Guvernul Ungariei va lansa un "registru national" pentru ungurii din toata lumea. Budapesta si-a schimbat steagul

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 23 iunie 2011, 11:34 Actualitate | Internaţional


Vechiul steag al Budapestei
Foto: Wikipedia
Guvernul ungar va lansa in septembrie un "registru national" al ungurilor din toata lumea, a anuntat ministrul adjunct insarcinat cu politica natiunii, Zsolt Semjen, citat de politics.hu.

Scopul acestui registru, care va fi organizat de Ministerul Justitiei si Administratiei Publice, este sa ofere informatii despre ungurii "imprastiati in toata lumea", cu ajutorul celor 2.500 de organizatii globale ale ungurilor, a spus Zsolt Semjen.

El a precizat ca a cerut ministrilor implicati in aceasta actiune sa pregateasca informatii care vor fi distribuite ungurilor din afara granitelor in perioada verii.

Aceste informatii vor fi disponibile in limba engleza in toamna si in spaniola inainte de sfarsitul acestui an, pentru a fi transmise ungurilor care se afla la a treia sau a patra generatie in afara tarii si care cunosc foarte putin limba maghiara.

Un oficial al Ministerului Justitiei a declarat pentru agentia MTI ca registrul national este conceput ca un website care sa tina legatura cu maghiarii din toata lumea.

Site-ul va oferi informatii despre Ungaria, buletine saptamanale, analize si reviste ale presei, unele dintre ele fiind disponibile doar dupa inregistrare.

Un alt scop al acestui proiect este sa permita organizatiilor ungurilor din strainatate sa informeze comunitatile locale despre evenimentele pe care le organizeaza.

Consiliul municipal al Budapestei a aprobat schimbarea steagului orasului

Tot miercuri, adunarea generala a consiliului municipal al Budapestei a aprobat schimbarea steagului orasului.

Noul steag va avea culorile nationale al Ungariei, rosu-alb-verde, iar schimbarea a fost motivata de faptul ca vechiul drapel era usor de confundat cu cel al Romaniei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6920 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Saraci... (Joi, 23 iunie 2011, 11:55)

    nano2k [utilizator]

    Captivi in trecut.
    • +2 (4 voturi)    
      De ce ?!?!?! (Joi, 23 iunie 2011, 15:33)

      eduard [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      ... atata tevatura ca ei vor sa isi schimbe steagul ?!?!
      Cand Metallica a confundat la concert Bucurestiul cu Budapesta, nimeni nu a fost bucuros. Oare ei sunt bucurosi daca se face acelasi lucru la ei acasa ?
    • +2 (2 voturi)    
      lista neagra (Joi, 23 iunie 2011, 17:47)

      Schindler [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      cu ungurii din toate tarile. tradatorii
  • +7 (7 voturi)    
    Saraci... (Joi, 23 iunie 2011, 12:08)

    MM [anonim]

    Oricat de mult s-ar numara tot putini ies....
  • +6 (6 voturi)    
    no dacai musai ham (Joi, 23 iunie 2011, 12:12)

    [...] [anonim]

    Cum o sa explice Pishti lu John ca datorita faptului ca strabunicasu era ungur si el este tot ungur? Sau lu Jose Armando....
    Saracii de ei...

    P.S. pe logica lor ambasadorul Americii la Bucuresti este roman.
    • +7 (9 voturi)    
      Dovezi...amuzante (Joi, 23 iunie 2011, 15:09)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui [...]

      Ghicitoare
      Attila, mergând călare,
      Cu gânduri cuceritoare,
      Întâni o apa mare...
      Oparit la cur, şiroaie,
      Vrea si el sa facă-o baie.
      Intră el în râul mare
      Să se scalde la picioare;
      Când să iasă iar la mal,
      Ciuciu haine, ciuciu cal.
      No, cine-o fost primu-n Ardeal?
  • +4 (4 voturi)    
    cred ca steagul vechi al Budapestei (Joi, 23 iunie 2011, 12:17)

    unu [anonim]

    cred ca steagul vechi al Budapestei, arata asa de cand a trecut armata romana pe acolo :)))
    • +2 (4 voturi)    
      Da (Joi, 23 iunie 2011, 13:07)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui unu

      Pe de alta parte, e si o invitatie voalata :)
  • +2 (4 voturi)    
    Guvernul Ungariei va lansa un registru (Joi, 23 iunie 2011, 12:18)

    Oara [anonim]

    Ungaria - un stat cu istoria unui copil in fasa al carei istorie se schimba dupa bataia vantului si a gandului.
    Isi schimba steagul ca sa-si ascuna istoria.
  • +3 (3 voturi)    
    comentarii (Joi, 23 iunie 2011, 12:54)

    Paul [anonim]

    Sa cititi comentariile de pe site-ul politics.hu (inca n-au aparut, dar o sa vina). De obicei, ungurii comenteaza impotriva guvernului la stirile astea de prost-gust. Toti injurau guvernul la stirea cu schimbarea steagului Budapestei. Pe internautii lor ii doare undeva de nationalismele ieftine practicate de Fidesz.
  • -1 (9 voturi)    
    :)))) (Joi, 23 iunie 2011, 13:43)

    eduard2700 [utilizator]

    o mana de unguri, intr-o campie pustie, au facut, fac si vor face mai multa treaba decat 22 mil de romani cu munti, mare si campii sub nas. asta spune multe despre valoarea omului din cele doua tari. nivelul de trai, infrastructura (stau ungurii cu autostrada terminata chiar langa granita cu romania asteptand sa se miste si puturosii aia), CURATENIA, etc. ar trebui sa fie un exemplu pentru romani, cu un caietel si un creion s-ar putea duce cel putin pana in ungaria sa ia niste notite.
    sigur, steagul budapestei a fost schimbat datorita in primul rand confuziei create turistilor, mai apoi datorita asocierii cu culorile unui popor murdar, hot si lenes de care se feresc mai toate popoarele europei civilizate.
    zilele trecute am ajuns in bucuresti si nu mi-a venit sa cred cat jeg poate fi chiar langa casa poporului, pe la statia izvor. pe langa palatul de justitie, dincolo de dambovita ... cum e posibil sa existe cladiri atat de neingrijite, e un xerox acolo cre arata mai rau decat unul din vascauti, cata mizerie!!! si asta in centru, de restul nu mai vorbesc.
    una peste alta, orice roman ar trebui sa taca si sa plece privirea cand sta de vorba cu un ungur sau cu orice cetatean al europei civilizate.
    • 0 (4 voturi)    
      nu mor caii cand vor cainii (Joi, 23 iunie 2011, 15:35)

      James Bondulescu [anonim] i-a raspuns lui eduard2700

      ce negru esti in cerul gurii baietzash!
      Ia pune tu mana pe o matura, ia un tomberon si treci la treaba sa maturi strazile. Da tu exemplu de cum trebuie sa se faca curatzenie si ai grija sa nu ridici ochii in fatza unui ungur sau a unui cetatzean al Eropei civilizate mai "00"...zero, zero asta e tot ce am putut retine din numele tau
    • +1 (1 vot)    
      >>>>>>>>> (Joi, 23 iunie 2011, 16:20)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui eduard2700

      "orice roman ar trebui sa taca si sa plece privirea cand sta de vorba cu un ungur."

      Pai asa face la KO, nu? :D
    • -1 (1 vot)    
      Asa este (Joi, 23 iunie 2011, 23:35)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui eduard2700

      Noi, cei din partea de vest a tarii, stim prea bine diferenta intre Budapesta si Bucuresti, intre Szentendre si Snagov, intre Szeged si Craiova.

      Ungurii stiu sa faca turism si sa exploateze totul la maxim din campia lor plictisitoare: stranduri termale, parcuri istorice si botanice, rezervatii, pesteri cu 2-3 stalactite frumos amenajate si cu ghizi, etc. Satele nu sunt ca cele austriece, insa mult mai ingrijite decat cele din Romania, casele sunt ingrijite, nu au buruieni in fata, satele au strazi din asfalt nu din pamant.

      Este evident pentru orice turist occidental ce viziteaza cele doua tari ca ungurii sunt un popor al Europei occidentale, pe cand romanii nu. E drept ca sunt ei putin fixati in trecut, dar asta e si pentru ca Austro-Ungaria a reprezentat un model de guvernare, un stat prosper distrus in urma infrangerii intr-un razboi in care cei ce au luat apararea teroristilor sarbi au castigat. Banatul si Ardealul au atins maximul de prosperitate sub Austro-Ungaria, nicidecum sub regimurile de ocupatie de la Bucuresti.
  • +3 (3 voturi)    
    2 lucruri (Joi, 23 iunie 2011, 14:06)

    Heruvim [utilizator]

    1. Chiar daca schimba culorile drapelului, culorile blazonului o sa le reaminteasca intotdeauna ca armata romana a trecut pe acolo. mwahahah. Eu nu stiu ce dracu le-a luat asa de mult sa schimbe steagul. Chiar trebuia sa suportam 20 de ani de "Buna siara Budapest!" la concerte din cauza ca ei nu se pot desprinde de nostalgia armatei romane eliberatoare?

    2. De ce dracu sta crucea aia cazuta asa spre stanga? Inseamna ceva? A vazut careva ca li s-a defectat varful la coroana?
    • 0 (4 voturi)    
      Budapesta (Joi, 23 iunie 2011, 15:39)

      eduard [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

      referitor la punctul 1: Crede-ma ca Metallica habar nu are pe Armata Romana Eliberatoare, care pana la urma este Armata Rusiei Eliberatoare ... ei au tinut minte Budapesta ca si un oras frumos. Din Bucuresti ce poti sa tii minte ?!?!?
      • 0 (0 voturi)    
        Bela Kur (Vineri, 24 iunie 2011, 0:57)

        arion [anonim] i-a raspuns lui eduard

        Cred ca lumea, aici de fata,nu face referire la al doilea razboi mondial,cand Armata Romana a trecut prin Budapesta abramburita cu valul sovietic - vorbim aici,cred, de 1919 cand Armata Romana a spulberat pe unguri pana-n Budapesta,unde un tovaras incerca sa creeze un soviet,Bela Kur,parca-i zicea.
        • 0 (0 voturi)    
          Lol (Vineri, 24 iunie 2011, 3:38)

          Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui arion

          Se numea Bela Kun. Armata Romana a cucerit Ungaria si Bela Kun a fugit in Rusia. Ulterior, armata Romana a sprijinit un amiral cu arme ca sa preia puterea in Ungaria dupa ce pleaca si s-a retras. Amiralul se numea Miklos Horthy.

          Ciudata istoria asta... Vremuri tulburi care mai bine sunt uitate. De aceea ma bucur ca si-au schimbat steagul.
  • +1 (1 vot)    
    hahahahahaha (Joi, 23 iunie 2011, 14:22)

    gicu [anonim]

    "ungurilor care se afla la a treia sau a patra generatie in afara tarii si care cunosc foarte putin limba maghiara."

    da de ce nu pina la a cincea sau sasea sau pina la arpad

    maaaare conducator. da nu are destui spusi sa fie bagat in seama. asa ca-i inventeaza. lajos cum cine!
    • 0 (0 voturi)    
      Crezi ca ... (Joi, 23 iunie 2011, 15:44)

      eduard [anonim] i-a raspuns lui gicu

      in USA nu exista chinezi care nu mai stiu limba chineza ?!?!? Mda ... sunt americani ... dar el e chinez. Doar pentru ca nu stii o limba, pe care nu mai ai cu cine s-o vorbesti, nu inseamna ca nu poti sa apartii de etnia acelei limbi.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e vorba de etnie (Joi, 23 iunie 2011, 16:04)

        Margicu [anonim] i-a raspuns lui eduard

        Nu e vorba de etnie ci de un construct identitar artificial. Etnie inseamna suma valorilor culturale pe care ti le-au transmis parintii. Odata ce acestea sunt atat de diluate dupa doua trei generatii incat nici nu mai vorbesti limba nu inteleg ce sentiment de apartenenta mai poate sa existe.
  • +3 (3 voturi)    
    O chestie nu pricep (Joi, 23 iunie 2011, 14:44)

    Margicu [anonim]

    Cum poti justifica identitatea de "ungur" a unei persoane care nu a trait in Ungaria, ai carui parinti nu au trait in Ungaria si care nu vorbeste ungureste? Asta fara sa recurgi la teorie rasiala, evident.
    • 0 (0 voturi)    
      ADN-ul bata-l vina (Joi, 23 iunie 2011, 21:32)

      madalina [anonim] i-a raspuns lui Margicu

      Pai totul se reduce exact la problema rasiala. Au facut ei un calcul si reiese ca si corcit cu alte natii tot mai ai gene unguresti in tine dupa 3-4 generatii. Asa, ca daca strabunicu a fost ungur, pai pot sa cer cetatenia ungara sau doar ma iau in calcul la numaratoare? Si aopi conteaza daca doar pe linie materna ne tragem din unguri? Si astfel putem sa tragem concluzia ca ungurii (sau maghiarii cum le place sa isi zica) sunt de fapt un soi de evrei (ca si la ei conteaza doar daca mama e evreica sau daca pe linie materna ai gene evreiesti). Pacat ca nu se transmite si graiul tot asa ca sa ne putem bozgorodii intre noi fericiti.
  • 0 (0 voturi)    
    similitudini (Joi, 23 iunie 2011, 16:25)

    E-M-I [utilizator]

    Toata povestea imi aduce aminte de Gogol si de 'Suflete moarte' si ma intreb in contul cui vor intra aceste suflete pana la urma , oare nu se gandesc ca totul se poate intoarce impotriva lor ???
    Totul este cu bataie lunga.