Iranul instaleaza sisteme inteligente de supraveghere la granitele sale

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 iulie 2011, 20:04 Actualitate | Internaţional


Iranul a instalat sisteme inteligente de supraveghere de-a lungul granitelor sale, care vor declansa automat focuri de arma catre oricine incearca sa intre ilegal in tara, a anuntat luni secretarul de stat pe probleme de securitate din ministerul iranian al apararii, Ali Abdollahi, relateaza Tehran Times.

"Au fost luate masuri serioase pentru mentinerea unui control sever la granite, precum instalarea unor sisteme inteligente si garduri de sarma ghimpata, infiintarea unor posturi de paza si saparea de transee", a declarat Abdollahi presei, luni, la Mashhad, oras din nord-estul tarii.

"Fortele de securitate iraniene vor reactiona cu fermitate fata de orice incercare de trecere ilegala a frontierei", a adaugat el.

Acesta a mai precizat ca securizarea granitelor de est este o prioritate pentru tara.

Pana acum, pana la 65% din frontierele de est ale tarii au fost "sigilate", a sustinut Abdollahi, precizand ca Iranul intentioneaza sa-si securizeze toate granitele.


Citeste mai multe despre   

















1155 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Hhihihihi!!! (Marţi, 19 iulie 2011, 20:10)

    Andrei [anonim]

    La fel de "inteligente" precum Ahmadinejad? Niste retardati obsedati.
    • -3 (3 voturi)    
      comentezi obsesiv ? (Marţi, 19 iulie 2011, 22:24)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      ai vreo logica in ceea ce afirmi ? ai cumva o farama de cunostinta in privinta situatiei din Iran ?
      de ce razi de Ahmadinejad si nu spui nimic de ayatollah ?
    • 0 (0 voturi)    
      Ei aș (Miercuri, 20 iulie 2011, 0:51)

      w [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Vor instala niște maimuțe iraniene din garda lui Ahmadinejad înarmate până în dinți cu praștii, tuburi cu cornete și 2-3 volume din Coran (ca să aibă din ce să își facă cornete). Și așa vine Ramadanul și tot ciuhapul pute de nu treci granița 3km in jurul lui, dar cine rezistă duhorii își va lua un cornet fix între ochi.
  • 0 (0 voturi)    
    supraveghere? (Marţi, 19 iulie 2011, 21:06)

    despre bolile mentale [anonim]

    Eu cred ca este o greseala in articol! In mod sigur, nu vrea nimeni sa intre in jegul ala, probabil ca sistemul este facut defapt facut sa-i impuste pe aia care vor sa fuga de acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    sistemele (Marţi, 19 iulie 2011, 21:08)

    sistemele [anonim]

    sistemele sunt facute sa traga in aia care incearca sa fuga *din* iran.

    cam cum erau granicerii la noi, "pe vremuri". nu trageau in straini, trageau in ai nostri.
  • +1 (1 vot)    
    buna masura (Marţi, 19 iulie 2011, 21:16)

    strofocles [anonim]

    astfel, americanii si europenii alungati din tarile lor de criza nu vor mai putea trece granita pentru a munci la negru in iran.
    in ritmul asta, in urmatorii 5 ani, la granitele iranului vor fi instalate chiar si sperietori si garduri de lemn si vor fi plantati maracini.
  • +2 (2 voturi)    
    uu (Marţi, 19 iulie 2011, 22:01)

    io [anonim]

    Nu am inteles bine: sa ii impiedice sa intre sau sa IASA? =))
  • +2 (2 voturi)    
    s-a prins (Marţi, 19 iulie 2011, 22:03)

    MirceaA [utilizator]

    s-a prins ca revolutiile pe acolo intra