Cine este Unabomber, teroristul care l-a inspirat pe Anders Behring Breivik?

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2011, 15:32 Actualitate | Internaţional


Breivik si Unabomber
Foto: Hotnews
Pasaje-cheie din manifestul lui Anders Behring Breivik au fost copiate aproape cuvant cu cuvant din manifestul unui alt terorist celebru: Theodore Kaczynski, supranumit de FBI Unabomber, relateaza slate.fr.

Theodore Kaczynski, supranumit Unabomber pentru "UNiversity and Airline Bomber" de catre FBI este un activist si terorist american. Matematician de profesie, ecologist si neo-ludist, acest barbat a fost considerat de FBI drept un geniu a incercat sa devina ucigasul perfect anonim, trimitand colete-capcana unor persoane pe care le considera ca sustinand societatea tehnologica.

Dupa cum relateaza si The Daily Telegraph, Breivik a dat "copy-paste" la aproape zece pasaje-cheie din manifestul de 35.000 de cuvinte scris de Unabomber, inlocuind doar "stangist" cu "marxist". Descoperirea a fost facuta de bloggerii norvegieni.

Pe site-ul sau de Internet, biroul federal il descria pe Unabomber drept un "wolf bomber" capabil sa fabrice "bombe nedetectabile pe care le trimitea la tinte aleatorii, ceea ce oferea false indicii pentru a insela autoritatile".

Tinta lui Unabomber era societatea tehnologica si progresul care decurgea din industrializare. De aceea, coletele sale capcana vizau intotdeauna indivizi implicati mai mult sau mai putin in activitati legate de dezvoltarea unei societati a serviciilor si a tehnologiei.

Prima sa bomba de factura artizanala a explodat in 1978 la universitatea din Chicago. Ea viza un profesor de informatica. O alta a fost adresata proprietarului unui magazin de computere, altele unui genetician sau unui exponent al industriei publicitare, ucis intr-o explozie din 1994. In total, 17 explozii revendicate au ucis trei persoane si au ranit alte 23 in aproape 18 ani. Matematicianul a fost arestat in 1996.



Daca se vorbeste din nou despre Theodore Kaczynski, la 15 ani de la arestarea sa, este pentru ca, asa cum a demonstrat site-ul VG.no, Anders Behring Breivik s-a inspirat pe larg din lucrarea sa Societatea industriala si viitorul sau pentru a redacta manifestul de 1.500 de pagini in care explica modul in care si-a procurat armele sau cum a fabricat explozibilul.

Exemplu:
  • "Una dintre manifestarile cele mai raspandite ale nebuniei lumii noastre este stangismul, iar o discutie despre psihologia stangismului poate servi drept introducere la problemele societatii moderne in general", se poate citi in manifestul lui Kaczynski.
Behring Breivik se multumeste sa inlocuiasca "stangismul" cu "multiculturalismul".

  • "Una dintre manifestarile cele mai raspandite ale nebuniei lumii noastre este multiculturalismul, iar o discutie despre psihologia multiculturalismul poate servi drept introducere la la discutarea problemelor Europei Occidentale in general".

Pentru Unabomber - si poate ca acestea sunt tezele care l-au sedus pe suspectul in cele doua atentate din Norvegia - progresul tehnologic conduce la un dezastru ineluctabil, astfel incat este nevoie de o noua miscare revolutionara dedicata eradicarii societatii tehnologice.

O miscare ce, potrivit matematicianului, ar trebui sa tina la departare "stangistii", pe care ii asimileaza cu societatea moderna. Aceasta rezoneaza cu declaratia lui Behring Breivik care revendica cu sange rece "folosirea terorismului ca mijloc de ridicare a maselor" pentru a lupta impotriva multiculturialismului din societatea norvegiana.


Citeste mai multe despre   


















8574 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    De ce l-a inspirat ? (Luni, 25 iulie 2011, 15:51)

    CezarN [utilizator]

    Pai, i-a inspirat pentru ca au existat jurnalisti lacomi dupa bani si click-uri ca voi care le-au facut publicitate tuturor nebunilor lumii.
    Pentru acesti nebuni, doar faptul ca vorbiti de ei si reprezinta o lauda, un indemn adresat altora, bolnavi la cap ca si ei, de a le urma "calea".

    Voi desavarsiti de fapt opera criminala a norvegianului nebun facandu-i atata publicitate, sorbindu-i cuvintele si laudandu-i planul genial clocit in ani de zile(repet: pentru el, lauda inseamna sa vorbesti de el, chiar daca spui ca-i nebun). Pentru asta puteti sa va considerati complici la atentatele care vor urma, comise de epigonii sai, dupa cum stramosii vostri jurnalisti, care l-au ridicat in slavi, la randul lor, pe acest Unabomber isi pot freca palmele multumiti: nu au scris in zadar, articolele lor au "livrat", iata.

    Caci mai mult decat victime multe, un terorist vrea publicitate pentru el, organizatia sa si ideile sale bolnave. Or, toate aceste el nu le poate face. O faceti voi pentru el.

    Iresponsabililor!
  • -6 (10 voturi)    
    Nu Breivik este autorul atacurilor (Luni, 25 iulie 2011, 15:54)

    Iancu [anonim]

    Anders Behring Breivik este o simpla intoxicatie de presa. Acest individ nu exista. Gadafi este omul din spatele atacurilor de la Oslo. Norvegia a fost pedepsita pentru ca participa activ la campania NATO de bombardare a Libiei. Guvernul norvegian incearca sa vinda o minciuna cetatenilor, cel mai probabil la sugestia CIA.
    Liderul de la Tripoli a promis cel putin de doua ori in ultima luna asemenea atacuri. Primul a fost in Cipru, Norvegia este a doua victima. De ce au fost alese asemenea tari. Simplu, deoarece sunt elementele slabe ale NATO fiind relativ usor de lovit.
    • +6 (6 voturi)    
      îhîm... individul ala nu exista... (Luni, 25 iulie 2011, 16:07)

      Laur006 [anonim] i-a raspuns lui Iancu

      O fi vreo holograma, sau vreun "efect" facut pe calculator...
    • -4 (6 voturi)    
      Anders Breivik este un tap ispasitor (Luni, 25 iulie 2011, 16:12)

      Iorgu [anonim] i-a raspuns lui Iancu

      In cel mai bun caz Anders Behring Breivik este un simplu teribilist, fara nici o legatura cu atacurile, pe care guvernul norvegian incearca sa-l scoata tap ispasitor.
    • 0 (0 voturi)    
      cipru membru nato??? de cind?? (Luni, 25 iulie 2011, 16:15)

      divaria [anonim] i-a raspuns lui Iancu

      din cite stiu eu, cipru nu e membru nato, spre deosebire de norvegia....

      http://www.nato.int/cps/en/natolive/nato_countries.htm
      • -2 (2 voturi)    
        Cipru este un membru NATO mascat. (Luni, 25 iulie 2011, 16:31)

        Darie [anonim] i-a raspuns lui divaria

        Cipru este un membru NATO mascat atita vreme cit jumatatea de nord este ocupata de Turcia care este membra NATO iar cea de sud este condusa de la Atena adica din Grecia care din nou este membra NATO. De asemenea Cipru este cunoscut pentru bazele sale americane indreptate impotriva tarilor arabe.
        Chiar daca nu este membru NATO cu acte, Cipru se comporta ca un stat NATO si face parte din coalitia care a atacat Libia.
    • +10 (10 voturi)    
      mda (Luni, 25 iulie 2011, 16:26)

      Parapsihologul [anonim] i-a raspuns lui Iancu

      Motivul real este ca Norvegia voia sa invadeze Norvegia, din cauza unor interese care tin de masoni, asa ca au inscenat un atac al unui norvegian in Oslo.
      Dovada suprema: azi dimineata armatele norvegiene erau in Norvegia!
      • +5 (5 voturi)    
        Super! (Luni, 25 iulie 2011, 16:36)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Parapsihologul

        Sincer, scenariul acesta e mult mai plauzibil decat aberatiile unora de pe aici!
        Felicitari pentru deslusirea misterului!
  • +2 (2 voturi)    
    clar (Luni, 25 iulie 2011, 17:18)

    Vlad083 [anonim]

    e clar un complot extraterestru in alianta cu mos craciun caruia nu i s-a retrocedat casa de catre guvernul norvegian.
    incercati sa ma contraziceti sa vedeti ca nu aveti cum !
  • -1 (3 voturi)    
    o, boy, what a story... (Luni, 25 iulie 2011, 19:43)

    mary [anonim]

    Cazul care l-a inspirat pe nefericitul din Norvegia este o drama.

    Kaczynski este/era un cerebral, un inteligent.Totul a plecat de la un accident: lipsa afectiunii mamei sale cand mititleul de 9 luni s-a imbolnavit...Ce drama!!!!

    In cazul Kaczynski, lipsa contactului cu oamenii l-au transformat si mai tare si i-au agravat evolutia bolii. Nu pot sa imi inchipui cum dormea linistit dupa ce stia ceea ce facuse, si cum mai avea puterea sa continue mai aprig si mai precis sa ucida. Trebuie sa fii un criminal si atat.

    In fata unor astfel de cazuri imi pare rau de starea in care ajung criminalii, dar si mai tare regret de cele intamplate cu victimele nevinovate supuse "operelor" lor doar pentru niste cauze inchipuite - extremiste.

    Filmul "Tacerea mielilor" a ramas ca o referinta pentru mine, dar l-am tratat ca pe un film. In schimb cazul real prezentat m-a pus serios pe ganduri. Cat de fragila este fiinta umane si cat de fin este echilibrul emotional-psihic pe care trebuie sa il aiba mereu in viata.
  • 0 (0 voturi)    
    CezarN (Marţi, 26 iulie 2011, 14:51)

    MariusSuceveanu [anonim]

    Cezar,culmea este ca NICIODATA, mass-media nu a publicat ceea ce si-a dorit, pt ca nu exista profit....intotdeauna s-a publicat ceea ce vrea lumea sa auda/vada, iar subiectul nr.1, de aprox.15-20 de ani, il reprezinta violenta!....singurul caz aparte ar putea fi al canalelor mass-media detinute de politic.....
  • 0 (0 voturi)