Autorul atacurilor de la Oslo vrea sa explice luni judecatorilor motivul masacrului

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2011, 7:56 Actualitate | Internaţional


Anders Behring Breivik vrea sa spuna, luni, Norvegiei si lumii intregi de ce a ucis cel putin 93 de persoane in atacurile de vineri de la Oslo. El va aparea luni pentru prima data in fata justitiei, a spus avocatul sau citat de Reuters.

Autointitulandu-se "cruciat impotriva islamului" intr-un manifest on-line de 1.500 de pagini, ucigasul in masa in varsta de 32 de ani, are acum ocazia sa-si explice actiunile pe care le-a considerat "crude, dar necesare".

Avocatul sau, Geir Lippestad, a spus ca Breivik a recunoscut atacul cu bomba asupra sediului guvernului din Oslo si atacul armat din tabara de tineret de pe Insula Utoya, dar ca el neaga orice vina penala.

Anders Breivik a fost pus sub acuzare pentru acte teroriste, dupa ce si-a recunoscut faptele in timpul interogatoriilor. El le-a marturisit anchetatorilor ca planuise atacurile cu mult timp inainte.

Conform procedurilor instantei norvegiene, judecatorul va decide ramanerea lui Breivik in arest timp de pana la patru saptamani. Decizia poate fi reinnoita.

Luni se va decide, de asemenea, daca Breivik va avea parte de un proces public, asa cum a spus ca si-ar dori.

In conformitate cu legislatia norvegiana, el poate fi condamnat la maximum 21 de ani de inchisoare, dar perioada poate fi prelungita in cazul in care instanta decide ca exista un risc de recidiva.

"Teoretic, el poate sta in inchisoare pentru tot restul vietii sale", a declarat un profesor de drept penal la Universitatea din Oslo, scrie Reuters.



















2849 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    hm (Luni, 25 iulie 2011, 8:06)

    srpc [utilizator]

    as paria ca nu va avea un proces public; ideile lui nu sunt "corecte politic" si vor fi ascunse de autoritatile iubitoare de emigranti de culoare
    • -8 (12 voturi)    
      catre hotnews (Luni, 25 iulie 2011, 9:18)

      ana [anonim] i-a raspuns lui srpc

      cenzurati orice mesaj dubios in legatura cu asasinatele de la Oslo...minima proliferare a unor idei asemanatoare cu cele exprimate de catre criminal este tot un act criminal....
      • +1 (7 voturi)    
        Cenzura a dus la disperare si crima (Luni, 25 iulie 2011, 11:47)

        Vlad Tepes, un erou anti-islamic? [anonim] i-a raspuns lui ana

        Exact genul asta de atitudine imbecila 'anti-rasista', de interdictie permanenta si fara argumente, l-a condus pe acest norvegian la disperare si la crima, pt ca milioane de europeni ca el nu sunt ascultati.

        Breivik e membru al unui partid ce face 23% din voturi, e a doua forta politica a tarii.
        Este iresponsabil ca acesti oameni sa fie ignorati si dispretuiti, pt ca intr-o zi macar unul dintre ei va decide ca e timpul sa se faca auzit.

        Breivik a reusit, manifestul sau e citit deja de milioane de ori, ideile sale au devenit de notorietate mondiala.

        Stopati crimele, stopati violenta, stopati cenzura!

        Curtea Suprema a Olandei, stat democratic, a decis ca Geert Wilders are dreptul sa spuna ca Islamul e o forma de fascism si uite ca nu exista nici un olandez care sa traga in marocani prin Amsterdam.

        Curtea de Apel din San Francisco a decis ca Walter Bagdasarian are dreptul sa-l ameninte virtual cu moartea pe Obama si uite ca nici un alb american n-a tras in Obama in ultimii 3 ani, pt ca nu e necesar (Obama se saboteaza singur).
    • -5 (11 voturi)    
      fiica ta (Luni, 25 iulie 2011, 9:23)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui srpc

      Iti urez ca fiica ta sa se indragosteasca de un emigrant de culoare.
      • +2 (4 voturi)    
        no chance (Luni, 25 iulie 2011, 10:22)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui ginel

        s-a prins repede ce "calitate" umana au acesti indivizi, locali sau veniti
        • -1 (1 vot)    
          Never say never! (Luni, 25 iulie 2011, 14:39)

          Ina [anonim] i-a raspuns lui srpc

          Never say never!
    • -2 (10 voturi)    
      :) (Luni, 25 iulie 2011, 9:27)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui srpc

      mai baiatule, tu cumva esti de partea lui?
      Spune-mi si mie cum a reusit el sa lupte impotriva islamului , omorand 100 de semeni de ai lui(neislamisti) si demonstrand tuturor ca mai bine pasiv decat "luptator activ" care se comporta exact ca cei pe care ii denigreaza, adica isi omoara proprii semeni in numele unei ideologii aberante(ca el o face in numele europei, iar arabii o fac in numele islamului nu vad nici o diferenta).
      Se pare ca oamenii din tarile care produc petrol sunt toti din acelasi aluat. Petrolul asta iti ia mintile :D
  • +1 (11 voturi)    
    Praf in ochi (Luni, 25 iulie 2011, 8:57)

    Credul [anonim]

    Foarte interesant acest "cruciat impotriva islamului", care asasineaza doar crestini.

    Daca toti dementii islamisti ar fi la fel...
  • -1 (9 voturi)    
    Ignorati-l (Luni, 25 iulie 2011, 8:58)

    vlad [anonim]

    Cel mai bine ar fi sa nu trasmita nimeni, dar nimeni ce are el de spus.

    Nu conteaza ce motivatie isi gaseste, sigura lovitura pentru el ar fi sa nu se auda vocea lui. Sa moara intr-o inchisoare uitat, asta l-ar durea cel mai tare.
    • +2 (2 voturi)    
      hmm... (Luni, 25 iulie 2011, 9:59)

      DigitalScribe [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      Eu n-as subestima setea de rating a televiziunilor...

      Eu cred ca odata ce cineva se identifica cu o cauza indiferent ce fel de cauza e ea si gaseste motivatia necesara sa o sustina se va ralia implicit la efortul de-a o sustine.

      In acest fel si teroristii sinucigasi si cei care nu sunt sinucigasi se vor simti perfect motivati si tot ce vor face va fi absolut necesar din punctul lor de vedere.

      Cum in lumea asta sunt diverse cauze ce sunt inca in stare conflictuala una cu cealalta este absolut normal ca la un moment dat sa apara scantei. Musulmanii si crestinii inca nu si-au rezolvat problemele... atata timp cat nu va exista o solutie fundamentala samburele conflictului va fi acolo asteptand o oportunitate si atunci oameni vor muri. E o certitudine aproape...

      As putea spune ca la o adica, vorba aia... culegi ceea ce semenei. Semeni teroare? Culegi teroare... a trecut iarna araba, a trecut primavara araba... acum ce vine? vara crestina? Intrebarea e cand vine toamna cine va culege roadele?
  • 0 (4 voturi)    
    _ (Luni, 25 iulie 2011, 9:36)

    v [anonim]

    Un lucru e sigur: in inchisoare are mai multe sanse de supravietuire decat afara.
  • +3 (5 voturi)    
    ce destepti sunteti voi... (Luni, 25 iulie 2011, 9:57)

    Cifre [utilizator]

    vorba aia, prostul nu-i prost destul pana nu e si fudul. e chiar interesant cum oamenii limitati au impresia ca inteleg atat de multe in jur. pana nu iti depasesti limitele nu iti dai seama ca exista limite. pe principiul asta, merge si proverbul de mai sus. eu zic sa mai puneti mana si sa cititi ca sa intelegeti ce se intampla cu lumea asta nebuna si nu mai comentati tampenii, ca citesc copiii si isi asuma ideile voastre tampite. eu vreau sa aud ce are omul asta de zis, trebuie sa ii cunoastem motivatia. totul e un joc al dialecticii, suntem intr-un moment crucial al istoriei, cand "noua" omenire se afla in antiteza cu trecutul, cand lumea va trece la un nou adevar, pe cand cel vechi va ramane in istorie. Sunt momente istorice, iar prostii nu au ochi sa le vada, ci doar sa ia partea unui adevar si sa comenteze aberatii. Stati pe margine si observati, mai ales cei saraci cu duhul, asa veti invata si voi.
    • 0 (2 voturi)    
      si tu de cand esti atot stiutor? (Luni, 25 iulie 2011, 13:28)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui Cifre

      Nu inteleg de ce simti tu nevoia sa ii faci jocul si sa il auzi vorbind ? Baiatul si-a expus motivele foarte clar in mesajele si videoul lasate pe internet. Ba omul a descris cu lux de amanunte tot ce a facut in ultimii 2 ani. Pentru mine e de ajuns.
      Se pare ca tu in superioritatea ta esti cel ignorant. Bunicul meu avea o alta vorba inteleapta: "Nu e nevoie sa mananci r**t ca sa stii ca nu e bun" si nici eu nu am nevoie sa-l inteleg pe el atat timp cat primeste ce merita(eventual paralizie pe viata)
  • 0 (0 voturi)    
    Si nu incepeti sa va ganditi .... (Miercuri, 27 iulie 2011, 16:23)

    EUU [anonim]

    Si nu incepeti sa va ganditi .... la pedeapsa cu moartea? La cate a facut el, se rezolva mai repede cu un glontz (sau mai multe-cate or avea plutonul de executie?) Ca injectia letala este prea scumpa... Eu nu am nimic cu islamistii, arabii, cretinii, budisti, etc, etc... atata timp cat nu au ei cu mine... Ei cu ale lor, noi cu ale noastre...