Sapte "curatatori de mine", decapitati de catre rapitorii lor in vestul Afghanistanului

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 10 iulie 2011, 17:02 Actualitate | Internaţional


Sapte "curatatori de mine", ce fusesera rapiti miercuri in vestul Afghanistanului, au fost decapitati, a anuntat politia afgana duminica, transmite AFP. Acestia faceau parte dintr-un grup de 28 de genisti ce au fost rapiti intr-un district afgan din provincia Farah, unde insurgentii talibani lanseaza numeroase atacuri.

"Sapte dintre curatatorii de mine au fost decapitati. Am recuperat cadavrul unuia dintre ei, in timp ce restul cadavrelor se afla in posesia batranilor din triburi", a declarat Mohammad Ghaws Malyar, adjunctul sefului politiei din provincia Farah.

Pana in prezent, nimeni nu si-a asumat responsabilitatea pentru rapirea si uciderea genistilor, care fac parte din Demining Agency for Afghanistan, o organizatie umanitara afgana cu sediul in Kandahar.

Malyar a spus ca soarta celorlalte persoane rapite in districtul Bala Buluk nu este cunoscuta.

AFP precizeaza ca, dupa invadarea Afganistanului de trupe internationale, in 2001, bande criminale si insurgenti talibani au rapit deseori zeci de afgani si straini, insa cei mai multi dintre acestia au fost eliberati dupa plata unor recompense sau in schimbul eliberarii unor prizonieri.

Intr-un incident similar ce a avut loc in decembrie, 18 afgani ce lucrau pentru Centrul de detectare a minelor au fost rapiti in provincia estica Khost. Ei au fost eliberati dupa o zi, dupa o operatie de comando realizata de fortele afgane si cele din ISAF.


Citeste mai multe despre   

















3273 vizualizari

  • -11 (13 voturi)    
    un razboi stupid dus de o democratie (Duminică, 10 iulie 2011, 17:42)

    Eneas [anonim]

    SUA a declarat razboi Afganistanului pentru ca poporul american ,demoralizat de atentatele din 11 septembrie sa isi refaca increderea in conducatori-vorba lui Confucius!
    dupa 10 ani de razboi ministrul nou al apararii al SUA ,Leon Panetta, face o vizita -surpriza ,adica neanuntata din motive de securitate,in tara traficantului de droguri Karzai!deci razboiul nu se poate castiga ,pacea nu se poate negocia ,ce ramane ? ramane retragerea rusinoasa a la russe, sau un razboi atomic de neantizare a afganilor.....
    • +4 (8 voturi)    
      e parerea ta (Duminică, 10 iulie 2011, 19:20)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Desigur e o parere. Eu spun ca SUA a declarat razboi Afganistanului ca o reactie la atentatul las de la 11.09. A fost un mod de a pedepsi si elimina pe talibanii ce au organizat acest atentat. Datorita traficului intens de droguri cu care de fapt se ocupau ei detineau o forta financiara cu care puteau organiza astfel de atentate oriunde in lume. Ei facusera din Afganistan un stat traficant, ilegal prin sursa principala de venit. E lesne de imaginat de ce au organizat prima mare lovitura in SUA. Dar nici o problema, ar fi urmat la rand orice stat pe care marele mulah ar fi pus ochii. Ce-ai fi spus daca ar fi organizat un astfel de atentat la Bucuresti? Faptul ca acum ucid pe baietii astia care fac un lucru extraordinar arata cruzimea, cinismul si pana la urma gunoiul care inca mai dospeste in Afganistan. Daca ai sti cati copii mutilati de minele personale sufera in Afganistan cred ca ai renunta la filozofia geopolitica si ai incerca sa faci ceva sa-i ajuti. Circula povestea ca de fapt talibanii sunt niste patrioti care-si apara tara. Eroare, ei sunt niste banditi care au acaparat o tara pe care o exploatau in folosul lor si care exportau crima si violenta. Ei reusisera sa dreseze o parte din populatie si sa o faca sa produca drog pentru veniturile lor. Acea parte de populatie era multumita asa cum era multumit catelul lui Pavlov. Cate scoli erau in Afganistan, cate fabrici, cate universitati, cate cinematografe, cate televizoare? Dar cate plantatii de mac? Nu trebuie absolutizat principiul neamestecului in treburile interne atat de placut lui ceausescu. Cand incepi sa exporti violenta si crima cand asupresti si ucizi cand mutilezi si distrugi nu vad de ce umanitatea trebuie sa te tolereze. E la moda injuratul americanilor pe care iata ii spurcam mai cu patos decat pe rusi care ne-au facut infinit mai mult rau. Si eu sustin drepturile omului dar nu vad de ce acesti talibani prin tot ceea ce fac ar putea fi incadrati in categoria "oameni".
      • +1 (5 voturi)    
        Felicitari pentru comentariu!!! (Duminică, 10 iulie 2011, 22:24)

        George [anonim] i-a raspuns lui nicu

        Individul caruia i-ai dat replica nu va intelege nimic. Eneas, asa cum e cunoscut gagiul asta pe forumurile Hotnews, e un antisemit si un antiamerican notoriu. Prin urmare te asigur ca-ti racesti gura de pomana incercand sa explici unui fanatic antiamerican ca rationamentul lui e profund stramb. Crede-ma.

        Inca o data, tin sa te felicit pentru comentariul tau corect si foarte bine argumentat.
      • +2 (4 voturi)    
        bravos (Duminică, 10 iulie 2011, 22:31)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui nicu

        un strop de ratiune printre forumistii spalati pe creier de clisee si care nu mai disting intre bine si rau ci stiu doar una si buna - americanii in sus - americanii in jos...
      • -3 (5 voturi)    
        fiule ,talibanii starpisera productia de mac (Duminică, 10 iulie 2011, 22:39)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui nicu

        iar daca ai timp sa crezi ca un grup din mijlocul unui popor in epoca de piatra a putut pune la cale atentatele superprofesionale din 11 septembrie,du-te la vreo terasa cu toata cohorta de fraieri care te acompaniaza!
        • +1 (3 voturi)    
          Esti confuz si, in mod evident, un ignorant (Duminică, 10 iulie 2011, 23:38)

          Gogu talibanu' de balta [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          In Afganistan, dealtfel o tara articiala, nu exista un popor!!! Exista zeci de etnii avand interese diverse si deloc convergente. Pune mana pe carte, studiaza, si lasa-ne cu propaganda ta islamista! Cat despre talibanii tai, pe care observ ca-i iubesti cu entuziasm, acestia au fost exportati in Afganistan de catre pakistanezi. Direct interesati in a mentine acea zona (tara) profund divizata si instabila. Altii care sunt interesati ca Afganistanul sa fie intr-un perpetuu conflict intern sunt iranienii. N-ai habar de istoricul si geopolitica zonei.
        • +1 (3 voturi)    
          mda (Luni, 11 iulie 2011, 0:56)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

          Nu ştiu cât la sută din producţia de mac stârpiseră afganii, dar ţin minte c-atunci când "s-au băgat americanii" guvernul afgan - ca să-l numesc, eufemistic, aşa - era în întregime taliban; îl mai ţii minte pe mullahul Oman sau Omar? Lapidarea era lege? Ţii minte decapitările din 2003? Şi nu e nevoie de vreo teorie a conspiraţiei - americanii înşişi ştiu foarte bine că autorii 9/11 au fost antrenaţi la Hamburg şi Londra, dar au provenit din taberele de instruire din Afganistan, unde se antrenau alături de mulţi alţii care se "produc" apoi prin Baghdad, prin metroul londonez, prin Madrid, prin faţa ambasadelor, hotelurilor, încearcă să nu-şi iasă din mână cu o lapidare departe de ochii lumii, sau omorând afgani sau irakieni prin pieţe, moschei, nunţi sau pe stadionul unui meci de fotbal.
      • 0 (0 voturi)    
        ai gresit un pic (Luni, 11 iulie 2011, 1:06)

        nume [anonim] i-a raspuns lui nicu

        ce rau ne-au facut rusii ? nu cumva sovieticii comunisti ? ce drapel te-a atacat ? nu cel rosu cu secera si ciocanu ?
        • 0 (0 voturi)    
          Hahahaha!!! (Luni, 11 iulie 2011, 9:56)

          George [anonim] i-a raspuns lui nume

          Ce rau ne-au facut rusii? Pai pune tu mana mai baiete si studiaza mai abitir istoria. Chiar si aia de dinainte de "sovietici", adica ianinte de 1917!!! Mai "nume", observ ca si tu esti la fel de ignorant ca si "pretenu'" tau Eneas. Va intreceti in prostii si neadevaruri spuse pe milimetrul patrat. Romania n-a fost atacata si ocupata de "un drapel"! Romaniei i-au fost furate teritorii si a fost atacata si ocupata de rusi. Sovieticii comunisti erau rusi get-beget! Chiar daca mai erau si niscaiva ucrainieni printre ei. "Davai ceas" iti urlau rusii care vorbeau rusa, nu "sovietica". "Sovieticii" erau cumva extraterestri? Auzi, tu ai dat Bac-ul la istorie? L-ai luat? N-as prea crede... Faptul ca Stalin era de origine gruzin (adica georgian ca sa intelegi mai bine) nu salveaza catusi de putin "onoarea" rusilor. Care si-au calcat in picioare toti vecinii. Si pe care, mai mult, i-au furat pana n-au mai avut ce.

          P.S. De panslavismul rusesc ai auzit? Ai macar idee ce inseamna asta? Documenteaza-te! Stii ce spunea un mare om de stat roman despre rusi? Ca sunt "dusmanii nostrii naturali". N-am sa-ti spun cine a fost acel mare om de stat roman care a spus asta. Poate ca vei face un efort sa afli si singur. Dar m-as mira s-o faci.
    • +4 (6 voturi)    
      Grecule... (Duminică, 10 iulie 2011, 21:14)

      bogdan192 [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Prietene, ori esti naiv ori asa esti tu.

      In articol se face referire la 7 muncitori voluntari care au venit in zona aia nenorocita pentru a curata campurile de mine lasate de cateva decenii de razboi intre Afghani si Afghani, Afghani si rusi, Afghani si Afghani iar si Afghani si NATO. Oamenii aia au platit cu viata faptul ca s-au dus sa salveze vieti de om. Singura lor vina: faptul ca nu erau de prin zona.

      Ce fel de maniaci dementi mai decapiteaza oameni in secolul 21? Prietenii tai talibanii, cativa iranieni zelosi si baietii de prin Irak, dar aia s-au mai cumintit in ultima vreme. Nici macar Hamas nu mai practica procedura. Ce fel de sadic nenorocit sa fii sa-i tai capul unuia si pe urma sa-i duci cadavrul in sat, la "batranii triburilor". Iti dai seama ce sistem misto e acolo? Astia speri tu sa castige razboiul?
      • -2 (4 voturi)    
        du-te tu si lupta acolo, curajosule! (Duminică, 10 iulie 2011, 22:47)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui bogdan192

        de gura si in explicatii toti sunteti buni ,dar cand e sa intelegeti ce este dreptul unui popor la libertate, va vin explicatiile ca mustele.....
        • 0 (2 voturi)    
          dreptul unui popor la libertate (Luni, 11 iulie 2011, 1:03)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

          Libertate la ce, măi? Germania, Japonia, Coreea de Sud au fost sub ocupaţie militară americană zeci de ani, am putea spune că sunt şi azi - de câţi germani, japonezi, coreeni sinucigaşi ai auzit tu aruncându-se-n aer prin pieţe, decapitând, lapidând, de-a valma americani, conaţionali, coreligionari, omorând oameni prin metrouri sau trenuri?
      • 0 (2 voturi)    
        Nu e naiv. (Duminică, 10 iulie 2011, 23:18)

        George [anonim] i-a raspuns lui bogdan192

        E doar un imbecil sinistru. As mai remarca ceva... individul (Eneas, ca la el ma refer) e si el un fel de taliban. El insa da si lupta, "lupta cea mare" antiamericana, doar pe forumuri. Pentru ca doar atata poate saracu' de el.
    • 0 (2 voturi)    
      De obicei prinzi corect firul unui articol. (Duminică, 10 iulie 2011, 21:45)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Acum ceva nu ti-a cazut bine.Uiti ca americanii sunt oameni practici.Deci prima faza ai gandito bine.americanii au atacat Afganistanul datorita atacurilor de la 11.09.2001.De fapt il vroiau pe Bin Laden viu sau mort.Acum il au si sunt convins ca americanii vor negocia cu talibanii o incetare a focului.Intelegi razboiul prin gandirea comunista.Ori invingem ,ori murim.Americanii si-au realizat scopul si nu considera retragerea rusinoasa.De fapt au castigat pentru-ca ,pentru multi ani de acum incolo Afganistanul va fi in bataia vanturilor.Nimeni nu va fi destul de puternic ca sa poata sa impuna un guvern.Si asta vor americanii.Si au realizat.
      • -1 (3 voturi)    
        @ admin, vom vedea mai departe (Duminică, 10 iulie 2011, 22:23)

        Tony Meman [anonim] i-a raspuns lui mircea

        chiar daca nu am nici o sansa sa fiu postat, asa cum a fost in trecut (chiar alataieri) vrea u sa -i raspund lui mircea: te rog sa fii sigur ca americanii nu se vor retrage din afganistan, ei au inarmat afganistanul pana in dinti, fiind platiti cu droguri, care erau duse in sua unde dea (drug inforcement agency) le capturau de la gainari cu cateva zeci de grame, si le aruncau inca o data pe piata, adica atunci si cred ca si acum castiga destul si nu au nici un interes sa paraseasca o zona atat de strategica
        • +1 (3 voturi)    
          Auzi ba? (Duminică, 10 iulie 2011, 23:48)

          George [anonim] i-a raspuns lui Tony Meman

          Da de ce bati campii?! Ce legatura au aiurelile pe care le debitezi cu subiectul in discutie? Era vorba de niste oameni nevinovati decapitati de catre niste fanatici.
    • 0 (2 voturi)    
      era vorba de altceva in articol (Duminică, 10 iulie 2011, 23:37)

      John Smith [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Saracul Confucius... a ajuns jucaria oricarui [autocenzura]... Eneas, am o veste nasoala pt tine: e plina lumea de "neantizati" ca tine. :))
    • 0 (2 voturi)    
      Solutie (Luni, 11 iulie 2011, 4:38)

      alegria [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Eneas iti vreau in mod sincer binele: du-te la psihiatru. Sunt si consultatii 'on line'gratis.. Daca hotnews ni-ar da adresa ta ti-as face o donatie cam cat e pensia ta lunara.
  • 0 (0 voturi)    
    Da (Luni, 11 iulie 2011, 19:11)

    g [anonim]

    Asa trebuie sa arate un forum. Majoritatea oameni cu scaun la cap si unu' doi cu totul pe afara. Din pacate de obiciei este invers.