Israelul va angaja 2.000 de muncitori romani si bulgari in constructii/ Un "gest" pentru cele doua state, pentru a le convinge sa nu recunoasca statul palestinian - presa

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 13 iulie 2011, 8:57 Actualitate | Internaţional

Guvernul israelian a dat unda verde angajarii a 2.000 de muncitori constructori din Romania si Bulgaria, pe fondul relatiilor amicale pe care aceste state le au cu Israelul, se arata intr-un comunicat oficial, citat de AFP. Presa israeliana a relatat saptamana trecuta ca Romania se va opune recunoasterii statului palestian la ONU in septembrie.

"Guvernul a decis sa permita venirea in Israel sa lucreze a 2.000 de constructori romani si bulgari, la initiativa primului-ministru Benjamin Netanyahu, care a considerat ca trebuie sa faca o favoarea tarilor amicale", se arata in comunicat.

Netanyahu a facut vizite oficiale in Romania si Bulgaria saptamana trecuta. Miercuri, dupa discutiile purtate de prim-ministrul Benjamin Netanyahu cu Emil Boc si cu presedintele Traian Basescu, oficiali israelieni guvernamentali au declarat, potrivit Jerusalem Post, ca Romania nu va sprijini recunoasterea statului palestian la ONU.

Cele doua state nu au formulat insa o pozitie clara pe care o vor adopta in septembrie.

Documentul precizeaza ca angajarea a 1.000 de romani si a 1.000 de bulgari nu va modifica numarul angajatilor in domeniul constructiilor din Israel, ceea ce inseamna ca vor fi diminuate cotele de imigranti provenind din alte tari.

Comunicatul a fost publicat in urma unei informatii difuzate marti seara de o televiziune privata, potrivit careia Netanyahu a vrut sa faca un gest pentru Romania si Bulgaria, pentru a le convinge sa nu sustina integrarea in ONU a statului palestinian.


Citeste mai multe despre   



















3942 vizualizari

  • -2 (16 voturi)    
    . (Miercuri, 13 iulie 2011, 6:58)

    Luiza [anonim]

    Basescu nu va explica nimic. Intai de toate trebuie sa ii pese macar un pic de tara asta si apoi sa realizeze ce se intampla de fapt. :)

    Si eu consider la fel de trista o astfel de decizie. Sa speram totusi ca vom avea demnitatea de a o refuza.
    • +2 (2 voturi)    
      Romania a recunoscut statul Palestina inca din (Miercuri, 13 iulie 2011, 17:53)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Luiza

      1985 si ambasada palestinei a functionat pe strada Jean Louis Calderon pana in 2000 !!! deci daca a recunoscut o data Palestina ,nu poate reveni acum !
      • +1 (1 vot)    
        pentru cei care nu cunosc istoria! mai multe (Miercuri, 13 iulie 2011, 19:46)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        informatii=Romania a recunoscut statul palestinian a doua zi dupa proclamarea sa, care a avut loc la 15 noiembrie 1988, la Alger, prin Declaratia de Independenta adoptata de Consiliul National Palestinian (parlamentul palestinian din exil). Pe aceasta baza, Reprezentanta Permanenta a OEP de la Bucuresti a fost transformata in Ambasada Statului Palestina (ianuarie 1989).
        In urma hotararilor OEP de la Alger, Adunarea Generala ONU a adoptat Rezolutia 43/177 din 15 decembrie 1988, prin care s-a decis ca termenul „Palestina” sa fie folosit in cadrul sistemului ONU in locul denumirii „OEP”, fara a se aduce prin aceasta prejudicii statutului si functiunilor de observator ale OEP in cadrul sistemului Natiunilor Unite.

        „Foaie de parcurs”

        Statul palestinian nu s-a putut constitui de facto dupa deciziile OEP din 1988. Problema statalitatii palestiniene se afla insa in centrul demersurilor vizand reglementarea conflictului din Orientul Mijlociu. In prezent, eforturile comunitatii internationale sunt axate pe punerea in practica a prevederilor planului prezentat partilor israeliana si palestiniana, la 30 aprilie 2003, de Cvartetul International pentru conflictul din Orientul Mijlociu (SUA, UE, ONU si Federatia Rusa). Planul Cvartetului, cunoscut si sub denumirea de „Foaie de parcurs” (Road Map), vizeaza tocmai o reglementare cuprinzatoare a conflictului prin constituirea statului palestinian, care sa convietuiasca, in pace si securitate, alaturi de statul israelian.
        La 26 octombrie 2009 a fost inaugurat oficial „Oficiul de Reprezentare a Romaniei la Ramallah – Palestina”. Actualul ambasador palestinian la Bucuresti, domnul Ahmad Bader Aqel, si-a prezentat scrisorile de acreditare la 30 septembrie 2009.
      • +1 (1 vot)    
        Tara fara identitate (Miercuri, 13 iulie 2011, 20:36)

        Luiza [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Intr-adevar. Insa eu ma refeream la situatie din punct de vedere social si-atat. Voiam sa pun in evidenta usurinta cu care luam decizii. (Proaste, de obicei)
  • +6 (6 voturi)    
    asta e bonus probabil (Miercuri, 13 iulie 2011, 8:45)

    yahuuu [anonim]

    ei oricum nu au nevoie nici macar sa vorbeasca cu cineva din romania ca sa-si asigure o pozitie favorabila in problema respectiva.
    comanda merge probabil cam asa isreal-aipac-congresul american-basescu DONE
  • +5 (21 voturi)    
    ieftin (Miercuri, 13 iulie 2011, 9:17)

    karol [anonim]

    Angajarea unor muncitor contra nerecunoasterea unui Stat? Cam ieftin ne-am vandut. Mai bine ii puneam sa ne faca o autostrada gratis.
    • +8 (8 voturi)    
      @karol, nimic strategic, doar maruntis (Miercuri, 13 iulie 2011, 10:00)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui karol

      imi aduc aminte cand parintii mei dadeau haine purtate si mai vechi unor oameni necajiti. cam asa simt ca s-a facut si la noi. in primul rand, NU ar trebui sa existe o moneda de schimb in acest caz. infiintarea unui stat are cauze istorice, sociale, etc. oare putem sa fim respectati, daca noi nu cercetam aceste cauze (!) si votam doar in functie de niste muncitori angajati, deci pe o mita de doi bani?!! ce drept avem noi sa votam, daca opinia noastra poate fi intoarsa cu 180 grd cu o mita derizorie? cat de serios este acel vot, daca se discuta in mod fatis despre felul in care ne prezentam opinia? asta am fost si asa ramanem, niste mituiti. eu nu spun sa votam pro sau contra (nu asta este problema!), spun doar ca opinia noastra nu ar trebui sa fie in mod OFICIAL CUMPARATA (fara sa avem macar un interes strategic!!)! in acest caz nu avem dreptul sa pretindem respect ca natiune.
  • +9 (15 voturi)    
    sper sa fie altul motivul (Miercuri, 13 iulie 2011, 9:44)

    Andrei [anonim]

    Ar fi foarte trist daca opinia noastra fiind alta ne-am schimba-o pentru 2000*200 usd intrati in tara lunar in maini private.
    Cred ca este un subiect care ar trebui explicat de Basescu atunci cand se va ajunge la vot.
  • +4 (4 voturi)    
    eu nu as accepta gestul evreilor, (Miercuri, 13 iulie 2011, 10:43)

    bancher [anonim]

    chiar daca ar fi gratis. Voi stiti ce conditii grele de munca sunt in Israel? (temperaturi constant peste 45C, 9 muncitori cazati intr-o camera cu numai 2 plite electrice de gatit, WC pe hol, munca in soare, sefi vatafi). Am avut cativa amici care au muncit acolo, si s-au jurat ca nu mai se duc in Israel la munca in viata lor (unul a mai si murit intre timp).
    sefii evrei sunt ca vatafii (nu intamplator la rascoala din 1907 toti arendasii erau evrei). Conditiile sunt mizere, respect 0 si salariu 700-800 USD/luna (cel putin asa era atunci, cand au fost acesti baieti).
    • 0 (0 voturi)    
      RECUNOASTERE (Joi, 14 iulie 2011, 9:37)

      aisha [anonim] i-a raspuns lui bancher

      da cita dreptate ai dar ce pe Basescu il intereseaza conditiile de acolo sint curioasa daca BASESCU ar recunoaste statul palestinian iar mai angaja pe romani si bulgari evrei categortic nu,oricum pb e ca noi oameni de rind nu putem face prea multe nu noi luam decizi ,este adevarat ca noi alegem cine sa ia decizi in numele nostru dar ei se gindesc la EI nu la NOI,sper din tot sufletul ca STATUL PALESTINIAN SA FIE RECUNOSCUT CU VOTUL SAU NU AL ROMANIEI
  • +5 (7 voturi)    
    putin (Miercuri, 13 iulie 2011, 11:50)

    nmg [anonim]

    Doar 1000 ??
    Putin, foarte putin.
  • +7 (9 voturi)    
    As usal (Miercuri, 13 iulie 2011, 11:53)

    Rasmus [utilizator]

    obisnuiti cu mita, sub orice forma, conducatorii nostrii vor accepta acest gest de buna voinata care ne umileste de altfel.
    Dar Ion, neam de sluga, se va gudura de acest gest penibil venit de la un stat care nu intodeauna este campion al democratiei.
  • +4 (8 voturi)    
    Mda (Miercuri, 13 iulie 2011, 12:04)

    saabo [anonim]

    O sa ne punem din ce in ce mai rau cu arabii...si cu turcii! Ca de obicei!Ce vom castiga! Nimic!Pierdem..ca si pe relatia China..unde noi dupam90 am fost campionii la denigra economia chineza...banii da..i-au luat nemtii si altii cu China...Rep.Pop. China!
  • -5 (5 voturi)    
    stat palestinian? ...poate uniune tribala! (Miercuri, 13 iulie 2011, 14:20)

    bugsy [anonim]

    Un stat palestinian este un nonsens dpdv juridic, istoric, moral si...lingvistic!
    • +3 (3 voturi)    
      paote ai vrut (Miercuri, 13 iulie 2011, 14:37)

      xx [anonim] i-a raspuns lui bugsy

      sa scrii in loc de Palestina Isarel? mara istoria din 1948 incoace , juridic e un non sens si de morala nu mai vorbim. Asa ca domunl Izi, multa sanatate .
    • +1 (1 vot)    
      probabil esti expert jurist, istoric de renume, (Miercuri, 13 iulie 2011, 17:44)

      alex [anonim] i-a raspuns lui bugsy

      profesor de etica, lingvist de anvergura de pui stampila cu aplomb in aceste domenii.

      Noroc ca sunt uniunile astea tribale, altfel nu stia nimeni de tine.... Merci Romania ca existi
      • -1 (1 vot)    
        statul nonsens (Miercuri, 13 iulie 2011, 18:23)

        bugsy [anonim] i-a raspuns lui alex

        nu trebuie sa fi expert jurist,...., etc pentru a intelege ca Statul Palestina este un nonsens.
        E nevoie doar de bun simt!
  • +1 (1 vot)    
    ciudat cadou, dreptul de a te duce sluga (Miercuri, 13 iulie 2011, 17:37)

    alex [anonim]

    si pentru asta noi trecem peste morala.
  • +1 (1 vot)    
    in loc sa va revoltati (Miercuri, 13 iulie 2011, 18:34)

    iuli [anonim]

    mai bine radem cu itzic http://www.youtube.com/watch?v=ohtU7x6dKb8