Danemarca reintroduce controalele vamale la frontierele tarii

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 1 iulie 2011, 21:40 Actualitate | Internaţional


Danemarca va restabili controalele vamale permanente la frontiere, in ciuda ingrijorarilor privind libera circulatie in Europa, un proiect in acest sens fiind aprobat vineri de comisia de finante din parlamentul de la Copenhaga, anunta AFP.

Ministrul impozitelor Peter Christensen a anuntat ca, martea viitoare, un numar de 50 de agenti vamali vor fi desfasurati la frontierele Danemarcei cu Germania si Suedia.

Introducerea definitiva si permanenta a controalelor la granita nu va fi insa pusa in practica pana in 2014, a precizat el, adaugand ca 48 de agenti suplimentari vor fi mobilizati la frontiere de Anul Nou.

Guvernul danez estimeaza costurile acestui proiect la 36 de milioane de euro.

Comisia Europeana a reactionat imediat la decizia Danemarcei, anuntand ca va verifica daca masurile vamale avute in vedere de Copenhaga sunt in conformitate cu normele Schengen, spatiul fara frontiere din interiorul UE.

"Comisia va verifica compatibilitatea acestor masuri cu acquis-ul Schengen", a declarat pentru AFP Michele Cercone, purtatorul de cuvant al comisarului european pentru Afaceri Interne, Cecilia Malmstrom.

Sub presiunea Partidului Poporului Danez (PPD, de extrema dreapta), Danemarca a anuntat, la 10 mai, fara nicio consultare prealabila cu alte tari vizate, intentia sa de a reintroduce controalele vamale permanente la frontierele sale nationale cu Germania si Suedia.


Citeste mai multe despre   

















3867 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Si uite-asa... (Vineri, 1 iulie 2011, 22:38)

    incomod [anonim]

    se termina si povestea Europei unite...
    • +1 (3 voturi)    
      Europa unita (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 0:04)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui incomod

      Trebuia sa se termine la granita intre Cehia si Slovacia sau chiar intre Germania si Cehia in Est, in sud fara Grecia, in vest fara Portugalia. Si ar fi mers.
    • +6 (6 voturi)    
      Banul vorbeşte (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 0:35)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui incomod

      Se termină povestea Europei Unite... până când se îngreunează traficul de mărfuri, ei fiind o ţară maritimă (trafic maritim dublu faţă de noi, în tone, la o populaţie de 4 ori mai mică) şi până când îi trage de urechi coana Angela, deoarece, după cum aflăm şi din text, agenţii vamali vor fi trimişi la frontierele Danemarcei cu Germania şi Suedia, lucru deloc pe placul companiilor germane şi suedeze.

      Capitaliştii sunt foarte demni şi verticali până le este afectat buzunarul. Atunci încep să guiţe.

      ~Nautilus
      • +1 (3 voturi)    
        Nimeni (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 1:02)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

        Nu spune ca vor controla tot. Astfel de controale ar fi binevenite la granitele mai multor state. Nu vize: ci o prezentare de acte, un bip si un salut din partea ofiterului de frontiera. Am fost in China anul trecut: credeti ca am stat la control mai mult de 10 minute (si era coada)? M-au salutat, m-au intrebat ce fac acolo, au verificat viza cu un simplu scanner si mi-au urat sedere placuta. Tehnica azi e alta decat in 2001 cand Danemarca a renuntat la controale.
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 2:11)

          Nautilus [anonim] i-a raspuns lui moucha

          Examinarea paşaportului o face poliţistul de frontieră din aeroport (port, punct de trecere pe uscat) şi durează în medie 30 de SECUNDE, nu minute, sau atât a durat în cazul meu în orice ţară europeană din 2007 încoace.

          De fapt, la ei "examinare" nu înseamnă decât tastarea sau scanarea numărului de paşaport, ca să vadă dacă ai vreo "tinichea atârnată de coadă" trecută în baza de date sau nu.

          Textul vorbeşte de agenţi vamali, care să controleze TIRurile, containerele, vagoanele şi alte mijloace de transport care pot ascunde lucruri mai ciudate. Din acest motiv îşi bat cuie în talpă de bunăvoie şi nesiliţi de nimeni.
  • +1 (1 vot)    
    Waz (Vineri, 1 iulie 2011, 22:52)

    Zummm [utilizator]

    Ori din cauza "conationalilor" nostri colorati ? :))) Trist
    • +1 (3 voturi)    
      adevarat (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 0:35)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui Zummm

      Adevarat..din cauza lor..in fiecare zi apare cel putin o stire despre furturile lor aici. Din pacate danezii le spun romani si atat. Eu chiar sunt de acord cu controlul la granite.Adevarul este ca nu mai fac fata la cat de multi sunt si bine organizati de clanurile interlope din tara.Da, e chiar trist, dar asta este singura solutie,adica controlul la granite.
      • 0 (2 voturi)    
        Controalele vor fi electronice si extrem de rapide (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 1:04)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui Ana

        De fapt nu veti simti nimic, timp de asteptare de ordinul catorva minute. In aeroportul PuDong mi-a luat controlul cu tot cu coada vreo 10 minute. Ca sa ies din aeroport la autobuz mi-a luat vreo 30. Daca asta faceau chinezii, astia de aici sunt mai rapizi.
  • 0 (0 voturi)    
    nici nu s-au unit bine (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 8:13)

    John M. [utilizator]

    si au inceput "divorturile"...DK e prima...O sa vina si altele...Sandramaua e o iluzie, ca alianta USL...
  • 0 (0 voturi)    
    control vamal sau control al politiei de frontiera (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 9:32)

    toto [anonim]

    Intotdeauana se face confuzie intre acestea doua. Controlul vamal nu are de a face cu persoanele ci cu marfurile. Controlul politiei de frontiera verifica persoanele. Sunt doua lucruri total diferite.
    Danemarca nu poate institui controlul persoanelor care vin din spatiul Schengen, ar fi o incalcare a tratatelor UE, libera circulatie a persoanelor in acest spatiu. Romanii sunt controlati la buletin pentru ca noi nu am intrat inca in Schengen. In ceea ce priveste marfurile,ei le pot controla,dar nu le pot opri sau taxa decat daca sunt ilegale. Nu prea vad cu ce-i ajuta instituirea acestui control vamal decat bani cheltuiti ca extrema dreapta sa fie fericita.
    • 0 (0 voturi)    
      Cheia e mai la est (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 22:12)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui toto

      Îi ajută când au de căutat imigranţi arabi, mărfuri chinezeşti de contrabandă, droguri din Asia de Sud-Est, băieţi bronzaţi de la noi daţi în urmărire generală...
  • 0 (0 voturi)    
    cineva trebuia sa inceapa (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 11:37)

    visio [anonim]

    si asa a iesit in fata o tarisoara mica, sa nu strige lumea prea tare; dupa controale vor urma si taxele vamale, etc...ca doar sunt vremuri grele, asa-i? sa fim noi sanatosi ca occidentul ne ia banii si ne da chitante, vb cantecului....
    • 0 (0 voturi)    
      acordul schengen, euro si nato (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 20:34)

      paulica franaru [anonim] i-a raspuns lui visio

      nu's obligatorii.
      nici uk nu este in schengen sau euro. si o duc bine.
      danemarca nu este nici ea in euro.
      controlul vamal nu inseamna taxe vamale, restrictii, etc. numai control, pe sarite.
      daca incarcatura camionului est ok, trece. daca rrumanu e ok, cu bulintin in regula, trece.
      care'i spaima ?
      a avut cineva probleme pe heathrow ?
      nu'i mai rau ca la otopeni, privind trecerea frontierei.
      o vama facuta pe heathrow, sau la copenhaga, ramane valabila pentru toata comunitatea.
      la fel si pentru necomunitari, o singura viza este valabila in toate uniunea.
      care' baiul ?
      ca nu mai pot trece baietii zmekeri cu fel de fel..
      doesn't bother me, at all !
  • 0 (0 voturi)    
    povesti (Joi, 7 iulie 2011, 14:01)

    sas [anonim]

    Sa nu credeti tot ce se aude/vede, principalul motiv este ura/rasismul pentru celelete natii din Dk.
    In primul rand se doreste vanarea fara mila/scrupule a tuturor masinilor straine in vederea confiscarii(lucru inceput de mult, dar acum sa fie 'oficial ') , in consecinta, TOATE masinile cu numere straine vor fi oprite la control, unde oamenii pot fi tratati abuziv( cunosc caz in care doi tineri polonezi au fost dati afara din masina, masina confiscata pe loc ei ramasi in parcare fara mila, in situatia in care fata era insarcinata) pe cand masinile daneze vor fi lasate in pace.
    In consecinta, nu se va oprii nimic din criminalitate, pentru ca smecherii au/vor cumpara masini daneze, pumnul in bot luandu-l tot oamenii cinstiti care se chinuie sa faca un amarat de ban in dk. In plus cica ti-ar cere si facturile la obiectele pe care le ai cu tine, ceea ce este imposibil.
    De exemplu, am intrebat la skat daca am voie sa imi conduc propia masina cand voi pleca acasa(in scurt timp) avand 1.5 ani in dk, in conditiile in care contractul ia sfarsit, la fel casa, absolut tot, doar sa-mi iau umilele lucruri. Ce credeti ca mi-a spus(o gretoasa de asa-zisa doamna, in care-i citeam ura, dispretul pe fata) ca nu! in conditiile in care plec definitiv din dk, arucand motivul ca viata-i scumpa aici...asadar trebuie sa-mi chem tatal 2500 km pentru a parcurge 150 km in dk...
    Trage-ti si voi concluzii...