VIDEO O comoara ce valoreaza miliarde de dolari, descoperita intr-un templu hindus din India

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 3 iulie 2011, 14:07 Actualitate | Internaţional


Un tezaur ce cuprinde pietre pretioase, bijuterii, monede din aur si argint, despre care se crede ca valoreaza miliarde de dolari, a fost descoperit intr-un templu hindus din sudul Indiei, au anuntat oficiali locali, citati de AFP. Comoara se afla depozitata in cel putin cinci pivnite subterane ale templului Sree Padmanabhaswamy, cunoscut pentru sculpturile sale deosebite.

Tezaurul are o valoare estimata de peste 500 de miliarde de rupii (11.2 miliarde de dolari), a declarat secretarul-sef din Kerala, K. Jayakumar, lucru care transforma Sree Padmanabhaswamy in cel mai bogat templu din India.

Comorile erau depozitate in cel putin cinci pivnite subterane, a declarat Jayakumar, precizand ca "mai trebuie sa deschidem inca o camera secreta, in care nu s-a mai intrat de aproape 140 de ani".

Jayakumar a afirmat ca valoarea actuala a tezaurului poate fi precizata doar dupa ce va fi examinata de arheologi. Printre altele, oficialii au descoperit un colier cu lungimea de sase metri, dar si mii de monede de aur.

AFP scrie ca templul, dedicat zeului Visnu (sau Vishnu), a fost construit in urma cu sute de ani de regele din Travancore, iar donatiile adeptiilor erau pastrate in seifurile templului. Un consiliu format din descendentii familiei regale Travancore a controlat templul din 1947, dupa ce India a devenit independenta. Curtea Suprema a decis insa recent ca templul sa fie administrat de stat, pentru a asigura securitatea tezaurului aflat acolo.

Pana in prezent, templul Thirupathy din statul Andhra Pradesh era considerat cel mai bogat din India, cu obiecte ce valorau 320 de miliarde de rupii. 

Descoperirea tezaurului de la Padmanabhaswamy a determinat politia sa instaleze camere video si sisteme de alarma, iar autoritatile iau in considerare desfasurarea unor trupe de comando pentru asigurarea securitatii.



Citeste mai multe despre   


















7521 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    de fapt (Duminică, 3 iulie 2011, 15:11)

    danzigk [utilizator]

    valoarea este muuuuult mai mare.
    comoara valoreaza 11 miliarde doar daca o topesc si o vand la piata.
    • +7 (17 voturi)    
      ce-au pierdut englezii.... (Duminică, 3 iulie 2011, 15:42)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui danzigk

      se pare ca acest tezaur a scapat de lacomia colonistilor englezi care s-au imbogatit din confiscara bogatiilor coloniilor vreo 50 la numar...

      PS.UK, Italia, Olanda, Belgia, statele dezvoltate se plang de numarul mare de emigranti , dar ignora faptul ca au fost jefuitorii bunicilor emigrantilor....
      • -1 (7 voturi)    
        x (Duminică, 3 iulie 2011, 18:06)

        x [anonim] i-a raspuns lui noahh

        Pai, daca iei geografia si istoria la mana, ai sa observi ca tarile dezvoltate sunt state fost-colonizatoare sau sugative ale tarilor mai mici/ vasale etc.
        • 0 (4 voturi)    
          rog prostii sa nu mai comenteze (Duminică, 3 iulie 2011, 21:51)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui x

          Rog prostii sa dea dovada de putina decenta si sa nu mai comenteze aiurea.

          State dezvoltate sunt si Norvegia, Finlanda, Coreea de Sud sau Singapore, etc, state relativ mici si care n-au fost puteri coloniale
        • 0 (0 voturi)    
          si (Luni, 4 iulie 2011, 19:36)

          Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui x

          Daca nu erau respectivele tari colonizatoare, acum 80% din planeta inca era organizata in triburi si traia ca in evul mediu. Asa, doar 50% mai e in starea asta :-)
      • -2 (6 voturi)    
        de ce esti rau? toate diamantele si pietrele (Duminică, 3 iulie 2011, 18:41)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui noahh

        pretioase ale Coroanei Britanice au fost extrase de harnicii mineri englezi din minele de carbuni ale UK,inclusiv Kooh -y -Noor !plus antichitatile de la British Museum adunate din Scotia si Tara Galilor,pe unde se intindea Sumerul acum mii de ani!Englezii nu au furat un nasture,daca nu era macar aurit.....
        • +3 (7 voturi)    
          NU-I ADEVARAT (Duminică, 3 iulie 2011, 20:02)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

          cite flasnete bolsevice circula pe internet. Papagalilor, uzinele, inventiile, toata tehnologia care fac forta occidentului nu s-au facut cu aur si diamante ci cu minte si munca organizata. Aurul nu tine de foame, iar turcii, spre exemplu, aveau in palatele lor bogatii mult mai mari decit India, efectiv jefuite. Si la ce le-a folosit ? Chiar Indiei la ce i-au folosit purcoaiele de bolovani pretiosi pina au venit englezii sa le construiasca drumuri, poduri, cai ferate, porturi, politie, justitie, scoli, etc. ? Mai cititi si alte carti decit Dan Brown, voi discipoli intirziati ai lui Lenin ca sa aflati ce spunea cineva prin sec. XVII : o vie bine intretinuta face cit toate minele de argint din Peru. Spania a supt metale pretioase din America de Sud secole la rind si tot ramasese de caruta Europei la 1900, departe de Germania, spre exemplu, care practic nu avea colonii. La ce le foloseste rusilor petrolul, gazul, aurul si diamantele din Siberia ? Tot saraci si alcoolici sint, spre deosebire de chinezi care au mult mai putin, dar muncesc. Rusii din Extremul Orient isi taie padurile clandestin si le exporta... ghici unde ? In China. Merita sa mai vorbim despre Japonia care chiar nu are aproape nici un fel de resurse si fusese practic pusa la pamint in 1945 ?

          FLASNETE ale invatamintului ceausist si post-ceausist ! Noi "muncim" (batem in taste), nu gindim !
          • 0 (8 voturi)    
            recomandare (Duminică, 3 iulie 2011, 20:15)

            jiji [anonim] i-a raspuns lui pointless man

            Nu va suparati.... ati fost astazi la toaleta?
  • 0 (4 voturi)    
    asd (Duminică, 3 iulie 2011, 15:53)

    g [anonim]

    asta le-a scapat britanicilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Dovada ca BAC-ul e real: (Luni, 4 iulie 2011, 18:38)

    Klopo_tare [anonim]

    ... expresia "pivnite subterane". Mi-ar placea sa vad si o pivnita aeriana, un tunel atmosferic, o subterana de suprafata, etc. Nici logica, daramite cultura!!!
  • 0 (0 voturi)    
    rusia (Luni, 4 iulie 2011, 19:34)

    Paleopterix [utilizator]

    Cea mai buna idee e sa trimita comoara la rusi, ca sa se pastreze in siguranta.