Cat platesc consumatorii pentru gazul natural: 2,1 ruble/mc in Kazahstan, 45,5 ruble/mc in Suedia

de Olga Popescu     HotNews.ro
Joi, 28 iulie 2011, 11:07 Actualitate | Internaţional


Statutul de mare exportator de gaze naturale nu aduce locuitorilor respectivei tari nici un fel de dividende. Un raport al Centrului de studii economice RIA-Analitika arata ca, la pretul la gaze pentru consumatorii de rand (3,7 ruble/mc), Rusia ocupa locul trei printre tarile CSI. Pe primul loc se aflla Kazahstan, cu 2,1 ruble, urmat de Ucraina, cu 3,3 ruble.

Studiul stabileste, de asemenea, un clasament al tarilor europene in functie de pretul intern la gaze naturale. Astfel, potrivit expertilor rusi, cel mai mult platesc locuitorii Suediei: transpus in ruble, pretul mediu ete de 45,5 ruble/mc. Motivul – ponderea gazelor naturale in sistemul energetic al tarii si in consumul casnic nu este ridicata.

Pe locul doi se afla Danemarca, cu 45,2 ruble/mc, urmata de Italia (32,8 ruble/mc), Olanda si Slovenia cu 29,8 ruble/mc si, respectiv, 28,1 ruble/mc. 


Citeste mai multe despre   


















1803 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Asa tampiti am ajuns? (Joi, 28 iulie 2011, 11:23)

    mircea [anonim]

    Sa compari Kazastanul cu Suedia,cred ca nu-ti trebuie prea multa carte.
    • +1 (1 vot)    
      nu, nu sunt deloc tampiti (Joi, 28 iulie 2011, 12:20)

      ... [anonim] i-a raspuns lui mircea

      gazul natural e ceva numit "commodity" - un bun care are relativ aceeasi calitate peste tot. Deci prin urmare si preturile ar trebui sa fie cam aceleasi. Gazul suedez nu e de 20 de ori mai bun decat cel kazah. Daca tot vorbea cineva de pretul prostiei...acesta e pretul prostiei celor care iau pe nemestecate teoriile statului social-ecologisto-samd.
    • +1 (1 vot)    
      DIN PACATE... (Joi, 28 iulie 2011, 12:25)

      florin [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Esti un tampit de frunte! Ai fost vreodata in Kazahstan? Ar fi bine sa avem macar jumatate din ce gasesti in orasele mari Astana, Alma-ata, etc.
      Sigur ca zonele rurale sunt inca ramase in urma, dar la resursele naturale de care dipun in cel mult 20 de ani vor intrece Suedia cu mult!
  • -1 (1 vot)    
    Pretul (Joi, 28 iulie 2011, 11:32)

    JDK [anonim]

    Asta e pretul prostiei platit de oamenii care nu vor sa studieze domeniul energiei libere radiante (N. Tesla, Bedini, Bearden)!
    • -1 (1 vot)    
      LUMINEAZA-NE (Joi, 28 iulie 2011, 12:02)

      Stefan Ivan [anonim] i-a raspuns lui JDK

      si dezvolta subiectul, pt. ca un nr. mai mare de oameni sa afle despre ce este vorba. Multumesc.
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Joi, 28 iulie 2011, 12:20)

        ... [anonim] i-a raspuns lui Stefan Ivan

        n-are cu ce lumina pt ca e intunecat si el.
      • 0 (0 voturi)    
        Lux (Joi, 28 iulie 2011, 12:29)

        JDK [anonim] i-a raspuns lui Stefan Ivan

        Subiectul e f. vast asa ca recomand niste materiale pt cei interesati:
        - torrentul "Energy from the vacuum" (sunt vreo 18 episoade-documentare).
        - Mai sunt de studiat lucrarile, articolele si unele patente ale lui Tesla.
        - Cartea lui Bearden "Energy from the vacuum",
        - articolele cu explicatii ale lui Bedini.
        Lucrul esential este sa nu se parcurga aceste materiale cu idei preconcepute invatate din cartile clasice, pt ca teoriile clasice au lacune, desi putini ingineri le pot observa. Important e sa se treaca la experiment!
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Joi, 28 iulie 2011, 13:13)

          ... [anonim] i-a raspuns lui JDK

          numai titlul "energie din vid" mi-a luminat ziua pe astazi. Nu uitati palaria de staniol baieti, extraterestrii sunt printre voi!!!
          • 0 (0 voturi)    
            Casimir (Joi, 28 iulie 2011, 16:30)

            JDK [anonim] i-a raspuns lui ...

            De efectul Casimir ai auzit?
  • -1 (1 vot)    
    TOATE (Joi, 28 iulie 2011, 13:45)

    sir [anonim]

    guvernele tarilor UE sunt intzesate de agentzi KGB la cele mai inalte niveluri,deobicei cu stiintza sefilor de guvern si de stat,asa ca sa nu ne mai ascundem dupa deget.ca sa nu mai vorbim de presa din aceste tzari care e prima acaparata.ochii mari si urechile ciulite si va datzi seama in scurt timp cine si pentru ce militeaza.ex:a1,2,3>rtv>otv.