Egipt: Un desen cu Mickey Mouse cu barba si Minnie cu val islamic, postat pe Twitter de cel mai bogat afacerist din tara, a infuriat mii de musulmani​

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 29 iunie 2011, 10:10 Actualitate | Internaţional


​Musulmanii fundamentalisti din Egipt au solicitat un boicot la adresa celui mai bogat om de afaceri din tara, dupa ce acesta a postat pe Twitter un desen in care Mickey Mouse avea barba si Minnie avea fata acoperita cu un val islamic, relateaza The Telegraph.

Naguib Sawiris si-a cerut scuze ulterior, spunand ca era doar o gluma: "Imi cer scuze oricui nu a considerat-o o gluma, m-am gandit doar ca este o imagine amuzanta, nu am intentionat sa fiu nerespectuos! Scuze". Desenul circula deja pe internet, inainte ca el sa il posteze pe contul sau de Twitter.

Insa 60.000 de de oameni s-au inscris pe pagini de Facebook in care acesta era condamnat, in timp ce 15 avocati ai miscarii Salafi, o secta islamica fundamentalista care a castigat influenta in Egipt in ultimii ani, au cerut procurorului general sa deschida un caz impotriva lui, pentru insultarea religiei.

Firma lui Sawiris, Orascom, detine cea mai mare companie de telefonie mobila din Egipt. Actiunile sale au cazut pe bursa dupa anuntul referitor la boicot.

Sawiris, care este crestin copt, a fondat un nou partid, Egipteni Liberi, pentru a solicita ca alegerile din septembrie sa fie facute pe o platforma liberala si laica. In trecut, omul de afaceri a declarat ca numarul tot mai mare de femei care poarta val l-a facut sa se simta strain in propria tara.

Pagina de Facebook "Si noi glumim, Sawiris", a avut urmatorul mesaj: "Daca esti cu adevarat musulman, boicoteaza produsele daca iti iubesti credinta. Da mai departe mesajul, trebuie sa taiem limbile celor care ne defaimeaza religia".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2410 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    mda... (Miercuri, 29 iunie 2011, 10:15)

    me [anonim]

    din ce in ce mai multe motive sa interzici religia. numai lucruri d-astea face religia!
    • +3 (7 voturi)    
      cetatene, ce te faci (Miercuri, 29 iunie 2011, 10:44)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui me

      cu libertatea de exprimare?

      schimba-ti modul de gandire ca nu mai e ca acum 20 de ani.

      asta e, unele religii sunt mai... decat altele, asta nu inseamna ca dam in cap la toti doar pt ca unii sunt prosti.
      • -6 (6 voturi)    
        lol (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:35)

        me [anonim] i-a raspuns lui cristi

        1 - tu chiar crezi ca exista libertate (de orice fel)?
        2 - toate religiile sunt asa... si categoric toate pot fi interpretate intr-un mod in care pot dauna!
      • -3 (5 voturi)    
        PS: (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:37)

        me [anonim] i-a raspuns lui cristi

        legea ce face? folosind logica ta, legea este comunista. iti interzice sa folosesti lozinci naziste, sa urasti evreii, negrii, femeile si mai stiu eu pe cine. este exact acelasi lucru: ingradirea libertatii de exprimare. daca fac bine interzicand aceste lucruri, este cu totul alta problema
      • -1 (7 voturi)    
        a, da? (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:26)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui cristi

        si ele ce libertate de exprimare iti dau? sau vrei limba taiata (citez "trebuie sa taiem limbile celor care ne defaimeaza religia")?
        • +2 (2 voturi)    
          Taiatul limbii nu suna legal (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:07)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          Asta nu inseamna ca trebuie interzisa religia. Nu poti interzice credinta, convingerile, le poti doar schimba, transforma. Daca o interzici o faci mult mai puternica.

          Mai degraba o poti minimaliza daca razi de ce inseamna, de simbolurile ei - precum in cazul de fata. O glumita politico-religioasa la care nu cred ca a ras oricum prea multa lume.
  • +1 (11 voturi)    
    Religia (Miercuri, 29 iunie 2011, 10:27)

    Vizitiul [utilizator]

    Dauneaza grav evolutiei.
    • +3 (3 voturi)    
      Religia a fost parte din evolutie (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:13)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Acum e parte din cultura noastra, intr-un fel sau altul.

      Personal cred ca daca nu ar fi religia, tipii astia ar gasi alt subiect de galceava, adus tot la dimensiuni de mare problema si cu multi sustinatori fanatici.
      • 0 (0 voturi)    
        Exact (Miercuri, 29 iunie 2011, 19:49)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        Şi ce exemplu mai bun putem avea decât galeriile de "suporteri" din fotbal.
  • +1 (5 voturi)    
    Religie (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:17)

    cir [anonim]

    Pe mine ma revolta multe dintre practicile actuale ale slujbasilor BOR care ne spoliaza de bani pentru orice si ne obliga copiii sa invete religie ortodoxa. Ma gandesc cu groaza cum ar fi intr-o tara musulmana.
    • -1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:37)

      [anonim] i-a raspuns lui cir

    • +2 (2 voturi)    
      Cred ca depinde (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:09)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui cir

      mai mult de tara in care esti nu neaparat de religia ei.