Femeile din Australia ar putea lupta in Afganistan, in incercarea guvernlui de a sustine egalitatea de gen

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 5 iulie 2011, 10:02 Actualitate | Internaţional


Julia Gillard, premierul Australiei
Foto: Agerpres/Xinhua
Femeile participa in misiuni militare, insa li se permite foarte rar sa aiba activitati de lupta directa. Aceasta situatie s-ar putea schimba in cazul Australiei, in incercarea guvernului de a promova egalitatea de gen, relateaza The Telegraph.

O revizuire a acestei politici urmeaza sa fie decisa de cabinetul condus de prima femei premier, Julia Gillard, ceea ce ar face din armata Australiei lider in egalitatea de gen.

Gillard, impreuna cu ministrul Apararii, Stephen Smith, sunt printre cei care doresc schimbarea politicii militare. Ministrul a declarat ca "ceea ce faceti in cadrul fortelor armate ar trebui sa fie determinat de capacitatea intelectuala si fizica, nu pur si simplu de sex".

Daca intreg cabinetul va fi de acord cu revizuirea politicii, schimbarea ar putea intra in vigoare pana la finalul lui 2012. Aceasta va insemna ca femeile vor avea sansa se califice pentru roluri de infanterie in Afganistan pana in 2014, cand statul planuieste sa isi retraga cei 1.550 de soldati.

Luna trecuta, guvernul a anuntat ca femeile marinar vor putea sa doarma in submarine alaturi de barbati. Inainte, ele nu aveau voie sa doarma decat in cabine de 6 paturi exclusiv pentru femei. Aceasta masura va permite femeilor sa umple locurile din echipe atunci cand este nevoie de acest lucru, cu o mai mare flexibilitate.

Australiencele au de asemenea voie sa piloteze elicoptere de atac si avioane de lupta.


Citeste mai multe despre   


















880 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    promova egalitatea de gen ?! (Marţi, 5 iulie 2011, 10:08)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    promova egalitatea de gen ?!
    Cred ca este vorba de sex: barbatesc sau femeiesc !
    • +1 (1 vot)    
      de la bac li se trage (Marţi, 5 iulie 2011, 11:49)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      de cand au comis-o cu "text dramatic" au facut un reflex sa puna "gen" inainte de orice :)

      gen aici.
  • +5 (5 voturi)    
    ok (Marţi, 5 iulie 2011, 10:40)

    se7en sinners [anonim]

    Ideea ar fi ok dpdv al "politically correctness"-ului, insa in eventualitatea unui prizonierat situatia va fi "putintel" dramatica. O astfel de "Xena" se va bucura de fooaaarte multa "atentie" si "senzualitate" din partea barbatilor talibani...
  • +2 (2 voturi)    
    Egalitate (Marţi, 5 iulie 2011, 11:11)

    Dan [anonim]

    Probabil ca trebuiesc incercate toate posibilitatile de "egalitate."
    Propun ca toti militarii,talibani si australieni sa fie inlocuiti cu femei,pentru o reala egalitate de sanse in lupta.
    • -1 (3 voturi)    
      Cei care gandesc ca tine (Marţi, 5 iulie 2011, 11:49)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Dan

      le intarata pe femei si le fac sa-si doreasca emanciparea. Crezi ca o femeie apasa mai greu pe tragaci? Gloantele trase de ea sunt mai moi sau ce?

      Deschide ochii, nu se mai lupta de mult cu sabii. O femeie soldat, intr-un camp de lupta modern este la fel de periculoasa ca un barbat.
      • 0 (0 voturi)    
        matale (Marţi, 5 iulie 2011, 17:38)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui vlad

        de orientare rapida in spatiu ai auzit? Stii cit cintaresste o arma de infanterie cu munitia aferenta, ca sa nu mai vorbim de restul echipamentului? Stii ca sint situatii cind ajungi sa lupti corp la corp? Stii ca exista o distanta minima la care trebuie aruncata o grenada?
        Sau micsoram totul ca sa poata si ladies sa faca fata?
        Mai bine lupte in noroi.
  • +1 (1 vot)    
    Idee grozava (Marţi, 5 iulie 2011, 15:41)

    Spur Katu [anonim]

    Cine si-ar dori ca nevasta sau prietena sa-i mearga la razboi?

    Inteleg sa existe femei in armata, in locurile unde pot aduce un beneficiu...
    O femeie nu poate sa-si care echipamentul, daca depaseste 25 de kg... Cum sa reziste in cazul unor marsuri?
    Nu mai vorbim de cat de greu e sa ajungi pilot (poate 2-3 % din barbati sa fie capabili)...