Rusia incepe productia in serie a rachetelor intercontinentale Bulava

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 1 iulie 2011, 16:17 Actualitate | Internaţional


Bulava
Foto: Captura Youtube.com
Rusia incepe productia in serie a rachetelor balistice intercontinentale Bulava (care isi propunea sa devina arma de varf a fortelor strategice), a anuntat vineri ministrul rus al Apararii, Anatoli Serdiukov, in cadrul unei conferinte de presa la Moscova, scrie RIA Novosti.

Racheta intercontinentala R30 3M30 Bulava-30 (cod NATO SS-NX-30, denumire internationala RSM-56) ar putea deveni principala arma a fortelor strategice navale ruse. Este vorba de o racheta in trei trepte, cu combustibil solid. Avand o distanta de actiune de 8.000 kilometri, Bulava poate fi echipata cu zece ogive nucleare hipersonice de 100-150 kilotone cu traiectorie independenta.

Pana in prezent, Rusia a efectuat in total 15 teste cu rachete Bulava, dintre care doar opt au fost reusite.

Dupa serie de teste esuate de la sfarsitul lui 2008 si inceputul lui 2009, directorul general al institutului care a proiectat racheta a demisionat.

Presa rusa scria in decembrie 2009 ca Moscova nu pare dispusa sa renunte la acest plan. S-a spus ca Rusia nu are proiect alternativ la Bulava si, prin urmare, lucrurile vor merge mai departe. "Bulava este un sistem absolut nou, difera substantial de tot ce s-a construit in perioada sovietica si de aceea procesul de realizare se deruleaza cu atata dificultate", au explicat oficialii de la Moscova.

Bulava este destinata sa devina principala componenta marina a fortelor nucleare strategice si principala arma din dotarea submarinelor din cadrul proiectului 955 "Borei".


Citeste mai multe despre   


















2204 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    URSS (Vineri, 1 iulie 2011, 16:48)

    guarino [anonim]

    Iarasi incep astia inarmarea nucleara...parca semnasera tratat cu toate fortele nucleare de incetare a productiei de rachete nucleare.....scarba imi este de RUSII astia...scarba maxima
  • +2 (2 voturi)    
    Mda... (Vineri, 1 iulie 2011, 17:05)

    predel [utilizator]

    ...tehnologie veche, ce nu ar putea penetra in mod semnificativ scutul americanilor, ceea ce inseamna, in sfarsit, iesirea din logica MAD cel putin in relatia cu Vestul. Poate chinezii sa fie impresionati de Buzdugan.
    • +1 (3 voturi)    
      Scutul lui peste (Vineri, 1 iulie 2011, 21:30)

      satanae [anonim] i-a raspuns lui predel

      As vrea sa stiu si eu daca aveti idee cam cit la suta din testele cu scutul antiracheta au fost reusite? Pentru ca pot sa va spun de pe acum ca procentajul este si mai redus decit cele cu Buzduganul rusilor. Asta unu la mina, pentru ca alt secret al scutului americanilor este ca el nu poate contracara nici rachetele balistice intercontinentale ale rusilor de acum, pentru a nu mai pune la socoteala Bulava. Americanii spun ca el este destinat rachetelor iraniene si adevarul este ca au dreptate, pentru ca mai mult de atit nu sint in stare. Rusii sint impotriva scutului din principiu, pentru ca se tem de o eventuala evolutie a acestuia, desi realizarile americanilor nu prea le-au dat motive de ingrijorare pina acum. De-aia ei construiesc Bulava preventiv, nu pentru ca maretul scut antiracheta le-ar fi dat fiori. Cit despre tehnologia depasita a rusilor in domeniul aerospatial, as vrea sa amintesc romanasilor verzi de faptul ca acum se mai poate ajunge pe statia orbitala numai cu navetele rusesti, asta ca sa nu mai vorbim de faptul ca statia in sine a fost construita numai datorita aportului rusilor, care aveau o experienta in domeniu mult mai vasta decit orice alta tara. Cu toate ca nu au banii americanilor, in domeniul nuclear si cel aerospatial rusii mai au multe de spus, in special datorita factorului uman, care nici macar nu a fost vreodata exploatat la capacitatea maxima.
      • +1 (3 voturi)    
        hai sa.. (Vineri, 1 iulie 2011, 23:15)

        sad [anonim] i-a raspuns lui satanae

        vorbim vrbe... rusii in sus rusii in jos, pana la urma urmei astia nu sunt in stare sa faca un autoturism normal si ii facem genii in toate domeniile. poate vrei sa ne spui ce tara a mai pierdut submarine pe timp de pace in ultimii 20 de ani.. sau cate avioane sukhoi si mig au picat la demonstratii aeriene..
        sunt satul de vorbe, scrie si tu ceva concludent ca povesti de la bunicu de pe front cand era la odessa am mai auzit.
      • +2 (2 voturi)    
        de acord tovarase... (Vineri, 1 iulie 2011, 23:21)

        dorel [anonim] i-a raspuns lui satanae

        dar o particica din aceasta grozava armata rusa tine sub bocanc 4 milioane de romani in Basarabia.
        Cu asta ce ne facem ?
        • +1 (1 vot)    
          Romani pe dracu (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 2:22)

          satanae [anonim] i-a raspuns lui dorel

          Patru milioane de romani daca ii pui la socoteala pe cei care sint rusi sadea. Asta ca sa nu mai vorbim de faptul ca multi dintre cei care sint de etnie romana nu prea se uita spre noi, ci mai spre Rasarit. Ce sa facem? Eu zic sa ne dam cu fundul de pamint, asta ca sa nu ma exprim altfel. Fata de Rusia, noi nu am avut niciodata un cuvint de spus, sau, in orice caz, ceva care sa conteze. Au luat mereu de la noi ce au vrut si ar trebui sa cam acceptam situatia, dat fiind faptul ca de mai mult de atit nu sintem in stare.
          Cit despre Basarabia, problema este ca nici macar nu avem legitimitatea de a ne plinge ca ne-au luat-o rusii. Pentru cei care se cred asa niste patrioti, le reamintesc faptul ca, in 1940, le-am cedat-o noi singuri, de bunavoie, in urma unui ultimatum la care noi am raspuns schelalaind. Am incercat noi s-o dregem apoi, dar am facut-o iar de oaie si ne-am crezut mai grozavi decit eram, asa ca au venit rusii sa ne viziteze din nou ca sa ne intrebe ce am cautat la Stalingrad. Daca eram o natie mai cu sirea spinarii, ce ar fi putut acum sa emita pretentii asupra Basarabiei, rezistam in `40, in ciuda tuturor riscurilor si nu cedam in modul jalnic in care am facut-o. Poate o incasam, e adevarat, dar pina la urma tot la rezultatul care se cunoaste ajungeam si poate mai aveam un motiv de a ne uita in oglinda. Si, poate, si rusii ne priveau ceva mai bine decit au facut-o ulterior. Asa, Rusia priveste spre latraturile patriotice care vin de la Bucuresti precum un elefant la un tintar zgomotos care i se asaza pe coada.
          Cine vrea ca sa vada care este valoarea agitatiei noastre patriotice fata de Rusia, sa mearga pe drumul spre Focsani si sa fie atenti la statuia generalului Suvorov care domina drumul in apropiere de oras. Generalul asta, cind a fost pe la noi a facut un jaf care i-a umplut de invidie si pe turci. De statuia aia, asezata in batjocura acolo acum 100 de ani, nu am indraznit sa ne atingem niciodata. De frica rusilor. Dar sa dam din clanta sintem buni.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 0:58)

        da [anonim] i-a raspuns lui satanae

        da, marea tara cu economie si tehnologie super-avansate, de isi asigura bugetul din exportul de materii prime (petrol, gaze, uraniu) si il cheltuieste pe... votca. zici ca e o tara bananiera, sau alcoolica, dupa caz.

        la cat de saraci au ajuns, sunt obligati sa isi inchirieze facilitatile de lansare a rachetelor pe nimic. pune-te in locul americanilor: de ce sa iti poluezi propria tara cand poti sa o poluezi pe a rusilor, si asta doar cu pretul a cativa dolari?

        in fine, tare imi este teama ca ii cam mananca china de la spate. foamea de resurse este mare... se masoara in numar de chinezi si se satura cu kilometri patrati de siberie.

        poate vad in curand ca isi declara independenta (in mod "suveran") o republica sud-siberiana.
  • +1 (1 vot)    
    asa se intelege mai bine.... (Vineri, 1 iulie 2011, 18:12)

    egroeg [anonim]

    ce-i deranja asa de mult amplasarea scutului antiracheta la noi.
  • +1 (1 vot)    
    critici... (Vineri, 1 iulie 2011, 18:35)

    eu [anonim]

    criticau de nu mai puteau pana mai sapt trecute scutul americalior, SCUT. si acum se apuca sa produca rachete nucleare.... principiu rus: noi ne pregatim de razboi, tu n-ai voie sa te aperi, pac-pac
  • 0 (0 voturi)    
    corecturi (Vineri, 1 iulie 2011, 19:19)

    martie [anonim]

    - racheta are trei trepte si nu etaje
    - distanta de actiune este de 8000km si nu raza de actiune (raza de actiune se refera la distantele dus intors pe care le efectueaza un aparat de zbor)
    • 0 (0 voturi)    
      DEX (Vineri, 1 iulie 2011, 23:35)

      DEX [anonim] i-a raspuns lui martie

      Se scrie "coractari" nu corecturi din cate se aude...
    • 0 (0 voturi)    
      e corect RAZA :P (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 9:12)

      pacalici de servici [anonim] i-a raspuns lui martie

      E corect RAZA DE ACTIUNE : daca nu nimereste tinta, se intoarce inapoi. :P
  • 0 (0 voturi)    
    nu-i subestima (Duminică, 3 iulie 2011, 17:31)

    nelu [anonim]

    hai sa nu-i desconsideram pe rusi.cu bani putini fac lucruri total diferite de ce se stie.esecurile din teste se vad doar la ei nu si la americani.bulava e intradevar ceva total diferit de ce se stia.apropo cel mai puternic motor de racheta diferit b\total de ce aveau americanii ca si conceptie l-au gasit la rusi.rusi sunt o forta.