Imagini dramatice: 16 politisti pakistanezi, executati de talibani

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 18 iulie 2011, 20:16 Actualitate | Internaţional


Imagini dramatice
Foto: Captura YouTube
Insurgentii talibani au dat publicitatii o inregistrare video ce prezinta executia a 16 pakistanezi ce fusesera capturati luna trecuta intr-un raid desfasurat intr-o provincie din nord-vestul tarii, a declarat un purtator de cuvant al armatei din Pakistan, citat de New York Times. Unul dintre militanti i-a acuzat pe cei 16 pakistanezi ca anul trecut au ucis sase copii, in districtul Swat.

In imagini pot fi observati 16 barbati, care par sa fie politisti pakistanezi, ce stau aliniati unul langa celalalt, cu mainile legate la spate. In fata lor se afla patru insurgenti, ce au fetele acoperite cu esarfe, in timp ce in maini tin arme automate.

Unul dintre insurgenti vorbeste in pastuna, limba utilizata in nord-vestul tarii, in care ii acuza pe prizonieri ca au ucis sase copii in districtul Swat, intr-un incident care a avut loc anul trecut.

"Acestia sunt inamici ai Islamului care provin din Pakistan", declara talibanul, care a spus ca cei 16 sunt "murtards" (cei care au abandonat islamul). "Acesti pakistanezi sunt acum prizonierii nostri si vom razbuna moartea copiilor, facandu-le si lor acelasi lucru", spune talibanul.

Cei patru insurgenti trag apoi cu armele automate in cei 16 barbati, care cad la pamant. Unii dintre ei gem. Unul dintre talibani se apropie apoi de ei si le trage cate un glont in cap, pentru a fi sigur ca au murit.

Persoana care a realizat inregistrarea se plimba apoi pe langa victime, prezentand imagini din apropiere cu cei executati.

Niciun grup taliban nu a revendicat pana in prezent uciderea celor 16 pakistanezi.

Oficialii pakistanezi au anuntat luna trecuta ca sute de talibani din Afghanistan au trecut granita in Pakistan si au atacat, la 1 iunie, un post de politie din Barawal, in provincia Khyber-Pakhtunkhwa. In timpul luptelor, au fost ucisi 28 de soldati pakistanezi si 45 de talibani.

Anul trecut, pe Internet a aparut o inregistrare video in care barbati in uniforme pakistaneze executa sase tineri in valea Swat. Armata pakistaneza a declarat ca filmul este un fals.

Atentie, imagini violente!


Citeste mai multe despre   


















6192 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    lol (Luni, 18 iulie 2011, 17:38)

    vasile constantin [anonim]

    steregeti filmuletul de pe site,puteti sa mai dormiti noaptea dupa ce vedeti filmuletu asta?
    exceptional cata violenta,va rog stergetil,crutati alti vizitatori de la chinul de a vedea din nou oroarea asta
  • +7 (7 voturi)    
    Eikasia... (Luni, 18 iulie 2011, 17:40)

    Wurhox [utilizator]

    Bestii deghizate in oameni! Religii minunate demonizate de aceste bestii...
    • +1 (1 vot)    
      Religii minunate? (Marţi, 19 iulie 2011, 6:48)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui Wurhox

      Despre ce religii vorbesti tu? Religiile mahomedane? Stai tu linistit , tot ce fac acesti scelerati este aprobat in cartile lor sfinte. Acestia sunt adevarati credinciosi. Cititi cartile sfinte, cititi Coranul, cititi Biblia si veti gasi evenimente de zeci de ori mai pline de cruzime decat ce s-a intamplat in clipulet.
      Singura problema cu religiosii fundamentalisti este reprezentata de fundamentul religiei lor. Ca un exemplu, luati un jainist. Un jainist fundamentalist ar fi cel mai inofensiv om de pe Pamant pentru ca religia lui nu ii permite sa raneasca nicio faptura vie.
      Problema pleaca de la religie in sine. Practic, moderatii intretin comportamentul fundamentalistilor. Atata timp cat nu exista o critica puternica impotriva ideilor idioate prezentate in cartile sfinte ale crestinilor si musulmanilor, fundamentalismul nu va disparea niciodata.
  • -1 (7 voturi)    
    mda (Luni, 18 iulie 2011, 20:34)

    Lucian* [utilizator]

    brusc ma simt "foarte tolerant" fata de islamisti.
    Nici lor si nici altora nu le face bine chestia asta.
    Faza cu adevarat naspa este ca astia (fundamentalistii islamici) au bomba atomica si altii sunt pe cale sa puna mana pe ea!
    Totusi, arma atomica are 67 de ani vechime!
    Chiar si o tara de lumea a treia daca vrea cu adevarat poate sa-si faca una.
    • +3 (5 voturi)    
      Europa (Marţi, 19 iulie 2011, 8:22)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      Incercati sa aflati ce au facut si sarbii acum vreo 10 ani. Veti fi surprins. De asemenea albanezii, ca doar nu credeati ca au fost mucenici. Pot sa va spun doar atat: sarbii uneori dadeau loviturile de gratie a doua zi, adica dupa prima rafala, cei care nu erau morti erau lasati sa se chinuie toata noaptea. Din punctul acesta de vedere executia de mai sus este una chiar foarte umana. In 5 minute sunt toti morti.

      Asadar nu se imparte lumea in crestini = buni si islamisti = rai, ci doar in buni si nebuni.
  • +1 (5 voturi)    
    Religia "pacii"... (Luni, 18 iulie 2011, 20:54)

    Andrei [anonim]

    Am vazut acea filmare acum vreo cateva ore, pe protv.ro. Ingrozitoare. Sunt absolut sigur ca aparatorii terorismului si islamului radical, cei care mai apar pe forumurile hotnews si se stiu ei prea bine, vor gasi iarasi, asa cum ne-au obisnuit, motivatii si scuze acelor secelerati. Iata specimenele cu care lupta NATO in Afganistan! Cei care, inainte de 2001, instaurand un regim de teroare, faceau "legea" in Afganstan. Executiile publice pe stadioane si pe strazi erau la ordinea zilei in acea "tara" fara popor. Luptatorii pentru "libertatea" Afganistanului (sic!), talibanii, omoara cu salbaticie si fara discriminare pe toti cei care indraznesc sa aduca pacea in acea zona. Acesti criminali trebuie starpiti pana la ultimul. Fara mila.
  • +3 (5 voturi)    
    Cumplit (Luni, 18 iulie 2011, 21:13)

    George [anonim]

    Imaginile sunt de o rara cruzime. E insa bine ca astfel de filmari sa fie vazute pentru ca numai asa cei care inca au impresia ca talibanii sunt niste luptatori pentru libertate vor realiza ca nu este deloc asa. Talibanii sunt niste extremisti religiosi, niste criminali odiosi. Trist este ca astfel de executii se petrec in fiecare zi in Afganistan si in zona tribala a NV Pakistanului. Oameni ucisi de care nimeni nu stie. Oameni nevinovati ucisi in numele unei ideologii criminale.

    Filmarea prezentata pe protv.ro este mult mai clara iar rezolutia este mai mare...
  • +2 (4 voturi)    
    Facatura? (Luni, 18 iulie 2011, 21:41)

    Heruvim [utilizator]

    Sunt unele elemente car aduc ar facatura. Si totusi alte elemente care aduc a veridicitate.

    Singurul lucru care ma framanta este care este motorul psihologic al celor care urmau sa fie impuscati de stateau asa cuminti? Eu daca as fi fost in locul lor in nici un caz nu as fi stat asa cuminte si linistiti sa le dau lor satisfactia sa isi faca programul artistic... poate erau drogati?
    • +1 (1 vot)    
      naivitate (Luni, 18 iulie 2011, 23:40)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Mda, deci dupa aprerea ta un politist pakistanez nu stie pe ce lume traieste, ba da, in cazul de fata stiu prea bine ca se poate muri de multe feluri si nu ar fi bine sa-i scoata din minti pe talibani care oricum sunt sariti din fix. Luptatorii talibani au 30 de ani de cultura a luptelor unde prizonierii mai sunt si torturati ca sa ciripeasca, sunt sigur ca au un intreg arsenal de tehnici barbare sa te chinuie. Sa-ti taie outele , degetele, sa-ti arda ochii, etc. Imi aduc aminte intr-un documentar cand fortele talibane au cucerit un oras, prin anii 90 au pedepsit civili bagandu-i in containere de metal si dandu-le foc. In afganistan o tara in haos crimele si abuzurile au o lista lunga, existau mici forte militare care jefuiau orase ca forma de castig.
  • -1 (1 vot)    
    lipsa barbara de bun simt (Marţi, 19 iulie 2011, 2:43)

    paraipan [utilizator]

    Nu stiu ce a fost in capul meu cand am dat "play" , nu e ceva ce am vrut sa vad. As fi vrut sa cred ca e o facatura dar ceva imi spune ca nu e. Din pacate si Hotnews impreuna cu alte siteuri iresponsabile si televiziuni debile in goana lor dupa senzational pune asa ceva la dispozitia privitorilor de orice varsta, inclusiv a copiilor. Oameni buni nu va mai ascundeti dupa dreptul la informare si free speech cand e clar ca e depasita regula bunului simt. Nu toate lucrurile sunt facute pentru a ne holba la ele iar daca unii din presa sunt tampiti asta nu inseamna ca trebuie prinsi din urma cu orice pret. Halal presa.
    • -1 (1 vot)    
      atentie imagini violente! (Marţi, 19 iulie 2011, 5:46)

      dixit [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

      inceteaza sa dai vina pe altii. avertismentul este si pe situl asta si dincolo. nu e goana dupa senzational, ci pur si simplu e ceea ce fac oamenii aia prin zonele alea zilnic, sau ce ar vrea ei sa faca zilnic. nu de nebuni s-au dus americanii peste ei. talibanii ne-ar omora pe toti fara sa clipeasca, si intainte de asta ne-ar tortura un pic, doar din placerea de a chinui un kafr (necredincios, nu stiu cum se scrie exact). pentru ei noi astia necredinciosi suntem sub rangul viermilor. asta e realitatea
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 19 iulie 2011, 8:30)

    David [anonim]

    nu va obliga nimeni sa dati click pe link. nu va mai plangeti. nu va obliga nimeni sa citit aceasta stire.

    este foarte bine ca este public si cititorul a fost avertizat ca este vorba de imagini violente. nu inteleg de ce unii din cei de mai sus doresc cenzura si controlul informatiei.

    nu prea imi dau seama in schimb ce deranjeaza: gestul in sine (executia) sau faptul ca este public video-ul.