Premierul turc: E de neconceput sa ne normalizam relatia cu Israelul daca statul evreu nu-si cere scuze pentru uciderea activistilor din Flotila libertatii

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 8 iulie 2011, 18:19 Actualitate | Internaţional


Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres
Premierul de la Ankara, Recep Tayyip Erdogan, a declarat vineri ca "e de neconceput" ca tara sa sa-si normalizeze relatia cu Israelul daca statul evreu nu-si cere scuze pentru uciderea celor noua activisti turci din Flotila libertatii, incident produs anul trecut, transmite Reuters. La 31 mai 2010, trupele de comando israeliene au efectuat un raid impotriva navei turcesti Mavi Marmara, incident soldat cu moartea a noua pasageri si arestarea temporara a altor cateva sute ce incercau sa sparga blocada impusa de Israel impotriva Gazei, unde Hamas se afla la putere.

Intr-un discurs ce urmeaza sa-l tina in fata Parlamentului turc, si al carui text a fost vazut de Reuters, Erdogan mai enumera cateva conditii pentru normalizarea relatiilor dintre Turcia si Israel: statul evreu trebuie sa ridice blocada impotriva Gazei si sa plateasca despagubiri pentru victimele operatiunii de comando din 2010.

Relatiile dintre cele doua state au fost puternic afectate de incidentul de anul trecut. Guvernul de la Ankara a cerut scuze oficiale si plata unor compensatii pentru cei morti si raniti, insa Israelul a refuzat.

Potrivit raportului realizat de Comisia Turkel, numita de Guvernul de la Ierusalim, pasagerii flotilei au fost vinovati pentru declansarea violentelor.

Aproximativ 700 de militanti pro-palestinieni, printre care laureatul premiului Nobel pentru pace din 1976, nord-irlandezul Mairead Corrigan Maguire, dar si deputati europeni, s-au aflat la bordul a sase nave ce au plecat din Cipru cu destinatia Fasia Gaza, pentru a transporta ajutoare umanitare.

Israelul a avertizat in repetate randuri ca va impiedica navele, incarcate cu 10.000 de tone de ajutoare umanitare, sa ajunga in Fasia Gaza, si ca va expulza sau ii va aresta militantii aflati la bord.

Israelul si Egiptul au impus o blocada stricta in Fasia Gaza, dupa ce miscarea islamista Hamas a preluat in forta controlul in zona, in iunie 2007. Statul evreu afirma ca incearca, in acest fel, sa impiedice inarmarea miscarii Hamas.


Citeste mai multe despre   


















1166 vizualizari

  • +3 (19 voturi)    
    mufti... (Vineri, 8 iulie 2011, 18:25)

    ardelean [anonim]

    Sa-si faca turcii prima data temele asa cum trebuie inainte de a lua cuvantul.Cand are sa respecte salbatecul asta drepturile curzilor , cad are sa-i spuna nevestei c-a venit timpul sa-si dea baticul jos ,mai vorbim.
    • +1 (9 voturi)    
      ce treaba are sla cu prefectura? (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 1:07)

      lelea [anonim] i-a raspuns lui ardelean

      acei activisti au MURIT! in plus au murit in ape internationale. scuzele sunt necesare! orgoliile fac numai rau. situatia este si asa foarte tensionata in zona.
      • 0 (0 voturi)    
        da, (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 19:51)

        arelean [anonim] i-a raspuns lui lelea

        au murit.Erau turci.Nu aveau ce cauta acolo.Erau propagandisti musulmani.Eu nu plang dupa ei.Tu?
  • +5 (11 voturi)    
    corectati termenul de militant (Vineri, 8 iulie 2011, 18:41)

    yahuuu [anonim]

    cu termenul de activist.Nu poti spune despre un laureat al premuilui Nobel ca e "militant"
  • -3 (17 voturi)    
    mai bine statul turc (Vineri, 8 iulie 2011, 18:47)

    George [anonim]

    Ar fi indicat ca statul turc sa isi ceara scuze pentru incercarea de spargere a blocadei si incalcarea unui ordin militar. Ce idioti !
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 8 iulie 2011, 18:59)

    avigdor [anonim]

    Gabriella Shalev ambasador al Izraelului la ONU: Dupa atacul barbar in apele internationale a unui vas cu ajutoare pentru Gaza si uciderea a 10 pasageri "Izraelul este tara cea mai izolata din lume".

    Israeli Ambassador to UN: 'Israel Is World’s Most Isolated Country'
    http://www.dp-news.com/pages/detail.aspx?l=2&articleId=46375

    Gaza flotilla activists were shot in head at close range
    http://www.guardian.co.uk/world/2010/jun/04/gaza-flotilla-activists-autopsy-results
  • +7 (17 voturi)    
    Zau? (Vineri, 8 iulie 2011, 19:15)

    AndyS [anonim]

    Dar voi mai turcabretilor v-ati cerut scuze armenilor pe care i-ati ucis cu milioanele? Dar kurzilor?
    • -1 (3 voturi)    
      Felicitari AndyS... (Vineri, 8 iulie 2011, 20:47)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui AndyS

      ...uite cum ciobu' turcesc rade de oala sparta evreiasca...
  • +1 (15 voturi)    
    Activisti (Vineri, 8 iulie 2011, 19:32)

    Daniels22026 [utilizator]

    Activistii turci au subevaluat in permanenta gravitatea incalcarii blocadei. Din filmari a reiesit ca s-au opus hotarit cu maxima violenta armatei israeliene. Comportamentul activistilor din Flotila Libertatii, folosirea violentei contra unei armate, e dificil de inteles.
  • -4 (14 voturi)    
    Activisti (Vineri, 8 iulie 2011, 19:32)

    Daniels22026 [utilizator]

    Activistii turci au subevaluat in permanenta gravitatea incalcarii blocadei. Din filmari a reiesit ca s-au opus hotarit cu maxima violenta armatei israeliene. Comportamentul activistilor din Flotila Libertatii, folosirea violentei contra unei armate, e dificil de inteles.
    • -1 (9 voturi)    
      simplu de inteles (Vineri, 8 iulie 2011, 21:01)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Construirea de asezari in teritoriile ocupate, costruirea de ziduri in jurul localitatilor palestiniene, umilirea palestinienilor... etc asa intelegi mai usor
      • 0 (4 voturi)    
        ONU (Vineri, 8 iulie 2011, 23:29)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui radu

        Pe cine au ajutat activistii prin atitudinea lor? Pe nimeni. S-au "sinucis" inutil si nimeni n-a inteles nimic. Progres zero, din oricare punct de vedere.

        Pina la urma tot diplomatia a dat roade. Israelul a permis ONU sa aduca ajutoare in Fisia Gaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar daca... (Duminică, 10 iulie 2011, 9:24)

    Costin1968 [utilizator]

    ...Israel ar trimite un convoi de ajutoare in ...Kurdistan...?
    Avantul asta islamist a lui Erdogan e doar o smecherie electorala...