SUA avertizeaza ca teroristii au noi metode de a organiza atentate in avioane - bombe implantate sub piele

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 7 iulie 2011, 9:14 Actualitate | Internaţional

Autoritatile americane au atentionat companiile aeriene ca teroristii ar putea implanta bombe sub pielea pasagerilor, insa au negat ca aceste alerte sunt legate de un risc de atentat iminent, relateaza AFP.

Presa americana, citand responsabili ai Administratiei pentru  securitatea transporturilor (TSA), a evocat proiecte ale "teroristilor de a opera persoane pentru a le implanta materiale explozibile in scopul de a evita controalele de securitate" din aeroporturi.

Potrivit Los Angeles Times, TSA a trimis aceste informatii companiilor aeriene, care ar ptuea duce la masuri suplimentare de control in aeroporturile americane. Expertii citati de LA Times sustin ca scannerele care sunt folosite in prezent nu pot detecta bombe implantate sub piele.

Printre noile proceduri de securitate, subliniaza cotidianul, agentii ar putea recurge mai sistematic la "prelevari de probe pe piele pentru depistarea oricarei urme de explozibil". Pentru moment, subliniaza cotidianul, aceste teste "nu sunt realizate decat in cazul unui numar mic de pasageri".

"Este vorba despre noi informatii privind o tehnica ce ar putea sa fie utilizata (de teroristi), dar nu exista nimic care sa indice un pericol imediat", a declarat pentru AFP un oficial american din cadrul serviciilor de securitate, potrivit caruia sunt "luate masuri de securitate la nivel international si in Statele Unite".

Purtatorul de cuvant al Casei Albe, Jay Carney, a recunoscut ca TSA si departamentul de Securitate interna au oferit "o perspectiva larga companiilor aeriene in privinta recentelor informatii care mentioneaza intentia teroristilor de a lua ca tinta sectorul aerian". El a adaugat insa ca nu este vorba de un pericol iminent si nu este "deloc surprinzator" ca teroristii "cauta noi mijloace de evitare a controalelor de securitate".

Contactate de AFP, companiile American Airlines si US Airways au refuzat sa "vorbeasca despre subiecte legate de siguranta".


Citeste mai multe despre   



















1148 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    retete proaste tip hollywoof (Joi, 7 iulie 2011, 9:36)

    brod [anonim]

    pai, daca nu e nici un pericol, de ce se da publicitatii o asemenea aberatie? poate ca sa le dea alora idei si sa-i puna la treaba.sau pentru a inaspri controlul asupra fiecarui om de pe acest pamant...?
    e drept ca, la cat s-a prostit lumea, inghite si o tampenie gogonata ca asta, ca sa nu mai aiba timp sa se intrebe de ce, la 11 septembrie, s-a prabusit si turnul 7 din complexul WTC, care nu fusese lovit, dar s-a comportat la fel cu celelalte doua... mai putin victimele umane.
    • 0 (6 voturi)    
      ceferistul (Joi, 7 iulie 2011, 9:56)

      neww [utilizator] i-a raspuns lui brod

      ascultam acum ceva timp pe BBC4 si era un tip (profesor universitar de psihologie parca) care facuse un studiu foarte serios pe parcursul a mai multi ani legat de indivizi care cred in tot felul de teorii ale conspiratiei. au fost cateva mii de subiecti sub analiza.
      ma rog, printre tot felul de concluzii interesante ale studiului unul care m-a frapat a fost ca nici unul (dar nici macar unul - ceea ce este impotriva oricaror legi/reguli ale statisticii cand vorbim de asa un esantion extins) nu a putut fi convins prin argumente logice ca exista chiar si o mica sansa ca aberatiile in care ei cred ar putea fi neadevarate.
      • +1 (5 voturi)    
        eh... (Joi, 7 iulie 2011, 10:55)

        vikingu [anonim] i-a raspuns lui neww

        Peste vreo 50 de ani o sa se uite unii la noi, cum ne uitam noi la nemti dupa razboi si ii intrebam cum de au putut sa sustina tampeniile naziste. Iar noi o sa le raspundem la fel, ca nu stiam de fapt ca razboiul asta anti-frica a fost de fapt o porcarie doar ca sa ascunda furtul libertatii. Si la fel o sa dam vina pe propaganda...

        Trist...

        Orice om sanatos la cap isi da seama ca riscul sa moara intr-un atentat terorist este nesemnificativ, chiar fata de riscurile triviale pe care ni le asumam in fiecare zi fara sa ne gandim de loc. Iar toata porcaria asta de razboi a produs cu multe ordine de magnitudine mai multe victime "colaterale" decat toate atentatele puse la un loc. Si TSA-ul este in fruntea masinii de produs frica de multi ani si inca i se permit asemenea aberatii.
      • 0 (6 voturi)    
        Pana una-alta... (Joi, 7 iulie 2011, 11:39)

        unu [anonim] i-a raspuns lui neww

        Pana una-alta tu pari a fi ala caruia orice argumente logice i-ai aduce, Tu tot ce vezi la TV crezi. Traiasca generatia Captain America!

        Accepti orice forma de invazie a vietii private doar ca sa ai tu o anume stare de siguranta in creierul ala ingust...
        • +1 (5 voturi)    
          ... (Joi, 7 iulie 2011, 12:17)

          neww [utilizator] i-a raspuns lui unu

          Pana una-alta ati scos atat de multe teorii ale conspiratiei asupra 11 septembrie ca vi s-au demontat toate prin dovezi si argumente, dar voi nimic, batman batman.
          Creiere de gaina, ce sa va ceara lumea ?
      • +1 (1 vot)    
        si tu (Joi, 7 iulie 2011, 13:02)

        xpawnrip [utilizator] i-a raspuns lui neww

        crezi in autoportrete?
        cat sa fii de tampit? [-(
  • +3 (3 voturi)    
    Colonoscopie (Joi, 7 iulie 2011, 10:22)

    immortal [anonim]

    In curand vom fi supusi si la colonoscopie inainte de imbarcarea in avion... pentru siguranta dvs ! Si cand te gandesti cat de usor poti sa-ti introduci un baton cu dinamita in fund ... :))
  • +4 (4 voturi)    
    O noua fumigena (Joi, 7 iulie 2011, 10:27)

    xolv [utilizator]

    Inca un argument subred pentru introducerea scannerelor corporale. De ce nu si controale rectale obligatorii in aeroporturi ?