Ministrul sanatatii din India: Homosexualitatea este o boala care se raspandeste rapid

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 iulie 2011, 13:03 Actualitate | Internaţional

Ministrul Sanatatii din India a declarat ca homosexualitatea este o "boala" care se "raspandeste rapid" in aceasta tara, relateaza BBC News.

Ghulam Nabi Azad a sustinut si ca sexul intre barbati este "nenatural", starnind mania militantilor pentru drepturile homosexualilor, care au caracterizat aceste declaratii drept "nefericite".

Relatiile sexuale intre persoane de acelasi sex au fost dezincriminate in India in 2009.

Relatiile sexuale, "care erau intalnite mai mult in tarile dezvoltate, au ajuns acum, din pacate, in tara noastra si exista un numar substantial de astfel de oameni in India", a spus ministrul, intr-un seminar dedicat problematicii HIV/SIDA.

"Desi (homosexualitatea) este nenaturala, ea exista in tara noastra si se raspandeste rapid", a adaugat el.

Anand Grover, raportor al ONU pe probleme de sanatate, a criticat afirmatiile lui Azad.

"Este nefericit, regretabil si total de neacceptat ca un ministru de statura sa este in continuare insensibil la un grup vulnerabil cum este MSM (barbati care fac sex cu barbati)", a declarat acesta, pentru Hindustan Times.

Potrivit estimarilor, peste 8% dintre homosexualii din India sunt infectati cu virusul HIV, in comparatie cu o rata de sub 1% in totalul populatiei.

Decizia justitiei din 2009 a anulat o lege coloniala veche de 148 de ani care descria relatiile sexuale intre persoane de acelasi sex drept o "infractiune nenaturala".


Citeste mai multe despre   



















1830 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    E o veste buna... (Marţi, 5 iulie 2011, 13:21)

    H_B [anonim]

    ... dupa parerea mea, avand in vedere ca India e pe locul 2 in lume ca numar de locuitori (peste 1,2 miliarde). La o asa de grava problema demografica, politicienii lor ar face bine sa vada partea plina a paharului si chiar sa incurajeze homosexualitatea. (Da, stiu, sunt cinic. ;-) )
    • +4 (8 voturi)    
      corect (Marţi, 5 iulie 2011, 13:50)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui H_B

      cica ofera o masina nano celor care aleg sa se sterilizeze. ar putea iesi mai ieftin asa.
  • +1 (15 voturi)    
    Citat din istoria antica (Marţi, 5 iulie 2011, 13:52)

    Sandu [anonim]

    S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;

    De aceea, au ajuns pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile.

    Căci femeile lor au schimbat întrebuinţarea firească a lor într-una care este împotriva firii;

    Tot astfel şi bărbaţii, au părăsit întrebuinţarea firească a femeii, s-au aprins în poftele lor unii pentru alţii, au săvârşit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scârboase, şi au primit în ei înşişi plata cuvenită pentru rătăcirea lor.

    Şi, măcar că ştiu hotărârea lui Dumnezeu, că cei ce fac asemenea lucruri, sunt vrednici de moarte, totuşi, ei nu numai că le fac, dar şi găsesc de buni pe cei ce le fac.

    (Saul din Tars, Secolul 1 d.Hr.)
    • 0 (12 voturi)    
      si eu pe aici, cu o parere, doua (Marţi, 5 iulie 2011, 14:39)

      pidjin [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      Sa inteleg ca tu nu ai o parere referitoare la asta. Totusi, am o intrebare (este evident ca esti impotriva): ce te intereseaza ce fac alti? Cu ce te afecteaza? Eu personal, nu ma simt afectat de prezenta acestor OAMENI. Observa ca le-am zis oameni, vezi, multi uita o chestie, homosexualii sunt oameni, exact ca tine si ca mine.
      Daca ne-am fi ghidat numai dupa genul asta de texte, cred ca si acum eram la caruta cu roata de lemn (variata lux: sareta, super lux: caleasca)
      • +3 (3 voturi)    
        Mai bine ziceai: incurc cu ceva?!?!? (Marţi, 5 iulie 2011, 15:19)

        unu altu [anonim] i-a raspuns lui pidjin

        .
      • +3 (5 voturi)    
        "Genul acesta de texte" ... (Marţi, 5 iulie 2011, 15:39)

        Marse [anonim] i-a raspuns lui pidjin

        ... nu are legatura cu dezvoltarea tehnologica (desi nu cred ca secolul 1 dChr a fost vreo epoca inapoiata, dimpotriva :))) );
        dar sigur are legatura cu dezvoltarea morala . Este valabil si in lumea sofisticata de astazi, si in cea, tot sofisticata, a Imperiului Roman (tot o civilizatie extrem de plina de sine) . Mai exact, este etern valabil .

        In cea ce priveste "ce ma intereseaza ce fac altii ?" raspunsul ar fi ca as vrea tare mult sa-i ignor, dar ma cam asurzesc cu faptele lor de dimineatza pana seara ...
        • 0 (2 voturi)    
          re: "Genul acesta de texte" (Marţi, 5 iulie 2011, 17:52)

          pidjin [anonim] i-a raspuns lui Marse

          @Unu altu: nu te inteleg. Daca am facut o greseala, o accept, dar o explicatie mai detaliata ar ajuta
          @Marse:Trebuie sa recunosc ca exprimarea folosita (genul acesta de texte) nu este una de bun gust. Sunt de acord cu tine cand spui are legatura cu dezvoltarea morala si inca mai sunt valabile multe puncte de vedere, dar pe masura ce ne-am dezvoltat ca societate, am si evoluat din punct de vedere intelectual. Unele principii nu se mai aplica ca inainte, iar unele texte nu mai au exact acceasi valoare d.p.d.v moral.
          Traim intr-o societate in care putem sa inteleg ca unele conditii umane (inclinatia catre homosexualitate de exemplu) nu sunt chiar alese de cei afectati, dar nici nu le putem considera boli. Trebuie sa mai renuntam la unele principii invechite. Poti sa iei ca exemplu chiar biblia. Multe din regule impuse de biserica in trecut au dus la controlul populatiei (nu ma refer la abuzuri)
          Cat despre "zgomot"; in general acest zgomot este provocat in special de cei ce se opun, prin incapatanare si dispretul afisat. Este greu sa ai un dialog "linistit" cand exista grupuri destul de mari care se comporta ca un smecheras in curtea liceului (nu esti de acord, ok, vino cu argumente, nu urla, injura, etc)
          Trebuie sa iti spun ca apreciez limbajul folosit. Chiar este placut sa ai o discutie cu cineva (in contradictoriu) fara a fi necesara ridicarea tonului/ nervi/ ura/ dispret, mai ales online.
          PS: nu sunt un reprezentat al homosexualilor si nu fac parte din randurile lor, dar nu inteleg de ce atata ura. In primul rand trebuie sa intelegi o situatie inainte de a urla ca la usa cortului, mai ales cand nu esti afectat direct.
          • -1 (1 vot)    
            homosexualitatea.... (Miercuri, 6 iulie 2011, 1:26)

            capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui pidjin

            este pana la urma un comportament deviant, indiferent ca ne place sau nu - cine nu crede, sa puna mana pe cartile lui Sigmund Freud;

            in orice caz, ceea ce este regretabil este faptul ca o multime de personalitati sau loaze pe la tembeliziuni isi exarcerbeaza zilnik tendintele homosexuale;
            mai recent, s-au legalizat casatoriile homosexuale prin mai multe tari, inclusiv unele state din componenta us, permitanduli`se inclusiv dreptul de a adopta copii;
            intreb si io, un cuplu de doi barbati homo, cum explica unui baiat ca a venit pe lume - va spun tot io, prin anusul mintii.
    • -4 (6 voturi)    
      Bravo! (Marţi, 5 iulie 2011, 14:40)

      Teo [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      Chiar asa e!!!!
    • 0 (4 voturi)    
      istorie antica la scoala de popi? (Marţi, 5 iulie 2011, 17:40)

      AI [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      Ce istorie antica ma. De cand sunt considerate toate povestioarele inventate de popi ca sa prosteasca masele , istorie antica
  • -2 (6 voturi)    
    Satul de "limbi straine" (Marţi, 5 iulie 2011, 15:58)

    Satul de "limbi straine" [anonim]

    Satul de mizerii, de saruturi scarboase, de ceva ce nu visezi, in fundul altuia...,asta vezi in Olanda intreaga, nu vreau sa vad si in Romania mea asa ceva! Bravo indieni!