Tatal lui Anders Behring Breivik: Mai bine s-ar fi sinucis

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2011, 20:28 Actualitate | Internaţional


Tatal lui Anders Behring Breivik, autorul dublului atentat din Norvegia, a declarat ca ii este rusine si se simte dezgustat de faptele fiului sau si ca acesta ar fi trebuit mai degraba sa se sinucida decat sa omoare atatia oameni, transmite CBS News.

Jens David Breivik, fost diplomat, care acum locuieste in sudul Frantei, a povestit ca a aflat despre atacurile fiului sau citind presa pe internet. "Nu mi-a venit sa cred, am inmarmurit si nu puteam deloc sa inteleg", a spus el.

Parintii lui Anders Behring Breivik au divortat in 1980, tatal sau mutandu-se la Londra, in timp ce el si mama sau au locuit la Oslo.

Intr-un interviu pentru tabloidul suedez Expressen, Jens Breivik a explicat ca nu a mai avut nicio legatura cu fiul sau din 1995 (cand Anders avea 16 ani), cu exceptia unei scurte convorbiri telefonice in urma cu circa 10 ani.

"Nu ma simt tatal sau", a spus Jens Breivik. "Cum a putut sa omoare atatia oameni nevinovati si sa continue sa creada ca ce a facut e in regula? Ar fi trebuit sa-si ia si propria viata, asta ar fi trebuit sa faca", a afirmat tatal celui care a revendicat atacurile de vineri din Norvegia, soldate cu 76 de morti.

"Va trebui sa traiesc cu aceasta rusine pentru tot restul vietii, lumea ma va asocia mereu cu el", a continuat Jens Breivik.

Intrebat ce i-ar spune fiului sau daca ar avea ocazia sa vorbeasca cu el, Jens Breivik a spus ca "nu stie daca Anders il va asculta". "Cred ca traieste pe alta lume, nu cred ca va intelege".

El a adaugat ca fiul sau trebuie sa reflecteze la durerea si suferinta pe care le-a provocat. "A distrus atat de multe vieti, trebuie sa se gandeasca la consecinte", a spus Jens Breivik.

Luni, politia a imprejmuit casa lui Jens Breivik din Franta, pentru a-i asigura protectie, dupa ce reporteri si fotografi s-au adunat in numar mare in fata locuintei sale.


Citeste mai multe despre   


















2868 vizualizari

  • +2 (24 voturi)    
    Trebuia sa se gandeasca cand a divortat, (Luni, 25 iulie 2011, 20:44)

    Constantin [anonim]

    cand copilul lui avea doar un an. Acum, cand copilul e matur, se vede cat de mult i-a lipsit tatal pentru o dezvoltare psihica normala. Cineva mi-a atras atentia ca divortul in Norvegia e ceva normal si m-a interesat si am aflat cu stupoare ca rata divortului in aceasta tara sare de 70%. Cu o asemena rata e foarte posibil sa vedem un psihopat la putere in Norvegia. Noroc ca au rege. Oara in Germania cat o fi rata divorturilor, ca nemtii sunt si multi si n-au nici rege?
    • -3 (17 voturi)    
      nu trebuia sa faca copii (Luni, 25 iulie 2011, 21:03)

      joan [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Tatal trebuia sa anticipeze ce monstru va iesi din casatoria aia si sa nu procreeze. Sau mama-sa ar fi trebuit sa faca avort. Ce zici de "teoriile" astea @constantine?
      • +8 (16 voturi)    
        Toti ne nastem monstrii, animale! (Luni, 25 iulie 2011, 21:14)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui joan

        Insa devenim oameni datorita familiilor naturale sau de imprumut in care crestem. Dar iata ca se mai intampla si rateuri si nu toti monstrii devin oameni.
        • -2 (8 voturi)    
          jenant. (Luni, 25 iulie 2011, 22:07)

          Archon [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Toti ne nastem monstri? Cine te-a invatat prostia asta? Copiii, monstri din nastere?
          Ai o problema serioasa. Cred ca ti-ar fi de ajutor o vizita la psihiatru.

          Sau poate faci trolling iar noi am muscat cu totii momeala, ca niste noobi. Oricum, e greu de precizat exact.
          • +2 (6 voturi)    
            . (Luni, 25 iulie 2011, 23:26)

            radukku [utilizator] i-a raspuns lui Archon

            N-ai inteles absolut nimic. Ne nastem fara sa stim sa vorbim, fara nimic, decat cu instinctele primare, animalice. Societatea ne modeleaza dupa standardele impuse si tolerate in timpul respectiv. Daca scoatem din ecuatie aceasta societate si ale ei standarde vom vedea ca acesti copii isi vor modela personalitatea pe baza instinctelor. Vezi cazuri de copii crescuti singuri prin paduri care pentru ei a omori animale este acelasi lucru cu a omori un om, adica insemna a supravietui.
            • 0 (6 voturi)    
              trist... (Marţi, 26 iulie 2011, 1:42)

              Archon [anonim] i-a raspuns lui radukku

              Imi place ca-ti incepi tastarea cu o sentinta peiorativa absoluta. Apropo de bunul simt mentionat de alt ...coleg comentator.

              Iti recomand cu caldura una din lecturile mele preferate, DEX-ul. Cand ajungi la pagina :
              http://dictionare.edu.ro/definitie/monstru
              vei gasi bijuteria asta literara :

              ". om cu mari defecte morale, om josnic, crud, denaturat."

              Nu se naste nimeni "monstru". Insa unii pot deveni, influentati de societate si de bagajul genetic. E elementar, pentru dumnezeu...


              P.S. Am citit cate ceva si despre copiii salbatici. Au dificultati in adoptarea unui comportament social standard, intr-adevar, dar nici vorba de tendinte criminale, schizofrenie sau alte atribute cu adevarat "monstruoase".
          • 0 (0 voturi)    
            trolling... (Marţi, 26 iulie 2011, 0:16)

            aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Archon

            e foarte usor de precizat, e ironic.
            • -1 (1 vot)    
              Daca intr-adevar trolluieste, (Marţi, 26 iulie 2011, 1:45)

              Archon [anonim] i-a raspuns lui aaragn

              desi nu cred, ar face cariera pe 4chan... :)
        • +2 (2 voturi)    
          inspira adanc... (Luni, 25 iulie 2011, 22:49)

          Socrates [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Se pare ca au plecat toti psihiatrii din tara si pacientii lor cauta sedinte de terapie gratuite pe forumuri...
          Multa sanatate!
        • 0 (2 voturi)    
          interesant.... (Luni, 25 iulie 2011, 23:24)

          Archon [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Teoria din Evul Mediu primeste plusuri. E bine sa stii intre ce fel de oameni traiesti, dar de data m-as fi multumit sa raman in nestiinta...
        • +2 (2 voturi)    
          si nu toti oamenii devin monstri... (Marţi, 26 iulie 2011, 0:06)

          Bububu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          si nu toti oamenii devin monstri...
    • +3 (13 voturi)    
      ntz (Luni, 25 iulie 2011, 21:07)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      Dupa judecata ta, nu e voie sa divortezi cand e copilul mic ca risti sa il transformi intr-un monstru.
      hmm... bine ca ai tai au ramas impreuna. Uite ce om rezonabil ai iesit!
    • +2 (14 voturi)    
      ... (Luni, 25 iulie 2011, 21:12)

      Anca [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      da, eu zi ca cel mai bine era ca bunicii lui sa nu-i fi facut pe parintii care i-au dat viatza ulterior .... ighhhh... cum poti sa gandesti asa ???!!! cine ti-a mai si dat un vot ?! Doamne !!!!!
    • -2 (8 voturi)    
      Cum se face... (Luni, 25 iulie 2011, 21:26)

      vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      ca intotdeauna altii sunt de vina pentru ceea ce fac unele persoane si niciodata cei care au facut fapta? chestia asta venita de la americani ca tot ceea ce ni se intampla e din cauza traumelor din copilarie a tinut cativa ani, acum e deja o scuza penibila.
    • -2 (6 voturi)    
      ... (Luni, 25 iulie 2011, 21:34)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      aberatii
    • +6 (14 voturi)    
      aiurea (Luni, 25 iulie 2011, 21:43)

      Archon [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Aiurea! Ce zici tu acolo sunt doar simple speculatii, fara absolut nici o baza logica. Daca ar fi adevarat, toti oamenii care au crescut fara parinti sunt potentiali psihopati.

      In plus, spre deosebire de ceea ce ai invatat probabil la orele de religie, divortul e de obicei de preferat unei casnicii disfunctionale. Atat pentru individ cat si pentru grup...

      "Psihopat la putere in Norvegia..." Jeesus K. Reist
      • 0 (4 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 25 iulie 2011, 23:57)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Archon

        toti oamenii care au crescut fara parinti sint potentiali psihopati.
        Dar fiind potentiali, unii devin psihopati, unii nu.
        Ai mare dreptate, dar nu ai suficient de mult bun sint ca sa-ti dai seama. Mai mult, cred ca nu ai deloc bun simt, parerea mea.
        • -1 (3 voturi)    
          bec ars (Marţi, 26 iulie 2011, 1:18)

          Archon [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Eu iti sugerez sa nu te mai joci prin mlastina sofismelor exprimate in limba romana, ca exista pericolul sa te impleticesti, sa te impiedici si, intr-un apoteotic final, sa aterizezi cu figura in namol. Pentru inceput, arunca-ti o privire prin DEX, la pagina http://dictionare.edu.ro/definitie/potential.

          Uite ce scrie acolo : "care conține toate condițiile esențiale de realizare". Destul de clar?

          Ce te-a atacat din postul meu asa de tare de simti nevoia sa te exprimi ca la usa cortului din Ferentari, jignind fara sa fii provocat si aducand argumente de o inteligenta care l-ar face pe pana si pe Vanghelie sa te priveasca cu superioritate.
          • 0 (2 voturi)    
            pai matale (Marţi, 26 iulie 2011, 10:36)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Archon

            esti la fel ca vanghelie, doar ca nu stii.
            Iar dexul facut de securistul turnator iliescist eugen simion mie personal nu-mi spune nimic. Poate la voi la partid e important. Care partid? Al lui vanghelie, bineinteles.
            Revenind la subiect, teoria privind divortul impartasita de matale se vehicula prin anii 60-70, anii ''eliberarii''. De atunci, dat fiind numarul imens de infractori provenind din familii monoparentale, lucrurile s-au mai schimbat. Mai intreaba si matale un psiholog-atru, doi, sa vezi ce parere au. Dar sa nu fie din partidul lui vanghelie.
  • +2 (2 voturi)    
    inocenti, nu mosntri (Luni, 25 iulie 2011, 23:00)

    Lera [anonim]

    "Nenea" Jens asta e cam rece si urgent se distanteaza de fiul lui in cazul asta! Daca ar fi luat premiul Nobel pentru ceva , precis era "smerit" si i se umpleau ochii de lacrimi discrete de mandrie pentru progenitura...interesant ca inca nu se spune nimic de mama, care e totusi, mai importanta in procesul de educatie.
    Nu ne nastem "monstri", ne nastem inocenti, monstri devenim uneori si , din pacate, parintii nu sunt straini de aceasta "devenire". Nu intamplator spun marii sfinti ca Dumnezeu ia sufletul copiilor din mana parintilor, asa ca rapsunderea e in primul rand a celor care dau viata...