VIDEO O "lista a lucrurilor pe care vreau sa le fac inainte sa mor", postata online de o tanara britanica bolnava de cancer, a devenit virala pe Internet

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 10 iunie 2011, 20:07 Actualitate | Internaţional


Alice Pyne
Foto: Captura YouTube
O tanara din Marea Britanie, bolnava de cancer in faza terminala, a postat pe blogul sau o lista a lucrurilor pe care vrea sa le faca inainte sa moara, transmite CNN, care precizeaza ca dorintele lui Alice Pyne fac in prezent senzatie pe Internet. Pe pagina electronica a fetei, mii de persoane au postat mesaje de sustinere, iar oamenii s-au oferit sa o ajute pe Alice sa-si indeplineasca unele dintre dorinte.

Adolescenta in varsta de 15 ani se lupta cu cancerul de patru ani de zile, iar doctorii i-au spus recent ca boala sa se raspandeste in tot corpul. "Stiu ca boala se intinde in corpul meu si se pare ca nu voi castiga aceasta lupta", a spus fata.

Alice a inceput sa scrie blogul sau in urma cu cateva zile, pentru a-si tine la curent familia si prietenii in legatura cu evolutia bolii sale, afirmand ca i se pare "amuzant" sa alcatuiasca o asa-numita "bucket list", respectiv o "lista a lucrurilor pe care vreau sa le fac inainte sa mor".

"Mama mi-a spus mereu ca viata este ceea ce facem noi din ea, asa ca am de gand sa fac cel mai bun lucru din ceea ce am. Pentru ca erau atat de multe lucruri pe care vroiam sa le fac, mama a sugerat sa imi transform ideile intr-o bucket list (n.red. referire la titlul filmului cu acelasi nume, in care doi pacienti bolnavi de cancer, interpretati de Jack Nicholson si Morgan Freeman, pleaca din spital sa isi indeplineasca ultimele dorinte inainte de a muri)", a scris Alice.

Una dintre cele mai importante dorinte ale fetei este ca "fiecare persoana sa devina donatoare de maduva osoasa", scrie CNN, care precizeaza ca aceasta dorinta, impreuna cu numele fetei, a fost mentionata miercuri in Parlamentul de la Londra.

Lista lui Alice a devenit unul dintre cele mai populare subiecte pe Internet, fiind reprodusa de bloguri din toata lumea si discutata inclusiv de vedete, precum Katy Perry. Pe blogul fetei, mii de persoane au postat mesaje de sustinere, iar multi oameni s-au oferit sa o ajute pe Alice sa-si indeplineasca unele dintre dorinte.

Printre altele, Alice vrea sa inoate cu rechinii, sa fie coafata ("daca frizerii pot sa faca ceva cu parul meu acum"), sa antreneze delfini sau sa-si inscrie cainele, Mabel, intr-un spectacol canin regional. Tanara a scris ca vrea sa-i intalneasca si pe membrii formatiei pop Take That, lucru care se va intampla de altfel in acest sfarsit de saptamana.

Alice, care spune ca nu doreste donatii, afirma ca e fericita pur si simplu sa traga un semnal de alarma si spera ca altii ii vor folosi povestea pentru a face acelasi lucru in legatura cu donarea de maduva osoasa.

"Va multumesc foarte mult pentru toate mesajele voastre minunate. Nu dorm prea bine si stau treaza toata noaptea citindu-le, pe fiecare dintre ele, caci vin de pe toata planeta. Ma fac sa zambesc atat de mult, asa ca e un lucru bun".


Citeste mai multe pe blogul lui Alice Pyne.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10051 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    O lectie de viața pentru multi (Vineri, 10 iunie 2011, 20:45)

    Dinu Cristian [anonim]

    din noii... Ne plangem ca nu avem mateirie,,,insa uitam de spirit,,de lucruri cu adevarat frumoase in viata noastra.. Mult succes in tot ceea ce vrei sa faci si pace sufletului tau..
    • -6 (14 voturi)    
      Cum? (Vineri, 10 iunie 2011, 20:54)

      Ginho [utilizator] i-a raspuns lui Dinu Cristian

      Ti se pare ca ea vrea altceva decat lucruri materiale? Uita-te mai bine!
      • +14 (16 voturi)    
        da (Vineri, 10 iunie 2011, 21:20)

        lb [anonim] i-a raspuns lui Ginho

        cel mai mult isi doreste ca fiecare persoana de pe planeta sa devina donator de maduva osoasa. maduva e materie => da, e materialista.
        • -1 (5 voturi)    
          Good one :) (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 1:43)

          Ginho [utilizator] i-a raspuns lui lb

          Ideea era ca vrea doar chestii care i-ar placea ei, nu neaparat ceva bun.
          • +6 (6 voturi)    
            poate (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 9:02)

            MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Ginho

            poate ca ce e bun pentru tine nu e bun si pentru ea. Nu iti doresc sa ai gandurile ei.
      • +12 (12 voturi)    
        ? (Vineri, 10 iunie 2011, 21:23)

        Zen [anonim] i-a raspuns lui Ginho

        Pai inca e "materiala"...Ce-ai vrea sa faca, sa inoate cu ingerii? Mai are putin si-o face si pe asta...
        • 0 (0 voturi)    
          @toti cei de mai sus (Duminică, 12 iunie 2011, 13:45)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui Zen

          Cat de cre*t/ ini trebuie sa fiti - si nu scriu cuvantul ca sa nu ma cenzureze redactia! - ca sa faceti ACESTE comentarii la ACEST subiect??!
  • -4 (8 voturi)    
    in loc sa (Vineri, 10 iunie 2011, 22:51)

    xpawnrip [utilizator]

    faca ceva pentru sufletul ei...
    • +3 (5 voturi)    
      desigur, tre sa-i cante osanale Barbosului (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 10:58)

      marius [anonim] i-a raspuns lui xpawnrip

      asteptand momentul in care se intalneste cu el si ala ii spune "trebuia sa faci mai mult pentru sufletul ei" si o trimite in tarile calde. O fata care nici macar nu a inteles ce este viata si este pe cale sa o piarda.

      azi e sambata, si se lasa cu bairam mare la biserica: pomeni + pomeniri. sper ca la ora asta esti deja in prima strana si canti pe nas!
      • 0 (0 voturi)    
        pai (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 20:01)

        Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui marius

        poti sa faci multe pentru spirit care nu tin de religie.
      • 0 (0 voturi)    
        alooo (Duminică, 12 iunie 2011, 2:09)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui marius

        asta cu cantatul pe nas m-a dat pe spate.
  • -3 (5 voturi)    
    cam mofturoasa (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 6:14)

    gogu [anonim]

    Cu banii dati pe distractiile ei oare cati copii africani ar putea sa fie hraniti?
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 20:07)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Niciunul. Numai daca nu se duce ea personal sa ii hraneasca, ceea ce nu ar fi rau si pt spirit.
      Donatii? Nope. De exemplu guvernul roman sau tu cati copii ai strazi hraneste/hranesti?Le cumperi o gogoase pe strada? Sau aurolacii din romania nu sunt asa importanti ca cei din africa?
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Duminică, 12 iunie 2011, 12:49)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Bobo1

        Nu am ajutat pe nimeni. Dar eu cel putin nu astept mila altora...
        Nu ati inteles subtilitatea limitatilor. Toti va ingramaditi sa faceti pe plac unei fete pe moarte foarte mofturoase si omiteti esentialul: sunt alte cazuri care pot fi rezolvate. Insa voua va plac doar telenovelele.
    • 0 (0 voturi)    
      dar tu? (Duminică, 12 iunie 2011, 2:10)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      la cate beri ai renuntat ca sa dai bani copiilor africani?
      • 0 (0 voturi)    
        nu intelegi mesajul (Duminică, 12 iunie 2011, 12:55)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Nu sugerez ca lumea trebuie sa se apuce de acte de caritate. Doar ca aceia care fac acte de caritate, sa nu le faca degeaba.
        In alta ordine de idei, daca nu era pe moarte, vi se pareau normale cererile?
  • +2 (2 voturi)    
    Toata . . . (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 7:57)

    Gheorghe [anonim]

    . . . compasiunea pentru ea si varsta ei frageda. Dar . . . ce vad in poza nu prea pare a fi cancer si inca in faza terminala. Ma rog sa am dreptate pentru binele ei si sa fie doar o farsa facuta noua.
    • 0 (0 voturi)    
      vomit (Duminică, 12 iunie 2011, 15:14)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Efectiv, mi se face greata! Esti capabil sa pui diagnostice uitandu-te la o poza?!!
      OK, ia zi-ne tu: cum arata cancerul in faza terminala??

      Cu riscul de a fi cenzurat de redactie - am mai postat un comentariu care vad ca nu apare, probabil e considerat "agresiv" ... - m-am saturat de atata semidoctism, mahalagism si prostie in Tara Romaneasca. Si vad ca te mai si voteaza alti doi idioti...
  • 0 (0 voturi)    
    Lumea aceasta... (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 16:19)

    EM [anonim]

    ...trebuie sa devina a noastra, a celor mai singuri, a acelora care trebuie sa recastige viata! Pierduti suntem daca nu vom recastiga tot ceea ce am pierdut, daca nu vom recastiga totul. Curajul nostru numai astfel va reinvia si numai astfel vom invata sa traim. Nu stiu cate singuratati trebuie pentru a cuceri lumea; dar stiu ca numai cateva sunt destule pentru a o cutremura. Caci lumea nu poate fi decat a noastra, a celor ce n-am trait. Vom putea, fratilor, sa ne unim toate singuratatile, vom avea staruinta si curajul de a muri pentru ce n-am trait?