Papa Benedict al XVI-lea critica "aroganta" si "lipsa reperelor" din societatile dezvoltate, care duc la depresie

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 3 iulie 2011, 15:20 Actualitate | Internaţional

Papa Benedict al XVI-lea a denuntat duminica atmosfera marcaa de "absenta reperelor", de "prosperitate falsa" si "aroganta" in cadrul rapoartelor umane, care contribuie la "boli de depresie" in tarile dezvoltate, relateaza AFP.

"Trebuie abandonata calea arogantei, a violentei intrebuintate pentru asigurarea pozitiilor de putere, pentru asigurarea succesului cu orice pret", a recomandat Papa, intr-o adresare de la balconul sau credinciosilor adunati in Piata Sf. Petru din Roma.

"Si in ceea ce priveste mediul, trebuie sa se renunte la stilul agresiv care a dominat secolele trecute," a mai spus Suveranul, foarte sensibil in problema ecologiei.

El a vorbit credinciosilor despre faptul cei din societati dezvoltate nu mai au puncte de referinta "pentru gasirea unui sens, unui scop al existentei".

"Mai multe mii din tarile sarace sufera din cauza lipsurilor. Insa si in tarile bogate, exista oameni nemultumiti, chiar bolnavi de depresie", a afirmat Papa.


Citeste mai multe despre   



















1135 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    Abort the pope! (Duminică, 3 iulie 2011, 15:26)

    satyr [utilizator]

    Prefer sa sufar de depresie decat de foame.
    • 0 (0 voturi)    
      Oare astia care au dat minus, (Luni, 4 iulie 2011, 0:22)

      deno [anonim] i-a raspuns lui satyr

      stiu ce inseamna foame?

      Adica nu foame ca ai intarziat 20 de minute la masa de pranz, foame de nu mananci cu zilele.

      Evul mediu a trecut iar religia crestina isi va lua locul alaturi de restul religiilor din antichitate iar Vaticanul ca fi o atractie turistica ca si Partenonul din Atena. O va urma religia Islamica in curand cand nivelul de cultura si bunastare din tarile arabe se va inbunatatii.
  • 0 (16 voturi)    
    priceputul (Duminică, 3 iulie 2011, 15:55)

    George [anonim]

    Asta se pricepe si la psihanaliza acum? Ce ma seaca pe mine cand vad ca apare cu cate un anunt, de parca ar fi nustiu ce vizionar. As intreba, asa, de departe, religia si izolarea la ce duce? La pedofilie? Cata dezamagire are cineva religios cand vede prelatii cam ce bine o duc, pe cand in biblie zice de smerenie si umilinta ?
    Simte ca ii cam fuge pamantul de sub picioare, impreuna cu cele sfinte. Lumea intra in alta epoca dar ei au ramas tot arhaici, iar sfintele scrieri nu prea mai prind teren in noile generatii. Bye, bye!
    • -1 (5 voturi)    
      e doar un ipocrit (Duminică, 3 iulie 2011, 21:28)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui George

      Spusele papei sunt doar retorica goala. Apologia unui ignorant ipocrit care crede ca le stie pe toate doar pentru ca se increde orbeste in niste scrieri ridicole si primitive din epoca bronzului.

      Reperele recomandate de mosneagul senil sunt doar un elogiu adus disonante cognitve si unei vieti traite in minciuna. Dar banuiesc ca orice actiuni are si beneficii si costuri: fie ca e vorba de cei din tarile sarace dar credincioase, care datorita fapului ca sunt rupti de realitate prea multe nu reusesc sa realizeze in viata, fie ca e vorba de cei din tarile dezvoltate, mai realisti si mai cu picioarele de pamant dar care resping confortul psihologic adus de o viata traita in minciuna :)
      • +1 (3 voturi)    
        gigicule (Duminică, 3 iulie 2011, 22:04)

        pq [anonim] i-a raspuns lui gigel123

        cuvintele tale ne dezvaluie un mare caracter, o minte luminata, o perspicacitate uimitoare. ti-a mai spus vreodata cineva lucrurile acestea?
    • -1 (3 voturi)    
      raspunsuri (Duminică, 3 iulie 2011, 22:02)

      daroc [utilizator] i-a raspuns lui George

      Buna, eu fac parte dintre "arhaicii" care inca mai cred in Dumnezeu. Intrucat vad ca esti macinat de o multime de intrabari, o sa-ti ofer cateva raspunsuri, dupa puterea mea. Dar chiar multe dintre intrebarile tale sunt retorice si evident ironice.
      1. Nu ai nevoie sa te pricepi la psihanaliza ca sa observi aroganta si lipsa reperelor din societatile dezvoltate. Psihanaliza e cu totul altceva.
      2. Afirmi ca te "seaca" cand vezi cate o declaratie a Papei. Intr-o presa in care abunda in "declaratiile" unor "personalitati" precum Monica Columbeanu, Sexy Braileanca, Bote, etc etc etc, e chiar atata de enervant si inadmisibil ca uneori mai apare si cate o declaratie a Papei?
      3. Religia nu poate fi asociata cu izolarea. Dimpotriva, practicarea religiei are si o puternica componenta sociala. Cei care frecventeaza Biserica si participa la diverse actiuni organizate de ea, au o viata sociala net superioare mediei celorlalti oameni.
      4. Religia nu duce la pedofilie. Biserica Catolica numara in prezent aproximativ 400 000 de preoti activi. Cativa zeci dintre ei, pe o perioada de cateva decenii, reprezinta un procent absolut infim; astfel, a asocia Biserica Catolica cu pedofilia nu poate fi rezultatul decat a unui rea-vointe desavarsite ori a unei lipse de inteligenta stupefianta. Toti cei gasiti vinovati de asa ceva trebuie sa raspunda in fata tribunalelor civile si sa plateasca, in cazul in care sunt gasiti vinovati.
      5. Faptul ca unii prelati o duc exagerat de bine (si aici sunt de acord cu tine), nu stirbeste cu nimic credinta. Stirbeste doar autoritatea morala a acestor personaje. Dar mare atentie aici: faptul ca uneori lasa impresia de bogatie, nu inseamna ca preotii sau cei de acolo chiar sunt bogati! De fapt, in general, nu sunt deloc bogati. E ca si cum as afirma ca un receptioner de la un hotel de lux este bogat, doar fiindca acolo munceste.
      6. Chiar nu are nici un motiv "sa-i fuga pamantul de sub picioare". Biserica nu depinde de oameni. Doar de Dumnezeu.
      • -1 (1 vot)    
        Hotel Dieu (Duminică, 3 iulie 2011, 23:21)

        panta rhei [utilizator] i-a raspuns lui daroc

        "E ca si cum as afirma ca un receptioner de la un hotel de lux este bogat, doar fiindca acolo munceste": imi place aceasta analogie: Biserica - o retea de hoteluri hiper-ultra-exclusiviste de 12 stele pentru un singur Client mai mult decat discret si cu foarte multa dare de mana; Papa - Presedintele Consiliului de Administratie al retelei; preotii de pe diversele trepte ierarhice - administratori, receptioneri, plus bellboys-ii, bucatarii, chelnerii, menajerele (ca "menajeri" nu suna bine), somelierii, maseurii, entertainerii - animatorii Marelui Client; enoriasii - fanii si paparazzi care picheteaza hotelul cu speranta de a-l vedea pe Celebrul Client si, eventual, de a obtine un instantaneu, o declaratie, o ocheada, o strangere de mana, o bataie amicala pe umar, o incurajare, o recomandare, un job, o sponsorizare etc, desi este cunoscut obiceiul Clientului de a intra si iesi din Hotel doar atunci cand nimeni, nici macar personalul, nu e pe faza ("Elvis has left the building"). Mi-ati deschis ochii :-D
  • +1 (7 voturi)    
    sigur (Duminică, 3 iulie 2011, 16:06)

    Kiki [anonim]

    oare o sa-l asculte Sarkozy? Sau mama-Obama?? si n-o sa mai livreze francezii arme rebelilor libieni? si, si si, si..............? :(
  • +2 (8 voturi)    
    lui george (Duminică, 3 iulie 2011, 17:38)

    am [anonim]

    Deja suferi de depresie...de vreme ce vezi doar partea goala a paharului.....................................
    ar fi bine sa te detasezi putin de cele lumesti ca si toti cei care si-au pierdut reperele. Stomacul prea plin impiedica sangele sa ajunga la creier.
  • -3 (7 voturi)    
    din nou, coincidenta... (Duminică, 3 iulie 2011, 18:06)

    bubu [anonim]

    HN publica ieri un articol despre re-intrarea pe profit a Vaticanului. pai sa dea la saraci, ca au de unde, nu? :)
    • +1 (1 vot)    
      si ce e rau in asta? (Duminică, 3 iulie 2011, 22:05)

      daroc [utilizator] i-a raspuns lui bubu

      Ar trebuie sa moara de foame, sa n-aiba bani sa-si intretina bisericile si preotii?
      Cat despre datul la altii, BISERICA CATOLICA ESTE CEA MAI MARE ORGANIZATIE DE BINEFACERE DE PE PLANETA IN PREZENT!
      Dar asta nu are nici o relevanta atunci cand vrei sa improsti cu noroi. Bafta la scupiat!
  • -1 (9 voturi)    
    Depresie sau pedofilie (Duminică, 3 iulie 2011, 18:10)

    Vizitiul [utilizator]

    Mai bine depresie decat pedofilia din lumea voastra.
    • +1 (1 vot)    
      mai bine (Duminică, 3 iulie 2011, 22:05)

      daroc [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Mai bine si fara depresie si fara pedofilie! Cel putin eu, ca si crestin, asa vad lucrurile.
  • +1 (1 vot)    
    are dreptate (Duminică, 3 iulie 2011, 21:45)

    daroc [utilizator]