Plafonul de indatorare al SUA: Republicanii il sfatuiesc pe Barack Obama sa ia Valium pentru a se calma

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 1 iulie 2011, 10:43 Actualitate | Internaţional

Reprezentantii republicani din Congresul american au denuntat violent joi modul in care presedintele american gestioneaza datoria tarii, dupa o conferinta de presa in timpul careia Barack Obama s-a aratat sarcastic la adresa lor, relateaza AFP.

"Poate ca daca (Barack Obama) ar lua Valium, asta l-ar calma un pic si s-ar hotari in sfarsit sa vina sa discute cu noi", a afirmat senatorul republicat Pat Roberts.

Numerosi republicani sunt furiosi pe Casa Alba care gestioneaza foarte prost, spun ei, chestiunea ridicarii plafonului de indatorare, in momentul in care numaratoarea inversa spre intrarea Statelor Unite in incetare de plati a inceput.

Parlamentarii ar trebui sa majoreze limita legala de indatorare a SUA inainte de 2 august, dar republicanii, majoritari in Camera Reprezentantilor, cer in prealabil reduceri drastice ale cheltuielilor, in special a celor sociale.

Obama s-a declarat dispus sa scada cheltuielile statului dar cere in schimb o majorare a fiscalitatii in ceea ce ii priveste pe cei mai bogati americani.

In timpul conferintei de presa sustinute miercuri, Barack Obama a afirmat ca cele doua fete ale sale, in varsta de 10 si 13 ani, isi organizeaza mai bine munca decat republicanii din Congres.

Intr-un interviu acordat National Review Online, senatorul republican Marco Rubio s-a declarat "socat" de atitudinea sefului statului. "Acest limbaj e mai adecvat unui lider de stanga decat presedintelui Statelor Unite".

Comentatorul postului de televiziune MSNBC Mark Halperin nu a ezitat sa spuna despre Barack Obama "I thought he was a dick yesterday", referinduse la conferinta de presa a presedintelui SUA. Televiziunea l-a obligat ulterior sa-si ceara scuze.

In fata acestei salve de injurii, senatorul democrat Chuck Schumer a subliniat ca republicanii incearca in mod deliberat sa saboteze relansarea economica pentru a castiga puncte la alegerile prezidentiale din 2012.


Citeste mai multe despre   



















2523 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    prea putin (Vineri, 1 iulie 2011, 11:11)

    eu [anonim]

    daca omora vreo 2-3 oameni atat valorau 600 ron si permisul pe o luna?..

    trebuia masina confiscata si amenda de 5000 euro...

    vara asta am depasit viteza legala cu 10 km pe ora si am luat amenda de 1000 euro in norvegia
    • +1 (3 voturi)    
      nu inteleg (Vineri, 1 iulie 2011, 12:10)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui eu

      l-a prins pe Obama cu viteza mare, sau ai pus degetul gresit?
    • 0 (2 voturi)    
      A fost Obama in Romania? (Vineri, 1 iulie 2011, 12:47)

      AlinN [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Si a si luat amenda???
  • +1 (1 vot)    
    @eu (Vineri, 1 iulie 2011, 11:27)

    michele [anonim]

    mergi prea repede nea norvegianule.
    aici e vb de dick obama.hai capito?
  • -4 (6 voturi)    
    Numai Dumnezeu mai poate salva ceva acolo. (Vineri, 1 iulie 2011, 12:11)

    Apostol Petru [anonim]

    Barak.Obama este pentru americani cum este Basescu al nostru pentru noi. Dar vina este a lor, ca ei l-au votat(ca si in cazul nostru) .Acum sa isi ispaseasca si plateasca pacatele si, altadata, sa dechida mai bine ochii mintii cand voteaza!Dar vor avea de platit scump intre timp. SUA si o eventuala intrare in incapacitate de plata(faliment, cu alte cuvinte) este cu totul altceva decat Romani sau chiar Grecia, intr-o asemenea situatie.In termeni comparabili, pentru lume ar fi ceva similar cutremurului si tunamiului de la 11 martie pentru Japonia, probabil multiplicat cu 10, cel putin.
    • +1 (1 vot)    
      ca nuca-n perete (Vineri, 1 iulie 2011, 17:34)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Apostol Petru

      Obama vrea sa se indatoreze si mai tare, iar Basescu te-a pus sa strangi cureaua. Daca atat intelegi, atat scrii.
  • +4 (4 voturi)    
    Chuck Schumer (Vineri, 1 iulie 2011, 12:11)

    MirceaA [utilizator]

    nu prea inteleg cum vrea el sa relanseze economia prun ridicarea nivelului de indatorare. Asa au gandit si grecii.
    • +4 (4 voturi)    
      Pai America este o Grecie mai mare. (Vineri, 1 iulie 2011, 12:49)

      AlinN [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Numai ca ridicarea nivelului datoriei se traduce prin TIPARIRE. Adica tipareste bani si cu ei cumpara resurse din exterior. Cam asa se traduce prosperitatea americana.
      • -1 (1 vot)    
        :) (Vineri, 1 iulie 2011, 18:05)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

        Asta ai aruncat-o la plesneală, nu? :) Ce ţară NU tipăreşte bani ca să cumpere resurse din exterior?
  • 0 (0 voturi)    
    Si Bush... (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 3:07)

    jae [anonim]

    ...nu zicea la fel?
    Cand a inceput criza el radea si indemna pe americani sa se indatoreze si mai mult,ca fiind o socitate de consum numai asa vor depasi momentul.