California: In scolile de stat se va preda despre "contributia homosexualilor" la istoria Americii

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 15 iulie 2011, 15:37 Actualitate | Internaţional


​Guvernatorul statului California, Jerry Brown, a anuntat joi ca a semnat legea care va obliga scolile publice sa predea elevilor despre contributia homosexualilor si bisexualilor in istorie, informeaza CNN.

Legea, despre care se crede ca este prima de acest gen din SUA, le cere profesorilor de asemenea sa ofere informatii despre rolul persoanelor cu dizabilitati.

"Istoria trebuie sa fie sincera. Acest proiect revizuieste legile existente care interzic discriminarea in educatie si asigura faptul ca toate contributiile importante din partea americanilor din toate mediile de viata sunt incluse in cartile de istorie. Reprezinta un pas important in fata pentru statul nostru," a declarat Brown intr-un comunicat.

"Astazi facem istorie in California, asigurandu-ne ca manualele nu mai exclud contributiile LGBT (lesbienelor, gay-ilor, bisexualilor si transsexualilor ) din America", a declarat senatorul Mark Leno, cel care a redactat textul legii.

Legea va fi aplicata incepand cu ianuarie, insa manualele nu vor revizuite pana in 2015.


Citeste mai multe despre   


















895 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    controbuţia scormonitorilor în nas (Vineri, 15 iulie 2011, 12:56)

    vic [anonim]

    Şi noi, cei care ne scormonim în nas, am avut contribuţii importante. A venit vremea să nu mai fim discriminaţi, să avem şi noi o săptămână a noastră - Nose-picking Pride week.
    • 0 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 15 iulie 2011, 22:59)

      adi [anonim] i-a raspuns lui vic

      in ce film ai vazut faza asta? te dai amuzant acum.
  • -1 (11 voturi)    
    hehe (Vineri, 15 iulie 2011, 17:09)

    john [anonim]

    Peste vreo cativa ani, oamenii normali vor fi pusi in fata a 2 optiuni: poponarizarea accentuata a societatii (in care pedofilia va fi legala) sau islamizarea societatii (in care nu vor mai fi gay decat in cimitire). Ce vom alege? Probabil ca "the silent majority" ar trebui sa devina "the violent majority" pana nu e prea tarziu.
    • -2 (10 voturi)    
      political correctness a zbarcit-o ! (Vineri, 15 iulie 2011, 20:55)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui john

      Cum sa fii atat de tampit incat sa neglijezi din lege contributia violatorilor, ori cea a criminalilor in serie ! Cu asa legiuitori, e clar ca nu mai exista nicio speranta ca bietii copii americani sa invete "incepand din ianuarie" despre contributia cretinilor (ca despre contributia idiotilor si despre cea a oligofrenilor e clar ca nu vor invata nimic nici dupa "revizuirea manualelor" din 2015). Foooaaaaarte trist ! Nu ma asteptam de la "corecti" sa aiba asemenea scapari !
    • +2 (4 voturi)    
      Doar pe internet (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 15:33)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui john

      Daca nu-l suporti pe Alan Turing (a fost gay si a si fost condamnat pentru asta, in ciuda contributiilor la efortul criptografic de razboi) si inventiile sale informatice, atunci cinstit ar fi sa inchizi acum computerul si sa nu mai folosesti altul pana iti revizuiesti opiniile.
  • -1 (7 voturi)    
    VORBA VECHIULUI BANC (Vineri, 15 iulie 2011, 17:25)

    pointless man [utilizator]

    Radio Erevan: Un ascultator intreaba - Tovarasi, este adevarat ca Ceaikovski a fost homosexual ? - Raspundem: Da, tovarasi, dar NOI NU PENTRU ASTA IL ADMIRAM.

    Da' ce sa stie guvernatorul Californiei cine a fost Ceaikovski - despre Radio Erevan nici atit.
  • -1 (9 voturi)    
    Prioritate stiintei sovietice (Vineri, 15 iulie 2011, 17:43)

    Cristian [anonim]

    Prin anii '60 profesorii trebuiau sa sublinieze contributia sovieticilor în toate domeniile. Fie ca era vorba despre o teorema, o lege a fizicii sau o formula de chimie, ele trebuiau musai sa poarte numele unui rus.
    Profesorul nostru de fizica din ultima clasa de liceu, care îsi începea fiecare lectie cu o gluma, a venit odata si si-a început ora anuntând titlul lectiei : "Astazi vom vorbi despre razele X", dupa care ne-a întrebat : Voi stiti de ce razelor X li se spune "raze X"? Nu a raspuns nimeni, iar el a dat raspunsul : Pentru ca nu s-a descoperit înca savantul rus care le-a descoperit.
  • -3 (11 voturi)    
    of! (Vineri, 15 iulie 2011, 17:52)

    ts [anonim]

    foarte dureros! nu avem nimic cu ei, nu i dispretuim, nu i uram, dar incepem sa ne simtim discriminati ca majoritate. in plus cred ca einstein a facut ce a facut nu pt ca era heterosexual...
  • -1 (11 voturi)    
    discriminare (Vineri, 15 iulie 2011, 19:44)

    MirceaA [utilizator]

    asta e cea mai mare discriminare. Pai ce ma intereseaza pe mine ce orientare sexuala aveau celebritatile sau oamenii de stiinta? Ca doar n-au contribuit cu homosexualitatea la istoria Americii, ci cu ceea ce au facut.
  • -2 (10 voturi)    
    .... (Vineri, 15 iulie 2011, 21:02)

    gigi [anonim]

    inainte homosexualitatea era reprimata / interzisa.
    pe urma tolerata.
    acum legalizata.
    in viitor va fi obligatorie...
    • -5 (7 voturi)    
      bine zis (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 14:42)

      un iesean [anonim] i-a raspuns lui gigi

      excelent comentariu!
  • -3 (5 voturi)    
    Din ciclul "sa facem totul... PE DOS" (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 11:47)

    Mens Sana [anonim]

    Normalitatea se duce dracului. Literalmente.