VIDEO Amy Winehouse a fost incinerata. Tatal sau: "Noapte buna, ingerul meu! Somn usor!"

de CArla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 27 iulie 2011, 7:22 Actualitate | Internaţional

Cantareata britanica Amy Winehouse, decedata sambata la doar 27 de ani, si-a gasit in cele din urma odihna. In timp ce rezultatele autopsiei ei nu au raspuns la foarte multe intrebari, la ceremonia sa funerara privata au participat foarte multi prieteni care i-au spus la revedere si au fost alaturi de familia artistei.

Amy a fost incinerata marti dupa-amiaza, intr-un crematoriu din nordul Londrei, dupa o ceremonie privata la care au asistat circa 150 de persoane, spun martorii citati de presa internationala.

Tatal lui Amy, Mitch Winehouse, i-a adus un ultim omagiu si a povestit momente amuzante din copilaria ei. El a inceput prin a-i promite ca o va iubi mereu: "Noapte buna ingerul meu. Somn usor. Mami si tati te vor iubi mereu!".

La ceremonie a participat si regizorul Reg Traviss, ultimul iubit al lui Amy, pe care acesta o parasise de curand. Intr-un interviu pentru The Sun el a spus "Am pierdut-o pe draga mea, pe care am iubit-o foarte mult".

Blake Fielder-Civil, fostul sot al lui Winehouse nu a fost prezent. Executa o pedeapsa cu inchisoarea de 32 de luni pentru furt si ultraj.

Ceremonia privata a durat o ora si s-a incheiat cu piesa "So Far Away" interpretata de Carole King, una dintre melodiile preferate Amy. Intreaga congregatie a cantat.

Rudele indoliate au mers apoi la crematoriul Golders Green, unde trupul lui Amy a fost incinerat conform traditiei evreiesti. Dupa traditie, marti seara a inceput Shiva, ceremonia evreiasca de plangere a mortilor, care va dura doua zile.

Detinatoare a cinci premii Grammy, Amy Winehouse a murit la numai 27 de ani, la aceeasi varsta cu Jimi Hendrix, Jim Morrison, Janis Joplin, Brian Jones si Kurt Cobain.

Rezultatele autopsiei nu au reusit sa lamureasca de ce a murit artista, dar sunt asteptate rezultatele toxicologice care dureaza intre doua si patru saptamani.




Citeste mai multe despre   




















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

7601 vizualizari

  • +17 (29 voturi)    
    care inger? (Miercuri, 27 iulie 2011, 9:01)

    daroc [utilizator]

    Stiu ca acets comentariu va indigna pe multi, dar am si eu dreptul la parerea mea si am dreptul s-o exprim.
    Nu contest catusi de putin calitatile si realizarile profesionale (adica muzicale) ale acestei canterete si nu pot decat sa deplang moartea atat de prematura. Dar eu nu inteleg de ce presa deseori prezinta aceste persoane ca niste eroi, cand de fapt o parte a vietii lor este un exemplu foarte negativ, un esec!
    Probabil ca aceasta cantareata in copilaria si prima ei tinerete a fost un inger, asa cum se exprima tatal ei, probabil ca muzical a fost o mare cantareata (nu sunt un mare expert al domeniului muzical, din cauza asta spun "poate", ca nu stiu), dar ca mod de viata, cel putin in ultimii ani, nu a fost decat o drogata si o betiva. Ce e de admirat in asta? In plus divortata (nici asta nu e neaparat o mare realizare), iar fostul sot in prezent este puscarias....
    Imi amintesc de Janis Joplin. Chiar daca nu sunt un mare cunoscator in ale muzicii, sunt un fan al muzicii acestei Janis Joplin, ador, iubesc muzica ei! Mi s-a lipit de suflet, ca sa spun asa. Dar chiar si asa, stiu de mult ca viata ei personala a fost un esec de proportii: droguri, alcool, o moarte prematura. Foarte multe similitudini cu trista moarte a lui Amy Winehouse.
    Ce vreau sa spun e ca ar trebuie sa se faca o diferentiere mai clara in presa intre opera muzicala, deseori remarcabila si viata personala, din pacate deseori esuata in droguri si alcool.
    Nu de alta, dar cei tineri ar putea crede ca a fi un mare muzician este indisolubil legat de un mod de viata catastrofal. Nimic mai fals! Iar altii ar putea crede ca a fi un drogat si un alcoolic este foarte "cool", ca uite cate exemple celebre, cate vedete (adevarate, pe merit vedete) au adoptat acest stil de viata. Ar trebuie, noi ca societate, sa avem mai multa grija cu valorile ce le promovam, cel mai adesea foarte subtil. Muzica, cariera muzicala, toata stima si ceva de urmat. Viata personala, penibila.
    • +1 (19 voturi)    
      viata personala (Miercuri, 27 iulie 2011, 10:05)

      marius [anonim] i-a raspuns lui daroc

      De ce te intereseaza pe tine, viata personala a unui cantaret? Oare pe el l-ar interesa viata ta personala?
      Cred ca ar trebui sa ramanem la ce au oferit oamenii astia pentru ceilalti semeni. In rest, fiecare face ce vrea la el acasa - nu cred ca Winehouse sau Cobain au venit la tine acasa sa te deranjeze.
      • -2 (10 voturi)    
        nu a venit nici cobain nici ... (Miercuri, 27 iulie 2011, 10:53)

        jinti [anonim] i-a raspuns lui marius

        intradevar marius nu a venit nici Cobain si nici Amy acasa la nimeni, in schimb a venit televizorul cu ei in casa. Pt ca din cate stim si observam stirile (presa) mai nou e preocupata de scandalurile din viata personalitatilor, fata de realizarilor lor. deci commentul tau este unul destul de inutil si prost gandit. Noi telespectatori nu ne am bagat in viata lor deloc, in schimb Presa s a bagat, probabil ca au si contribuit la unele schimabri personale din v iata acestoe personalitati.
        • +2 (2 voturi)    
          dragul meu (Miercuri, 27 iulie 2011, 12:32)

          unu [anonim] i-a raspuns lui jinti

          sunt atatia betivi si drogati pe lumea asta.... daca toti ar canta/compune ca amy ......

          hai sa ne concentram pe ce e cu adevarat important si anume muzica ei

          restul e...
          • -4 (6 voturi)    
            Inteleg (Miercuri, 27 iulie 2011, 13:09)

            CezarN [utilizator] i-a raspuns lui unu

            Inteleg ce vrei tu sa spui, insa nu trebuie sa uitam ca mare parte din calitatile ei si ale altora mult mai dotati (in muzica si in alte domenii) nu li se datoreaza lor. Dumnezeu, natura, soarta, asezarea astrelor, ursitoarele, fiecare sa-si aleaga, i-a harazit sa aiba talent sau geniu. Meritul sau nemeritul lor este cum au gestionat acest talent deosebit, cum au inteles ei sa-l puna in valoare, sa faca oameni fericiti utilizandu-l. Nu neg munca, perseverenta si meritele unora dintre cei numiti "supradotati", insa nici nu pot fi de acord cu infatuarea altora care se poarta de parca talentul lor deosebit li se datoreaza in mod exclusiv. Si nici cu acei fani care ii divinizeaza din aceeasi greseala de apreciere.
            • 0 (0 voturi)    
              inteleg (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:27)

              unu [anonim] i-a raspuns lui CezarN

              sa inteleg atunci ca toti oamenii dotati au o datorie fata de semenii lor? fata de cei ce i-au dat talentul?

              fiecare om e responsabil pentru ce face... noi trebuie sa luam ce e mai bun din fiecare
        • -1 (1 vot)    
          perfect adevarat! (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:18)

          una [anonim] i-a raspuns lui jinti

          e foarte corect ce spui tu si nu inteleg de ce ai primit numai minusuri...
        • 0 (0 voturi)    
          ihim (Joi, 28 iulie 2011, 1:05)

          marius [anonim] i-a raspuns lui jinti

          Jinti, daca tu ai timp sa te uiti in gura presei (asemanarea cu titlul emisiunii este pur intamplatoare) contemporane si mai mult, te plangi ca iti aduce personaje negative in casa, nu cred ca ar mai fi altceva de adaugat.
          Inseamna ca liberul arbitru nu s-a mai prezentat la meciul tau, ca si Argentina :)
          Si commentul tau unde s-ar incadra, daca presa e preocupata de scandaluri, prin analogie, pe tine ce te preocupa? Frumosul, ceva ce te poate inspira, sau Click (scuze de reclama)?
    • +3 (5 voturi)    
      muzica si interpretii (Miercuri, 27 iulie 2011, 10:12)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui daroc

      De asta pentru mine muzica este la radio, pe audio CD sau vinil. Pentru mine muzica nu e la televizor decat daca e vreun concert. Clipurile si toate detaliile despre viata personala sunt complet inexistente pentru mine. Sunt, din liceu, fan Depeche Mode pentru muzica lor si nu pentru ce fac in afara scenei. De la Amy mi-a placut foarte mult piesa Valerie. Restul e acum... cenusa.
      • +1 (3 voturi)    
        ai dreptate (Miercuri, 27 iulie 2011, 10:54)

        jinto [anonim] i-a raspuns lui bogdanicus

        ai foarte mare dreptate. Presa mai nou e foarte axata pe mazilirea personalitatii unui om, doar de dragu de a scoate un caccat de stire care sa socheze.
    • +6 (6 voturi)    
      da si nu (Miercuri, 27 iulie 2011, 10:24)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui daroc

      1) pentru un parinte, copilul lui va ramane tot timpul un "ingeras" indiferent cat de mult greseste (poate norvegianul ala sa-si piarda aceasta "calitate").

      2) ai dreptate cu modelele de urmat. din pacate totul se bazeaza pe un principiu foarte simplu: cerere & oferta. lumea cere, presa furnizeaza, iar ca lumea sa ceara si mai mult, presa devine foarte agresiva. din pacate traim intr-o lume in care PR-ul face legea.

      3) cateodata e bine ca lumea sa tina minte artistul respectiv pentru ce a facut. indiferent cat s-a scris de rau despre el, cate scandaluri l-au avut in centrul atentiei, omul ala i-a influentat pe altii prin munca lui.
      • 0 (0 voturi)    
        esti naiv (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:29)

        una [anonim] i-a raspuns lui Reader

        ...daca crezi ca presa functioneaza in conditii perfecte de cerere si oferta
        modelul functional al tabloidelor este "senzationalul creaza dependenta" (nu chiar ca cea de droguri/ alcool/ tigari, dar tot dependenta este) si ca in orice dependenta, cererea este din ce in ce mai mare; ea creste sigur pana la colapsul dependentului
    • +2 (4 voturi)    
      asa este, dar... (Miercuri, 27 iulie 2011, 10:31)

      ion [anonim] i-a raspuns lui daroc

      Nu e comemorata pentru ca a fost betiva ci pentru realizarile ei profesionale. A fost cineva, a realizat ceva, faptul ca viata personala i-a fost un dezastru e problema ei. E iubita si apreciata pentru realizarile ei si nu pentru faptul ca a fost o drogata notorie. Ai vazut vreun betiv anonim cu atata publicitate?
      Mai este si chestia cealalta care se numeste senzational, orice lucru marunt creaza un articol care primeste multe accesari sau care se vinde. Asta e....
    • +4 (4 voturi)    
      Nu va intra nimeni in polemica (Miercuri, 27 iulie 2011, 10:36)

      Laur [anonim] i-a raspuns lui daroc

      .. pentru ca toti stiu ca e adevarat ceea ce ai spus. Sunt si eu intru totul de acord. Plan muzical nota 10, in rest a fost mai depravata decat betivanii de care zice Basescu si Val. Tabara ca stau in crasma la marginea satuli si beau in loc sa munceasca pamantl.

      Dumnezeu sa o odihneasca in pace!

      PS: Sscuze ca i-am bagat la comentariu pe politicieni.
    • +4 (6 voturi)    
      Inger (Miercuri, 27 iulie 2011, 10:40)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui daroc

      Tatal sau o considera un inger si daca iti e greu sa intelegi sau acepti asta mai bine abtine'te de la astfel de comentarii!
      Puteai sa scrii tot ce ai scris fara sa te legi de declaratia tatalui ei...
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate (Miercuri, 27 iulie 2011, 10:51)

      jinti [anonim] i-a raspuns lui daroc

      comentariul tau este intradevar unul foarte bun si clar.
    • +4 (4 voturi)    
      Pentru un tata (Miercuri, 27 iulie 2011, 11:04)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui daroc

      Pentru un tata si fata de pe centura este un inger :) Stiti cum e cu teoria relativitatii.
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Joi, 28 iulie 2011, 4:17)

      Roxana [anonim] i-a raspuns lui daroc

      Iti raspund pentru ca pomenesti de Janis Joplin...mi-a placut de prima oara cind am auzit-o si aveam 16 ani....dupa un an a murit de overdoze...nu intelegeam prea bine atunci, in Romania ce se intimpla, inainte fusese Jimmy Hendrix....dar cind am ajuns in America de nord am inteles ca oamenii « de calitate» nu rezoneaza cu muzica asta tocmai din cauza drogurilor, bauturii si tot ce antreneaza...tot imi place muzica rock, dar imi place sa ascult...nu vrau sa vad dezmatul...am fost la concerte aici si am iesit drogata: toti, dar absolut toti se drogheaza, fumeaza drog, imposibil sa nu te intoxici. Ai dreptate in ceea ce zici, si e parerea ta pe care o sustin de aici...
  • 0 (4 voturi)    
    Inexactitati (Miercuri, 27 iulie 2011, 9:57)

    mihair [anonim]

    Nu stiu daca Hotnews a preluat si tradus o sursa inexacta sau a interpretat stirile eronat insa in traditiile evreiesti incinerarea nu numai ca nu se practica ci este interzisa din motive religioase. Evident, ateistii isi adopta obiceiurile lor. De asemeni, traditia evreilor de a sta "shiva" dupa cei decedati (parinti, frati,copii) dureaza o saptamana, nu doua zile.
    • -2 (2 voturi)    
      interesant de aflat... (Miercuri, 27 iulie 2011, 11:44)

      Ava [anonim] i-a raspuns lui mihair

      ... de ce comentariul tau a primit un minus. Evident ca nici "jurnalistii" romani, nici utilizatorii acestui forum nu gindesc sa se informeze inainte de a scrie.
      Presa britanica spune ca a fost incinerat in acelasi loc cu bunica ei, ca sa citez, in a family tradition. Poate totusi redactia corecteaza timpenia pe care au scris-o.
  • +2 (10 voturi)    
    Care mami si tati ? (Miercuri, 27 iulie 2011, 10:27)

    CezarN [utilizator]

    Mami si tati ar fi facut foarte bine sa o iubeasca inainte de moartea ei, nu dupa ce a murit.
    Caci un copil nu ajunge in halul acesta de degradare (alcool, droguri, viata distrusa, moarte la 27 ani) daca este iubit intr-adevar, daca cineva are grija de el, daca cineva, in care el are INCREDERE, ii priveste viata un pic detasat, rational si il sfatuieste in consecinta.
    Unde au fost mami si tati cand Amy a avut probleme, depresii si nevoie de iubire si sfaturi? Atunci cand a incercat prima data nu stiu ce drog sau cand s-a imbatat muci prima oara? Atunci, mami si tati de ce nu i-au fost aproape?

    Zau asa, mi-e scarba de acesti parinti care isi canta iubirea la incinerarea copiilor lor omorati de alcool, droguri si nepasarea celor care ii "iubesc".
  • +3 (9 voturi)    
    partea trista (Miercuri, 27 iulie 2011, 10:32)

    un drogat [anonim]

    prima remarca este ca nu conteaza ce face in prezent sotul, sau fostul. nu a fost ea responsabila.

    in al doilea rand, pentru parinti, va fi un inger indiferent de viata pe care a dus o.

    legat de comentariul de mai sus, referitor la vedete si droguri. trista realitate este ca majoritatea vedetelor se drogheaza. in muzica cel putin, toti "greii" consuma substante catalogate drept droguri. Eu nu stiu "o vedeta" cu cariera de peste 25 de ani, inca in top, care sa nu se bucure de droguri.

    realitatea este ca daca te droghezi esti un drogat, nu vedeta. faptul ca vedetele se drogheaza nu implica faptu ca drogandu te ajungi vedeta.

    un alt aspect demn de luat in seama este tipul drogului. astfel ac dc , motorhead si altii sunt pe picioare la 60+ de ani. rolling stones au inca energie. drogurie proaste omoara repede. drogurile scumpe si de calitate nu.

    la fel ca si la alcool. daca bei un pahar de palinca buna pe zi, ai sanse sa traiesti mult, daca bei un pahar de spirt, o sa mori si orbesti repede.

    se face o mare nedreptate drogurilor din cauza neinformarii.
  • +1 (3 voturi)    
    condoleante (Miercuri, 27 iulie 2011, 10:45)

    bubu ruza [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte!

    Pt ziar: In titlu scrie tatal sau. Nu cred ca e corect.
    • 0 (0 voturi)    
      ba e corect (Miercuri, 27 iulie 2011, 18:40)

      xy [anonim] i-a raspuns lui bubu ruza

      "tatal sau" se poate aplica si cand e vorba de o persoana de gen feminin, si cand e o persoana de gen masculin. nu mai inventa reguli gramaticale noi fiindca nu le stii tu pe cele vechi.
      • -1 (1 vot)    
        ok (Joi, 28 iulie 2011, 7:59)

        bubu ruza [anonim] i-a raspuns lui xy

        mersi, am corectat. pur si simplu nu eram sigur de-aia am zis ca "nu cred", nu?
  • 0 (2 voturi)    
    in atentia redactorului Hotnews (Miercuri, 27 iulie 2011, 12:25)

    visio [anonim]

    incinerarea nu este un obicei, exclusiv, evreiesc;
    la daci aceasta practica era o traditie, iar lipsa descoperirilor arheologice, in acest sens, confirma; mai gasim acest obicei si la alte popoare europene; cauza ciumei din Europa este inmormantarea clasica.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:34)

    Marcu [anonim]

    Citesc mai sus comentarii si nu imi vine sa cred cat de imbecili (nu folosesc cuvinte dure de obicei) sunt oamenii astia care comenteaza. Unii il judeca pe tata ca o considera pe fiica lui decedata un "inger". Altii ii judeca pe parinti ca nu au avut grija de ea. Altii simt nevoia sa arate cat de cultivati sunt in materie de obiceiuri religioase. Mai lipseste unul care sa caute greseli gramaticale si spectacolul grotesc este complet.
    • 0 (0 voturi)    
      si mai lipseste (Miercuri, 27 iulie 2011, 19:35)

      Ava [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      unul care sa se bucure de "spectacolul grotesc".. care'i si intrece. da, de tine e vorba, Marcu. pentru tine lucreaza presa si forumurile :)
    • 0 (0 voturi)    
      ne scuzi ca ti-am atras atentia (Joi, 28 iulie 2011, 11:07)

      visio [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      si te-am abatut de la programul tau zilnic de barbut, de palavragit cu "tovarashii", etc; stiu ca nu se face asa ceva insa cred ca ai fost foarte surprins cand ai constatat ca pestera voastra are si iesire si te-ai trezit vorbind...iti iertam "inocenta" si promitem ca altadata vom vorbi in soapta, nu de alta insa undele sonore se propaga de-a lungul peretilor laterali ai pesterii voastre si voi tocmai de peretii aceia stati rezemati, iar la urechile voastre sensibile ar fi o catastrofa sa..intelegi tu, ca ai deprins tainele scrisului (nu intelegi ce scrii, dar nu-i problema);
      in incheiere, daca imi permitit un susur sa zic asa, vedeti ca pestera se termina undeva; adica are un fund si...acolo se aduna toate undele: unde esti, unde esti!!!!

      ps. daca poti si nu te deranjeaza prea mult, poti primi o adiere de "noapte buna" din partea noastra? stii ca nu e frumos sa refuzi..
  • -1 (1 vot)    
    Toate ca toate (Joi, 28 iulie 2011, 0:16)

    Bauauau [anonim]

    Dar in foto de mai sus nu vad decat cativa evrei purtatori de "kipa" destuli de veseli si un grup de "afro-englezi" la fel de veseli.
    Oare ma insel eu sau nu este prea indurerata aceasta adunare ?
    Poate aceasta-i explicatia derivei lui Amy.
    Dumnezeu s-o ierte si s-o odihnesca !