instrumentele folosite in luptele pentru monopolul politic asupra societatii. "Diagnosticul" final aruncat publicului este intotdeauna rezultatul unor negocieri care nu au nimic de-a face cu stiinta... Evident ca vor trebui sa-l declare nebun, dar nu vor folosi acest cuvant. Folosirea conceptului "nebun" imparte artificial oamenii in doua categorii contradictorii, deci daca Breivik nu este nebun, ar insemna ca ceilalti sunt nebuni... In concluzie, asa-zisele expertize se vor desfasura mai mult pe terenul lingvisticii...adica vor fi cautate cuvintele potrivite care sa sporeasca confuzia axiologica si toata povestea sa treaca in uitare acoperita de alte si alte intamplari care vor tine prima pagina...si tot asa...poveste dupa poveste...turma se pravale-n prapastie oaie dupa oaie...
  • 0 (0 voturi)