Norvegia: Bilantul atentatelor teroriste a fost revizuit in jos, la 76 de victime

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2011, 18:41 Actualitate | Internaţional


Bilantul celor doua atentate comise vineri in Norvegia a fost revizuit la 76 de morti, a anuntat luni politia norvegiana, care anuntase anterior 93 de victime, relateaza AFP.

Numarul victimelor de la adunarea tinerilor laburisti de pe insula Utoeya a fost revizuit la 68, fata de 86 anterior, iar cel de la atentatul cu bomba de la sediul guvernului a fost ridicat la opt morti, in loc de sapte, a declarat un oficial al politiei, Oeystein Maeland.

Toate corpurile victimelor au fost evacuate de pe insula, ceea ce a permit un bilant mai precis, a explicat el.

"Aceasta cifra ar putea sa mai creasca", a adaugat el, vorbind despre schimbul de focuri, in conditiile in care "cautarea (cadavrelor, n.r.) continua".


Citeste mai multe despre   


















2444 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    super autoritati (Luni, 25 iulie 2011, 19:53)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Nu numai ca ala a tras cu pusca o ora si jumatate fara sa apara un politist, dar le-a luat si 2 zile sa numere cadavrele. Si inca nu sunt siguri!

    Toti infractorii romani sunt rugati sa se stabileasca in Norvegia.
    • -10 (12 voturi)    
      Initial ,mortii au fos numarati de ziaristi. (Luni, 25 iulie 2011, 20:24)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Acum politia a numarat si a gasit 76 morti.In mod normal ar trebui sa te bucuri,dar tu nu esti un om normal.Numai asa se explica reactia ta morbida.Succes la numarat mortii.Sa ai parte de cat mai multi dintre cei dragi tie.
      • +3 (3 voturi)    
        esti o baba (Luni, 25 iulie 2011, 22:33)

        zigzag [anonim] i-a raspuns lui mircea

        ai confundat site-ul cu cel al ziarului libertatea? ca numai acolo sunt tot felul de nebuni care blesteama ca niste babe descreierate. aici targetul e altul, nu corespunzi. omul nu se bucura, pur si simplu critica autoritatile norvegiene. dar tu, draga daniela crudu, intelegi greu astfel de lucruri.
    • +1 (3 voturi)    
      Asa este (Luni, 25 iulie 2011, 20:28)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      In anumite tari din Vest politia vede numai drepturi pentru infractori.
    • +1 (1 vot)    
      Era o tara linistita (Luni, 25 iulie 2011, 22:13)

      cib3k [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Multi americani dorm cu pistolul sub perna, in timp ce canadienii din anumite zone nici macar nu isi incuie usa la casa. Nu poti compara timpul de raspuns al politistilor din Bronx cu cel al politistilor din Toronto. La fel si in cazul Norvegiei. Unele tari pur si simplu nu sunt pregatite pentru astfel de situatii, pentru ca nu se asteapta la asa ceva.
  • -8 (12 voturi)    
    Norvegia (Luni, 25 iulie 2011, 19:58)

    MM [anonim]

    ...si cica Norvegia e si in topul tarilor unde se traieste bine...la cata incompetenta a dat dovata politia din Norvegia e greu de egalat chiar si de politia Romana.
    Norvegia si Olanda ...2 tari inutile!
    • +5 (5 voturi)    
      atitudine rromaneasca (Luni, 25 iulie 2011, 20:24)

      Archon [anonim] i-a raspuns lui MM

      Stau si ma intreb, oare domnia voastra a vazut cele doua tari, cum se spune, de aproape? Sau poate nu va e la indemana sa iesiti din Ferentari...
    • 0 (6 voturi)    
      asa e (Luni, 25 iulie 2011, 20:46)

      nor [anonim] i-a raspuns lui MM

      ii tot pupam unde nu trebuie pe occidentalii astia. vorbim atat de mult de tarile civilizate... ma refer la europa de vest si nord. dar se pare ca sunt mai incompetenti ca noi. avantajul lor a fost ca nu au avut comunism. noi am avut ghinionul sa ne aflam in partea asta a europei.
  • -2 (2 voturi)    
    teroristul este nedumerit ce sa faca (Luni, 25 iulie 2011, 19:59)

    noone [anonim]

    in ultimele ore ofertele de munca au inceput sa curga garla pentru terorist, inclusiv de la pensionarii din romania .. wp.me/p1kmAp-nj
  • +1 (3 voturi)    
    sau trezit mortii ? (Luni, 25 iulie 2011, 20:34)

    nickinexistent [utilizator]

    cum au numarat de le-a dat o diferenta de 18? ce treaba e aia ? doar nu numara boabe de fasole...
    acum chiar faze de garcea ?