Moldova adopta standarde NATO: Soldatii vor fi dezvatati de pasul rusesc de mars

de Olga Popescu     HotNews.ro
Vineri, 22 iulie 2011, 12:06 Actualitate | Internaţional


Soldati moldoveni
Foto: Agerpres
​​Moldova ridica nivelul fortelor sale militare la standardele NATO, scrie Nezavisimaia gazeta. Printre altele, soldatii moldoveni vor fi dezvatati de pasul rusesc de mars, daunator sanatatii. Iar zilele trecute, ministrul moldovean al apararii a declarat ca participarea la acest bloc militar inseamna un sprijin acordat partenerilor, declaratie care pune, practic, sub semnul intrebarii neutralitatea Moldovei.

Expertii cred ca acesta este inceputul integrarii tarii in Alianta Nord-Atlantica. Populatia Moldovei s-a obisnuit ca totul in tara lor sa se faca dupa modelul romanesc. In scoli se invata limba si istoria Romaniei, guvernul are sedinte comune cu cabinetul de ministrii al tarii vecine, legislatia este adusa in conformitate cu cea existenta la Bucuresti, tarile se unesc prin conducte de gaze si treptat se transforma in gemene.

Acest lucru nu mai suprinde pe nimeni, pentru ca la putere se afla o alianta de partide, care se pronunta in favoarea unirii Moldovei cu Romania.

Avand in vedere ca Romania este membru NATO, atunci si Moldova ar trebui sa ajunga acolo, dupa logica puterii.

Moldova este numai la inceputul procesului de integrare in NATO, spune presedintele miscarii Ravnopravie, Valeri Klimenko. „Dar la ministerul apararii lucreaza deja de multa vreme consultanti NATO, care pot fi vazuti pe coridoarele guvernului. Iar faptul ca, in virtutea Constitutiei, Moldova este stat neutru, nu deranjeaza pe nimeni. Populatia va fi invatata ca Alianta reprezinta un posibil ajutor in caz de pericol. In plus, pentru a intretine o armata este nevoie de bani, care nu sunt. Dupa care se va spune ca pericolul exista si ca trebuie aderat la NATO. Iar pericolul poate fi Rusia, care nu vrea sa-si evacueze trupele de pe teritoriul Transnistriei, ba chiar Transnistria care are propria ei armata. Si care, in plus, nu vrea sa revina in cadrul Moldovei”, a spus Klimenko.


Citeste mai multe despre   

















4311 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Corect (Vineri, 22 iulie 2011, 12:32)

    nea Nelu [anonim]

    Sangele apa nu se face
  • +13 (19 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 22 iulie 2011, 12:32)

    StanFabian [anonim]

    Bravo lor ! Pas cu pas se indreapta spre unirea cu tara mama Romania!
  • +11 (13 voturi)    
    chiar sper sa se intample acest lucru (Vineri, 22 iulie 2011, 12:44)

    dorel [anonim]

    amin
  • +7 (9 voturi)    
    ASA SI? (Vineri, 22 iulie 2011, 12:47)

    marius [anonim]

    Ce vor rusii? Sa vina iar in Moldova? Klimenko ala sa-si vada de treaba si daca nu-i convine sa plece de unde a venit.
  • +8 (8 voturi)    
    să nu exagerăm... (Vineri, 22 iulie 2011, 13:04)

    Spiep [utilizator]

    "o alianta de partide, care se pronunta in fovoarea unirii Moldovei cu Romania." ?!

    De unde asta? Şi mie îmi place să visez frumos, dar aş fi mai rezervat faţă de intenţiile coaliţiei de guvernare.

    În altă ordine de idei, pasul de marş german este în vigoare în republică de ceva vreme. Acum 3 săptămâni am participat la Chişinău la un ceremonial unde am fost plăcut surprins de acest fapt.

    Şi pentru a merge chiar puţin mai departe, pasul german nu este chiar propriu poporului român ci a fost impus pentru doar 2 ani de către Carol II, înaintea acestuia românii folosind un pas de defilare foarte asemănător celui sovietic.
  • +5 (7 voturi)    
    Ce dracu vor rusii? (Vineri, 22 iulie 2011, 13:13)

    Costi [anonim]

    Macar Romania are motive sa fie aproape de Moldova.
    Nu stiu ce vor rusii astia de la moldova????????
    Chiar nu stiu!!!!!
  • 0 (4 voturi)    
    Ciudat articol,ciudat titlu. (Vineri, 22 iulie 2011, 14:14)

    mircea [anonim]

    Dintre toti care sunt prin Basrabia,autoarea(evit sa-i spun numele) la gasit numai pe acest Klimenko care poate sa-si spuna parerea despre ce si cum cu Basarabia.Klimenko si pare un nume neaos ,romanesc.Ce o avea autorul articolului cu noi?(sa cititi "autoarea").
  • 0 (0 voturi)    
    Mama Rusia (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:34)

    IOnel [anonim]

    Poate moldovenii basarabeni vor sa isi cladeasca propriul destin, cu noi sau independenti. De ce oare trebuie sa hotarasca soarta altor popoare conducatorii rusi ? "Binele" adus de ei se stie ...