Chiar si dupa moarte, Otto von Habsburg-Lothringen ramane fidel Imperiului Austro-Ungar

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 iulie 2011, 15:28 Actualitate | Internaţional


Otto von Habsburg
Foto: Reuters
Mii de austrieci si de turisti s-au strans sambata in centrul istoric al Vienei in asteptarea funeraliilor lui Otto von Habsburg-Lothringen, mostenitorul ultimului imparat Austro-Ungar, relateaza AFP.

Inima sa va fi inmormantata duminica in Ungaria, un simbol al fidelitatii acestui om fata de dinastia sa.

Decedat in data de 4 iulie, la varsta de 98 de ani, Otto von Habsburg-Lothringen va fi ingropat, dupa o viata de exil, in cripta Capucinilor, unde se odihnesc marea parte a membrilor familiei imperiale si sotia sa, printesa germana Regina von Sachsen-Meiningen, a decedat in 2010.

Funeraliile au reunit numerosi reprezentanti ai nobilimii europene si chiar si un nepot al imparatului etiopian Hailé Selassié, printul Asfa-Wossen Asserate. La Viena sunt prezenti regele Carl XVI Gustaf al Suediei si regina Silvia, marele duce Henri de Luxembourg, printul Adam al II-lea du Liechtenstein, precum si fostii monarhi ai Romaniei, Mihai I, si Bulgariei, Siméon al II-lea.

Incepand de joi, publicul se reculege in fata ramasitelor lui Otto Habsburg, care a parcurs un lung drum pana la revenirea in Austria, unde i-a fost interzisa intrara pana in anul 1966.

Nascut in 1912 el urma sa ii succeada la tron tatalui sau, Carol I al Austriei.

Poliglot, adept al unitatii europene, Otto von Habsburg a prezidat Parlamentul European intre anii 1979 si 1999 si s-a aflat in fruntea Partidului Popular European (PPE).

Sanatatea lui Otto von Habsburg s-a subrezit serios dupa ce a cazut pe scari in casa lui din Pocking, Bavaria, si in special dupa moartea in 2010 a sotiei sale. El a avut sapte copii, 22 de nepoti si doi stranepoti.



















7669 vizualizari

  • 0 (26 voturi)    
    Nu te vom uita (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 13:28)

    Alley [anonim]

    R.I.P majestatea voastra! Nu te vom uita niciodata si nu vom uita cate ai facut pentru noi...
    • +4 (16 voturi)    
      :-) (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 17:22)

      Turmentescu [anonim] i-a raspuns lui Alley

      Scuzata-mi fie ignoranta, dar ce a facut stimabilul pentru noi?
      • +3 (5 voturi)    
        bine bine (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 20:09)

        florinelul [utilizator] i-a raspuns lui Turmentescu

        il umpleti de minusuri, da nu ne explicati si noua ce-a facut musiu von Habsburg pt noi?
        • 0 (2 voturi)    
          :) (Duminică, 17 iulie 2011, 21:56)

          adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui florinelul

          comentariul cred ca este o ironie ... Razboaie ce putea sa faca altceva?
      • +2 (2 voturi)    
        multe (Duminică, 17 iulie 2011, 16:54)

        glasss_cj [utilizator] i-a raspuns lui Turmentescu

        ai auzit de Paneuropean Picnic? dar de protestele lui impotriva comunismului in PE? Sau de planul de a crea o "zona neutra" in Europa Centrala pentru a evita comunismul? Crede-ma, O v H a facut foarte multe pentru noi (adica Europa Centrala) si comparat cu politicienii romani pot zice ca are un mare avantaj: macar el nu ne-a facut niciun rau! Omul a fost prieten aproapiat cu Hindenburg, FD Roosevelt, Churchill, De Gaulle, Juan Carlos al Spaniei, Adenauer...vorbea 7 limbi si fiecare la fel de bine ca si limba sa materna, germana...avea cetatenie austriaca, germana, spaniola, malteza, maghiara si croata...acum zi-mi si tu un politician roman care poate fi comparat cu el...da, ai dreptate, nu este niciunul, noi avem europarlamentari pe eba, vadim, becali, severin, sogor...
      • +1 (1 vot)    
        vai de capul tau (Duminică, 17 iulie 2011, 18:57)

        von ribbentropp [anonim] i-a raspuns lui Turmentescu

        de ex. tatal domnului nu a abdicat. demn de respect. dar asta e praf in ochi. in era moderna a istoriei, domnul a fost de exemplu unul dintre principalii sustinatori al unitatii europene. Plus, o pata de culoare a istoriei europei. Plus o pata de culoare adusa fostei monarhii, si istoriei europene (cat si a transilvaniei). Daca tu consideri ca toti oamenii de seama sunt importanti doar daca aduc ceva in folosul propriei natiuni muta-te frate pe Luna. Ca daca asi pune si eu intrebare asta cu toti marii romaniei, ati sarii la gatul meu. Mai bine coase-ti gura, si taci, si bucura-te, ca au mai fost oameni care au innobilit putin istoria europei de est, si nu au balcanizat-o prin becali, borci, irinei, opresti si alti idioti de-o seama. pun pariu ca esti de pe-acolo, di' pran sud
    • -1 (9 voturi)    
      cate a facut (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 17:55)

      piktor [anonim] i-a raspuns lui Alley

      pentru noi, pentru voi...
    • -2 (8 voturi)    
      poftim? (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 18:53)

      eunucul [anonim] i-a raspuns lui Alley

      wtf? lol. Nu ai coloana vetebrala si simti nevoia sa fii consu de regi si imparati?
    • +4 (14 voturi)    
      ce anume ? (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 19:03)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Alley

      ce anume a facut pentru noi ?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu înțeleg ultima propoziție din mesajul postat (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 21:44)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Alley

      Ati putea fii mai explicit pentru cei care nu citesc zilnic politica externa?
      In rest sunt convins ca acest domn a făcut mult bine.
  • +1 (15 voturi)    
    Ce model de democratie alege acum Ungaria? (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 16:22)

    Autoritarism si negationism [anonim]

    Prestigiosul ziar francez de centru-stanga, Le Monde, prezinta in editia electronica de astazi un articol critic la adresa Ungariei, atragand atentia UE asupra derivei autoritariste din tara vecina.

    http://www.lemonde.fr/europe/article/2011/07/16/la-hongrie-un-etat-autoritaire-au-coeur-de-l-europe_1549539_3214.html#xtor=AL-32280184

    Pe scurt, cateva spicuiri:

    -Guvernul lui Orban Victor construieste in mijlocul UE un model de stat total strain valorilor europene.
    -model inspirat de regimul militaro-comunist chinez (de altfel, Ungaria a fost recent vizitata de Wen Jia Bao).
    -nationalism exacerbat de 'tragedia Trianonului' considerata mult mai grava decat genocidul evreilor si tiganilor (400.000 ucisi de regimul ungar horthyst).
    -incurajarea tendintelor iredentiste la minoritatile maghiare din tarile vecine
    -reducerea liberatii presei, a puterii Curtii Constitutionale, a Opozitie.
    -preambulul noii Constitutii conduce la revizionism si reabilitarea criminalului de razboi Horthy.
    -Ungaria lui Orban respinge criticile europene si in fata delegatilor partidului FIDESZ, Orban a declarat ca e multumit ca tara si partidul sau 'au dat palme eurodeputatilor din PE' !
    -membrii UE inca nu au luat atitudine de constrangere impotriva Ungariei, doar USA, prin Hillary Clinton, s-a aratat ingrijorata de evolutia tarii vecine.

    De obicei, articolele aparute in marile ziare europene, controlate sau influentate politic de marile curente politice din tarile fondatoare (Franta, Germania), reprezinta prime avertismente ale cercurilor masonice europeiste si euro-federaliste.
    Vom vedea ce va urma, mai ales in cazul unei noi crize in care e probabil ca Ungaria va avea nevoie de sustinerea UE.

    Potrivit ambasadorului ungar la Bucuresti, Oskar Fuzes, in Ungaria inca exista ''20.000 de idioti'' care cred ca pot lua inapoi Transilvania.
    Iar altii spera ca s-ar putea forma din nou un stat austro-ungar care sa domine zeci de milioane de etnici romani, slovaci, cehi, sarbi, etc.
    • +2 (8 voturi)    
      Da, si ? (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 22:47)

      King [anonim] i-a raspuns lui Autoritarism si negationism

      Daca Romania ar fi comis numai jumatate din cate a facut Ungaria era de mult drastic sanctionata. Pe unguri ii dore-n basca !Unde mai pui cum a pacalit pe vremea fostei guvernari atat UE prin ascunderea deficitului cat si NATO prin neideplinirea angajamentelor asumate refuzand sa participe la campaniile din Afganistan si Irak. Pe ce s-or baza ,ca nu fac ei talente asa gratuit ?
  • -4 (8 voturi)    
    O alta ... (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 16:38)

    Danu [anonim]

    ... sluga la rusi. De s-ar duce Base acolo, l-ar face de cacao :p
  • +4 (6 voturi)    
    pai... (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 18:11)

    NewLevel [anonim]

    Pai daca nici dupa moarte n-ar ramine fidel ar fi chiar nasol.
  • 0 (2 voturi)    
    unde va fi ingropat? la Viena sau in Ungaria? (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 18:45)

    bizonul [anonim]

    Unde va fi ingropat pentru ca spuneti ”Inima sa va fi inmormantata duminica in Ungaria”. Am inteles bine.
    RIP
    • +8 (8 voturi)    
      .. (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 19:48)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui bizonul

      Corpul in grota capucinilor.
      Inima la Budapesta.
      Traditie - imparatii austrieci erau si regi ai Ungariei.
    • 0 (0 voturi)    
      Unde? (Duminică, 17 iulie 2011, 13:23)

      John [anonim] i-a raspuns lui bizonul

      Inima va fii inmormantat astazi la Pannonhalma un manastire din Ungaria
  • -4 (8 voturi)    
    interesant (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 20:40)

    mmariusm [utilizator]

    si eu sunt fidel acelui imperiu sarbo-romano-ceh care a condus la bunastare natiunea austriaca si maghiara..vai vai si imperiull rus care asa..bine ne-a facut etc etc...criminali nesatui ai lumii..cat de elegenti ar fi.tot criminali!
  • -2 (8 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 21:56)

    Jean valjean [anonim]

    Pentru noi care? Pentru romani nu cred ca a facut ceva vreodata. Mai ales ca romanii alaturi de alte popoare au tinut cu dintii de prevederea ca habsburgii sa fie in exil in toata perioada interbelica.
  • +8 (16 voturi)    
    Minunate comentarii (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 23:01)

    sile [anonim]

    Trag concluzia ca nimeni nu poate sa fie personalitate pe pamantul asta daca nu face ceva pentru romani. Frumos.
    • +1 (3 voturi)    
      maxim (Duminică, 17 iulie 2011, 2:15)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui sile

      Si daca facea ceva rau pentru romani tot era bine, macar sa fi facut ceva :)))))))
  • +5 (9 voturi)    
    Otto (Duminică, 17 iulie 2011, 3:20)

    costica [anonim]

    Inima va fi inmormantata nu la Budapesta, ci in biserica manastirii Pannonhalma, locul unde Otto a absolvit liceul (in limba maghiara).
    Ce a facut pentru noi?A fost vocea nr.1 in Parlamentul European pentru extinderea Uniunii spre Est.
  • -1 (1 vot)    
    maiestate, (Duminică, 17 iulie 2011, 9:04)

    kalu [anonim]

    inima ta nu va muri niciodata, o vrem aici la noi, va implor. La Caracal vrem sa fie depusa, va rooog.
  • 0 (0 voturi)    
    Corectie (Duminică, 17 iulie 2011, 9:53)

    Pesant [anonim]

    Ultimul rege al Romaniei este Basescu! Cred ca si-a castigat acest titlu dupa toate cate a infaptuit. Eu unul, ii sunt profund indatorat. In locul regelui Mihai, Basescu nici nu ar fi clipit. Si-ar fi dat viata pt. patrie!
  • +1 (1 vot)    
    aspecte (Duminică, 17 iulie 2011, 12:35)

    Tzompi [anonim]

    Macelul numit primul razboi mondial a fost organizat de bancherii mondiali condusi de Rothschild si Schiff pt. a distruge IMPERIUL CATOLIC HABSBURGIC, impreuna cu clasicismul. Ce urma sa fie inlocuit de dezmatul "anti-arta" din anii 20.
  • -1 (3 voturi)    
    uimitor (Duminică, 17 iulie 2011, 14:45)

    Xenofobul [anonim]

    Eu unul, nu reusesc sa inteleg cum pot exista oameni nostalgici dupa o perioada atat de neagra din istoria planetei.
    Sa decida un singur om ca trebuie sa moara milioane fiindca fiul sau a fost asasinat de un nebun. Asa, ca era el suparat si fiindca putea.
    Sa fii roman in tara ta si sa scrie pe pasaportul tau Austro Ungaria.
    A fi nostalgic dupa o asemenea lume este peste puterea mea de intelegere.
    Curios este ca in alte teritorii ale acestui minunat imperiu precum NE Italiei, Croatia, Slovacia, Cehia, Ex Iugoslavia nu exista asemenea indivizi nostalgici dupa sclavie, Doar la noi, copii de 20 de ani care nu au citit nici lectura obligatorie in liceu ne invata cum a fost de fapt istoria si unde ne este locul de drept.
    Foarte trist cum lipsa de cunostinte istorice elementare ajunge sa impuna idei si adevaruri".
    • +1 (1 vot)    
      normal (Luni, 18 iulie 2011, 9:46)

      t [anonim] i-a raspuns lui Xenofobul

      Cunostinte istorice elementare e clar ca ai. Problema e ca aceste cunostinte ale tale sunt elementare si ca sunt luate exclusiv din manualele de istorie comuniste sau de sorginte comunista. Avand in vedere ca altceva nu cunosti (nu ma refer la cine stie ce autori straini, ci, de exeplu, la manualele interbelice ale istoricului PP Panaitescu), e normal sa iei de bun si de adevarat tot ce a fost falsificat grosolan in manualele din care ai invatat. Avand in vedere cunostintele tale de istorie, e explicabil ca esti xenofob si ca emiti judecati de valoare de genul celor de mai sus. Explicabil si foarte trist...
    • +2 (2 voturi)    
      mai verifica (Luni, 18 iulie 2011, 9:52)

      Alley [anonim] i-a raspuns lui Xenofobul

      Crede-ma ca exista foarte multi si in Nord-Estul Italiei, in Croatia, in Cehia, Polonia sau Slovacia care privesc cu nostalgie spre trecut si spre Imperiul Austro-Ungar care, just for your information, din multe puncte de vedere a fost mult mai liberal decat statele "natiune" din regiune de dupa 1918. Eu stau in Praga si sunt o groaza de restaurante "austro-ungare" unde se afiseaza simbolurile acestui stat si unde lumea nu vine "doar" pentru mancare (care intr-adevar este reprezinta mai toate provinciile, de la Transilvania pana Tirol si de la Cracovia pana Dubrovnik). Asa ca mai citeste si tu altceva decat manuale comuniste cu citate de genul "inchisoarea popoarelor"...old story;)
  • +1 (1 vot)    
    Ai mare drepate (Luni, 18 iulie 2011, 0:57)

    die Vampire aus Transilvanien [utilizator]

    (null)