O parada "Gay Pride slava" a fost dispersata la Sankt Petersburg, manifestantii au fost arestati

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 iunie 2011, 19:16 Actualitate | Internaţional


Mai multi militanti pentru cauza homosexualilor au fost arestati sambata la Sankt-Petersburg in cursul unei parade "Gay pride slava" interzisa de autoritati si dispersata de politie, relateaza AFP.

Aproximativ 15 persoane, printre care si liderul comunitatii homosexualilor din Rusia, Nikolai Alexeiev, s-au strans in piata Dekabristov, in plin centru al fostei capitale imperiale, incercand sa amplaseze niste afise pe care se putea citi "Pentru toleranta" sau "Homofobia este o boala".

Ei au fost imediat agresati de trei contra-manifestanti care scandau "Pederastii!".

In acel moment, politia a intervenit pentru a aresta manifestantii si unul dintre agresori.

"Gay pride slava" a reunit homosexuali din Rusia, Ucraina si Belarus care voiau astfel sa-si apere dreptul de a manifesta.

"Avem aceleasi drepturi ca toata lumea, dar nu ne lasa sa ne exprimam", a declarat unui dintre manifestanti, Roman Nevassov.

Toate paradele gay pride pe care au incercat homosexualii sa le organizeze incepand cu 2006 au fost interzise de autoritati si dispersate fara prea multe menajamente de politie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2018 vizualizari

  • -1 (33 voturi)    
    importati conducatori rusi (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 19:39)

    dodu [anonim]

    Bine le-a facut. Asa ar trebui sa le faca si ciorilor vopsite neaose. sa-si exprime in dormitor toleranta, nu pe strada.
  • -1 (33 voturi)    
    f bine au facut (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 19:55)

    aaa [anonim]

    acuma toti au pretentii la drepturi, cei normali nu ies sa-si ceara drepturile , doar cei "speciali"
    • -4 (16 voturi)    
      vorbesti sa te aflii in treaba ... (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 21:16)

      getodacul [utilizator] i-a raspuns lui aaa

      de unde ai scos-o pe asta cu "nu ies sa-si ceara drepturile"?
      uite-i ca au iesit, si i-au arestat ... apropos! si ei sunt normali ;)
      Iar daca te refereai la heterosexuali, iar vorbesti aiurea. Nu ar fi asa de greu sa numaram cate demonstratii au fost organizate anul asta, dintr-un motiv sau altul. Ba scosi de un partid, ba scosi de un sindicat.
      • -4 (6 voturi)    
        automat (Duminică, 26 iunie 2011, 4:07)

        smen [anonim] i-a raspuns lui getodacul

        orice sclav americlovn e si fan gay,pentru ca populatia masculina asua e compusa 60% din asemenea `''entitati'' pentru ca oameni nu pot fi numiti
      • -1 (1 vot)    
        Ba tu vorbesti... (Luni, 27 iunie 2011, 11:04)

        eu [anonim] i-a raspuns lui getodacul

        "apropos! si ei sunt normali " - Discutabil prietene , defineste`mi te rog normalitatea in viziunea ta.

        Esti de acord cu mine ca daca tu ai un hobby,pasiune , obicei...etc. care manifestat in public lezeaza in vreun fel restul persoanelor ar fi in ordine sa te abti de la al practica in public ?
        Sper ca da . Asta insemna societate normala , ca in public fiecare sa adopte un comportament prin care sa nu lezeze in vreun fel pe altcineva.Acasa , in privat , faci ce te taie capu. Altfel se ajunge la haos.
        Spre exemplu eu acu stau in chiloti acasa , am o tigare in gura, cafeaua langa mine si citesc stirile de dimineata . daca maine eu strang 50 de persoane care au acelasi obicei pe care il am eu si fac o parada , ti-ar conveni ? Daca eu mi-as bea cafeaua in halu asta in fata blocului , la 5 m de fiiu`tu care se joaca , ar fi in ordine ?


        Si la chestia cu heterosexuali care ies in strada ai spus o prostie . Nu compara felul in care se manifesta unii si felul in care se manifesta altii .
        Una e sa te plimbi cu pancarda cu "jos X" alta e sa te imbraci in "barbi" si sa te saruti pasional cu iubitu` Ion , tu fiind Gheorghe . De altfel nu compara nici cerintele...unii cer salariu mai mare altii cer sa le fie acceptat mai stiu eu ce fetish bizar . asta e problema . Ca noi astia considerati normali nu mergem sa dezgustam pe toata lumea cerand acceptare pt mai stiu eu ce fetish idiot al nostru . Il tinem in privat . Voi nu!
  • -2 (10 voturi)    
    Niste tembeli. Au incalcat legea mersului pe jos. (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 20:14)

    ND [anonim]

    I-au arestat caci mergeau cu fata, iar ei ar trebui sa mearga cu spatele. De aia i-au arestat, ca nu merg legal pe strada.
    Niste tembeli. Au incalcat legea mersului pe jos.
  • -1 (7 voturi)    
    bravo lor (Duminică, 26 iunie 2011, 3:00)

    cib3k [utilizator]

    Sunt suprins ca mai exista inca o tara in care autoritatile indraznesc sa se opuna homosexualilor. Sunt o minoritate care face extrem de multa galagie in tarile vestice, si e suficient sa iti exprimi o parere opusa lor ca sa ti-i ridici in cap si sa fi pus la zid de parca ai fi antisemit sau neo-nazist. E rau ca oamenii normali isi vad de treaba lor, nu isi exprima punctul de vedere, si dezaxatii de genul asta ajung sa obtina tot felul de drepturi. Sunt convins ca la un moment dat vor incepe si sanctiunile la adresa tarilor care inca se mai opun homosexualilor, pe motive de drepturi umane sau alte aiureli.
  • +4 (4 voturi)    
    Clasic sovietic (Duminică, 26 iunie 2011, 9:58)

    zuperman [utilizator]

    O parada gay a fost organizata, manifestantii au fost arestati. Asta e simplitatea ruseasca.

    ( daca ma intrebati pe mine parada e cuvant mare pentru o adunare de 15 oameni )
  • -1 (5 voturi)    
    Bravo lor! (Duminică, 26 iunie 2011, 10:40)

    Rahela [utilizator]

    Foarte bine au facut
  • -1 (5 voturi)    
    FOARTE BINE! (Duminică, 26 iunie 2011, 10:59)

    xpawnrip [utilizator]

    cand o sa se desfiinteze si la noi paradele absolut scarboase???
    sunt un atentat impotriva moralitatii si a tineretului din ziua de astazi!!!!!!
  • -1 (5 voturi)    
    asa le trebuie !!!! (Duminică, 26 iunie 2011, 11:38)

    jean [anonim]

    nu mai poate lumea sa stea linistita ca peste tot apar paradele gay. pentru ce atatea parade ale rusinii!? de ce trebuie acesti indivizi numiti homosexuali sa isi prezinte in public preferintele sexuale si sa faca astfel de manifestatii publice? nu vor castiga simpatia nimanui in felul asta ci dupa cum vedem pe la stiri mai peste tot produc revolte si miscari de strada chiar impotriva lor insisi. anomaliile sexuale trebuie intelese dar nu promovate ca pe un mod de viata ci ca pe niste boli de natura psihica de care trebuie sa scapam societatea, iar rusii se pare ca iau masuri in privinta!!
  • -1 (5 voturi)    
    Poate ne explica cineva (Duminică, 26 iunie 2011, 19:19)

    Cain [utilizator]

    Ce sa insemne oare sintagma "cauza homosexualilor" ? Probabil ca in curand va trebui sa infruntam "cauza necrofililor", "cauza zoofililor", "cauza incestuosilor" !
  • -2 (2 voturi)    
    duamne (Duminică, 26 iunie 2011, 21:29)

    giordano [anonim]

    "Homofobia este o boala"?poi si percutatu a doi masculi in buci ce e frate? :))) duamne in ce lume dezaxata am ajuns sa traiesc