​VIDEO O inregistrare in care miliardarul Arnaud Lagardere apare alaturi de noua sa prietena, top-modelul Jade Foret, readuce in discutie capacitatea sa manageriala

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2011, 18:33 Actualitate | Internaţional


Arnaud Lagardere si Jade Foret
Foto: YouTube
O inregistrare video in care Arnaud Lagardere se prezinta fara pudoare alaturi de noua sa prietena, un top-model in varsta de 20 de ani, a relansat in Franta dezbaterile despre motivatia si capacitatea acestui patron atipic, al carui grup controleaza 7,5% din EADS si mai multe canale media importante din Franta, relateaza AFP.

Vizionat de peste 750.000 de internauti in mai putin de o saptamana, videoclipul prezinta o sedinta foto pentru revista belgiana Le Soir. Arnaud Lagardere, in varsta de 50 de ani, apare alaturi de Jade Foret, un manechin de 20 de ani.

Inlantuiti, cei doi indragostiti povestesc cum s-au intalnit si isi promit o iubire "fara limite", intrerupandu-si confesiunile cu sarutari. Manechinul apare apoi in poze lascive in bratele prietenului sau, patronul unul grup cu 27.000 de salariati si cu o capitalizare de 3,6 miliarde de euro pe bursa.



Arnaud Lagardere, care va prelua anul viitor presedintia consiliului de administratie al gigantului european al apararii si aeronauticii EADS, a tinut in mai multe randuri prima pagina a ziarelor cu viata sa privata.

Unicul mostenitor al tatalui sau Jean-Luc, caruia i-a succedat la conducere, dupa decesul sau din 2003, a dezmintit in trecut, in 2007 si apoi in 2009, zvonuri legate de homosexualitatea sa.

Dincolo de comentariile picante de pe net, exhibarea vietii sale private a suscitat in grupul sau si in mediul economic intrebari asupra capacitatilor si a motivarii acestui patron, pasionat de tenis si de karting si care are o reputatie de diletant.

"Nu are fizicul necesar pentru un costum care este prea mare pentru el", l-a criticat, sub protectia anonimatului, un fost angajat  care a lucrat alaturi de Arnaud Lagardere, acuzand gestiunea "veleitara" si "haotica" a grupului.

Potrivit unui analist, care doreste si el sa ramana anonim, acesta nu participa la intalnirile cu investitorii si, in afara de prezentarea rezultatelor financiare, "da impresaia ca nu este prezent in conducerea cotidiana a grupului si ca nu stapaneste in detaliu activitatile".

"Conduce inca Arnaud grupul Lagardere?", se intreba luni, in deschidere, cotidianul economic La Tribune.

Deciziile recente de a ceda divizia internationala a revistelor grupului, printre care si editiile din afara Frantei ale Elle, precum si intentia sa de a-si ceda participatiile minoritare, in special la Canal+, au fost salutate de piata.

Dar aceste decizii strategice sunt opera actualului director financiar Dominique d'Hinnin si analistii arata ca Arnaud Lagardere s-a remarcat mai degraba prin achizitii costisitoare in domeniul sportului, devenit o prioritate a grupului, dar care au dezamagit pana in prezent.

Investitorul Guy Wyser-Pratt, care detine 0,5% din actiunile grupului, a incercat in van in 2010 sa reformeze statutul de la Lagardere, care face din Arnaud singurul stapan, cu doar 9,6% din capital.

Acest video risca mai ales sa "demotiveze" salariatii, considera fostul colaborator al lui Arnaud. "Arata ca nu ii pasa de nimic, oamenii au impresia ca el se indreapta spre o sinucidere colectiva", afirma fostul colaborator.

"Cred ca este o sinucidere economica", spune si un profesionist al comunicatiilor, fin cunoscator al grupului. Sub acoperirea anonimatului, el vede aici "provocarea" unui "copil rasfatat".


Citeste mai multe despre   


















11794 vizualizari

  • -1 (21 voturi)    
    gretos (Luni, 25 iulie 2011, 18:37)

    srpc [utilizator]

    fetele de azi mai cauta ceva in afara de lux nemuncit? ptiu!!!
    • +2 (16 voturi)    
      Asa, asa... (Luni, 25 iulie 2011, 18:56)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Ce-mi plac mie oamenii care generalizeaza !
      Fetele care citesc comentariul tau ce zic ?
      • +10 (12 voturi)    
        pai ce sa zica? (Luni, 25 iulie 2011, 19:17)

        madalina [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

        Ele zic ca nu mai cauta altceva in afara de luxul nemuncit. :)
        • +3 (7 voturi)    
          Wow! (Luni, 25 iulie 2011, 23:41)

          maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui madalina

          Se pare ca am gresit. Dupa multitudinea de minusuri pe care le-am luat, inteleg ca este bine sa generalizezi. Exact invers fata de cum credeam eu.
          In plus, fetele cauta, intr-adevar, numai luxul nemuncit.
          OK, imi cer scuze, fetelor. Imi pare rau ca am crezut ca mai sunt si altele care gandesc altfel.
          Felicitari si numai bine va doresc.
    • +4 (22 voturi)    
      da :( (Luni, 25 iulie 2011, 19:31)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Fotomodelul cu pricina putea sa isi caute un lacatus mecanic transpirat, ca tine, in loc sa se orienteze catre un miliardar.
      Nu-ti face griji, fiica-ta va avea parte de un muncitor adevarat si va munci de ii vor sari capacele, pentru o vacanta la Albena.
      • +1 (9 voturi)    
        haha (Luni, 25 iulie 2011, 19:56)

        Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Excelent! :)))))
      • +3 (5 voturi)    
        Bravo (Luni, 25 iulie 2011, 23:54)

        maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Si de ce o femeie trebuie sa realizeze ceva in viata numai din casatoria cu un barbat???
        Numai barbatul pe care il are ii poate oferi super-vacante in locuri de lux?
        Ea nu se poate realiza singura? Despre ce naiba vorbesti?!?
        • -2 (2 voturi)    
          Umm (Marţi, 26 iulie 2011, 12:35)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

          Vorbeam despre principiul lui Arhimede, credeam ca e destul de evident.
          Ai ochii rosii sau pur si simplu nu poti intelege contextul in care o anumita conversatie are loc?
    • +6 (8 voturi)    
      mmmm (Luni, 25 iulie 2011, 20:20)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Hai să nu dăm cu barda dacă nu ştim că e cazul: Chaplin s-a căsătorit cu Oona O'Neill, care era cu 36 de ani mai tânără ca el, au fost căsătoriţi 35 de ani şi-au avut opt copii. Michael Douglas şi Catherine Zeta-Jones, 25 de ani diferenţă, căsătoriţi de 12 ani, doi copii. Mi-aduc aminte şi de Florian Pittiş...

      În cazul de faţă, nu cred că mai e cazul să discutăm cum arată tipa, iar Arnaud ăsta n-arată rău pentru cei 50 de ani ai lui.
    • +2 (6 voturi)    
      Utilizator sau... (Luni, 25 iulie 2011, 20:29)

      traian [anonim] i-a raspuns lui srpc

      De la inaltimea si importanta calitatii dumneavoastra de utilizator va permiteti sa apreciati drept gretoasa o relatie fireasca intre doi oameni mari!Culmea:chiar de sexe diferite,adica niste bieti traditionalisti,niste oameni care cu toate ca sunt din punct de vedere sexual pe stil vechi au curajul sa se afiseze in public!
      Indubitabil,dincolo de glume sau oarece ironie:sunteti oarecum penibil!
      Ma intreb daca asa, in general,in viata civila,sunteti utilizator sau doar un simplu devorator de femei in fata calculatorului...
  • -3 (3 voturi)    
    mda (Luni, 25 iulie 2011, 19:55)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Natura are a avut din totdeauna instrumentele necesare de a pune fiecare om acolo unde ii e locul si sa creeze un echilibru.

    Poate inca nu s-a ajuns in starea de echilibru, care poate imbraca mai multe forme, dar nu va fi moment in care Natura sa nu lucreze pentru a impune aceasta stare.

    Depinde din ce unghi si in ce plan privesti; cat de larg sau cat de ingust ai orizontul, dar acel echilibru exista deja sau Natura lucreaza la asta.

    Lumea asta e un joc cu miza nula. Daca nu ar fi fost asa, nu ar mai fi existat demult.
  • +5 (5 voturi)    
    haha (Luni, 25 iulie 2011, 20:09)

    I [utilizator]

    privind in jos: "iubi unde esti?"
  • +4 (8 voturi)    
    cra cra (Luni, 25 iulie 2011, 21:05)

    o cioară bătrână [anonim]

    Tipa e frumoasă foc, dar tipul la cei 50 de ani...e prin excelenţă meritoriu!!! Sunt bărbaţi de 30de ani care nu se ,,ţâu" aşa bine ca el. Mai mult ca sigur că este şi educat, rasat, de bani ce să mai vorbim...Probabil că pentru o parteneră mai apropiată ca vârstă este inaccesibil...Filmarea este decentă aşa ca nu văd ce am mai cârcoti...Aş roade şi eu oase fragede dar, de...n-am de nici unele pentru un tinerel. Ha, ha, ha sau pardon...cra, cra, cra
    • -1 (1 vot)    
      Si mai exact ce intelegeti prin rasat? (Marţi, 26 iulie 2011, 6:17)

      Ignobus [anonim] i-a raspuns lui o cioară bătrână

      Barbierit, rasist??
      • +1 (1 vot)    
        :) (Marţi, 26 iulie 2011, 12:02)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Ignobus

        RASÁT, -Ă, rasați, -te, adj. (Livr.) De rasă, de soi; p. ext. select. Cal rasat. – Din fr. racé.

        Mai invatati limba romana....
  • +3 (7 voturi)    
    ce fals! (Luni, 25 iulie 2011, 21:20)

    mary [anonim]

    Tipa este atat de falsa, atat de atenta la miscarile ei,

    si el ce show face ca sa arata ca ce???

    hahahaha
  • +3 (5 voturi)    
    20 de ani ? (Luni, 25 iulie 2011, 21:31)

    etre [anonim]

    Sunt curios ce mananca femeile astea. Sau cu ce se trateaza. Numai a 20 de ani nu arata. Pare 27-28 ... sa fie machiajul de vina ?
  • +3 (7 voturi)    
    De ce oare (Luni, 25 iulie 2011, 22:41)

    manusha [utilizator]

    mi-a fugit gandul la Iri si Moni ?
  • +1 (1 vot)    
    Top model (Marţi, 26 iulie 2011, 13:49)

    Top model [anonim]

    Ca e diferenta de virsta...s-a mai vazut.
    Ca el e miliardar si ea frumoasa...s-a mai vazut!

    Dar sa-ti lasi banii pe mina unuia care se incurca cu un model (fie si top), trebuie sa fii la fel de timpit sau excitat ca el.
    • 0 (0 voturi)    
      De ce ? (Miercuri, 27 iulie 2011, 9:16)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Top model

      Pentru ca asta face "la vedere" ce fac ceilalti "manageri adevarati" pe ascuns ?