Raport: Razboiul impotriva drogurilor a esuat. Guvernele ar trebui sa legalizeze marijuana

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 2 iunie 2011, 16:06 Actualitate | Internaţional


Mars pro-marijuana in Columbia
Foto: Reuters
 documente
(02 Iun 2011) PDF, 378KB
Razboiul global impotriva drogurilor a esuat, iar guvernele din intreaga lume ar trebui sa analizeze posibilitatea legalizarii marijuanei si a altor substante controlate, sustine o comisie ce include fosti sefi de stat, un fost secretar general al ONU si un important om de afaceri, relateaza HuffingtonPost. Raportul de 24 de pagini a fost elaborat de "Global Commission on Drug Policy", o comisie formata din 19 persoane.

Potrivit documentului, "razboiul mondial impotriva drogurilor a esuat, cu consecinte devastatoare pentru persoane si societati de pe intreg globul".

"Liderii politici si figurile publice ar trebui sa aiba curajul sa artizuleze in mod oficial ceea ce multi dintre ei recunosc in privat: ca probele demonstreaza, in proportie covarsitoare, ca strategiile represive nu vor rezolva problema drogurilor, si ca razboiul impotriva drogurilor nu a fost castigat si nu poate fi castigat", se afirma in document.

In loc sa-i pedepseasca pe consumatorii despre care sustine ca "nu fac rau celorlalti", Comisia afirma ca guvernele ar trebui sa puna capat criminalizarii folosirii drogurilor, sa ofere servicii medicale si de tratament celor care au nevoie si sa puna in aplicare modele legale care vor submina influenta sindicatelor crimei organizate.

Raportul face apel la implementarea unor politici legate de droguri bazate pe metode ce au demonstrat ca reduc criminalitatea, fac ca oamenii sa fie mai sanatosi si promoveaza dezvoltarea economica si sociala.

Comisia a criticat in special Statele Unite, despre care a spus ca trebuie sa-si schimbe politicile anti-drog, de la o atitudine anti-criminalitate spre una bazata pe drepturile omului si sanatatea oamenilor. "Speram ca aceasta tara (n.red. SUA) va incepe cel putin sa creada ca exista alternative. Nu vedem ca SUA sa evolueze intr-un mod care este compatibil cu interesele pe termen lung ale tarilor noastre", a spus fostul presedinte columbian Cesar Gaviria.

Casa Alba, prin vocea directorului Office of National Drug Control Policy, Gil Kerlikowske, a afirmat ca raportul este "gresit", iar "dependenta de droguri este o boala care poate fi prevenita si tratata cu succes.".

Agentia americana a citat statistici care arata un declin in consumul de droguri in SUA in comparatie cu 30 de ani in urma, in timp ce, la nivelul adultilor tineri consumatori de droguri, declinul a fost de 46% in ultimii cinci ani.

Intre cei 19 membri ai comisiei se numara fostul secretar general al ONU, Kofi Annan, un fost membru al Administratilor Reagan si Nixon, George P. Schultz, fostul sef al Fed, Paul Volcker, fosti presedinti din Mexic, Brazilia si Columbia, scriitorii Carlos Fuentes si Mario Vargas Llosa, omul de afaceri britanic Richard Branson si actualul premier grec.

Raportul lor a citat date ale ONU, potrivit carora consumul de opiu a crescut cu 34.5% la nivel mondial intre 1998 si 2008, iar cel de cocaina cu 27%. Consumul de cannabis a urcat si el cu 8.5%.


Citeste mai multe despre   


















8516 vizualizari

  • -28 (50 voturi)    
    . (Joi, 2 iunie 2011, 16:09)

    Ivanu [utilizator]

    In loc sa le legalizam putem sa urcam pedepsele pentru traficanti la 25-30 de ani fara posibilitatea eliberarii conditionate si pentru consumatori la 15 ani fara posibilitatea eliberarii conditionate.
    Sau putem face ca in China, executam traficantii.
    • +22 (36 voturi)    
      Sau (Joi, 2 iunie 2011, 16:14)

      Grig [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      sau putem sa fim toti verde si sa incasam bani la buget din accize pe maracuja ;)
      • -11 (21 voturi)    
        Olanda deja a inceput sa combata consumul (Joi, 2 iunie 2011, 16:29)

        Europa, mai curata fara drogati [anonim] i-a raspuns lui Grig

        Guvernul olandez a anuntat ca de la 1 ianuarie 2012 nici un strain nu va mai avea dreptul legal de a detine sau cumpara droguri de la coffee-shop-uri.

        Coffee-shop-urile (echivalentul olandez al magazinelor de etnobotanice de la noi) vor fi obligate sa vanda doar cetatenilor si rezidentilor legali in Olanda, pe baza unui permis/document de identitate.

        De asemenea, ele vor fi obligate sa aiba o lista de clienti de maxim 1.000-1.500, lista va fi pusa la dispozitia politiei care va face verificari si controale.

        Doar orasul Amsterdam are 220 de magazine care vand droguri.

        Masura va fi aplicata mai intai in orasele de frontiera, apoi in toate marile orase olandeze.

        Sondajele de opinie arata ca majoritatea olandezilor se opun consumului de tutun si de droguri, guvernul actual de dreapta a tinut cont de cererile repetate ale unor asociatii de cetateni satui de hoardele de turisti germani, francezi, belgieni sau nordici care vin si se drogheaza in parcuri, urinand si aruncand peste tot gunoaie, urland, etc.

        Tarile europene sunt extrem de tolerante cu consumul de droguri si victimele acestui trafic, Europa devenind principala piata de desfacere din lume, ceea ce conduce in fapt la degenerarea acestor societati.

        Alte state, precum China, Japonia sau Thailanda, executa traficantii de droguri si dau pedepse grele de inchisoare pt consumatori, in tentativa de a-si proteja populatiile.

        Europa a inceput sa lupte si impotriva drogurilor usoare, gen tutun, peste tot existand interdictii in spatiile publice.
        • +12 (18 voturi)    
          ... (Joi, 2 iunie 2011, 19:34)

          unu [anonim] i-a raspuns lui Europa, mai curata fara drogati

          Cu prostia asta:
          "Coffee-shop-urile (echivalentul olandez al magazinelor de etnobotanice de la noi)

          ... ai spus tot.

          Nu inteleg placerea romanilor de a vorbi doar ca sa se bage in seama. Etnobotanicele (99% din ele) nu pot fi plantate si vandute. Intre momentul in care ai luat planta si ai vandut-o trebuie sa ii faci ceva, sa o amesteci cu niste chimicale. Canabisul in schimb nu necesita nimic, e la fel ca si cum ai planta patrunjel.

          Legat de pedepse, m-ai dat pe spate. stau violatorii si pedofilii 5 ani in puscaria in Romania si solutia ta e sa trimiti fumatorii de patrunjel 15 ani.

          De unde apareti fratilor?
          • -9 (15 voturi)    
            De ce nu fumati patrunjel, daca e tot aia? (Joi, 2 iunie 2011, 22:26)

            Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui unu

            Nu tot ce zboara (sau se planteaza), se mananca.
          • -2 (4 voturi)    
            nu iti dau dreptate (Vineri, 3 iunie 2011, 10:23)

            alex [anonim] i-a raspuns lui unu

            in amsterdam se fumeaza la greu. daca tu crezi ca "iarba" de acolo este naturala n-ai de cat. este plina de tot felul de combinatii de ingrasamant ca sa o faca sa creasca mai repede. gandeste-te la cererea de acolo, iar cand mergi prin olanda nu prea vezi campuri cultivate cu marihuana. plus ca au facut tot felul de "combiantii si incruciesari" pentru a realiza mai multe "soiuri".
      • +23 (29 voturi)    
        Inca o prohibitie esuata (Joi, 2 iunie 2011, 16:50)

        flavian [anonim] i-a raspuns lui Grig

        Cand te gandesti de fapt, e doar o alta prohibitie esuata. Cum au fost si alea pe alcool sau pe prostitutie. Astia nu se mai invata oare minte ca prin interdictie nu rezolvi nimic ?
        • +3 (5 voturi)    
          Pai nu se invata... (Joi, 2 iunie 2011, 19:25)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui flavian

          Asta stiu, asta fac...

          Prevenirea e singura solutie. Prin campanii agresive de educare a copiilor, dar si a parintilor....se pot obtine rezultate f bune. Bani pt astfel de campanii ar exista, pt ca o data cu legalizarea consumui apar si taxele.Daca din clasa a 5-a pana intr-a 12-a ai avea in fiecare luna o ora de educatie cu privire la acest subiect, binenteles...ora tinuta de personal calificat (psihologi si consumatori la un loc), cred ca numarul consumatorilor ar scadea semnificativ.
          Sigur....majoritatea adolescentilor incearca la un momentdat asa ceva, e inevitabil....insa daca in urma acestor campanii, din 10 doar 3-4 ajung sa consume regulat....cred ca poate fi considerat un succes.Se poate....vointa sa existe.
          • -1 (7 voturi)    
            Cine te opreste sa previi??? (Joi, 2 iunie 2011, 22:30)

            Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui bgd

            De ce prevenirea se poate face numai cand consumul de droguri e legalizat si se pot cumpara la liber de la chiosc??

            Voi chiar nu ganditi?

            "Educatia" asta de care vorbesti e ceva utopic si oricum educatia in general e in declin.
          • +2 (6 voturi)    
            campanii agresive (Vineri, 3 iunie 2011, 8:59)

            Demigod [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            "Prin campanii agresive de educare a copiilor"

            Eu zic sa predea copiilor religia prin campanii agresive. Si nu numai! Trebuie inoculata frica in ei de mici!
            • +5 (7 voturi)    
              Religia? (Vineri, 3 iunie 2011, 10:02)

              bgd [anonim] i-a raspuns lui Demigod

              Nu multumesc. Nu-mi vreau copilul indobitocit de mic....

              pt Mens Sana: Prevenirea se poate face oricand...insa legalizarea lor e mult mai benefica pt stat cat si pt societate. Legalizarea lor inseamna taxe in plus, criminalitate scazuta, scaderea consumului de alcool (s-au facut studii amanuntite si s-a demonstrat ca alcoolul e cel mai periculos drog alaturi de heroina...gasesti articolul pe Medlife), control asupra substantelor puse in vanzare, disparitia weed-shopurilor care reprezentau pur si simplu un substituent. Plusuri, doar plusuri...
          • 0 (2 voturi)    
            daca extrapolam (Vineri, 3 iunie 2011, 13:19)

            ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            la viitoarea societate din care vor face parte , inseamna ca 30-40% din membrii societatii vitoare vor fi drogati, societatea nu se va putea sprijini pe ei in multe domenii, soferi, militari, aviatori, oameni care lucreaza in rafinarii in centrale atomice, si in cate si mai cate alte domenii. Vor putea sa devina insa scriitori, poeti, cantareti si eventual presedinti de stat.
        • -1 (13 voturi)    
          exagerezi (Joi, 2 iunie 2011, 20:57)

          nemo [anonim] i-a raspuns lui flavian

          când spui ca "prin interdictie nu rezolvi nimic". Daca ar fi cum zici ar trebui sa autorizam si furtul, omorul, pedofilia, pe motiv ca lupta împotriva acestor fenomene a esuat, aceste fenomene nefiind posibile de eradicat definitiv.
          Cu drogurile totul e o problema de balanta beneficii/costuri (pe toate planurile). Daca ai o politie si servicii secrete ca pe vremea lui Ceausescu e clar ca poti sa ai un control destul de bun asupra fenomenelor de genul asta. Dar cu mijloacele actuale ale politiei din România si din tarile occidentale e destul de greu sa lupti cu acele retele organizate.
          • +7 (9 voturi)    
            nicio exagerare (Joi, 2 iunie 2011, 22:33)

            sarpele boa [anonim] i-a raspuns lui nemo

            Comparatia e deplasata.
            In niciun caz nu a esuat lupta impotriva pedofiliei, omorurilor si furturilor. Numarul de astfel de infractiuni e tinut sub control, fiind constant de decenii. La droguri e exact invers, consumul a explodat in plin "razboi", deci trilioane de dolari aruncati pe geam. Aici e esecul.

            In plus, in cazul faptelor de genul celor prezentate exista pe de o parte o victima afectata in mod direct de savirsirea lor, iar pe de alta parte exista o proportionalitate intre scopul urmarit si mijloacele folosite.

            in cazul drogurilor astora soft gen cannabis, xtc, consumul lor nu afecteaza decit, cel mult, consumatorul in sine. Raspunsul fata de o astfel de fapta este mult disproportionat, atit ca tratament penal cit si ca bani investiti, iar scopul urmarit prin astfel de masuri e clar ca nu poate fi atins.

            Acelasi grad de pericol pentru propria persoana o prezinta tutunul, iar consumul de tutun a fost mult redus in ultima perioada prin accizare, taxare, educatie si alte masuri proportionale.

            Asta cer oamenii astia, o abordare echilibrata care functioneaza mult mai bine, dovada fiind experienta tarilor care au adoptat astfel de masuri.

            si apropos, jegurile alea de "etnobotanice" despre care chiar consumatorii zic ca-s mai rele ca heroina n-au aparut in portugalia, spania, olanda, cehia, ci tocmai in tarile cu legislatie represiva, romania, bulgaria, u.k.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 3 iunie 2011, 10:25)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Grig

        pacat ca foarte putini se drogheaza facand sport
        in rest, va urez prajire placuta a creierului...
    • +8 (12 voturi)    
      Sigur ca da (Joi, 2 iunie 2011, 16:29)

      cata [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Si daca fiul sau tatal tau ar fi consumator, ai mai avea aceiasi parere?
    • +15 (19 voturi)    
      daca... (Joi, 2 iunie 2011, 16:42)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      arestezi un tanar care detine o cantitate de canepa in gramaj destul de mare cat sa fie numit traficat o sa faca ani grei de puscarie.
      Cand o sa iasa din "prgramul de reintegrare sociala"din puscarie o sa se ocupe cel mai probabil cu infractiuni ca societatea il respinge pe un puscarias traficant de droguri.
      De o adolescenta mai teribilista te poti debarasa dar de o sentinta de ani grei de puscarie... prietene tocmai ai distrus viata cuiva!
      O sa fie societatea mai in siguranta dupa ce puscariasul o sa fie eliberat?
      si daca zici sa ii ucidem pe toti... ce ar trebui sa le facem celor care sunt cu adevarat criminali?
      Inca ceva...minorilor de la orase mari le e mai usor sa cumpere droguri decat alcool / tutun. Dealerul vrea doar sa scape de droguri...pe care vinde oricui opricum...riscul fiind acelasi!
      Magazinul din colt care vinde legal alcool si tutun nu isi risca afacerea vanzand minorilor!
      Legalizarea e o solutie mai buna!
      • -5 (9 voturi)    
        Cel mai bine (Joi, 2 iunie 2011, 18:48)

        Bellcross [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        ar fi sa fie pusi cei gasiti cu droguri de risc mic la munca in folosul comunitatii. Asa ar deveni foarte curate toate WC publice :))), strazile etc. Dupa ce ai spalat o toaleta publica o luna de zile nu o sa iti mai arda de fumat marijuana.
    • +10 (14 voturi)    
      ? (Joi, 2 iunie 2011, 16:43)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      Si cine suporta cheltuielile cu puscariasii, atat de mult timp???
      Consumatorii - 15 ani??? Nene, sigur e ceva in neregula cu tine!
    • +10 (10 voturi)    
      planul tau este bun! (Joi, 2 iunie 2011, 16:57)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      sa discutam toate astea la o bere si o tigara.

      Sa incepem apoi sa facem lista cu droguri "periculoase".

      Si apoi ne mai zici despre pericolele etnobotanicelor (vezi liceenii teribilisti care au ajuns la spital ametiti) si eu iti povestesc despre cei 30 mii de morti din Mexic ucisi de cartelurile de droguri pentru a caror eradicare s-au platit miliarde de dolari fara niciun rezultat, facandu-le doar mai violente.
      • 0 (2 voturi)    
        cartelurile de droguri (Vineri, 3 iunie 2011, 13:43)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        sunt finantate de conducatorii acelor tari si de cercuri politice interesate. Niciodata nu se face pana la capat eradicarea acestora. Sunt telefoane care-i anunta din timp de iminenta unei razii.
    • +12 (12 voturi)    
      de citit (Joi, 2 iunie 2011, 17:00)

      zuperman [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      Daca deschizi pagina de aici vei vedea o lista de chestii pozitive despre iarba. Nu stiu cat de adevarate sunt, dar citeste comentariile. Mult mai interesante si relevante decat posterul initial.

      www.cannagraphic.com/cannabis/health-benefits/
    • +10 (12 voturi)    
      CONTROL este cuvantul cheie (Joi, 2 iunie 2011, 17:31)

      CiprianVS [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Stimate domn, exact asta este strategia care s-a dovedit a fi perdanta.
      In astfel de chestiuni, in incercari de combatere a viciului, represiunea nu a reusit niciodata sa convinga. Tot ce a facut, a fost sa impinga fenomenul in zone ale infractionalului care nu pot fi controlate, sa creasca atractivitatea si sa impulsioneze criminalitatea conexa. Cel mai bun exemplu: prohibitia americana.
      In acelasi timp, va rog, uitati-va cine face parte din aceasta comisie. Este stransa acolo o asemenea suma de expertize si sunt oameni care si-au demonstrat de atatea ori validitatea ideilor incat chiar cred ca merita meditat asupra a ceea ce au de zis.
      In final, desigur, simpla "legalizare si-atat" ar fi o prostie incomensurabila. Legalizarea trebuie privita si aplicata doar ca o modalitate (singura care si-a dovedit eficienta) de a pune sub CONTROL acest fenomen ingrozitor si care, acum, prolifereaza exploziv, nestingherit de noianul de interdictii.
    • +9 (9 voturi)    
      \/ (Joi, 2 iunie 2011, 17:36)

      Castravete [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      Ai venit, ai vazut, n-ai inteles,ti-ai dat cu parerea, ai plecat fericit ca ai contribuit la bunastarea societatii.
    • +4 (4 voturi)    
      ma Ivane... (Joi, 2 iunie 2011, 18:49)

      alex nambani [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      esti cam radical. citeste tu ce scrie acolo cu tratamentu care va fi suportat de Cas...
    • +2 (2 voturi)    
      De ce nu citesti articolul? (Joi, 2 iunie 2011, 19:45)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Daca citeai articolul vedeai ca nu se refera la Romania.Asa ca propunerile tale sunt inutile.Daca ar fi sa continui pe tonul tau as spune ca sa fie sanctionati si parintii cand se drogheaza copii?Cum ti se pare?Sigur aiurea,dar asa sunt si propunerile tale.Inutile si ineficiente.Poate ar trebui cheltuit mai mult pe educatie si control al activitatilor desfasurate de copii.Le strici distractia ,dar se pare ca nu sunt prea multe alte variante.
    • +3 (3 voturi)    
      Informatii mai clare (Vineri, 3 iunie 2011, 0:36)

      cetateanul [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Sumele in combaterea drogurilor anual sunt de ordinul miliardelor. Ar putea folosi acesti bani in educatia consumatorului.

      Odata ce o parte dintre substantele interzise devin legale, mafiile raman fara o importanta sursa de venituri, la fel si teorismul anarhist, comunist, nationalist sau islamist, care isi rotunjesc veniturile din droguri.

      Ar putea sa facem reclame intense ca populatia sa-si doreasca sa traiasca mult, antioxidanti etc. Odata ce societatea devina obsedata de sanatate, scade dorinta de ati baga prostii pe nas sau in vena.
    • +1 (1 vot)    
      imi explici? (Vineri, 3 iunie 2011, 7:44)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      daca iei votca cu diazepam sa vezi efecte! deci pe cine pedepsim cu 25 de ani: pe cei ce vand votca sau pe farmacisti? pe cine pedepsim cu15 ani: pe cumparatorii de votca sau pe cei de diazepam? PS. pe cine urmeaza sa insulte Suparaceanu: pe Kofi Annan, pe Varga Llosa?
  • -14 (28 voturi)    
    Exact (Joi, 2 iunie 2011, 16:13)

    AndreiIC [utilizator]

    asta si vor sa faca de muuuult timp. Incet incet se vor legaliza. Sa vezi atunci zombie pe strada :)
    • +10 (10 voturi)    
      nu o sa fie mai rau (Joi, 2 iunie 2011, 16:36)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui AndreiIC

      Olanda are cel mai mic numar de cateteni consumatori de droguri grele din UE. Plus ca la ei..."iarba" e demodata...nu mai e atractiva pt cei de acolo.

      dar noi... v-a trebui sa vedem ce are BOR de spus in privinta asta! :)
    • +7 (9 voturi)    
      iti dai seama cat esti de penibil? (Joi, 2 iunie 2011, 16:59)

      lolescu [anonim] i-a raspuns lui AndreiIC

      Andrei Oişteanu va prezenta cele mai vechi atestări arheologice şi documentare (Herodot) privind folosirea în scopuri religioase şi rituale a unor plante psihotrope (de regulă, cannabis) de către traci şi sciţi. Strabon aminteşte de preoţii traci kapnobatai („umblători prin fum“) pe care Mircea Eliade i-a considerat a fi un fel de şamani „care întrebuinţau fumul de cânepă pentru a provoca transele extatice“

      Tu ai dimensiunea istorica a consumului de ... asa-zise droguri?

      Ai habar ca dumas, baudelaire, delacroix se intalneau in fiecare luna la clubul hasisinilor... unde consumau... ca sa vezi hasis?
      • -3 (3 voturi)    
        Si ce-i cu asta?? (Joi, 2 iunie 2011, 22:34)

        Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui lolescu

        N-am inteles de ce e asta un argument pentru consumul de droguri sau legalizare consumului lor. Tu ai inteles?
      • 0 (2 voturi)    
        am inteles (Vineri, 3 iunie 2011, 14:02)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui lolescu

        aceste personaje ilustre ale literaturii si gandirii omenesti in general, m-au convins. Fiecare om responsabil, care vede atatea somitati ca s-au apucat de droguri, trebuie sa faca si el la fel. E cel mai bun exemplu cum se va face in epoca prodrog "educatia" si informarea pentru noii adepti ai drogurilor. Drogul in istorie, mari personalitati drogandu-se. Cum sa ajungi in viata, drog regulat. Emisiuni la televiziune, viziuni ale drogatilor. Sfaturi pentru noi experiente si noi amestecuri facute acasa, experiente tari. Drogul de dimineata, drogarea de seara cugetari drogate, sfaturi cum sa ne drogam copii, si toata lumea fericita. Si pentru ce? castiga statul bani. Mari tampiti mai sunteti.
    • +10 (10 voturi)    
      hmm (Joi, 2 iunie 2011, 17:05)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui AndreiIC

      sincer iti spun, am vazut mai multi "zombie" in gara de nord din bucuresti, decat in plin centrul amsterdamului sau utrecht-ului... si vorbesc de aceeasi interval orar, dimineata pe la ora 7-8 si seara pe la 11-12... si olanda e "legala"... deci nu stiu ce sa zic...
    • +11 (11 voturi)    
      oarecare (Joi, 2 iunie 2011, 17:15)

      Bolvin [utilizator] i-a raspuns lui AndreiIC

      Zombi esti tu , daca te duci in Olanda sau Cehia nu vezi un zombalau pe strada . Zombie sunt aia de la 8 dimineata sunt cu votca in nas si merg pe 7 carari .... asa e mai bine nu?
    • +9 (9 voturi)    
      aha (Joi, 2 iunie 2011, 17:21)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui AndreiIC

      vezi prea multe filme proaste
  • +5 (7 voturi)    
    primii (Joi, 2 iunie 2011, 16:24)

    samoreu [anonim]

    daca legalizam iarba printre primii, vom avea o gramada de castigat. ca problema pentru stat nu-i de legalizat, e de impozitat. si si-asa nu ne dau banii afara din casa. ia sa facem centrul vechi din bucuresti cum e amsterdamul, sa vedeti atunci bani la buget.
  • +7 (7 voturi)    
    ca la nebuni (Joi, 2 iunie 2011, 16:27)

    observer [anonim]

    pe de-o parte interzic fumatul cam peste tot, pe de alta ar vrea sa legalizeze marijoiana...cum zicea un senator american "cand eram copil in scoala fumam pe furis in veceuri si ne prindeau profesorii si ne faceau morala. si acum e interzis tutunul dar in scoala se impart prezervative" asta e lumea de azi,,,morala
  • -5 (7 voturi)    
    Ar fii o idee.. (Joi, 2 iunie 2011, 16:31)

    andrei mihail [anonim]

    dar sa fie 200 ron gramul.
  • +2 (2 voturi)    
    pt toti inapoiatii (Joi, 2 iunie 2011, 16:32)

    v [anonim]

    sau poti sa te iei de mana cu toti fascistii inapoiati care gandesc ca tine si sa va trageti voi cate una in cap
  • -9 (11 voturi)    
    prea putin (Joi, 2 iunie 2011, 16:39)

    silviu [anonim]

    mai bine legalizati heroina direct, nu mai pierdeti timpul cu marihuana si scuza ei penibila ca ar fi un medicament. heroina te vindeca de orice boala
    • +7 (9 voturi)    
      mda (Joi, 2 iunie 2011, 18:04)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui silviu

      asta e ca si cand ai spune "decat o bere, mai bine un kil de vodca".
  • +5 (7 voturi)    
    Corect (Joi, 2 iunie 2011, 16:57)

    HP [utilizator]

    Unii mai si gandesc. Doar dinozaurii din politica, hotii si interesele underground mai sustin inca "nocivitatea drogurilor" fara ca macar sa poata defini "drog".

    Alcoolul ce este ? Dar tutunul ? Ce nocivitate prezinta alcoolul fata de cannabis ? Care medici fac parte din comisiile anti-drog ? De ce nu fac parte doar medici specialisti si se baga toti fraierii cu cunostiinte zero in domeniu ?

    Idioti.
    • -3 (5 voturi)    
      Da, dar nu te numeri printre ei... (Joi, 2 iunie 2011, 22:37)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui HP

      Cu ce te consoleaza daca mai sunt si alte porcarii nocive? Daca alcoolul si tutunul sunt legale, inseamna ca trebuie legalizate si alte substante nocive? Asta e logica ta de ganditor profund?

      N-ar fi mai logic sa se interzica si alcoolul si tutunul?
      • +2 (2 voturi)    
        logic (Vineri, 3 iunie 2011, 0:05)

        sarpele boa [anonim] i-a raspuns lui Mens Sana

        da, ar fi logic fata de premisele care stau la baza prohibitiei drogurilor.
        la fel de logic ar fi insa, raportat la aceleasi premise, sa interzicem absolut orice activitate care nu aduce beneficii societatii dar este periculoasa pentru individ, ca de exemplu tentativa de suicid, sporturile extreme, jocurile pe calculator (aici da dependenta), sexul cu prezervativ si lista poate continua.

        premisele sint insa false, deci si concluzia e la fel de falsa. orice individ ar trebui sa aiba dreptul deplin la autodeterminare si in general la a face absolut ce vrea in intimitate, atit timp cit nu afecteaza drepturile altora.
  • +5 (5 voturi)    
    Pana cand, domnilor? (Joi, 2 iunie 2011, 16:59)

    un cetatean [anonim]

    De fiecare data cand se vehiculeaza ipoteza legalizarii drogurilor, se formeaza un nucleu de oameni care nu au experimentat niciodata dar care bazandu-se pe propaganda oficiala lanseaza opinii vehemente impotriva legalizarii.

    Problema reala e ca substantele care sunt ilegale in acest moment nu sunt clar diferentiate, fiind toate etichetate 'droguri', iar pastrarea lor in ilegalitate impiedica o cercetare adecvata a efectelor acestora asupra mintii si corpului.

    Pana cand sa lasam pe altii (in special Statul) sa ne trateze ca pe niste copii care nu stiu ce e bine sau rau pentru ei insisi si au nevoie de indrumare chiar si cand e vorba de cele mai simple decizii.

    Statutul legal al unei substante nu are in mod necesar o legatura cu efectele acesteia asupra omului. Adevaratii zombie se formeaza la televizor, nu strica sa va documentati oameni buni, pentru ca internetul are suficiente resurse.
  • +6 (8 voturi)    
    Este normal si sanatos sa se legalizeze marijuana (Joi, 2 iunie 2011, 16:59)

    Mari [anonim]

    Ar fi si timpul.
  • -4 (8 voturi)    
    lobby (Joi, 2 iunie 2011, 17:03)

    ella [anonim]

    Cred ca retelele de traficanti platesc bani grei pentru lobby, publicitate, PR si altele, la noi si prin alte parti. cum marijuana suna cel mai inofensiv si are potential de a castiga piata si printre oamenii ceva mai lucizi, e cea mai "impinsa" inainte.

    nu sunt nici pro nici contra legalizarii dar as vrea sa vad mai multa informatie obiectiva sau chiar exagerat in sens opus, cum se face cu fumatul de tutun care este excesiv de blamat.
    • +2 (4 voturi)    
      Exact invers! (Vineri, 3 iunie 2011, 10:12)

      WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui ella

      Retelele de traficanti au tot interesul sa NU se legalizele drogurile usoare.

      Rationamentul tau este pueril si ignora efectele reale.

      - Tocmai cauza ca drogurile usoare sunt ilegale sunt scumpe.
      - pentru ca sunt ilegale, importul lor se face doar de catre unii, concurenta reala care ar putea scade preturile este inexistanta.
      - fiind ilegale statul si implicit sistemul de sanatate sau educatie preventionala unde ar trebui sa se duca banii din impozitele aferente, nu castiga nimic din bani, doar traficantii.
      - efectele unei prohibitii se cunosc, asa s-a format mafia puternica, asa s-au facut milionari, asa a pierdut statul controlul asupra comertului acelor produse.
      - etc. etc...
  • -7 (9 voturi)    
    drogurile (Joi, 2 iunie 2011, 17:04)

    obama [anonim]

    nu au ce sa caute legalizate!
    componenta acestei comisii denota scopul acestui demers - oferirea populatiei a unei noi modalitati de divertisment pentru a fi mai usor manipulata.
    plus ca drogurile chiar nu sunt sanatoase! oare de ce olandezii vor sa interzica drogurile pentru turisti tocmai acum?!
    • +2 (4 voturi)    
      de-aia (Vineri, 3 iunie 2011, 0:08)

      sarpele boa [anonim] i-a raspuns lui obama

      pentru ca unor fanatici ca voi le sta in git ce face vecinu in ograda lui proprie. olanda a hotarit sa faca asta la presiunile frantei si germaniei carora nu le convine ca cetatenii lor baga turism la greu in orasele de granita.
      • -1 (3 voturi)    
        ce inseamna asta (Vineri, 3 iunie 2011, 14:26)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui sarpele boa

        ca drogurile sunt foarte cautate si ca odata cu liberalizarea lor consumul va creste exponential. Daca tot e legal, nu poate sa fie rau va gandii majoritatea. Iar tara va prospera, bugetul se va consolida si romanul drogat va fi fericit. Multumim domnule Basescu ca ne-ati deschis ochii si ne-ati aratat adevarata cale spre fericire. Multumim EBA. O cale simpla si la indemana de a scoate Romania din crize.
  • +9 (11 voturi)    
    Tine de coduita personala (Joi, 2 iunie 2011, 17:22)

    Fiend [utilizator]

    Atat, nimic mai mult.
    1. Ia sa vedeti ce boom o sa inregistreze PIB-ul, dupa o asemenea lege.
    2. Da, vor fi zombie pe strada, dar sigur va exista o lege pt asa ceva.
    3. Daca vreau sa-mi procur, atata timp cat fumez acasa, sau nu in locuri publice, macar ar trebui sa stau linistit ca nu e vreo mizerie extra tratata cu tot felul de "aditivi".
    Eu unul sunt PRO, cu un proiect de lege fooarte bine pus la punct.
  • +7 (9 voturi)    
    alcoolul (Joi, 2 iunie 2011, 17:23)

    MirceaA [utilizator]

    este exact aceeasi problema ca in perioada de prohibitie din SUA. Ori legalizezi si controlezi, ori nu legalizezi si dai apa la moara mafiei.
  • +6 (8 voturi)    
    Ilegal (Joi, 2 iunie 2011, 17:24)

    AndreiH [anonim]

    Drogurile sunt o porcarie dar unora le plac , asa cum unora le place alcolul altora le plac prajiturile , mancarea grasa... in fond cred ca orice placere poate fi catalogata ca nociva daca se exagereaza cu ea . Idea e simpla : poti interzice ceva si oamenii vor deveni de o mie de ori mai curiosi sa testeze acel ceva iar uni se vor imbogati vanzandu-l ( ex. prohibitia din America in anii 30 ) . Probabil solutia este legalizarea , poate asa in cativa ani interesul pentru mizeriile acestea va scadea , intre timp legalizarea iti permite si impozitarea si un control asupra calitatii . In fond nimeni nu traieste vesnic si de ceva tot trebuie sa murim , e alegerea fiecaruia ce face cu viata sa daca nu deranjeaza pe altii . Oricum viata e foarte scurta !
    • -2 (4 voturi)    
      Nu e chiar asa (Joi, 2 iunie 2011, 22:46)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui AndreiH

      Prajiturile sau mancarea grasa nu sunt acelasi lucruri cu drogurile.

      Nu e acelasi lucru pentru societate daca esti obez si bolnav de inima, sau daca esti sub influenta drogurilor, nu mai gandesti limpede si esti si dependent.

      Exemplul cu prohibitia si argumentul cu controlul sunt penibile, ma mir ca majoritatea nu observa.

      Adica daca acum nu pot fi tinute sub control drogurile, cand sunt ilegale, ai impresia ca daca vor fi legale o sa poata fi tinute sub control?

      Apoi comerciantii vor trebui sa plateasca tot felul de taxe, impozite, chirii, autorizatii, care se vor regasi in pretul "produsului". Crezi ca nu o sa mai existe trafic ilegal?

      Astea sunt numai 2 probleme, mai sunt si altele.
  • +6 (8 voturi)    
    corect (Joi, 2 iunie 2011, 17:33)

    The Saker [utilizator]

    Sper sa le vina mintea la cap si sa legalizam aceasta planta minunata si nevinovata .
    Cum vine aia sa declari ilegala o planta? Hai sa declaram ilegal si soarele ca rasare, si usturoiul , si patrunjelul, si ceaiul de musetel.

    Legalise it !!!
  • +6 (8 voturi)    
    Da, trebuie legalizate (Joi, 2 iunie 2011, 17:34)

    deno [anonim]

    Orice produs care este cautat si este ilegal duce la aparitia traficului. Prohibitia din Sua de exmplu.

    Traficul de droguri reprezinta sursa de venit pentru criminalitatea organizata. Fara banii din trafic, o sa dea faliment traficantii din America de sud pana in cea de nord. Plus ca vanzarea de droguri poate fi taxata.

    Sa nu-si faca cineva iluzia ca daca este ilegal, nu poti face rost de droguri. Unde exista cerere exista si oferta, numai bani sa ai.

    Acum vine partea cealalta a problemei...

    In Sua exista o intrega industrie de bagat oameni la puscarie pentru posesie de marihuana. ~50% din detinuti sunt acolo pt ca au fost prinsi cu marihuana. Multe puscarii sunt private si primesc bani pentru fiecare detinut. Fumatorii de marihuana produc bani acolo pt puscariile private...

    Daca se legalizeaza, atunci ce mai fac puscariile private cand pierd jumate din "piata"? Ce face armata de politisti care-i vaneaza? Cu isi mai justifica salarul?
    • -3 (5 voturi)    
      Nu, nu trebuie (Joi, 2 iunie 2011, 22:52)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui deno

      Nu va saturati sa tot repetati aceleasi "argumente" de 2 lei? Mai ales ca le-au zis si altii?

      Am impresia ca Sua pe de-o parte baga droguri in tara, pe de alta ii aresteaza pe traficanti si consumatori. Si uite-asa au toti de lucru.

      Ia nu va mai drogati, sa vezi cum dau faliment si traficantii, si puscariile, si politia. Ce zici, n-ar fi mai bine asa?
      • +1 (3 voturi)    
        Tu nu te-ai saturat? (Vineri, 3 iunie 2011, 10:19)

        WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui Mens Sana

        De argumentele tale plictisitoare fara nicio logica?

        ce ar fi daca nu ai mai ordona tu celorlalti ce sa faca, ca doar nu esti tu vreun mic dumnezeu.

        Influenta ta (si a celor ca tine) asupra psihicului este mai nociva decat orice drog, pentru ca produce oi, nu oameni. Hai sa fim toti la fel si sa acultam doar de conducatorul mult iubit, care stie tot!

        Ce liber arbitru? Ce idei personale? Huoooo! Huliganilor! Golanilor!
  • +8 (8 voturi)    
    USA (Joi, 2 iunie 2011, 17:36)

    al [anonim]

    in USA puscariile sunt private , iar un sfert sunt ocupate cu traficanti (printre care si de cannabis)
    daca vor legaliza nu mai fac prea multi bani evreii din pacate , eu sunt in Spania de la varsta de 13 ani si fumez cannabis de la 16 ani , acuma am 24 ani asa
    drogat cum ma considera uni am facut ceva pt romania, miam cumparat un apartament in timisoara cu ~45.000€ deci am adus bani in romania + ca lam renovat am dat si de lucru la ceva lume , cand merg in romania imi iau cu mine niste cannabis , pt consum propiu , daca e sa ma prinda cu punga de cannabis voi credeti ca e corect sa fac puscarie pt. ca consum ? , cand in spania consumul e foarte tolerat , daca as fi prins crezi ca as mai da prin ro ? as vinde tot ce am + ceva mostenire , cine va pierde la faza asta cred ca statul roman ,voi ce parare aveti ?
    • 0 (2 voturi)    
      parerea mea (Vineri, 3 iunie 2011, 14:34)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui al

      e ca tu chiar faci bani din canabis si din droguri in general, asa ti-ai cumparat apartamentul. Vezi ce-ti fac astia? vor sa legalizeze drogurile si sa-ti ia painea de la gura. Si esti deacord?
  • +4 (6 voturi)    
    perfect de acord (Joi, 2 iunie 2011, 17:37)

    dragos [anonim]

    nimic mai adevarat. in loc sa platesti sute de mii de euro pt inchisori.. ai putea sa incasezi bani din taxe. consumatorii de marijuana nu sunt agresivi, nu fac nimic rau societatii.. din contra. trebuie sa mai ai si creier ca olandezii si multi altii ca sa intelegi asta.
  • +4 (6 voturi)    
    5 motive (Joi, 2 iunie 2011, 17:37)

    Castravete [utilizator]

    Pentru toti cei care comenteaza impotriva legalizarii. Da-ti-mi 5 motive pentru care acloolul este mai putin daunator decat cannabisul.
    • -2 (2 voturi)    
      cum poti compara (Vineri, 3 iunie 2011, 14:37)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Castravete

      un vin bun care e sanatate curata pentru inima si ara taninuri benefice necreand dependenta, cu marijuana ?
      • +1 (3 voturi)    
        sigur ca se poate compara: (Vineri, 3 iunie 2011, 17:10)

        nemanipulabila [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        si un cannabis bun din cand in cand poate avea efecte la fel de bune pt sanatate ca si un vin bun. Insa daca faci din vin o obisnuinta zilnica... se cam schimba treaba, in timp va cere inca un pahar langa el si tot asa. Documenteaza-te, cannabisul nu da dependenta. Ai scris numai comentarii aiurea fara sa ai imaginea de ansamblu.
        Alcoolul ESTE un drog, poate cel mai parsiv dintre toate... Ai vazut alcoolici si vieti si familii intregi distruse de alcool? Si de droguri grele la fel.
        Insa nimeni in lume cred ca nu si-a distrus creierul si viata din fumatul recreativ de cannabis...
        Cel mult fumatul cannabisului se poate compara cu fumatul de tutun - si chiar si aici cred ca tutunul pierde fiind mult mai nociv si chiar fara niciun beneficiu....

        P.S. Pt. astia speriati... pt. ceea ce se produce la nivel cerebral sa stiti ca si sexul este un drog... si .... de la prea multa masturbare se poate chiar orbi !!
        • -2 (2 voturi)    
          fumeaza canabis in continuare draga (Vineri, 3 iunie 2011, 18:05)

          ploiesteanu [anonim] i-a raspuns lui nemanipulabila

          imi pare rau ca te-au deranjat comentariile mele, mai trage un fum si totul ti se va parea minunat. Stiu, te gandesti la bani, acuma il iei scump, daca va fi in coltul strazii, cand mergi dimineata la scoala, va fi mai ieftin, si-ti va ajunge de 2 tigari banii pe care ti-i da maica-ta sa-ti iei ceva de mancare.Vei trage de cateva ori si lumea ti se va parea mirobolanta.
  • -9 (9 voturi)    
    Legalizate pe dracu! (Joi, 2 iunie 2011, 18:02)

    suki [anonim]

    I-as omori cu mina mea pe toti drogatii, astia care le tb tot felul de senzatii tari. SI am un motiv f simplu: de la o vreme nu mai pot cumpara din farmacii fara reteta mai nimic, am ajuns sa tratez o tuse chinuitoare cu pastilute cu menta, doctorii de familie oricum nu mai dau retete, etc.
    Sincer, imi vreau inapoi libertatile mele, sa imi pot cumpara o pastila mie si familiei mele, sa nu imi las mama in suferinta; care are de gind sa crape in el droage poa` sa crape pe marginea drumului, e alegerea lui. Mie mi s-au limitat libertatile f mult de cind crapam de grija sa nu ia nush ce nebun pastile cu vodca, de parca daca ala e determinat sa crape, nu poa` sa-si bage un creion in ochi.
    Ma deranjeaza enorm aceasta propaganda desantata, si faptul ca platesc eu oalele sparte de altii!
    • +5 (5 voturi)    
      >>>>>>>>>>>> (Joi, 2 iunie 2011, 18:45)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui suki

      baga un fir de "iarba". cica face minuni chiar si in cazul cancerului.
    • +4 (4 voturi)    
      Stai jos ! doi (Joi, 2 iunie 2011, 18:52)

      Iulian_c [anonim] i-a raspuns lui suki

      esti dus de la prea multe medicamente luate dupa ureche ... Asta e motivul pt care se dau pe reteta anumite medicamente care sunt puternice si in cantitate mare mai mult rau face, ca prostu ia cu pumnu' ca cica se face bine mai repede , nu asculta indicatiile doctorului si mai stinge si cu vodca e treaba lui .
      Medicamentele de sinteza nu sunt un drept si un privilegiu acordat de marile companii producatoare pe mult mai mult bani decat fac ele defapt.
      • -1 (5 voturi)    
        drogatii mi-au spart casa si mi-au furat masina (Joi, 2 iunie 2011, 19:08)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Iulian_c

        asa ca io personal i-as trage cate un glontz in cap la fiecare drogat.
        cat despre povestile cu alcoolul ca e daunator, va readuc aminte. cei care au furat de la mine nu erau alcoolici, erau DROGATI.
        asa ca mai slabiti-ma cu teoriile. drogatul face orice ca sa isi procure doza, inclusiv sa ucida.
        • +1 (3 voturi)    
          mare confuzie (Joi, 2 iunie 2011, 20:55)

          Iulian_c [anonim] i-a raspuns lui unu

          ... toata discutia este despre legalizarea DROGURILOR USOARE sau mai exact marijuana ,cu care sunt de acord atata timp ca e controlata si netratata (naturala) .
          Drogurile de mare risc , cele de sinteza , chimice , create special pt a da dependenta FIZICA de la prima utilizare (heroina ... ) alea sunt problema si acolo trebuiesc inasprite legile cel mai mult, triplate pedepsele .
          Sunt 100% sigur ca cei care ti-au spart casa chiar erau drogati in sevraj ,dar nu "fumati" si relaxati
          • -3 (7 voturi)    
            las ca stiu eu cum incep toti (Joi, 2 iunie 2011, 22:08)

            unu [anonim] i-a raspuns lui Iulian_c

            trag iarba o vreme dupa care le trebuie senzatii mai tari. iarba e numai inceputul.

            iar marea majoritate a celor care fumeaza iarba in mod constant sunt niste terminati. dupa un an-doi incep sa vorbeasca aiureli si sa aiba probleme mari de memorie. ca sa nu mai vorbesc de disperarea efectiva cu care se chinuie absolut toti sa ne explice celorlalti care nu fumam cat de bine face iarba si cat de inofensiva e si cum ca nu da dependenta.

            ia un fumator de iarba, tine-l 2 luni fara si dupa aia da-i sa miroasa putin fum de iarba. doar asa ca sa il vezi cum saliveaza si cum devine agitat.
    • 0 (0 voturi)    
      da, dar... (Vineri, 3 iunie 2011, 17:12)

      nemanipulabila [utilizator] i-a raspuns lui suki

      vezi ca pt tuse prea multa codeina strica totusi!
  • +1 (5 voturi)    
    DA (Joi, 2 iunie 2011, 18:24)

    Iulian_c [anonim]

    1. motivele incrimiarii consumului de mairjuana au fost rasiste

    2. foarte multe studii clinice/reale arata ca avantajele substantelor din marijuana sunt reale ; problema principala e metoda de administrare (ingerarea e k dar fumatul e nociv din cauza sumedeniei de gaze de ardere de la toate componentele adaugate (tutun hartie ...) care defapt creaza toate probleme .
    E alegerea fiecaruia cum consuma , fumeaza precum tigarie sau alte metode "non-toxice"

    3. legalizare controla ,vanzare in puncte sigure si inregistrate si controlate, cu marfa din surse controlate periodic (sa nu fie tratata cu chimicale ) cantitate max pe saptamana/persoana 2-3 grame cu buletinu inregistrat intr-o baza de date centralizata ( cifrele sunt exemplificative).
    • 0 (2 voturi)    
      propun ca acea cantitate (Vineri, 3 iunie 2011, 14:48)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Iulian_c

      sa se dea dimineata la intrarea la serviciu, astfel va fi strict controlata. Vom fi o tara fericita asa cum ne vrea presedintele, veseli si cu mana la chipiu ! Controlul nu se poate face nici acum cand sunt strict interzise. Cum o sa se faca cand nu vor mai fi interzise. Nu vor apare speculanti cu preturi mici, droguri facute de ei acasa, ca si-asa nu-i mai controleaza nimeni ? Si multi agricultori se vor reorienta spre culturi mai banoase, ce rosii si castraveti, marijoana si hasis ca ies mai bine la ban.
  • +2 (4 voturi)    
    Are legatura cu criza. (Joi, 2 iunie 2011, 18:44)

    AlinN [utilizator]

    Conducatorii devin constienti ca nu mai este posibila o crestere a PIB-uluj global si incearca sa taxeze cat mai mult pentru a da impresia de crestere. Este ca un soc cu care se incearca resuscitarea economiei mondiale. Din pacate oricum este moarta.
  • 0 (2 voturi)    
    Cam asa (Joi, 2 iunie 2011, 18:53)

    OZ [anonim]

    Eu le-as legaliza, dar pe de alta parte utilizatorii sa-si plateasca din buzunar tratamentele medicale, integral pana la ultimul leutz. Si, ca sa nu se supere nimeni, la fel as face si pentru alcoolici si pentru fumatori (de tutun). In fond, daca tot iei o decizie, asuma-ti si consecintele. De ce fiu obligat sa platesc eu pentru viciul unuia sau altuia? Da, as putea sa donez bani unor ONG-uri care s-ar ocupa de asemenea ratati. Aa, si nu-mi mai bagati in fata toti artistii care s-au drogat/imbatat de n-au mai stiut de ei/au murit in delirium tremens, astia sunt doar exceptiile, nu exista nicio legatura de cauzalitate intre consumul de droguri si excelenta in arta, literatura, muzica, etc. Regula e ca un consumator de droguri - fie ele usoare sau "grele" - E un RATAT.
    • +1 (1 vot)    
      ce spui tu e de bun simt (Joi, 2 iunie 2011, 19:28)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui OZ

      Si se poate implementa foarte usor daca sunt taxate. De ex. accizele pentru tutun si alcool sunt mari (taxa pe viciu). Dar in schimb, in loc ca banii astia sa mearga direct sa trateze bolnavii care au patit-o din cauza alcoolului sau a tutunului tu ce crezi??
      • +2 (2 voturi)    
        E corect, sa mearga! (Vineri, 3 iunie 2011, 0:11)

        OZ [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Din punctul meu de vedere, ca neconsumator eu nu platesc accize, deci de ce nu?
        Numai ca exista o problema: accizele prea mari conduc tot la contrabanda si ce am rezolvat? S-ar ajunge la situatia teribila, in care drogurile sunt legale dar se vand tot pe sub mana pentru a evita accizele. Asta e o lupta lunga, in care guvernul tre' sa stea cu mana pe "surubelnita" taxarii pana se ajunge la un optim, adica la nivelul la care contrabanda s-a subtiat indeajuns pentru a fi "capacita" de organul de ordine.
        Dar cine-i va pazi pe paznici?
  • +4 (4 voturi)    
    Sa manince si gura politistilor ceva! (Joi, 2 iunie 2011, 19:11)

    satanae [anonim]

    "Casa Alba, prin vocea directorului Office of National Drug Control Policy, Gil Kerlikowske, a afirmat ca raportul este "gresit", iar "dependenta de droguri este o boala care poate fi prevenita si tratata cu succes."
    Mda,deci pot sa inteleg faptul ca mexicanii aia care se omoara cu atita spor de ceva ani incoace o fac pur si simplu din placere, nu pentru ca toti se lupta sa ocupe o bucata cit mai mare din piata americana, pe unde se desface cocaina. Dar ce sa-i faci, sint atitia oameni care se tot lupta cu drogurile de zeci de ani incoace si asta contra unor salarii frumusele, incit este de neconceput faptul ca ar putea sa ramina fara obiectul muncii. Nu conteaza ca in felul acesta se umplu puscariile de oameni care au fumat o tigara la viata lor, important este ca, in felul asta, se da de lucru la o droaie de politisti si gardieni, se construiesc noi puscarii si, ceea ce este si mai atractiv, o gramada de baieti veseli care se ocupa cu vinzarea de droguri scot niste profituri uriase. Iar astfel de oameni sint intotdeauna utili, pentru ca mai scapa niste bani, pe ici, pe colo, mai finanteaza niste campanii electorale, mai ung niste militieni saraci, sint si mafiotii buni la ceva. Si ceea ce este si mai frumos este ca toata porcaria asta se desfasoara in numele unor scopuri nobile, fiind sustinuta de o gramada de prosti intransigenti, de aceeasi factura cu cei care au impus prohibitia la alcool acum o suta de ani. La ce rezultat a dus prohibitia atunci se stie, dar oamenii s-au gindit ca daca nu a mers cu bautura, atunci poate la prafuri vor avea mai mult succes.
    Dupa cum se vede, chiar au avut! La niste rezultate atit de frumoase nu se poate renunta atit de usor. Se poate vedea cu ochiul liber faptul ca mafiotii italieni si cei sud americani sint niste persoane mult mai stilate decit Al Capone si gasca lui de gangsteri din Chicago. De aceea, este necesar ca lupta sa continue pina la victoria finala, cind toata populatia va fi bagata la puscarie si morala va triumfa
  • 0 (4 voturi)    
    ar fi timpul sa se legalizeze si la noi marijuana (Joi, 2 iunie 2011, 20:19)

    Alin [anonim]

    sau macar sa fie tolerata.
  • 0 (4 voturi)    
    Droguri (Joi, 2 iunie 2011, 20:39)

    noname [anonim]

    Dupa umila mea parere, tutunul si alcoolul sunt tot droguri. De ce sunt legale ?
    Marihuana din cate stiu, nu da dependenta. Intra in categoria drogurilor usoare. De ce nu este legalizat ?
    Cel mai bine ar fi legalizarea tuturor drogurilor.
    Cei care le incearca isi asuma riscuri. Cine are minte, tarie, vointa va renunta la droguri iar cine doreste sa fie smecher, teribilist etc. va continua sa se drogheze pina va crapa. Statul sa impuna taxe pe comertul pe droguri, o limita inferioara de varsta (ex. 21 ani), conditii, locuri, eventual pedepse pentru traficanti. Simplu si eficient. Astfel vom scapa mult mai repede si de cocalarii pe care-i vedem oriunde.
    In aceeasi ordine de idei, ar trebui legalizat si cumpararea si detinerea de arme.
    • 0 (2 voturi)    
      si etnobotanicele sunt droguri usoare (Vineri, 3 iunie 2011, 13:21)

      unu [anonim] i-a raspuns lui noname

      si nici alea nu dau dependenta. dar acuma cateva zile un baiat care a tras niste etnobotanice a inceput sa fuga cu drujba dupa oameni. asa ca hai sa lasam teoriile ca daca se legalizeaza o sa se treipleze numarul de consumatori (drogati)

      asa oricum cine vrea sa fumeze isi face rost si fumeaza la el in baie. nu e musai sa fie legal. ar fi totusi normal sa fie deinzcriminat consumul si sa fie incriminate traficul si productia.
  • 0 (4 voturi)    
    a zis bine (Joi, 2 iunie 2011, 22:06)

    xy [anonim]

    cineva mai sus, asta e din categoria "avem un mijloc simplu sa-i indobitocim pe oameni, hai sa-l folosim". si asa castiga triplu: nu mai dau bani pe puscarii, incaseaza si taxe si au o populatie de mielusei fericiti, zburdand pe campii departe de realitate. iar aia care se tampesc si se imbolnavesc de la droguri nu mai au pretentie la loc de munca sau asistenta sociala fiindca, nu-i asa, "a fost alegerea lor libera", chit ca "alegerea" a facut-o oricum pentru ei industria de droguri inca de cand erau minori si fara minte. super afacere si inginerie sociala la un loc!
    • -1 (3 voturi)    
      Ar fi bine daca ar zburda ca mieluseii pe campii! (Vineri, 3 iunie 2011, 8:13)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui xy

      Din pacate s-ar putea de exemplu sa intalnesti in trafic niste "zombie" dintr-astia care sa nenoroceasca alti participanti la trafic nevinovati. Deja se intampla asta in Romania, doar ca e la o scara ceva mai redusa.
      Cei care au facut asazisul studiu nu spun ce va face societatea cu numarul imens de epave umane care vor rezulta in urma legalizarii drogurilor.
  • +2 (6 voturi)    
    legalizat! (Vineri, 3 iunie 2011, 2:54)

    oscar [anonim]

    Cred ca pt oricine a consumat sau consuma canabis,automat devine evident ca alcoolu-i mult mai rau.Alcoolul ucide si provoaca dependenta,canabisul nici una nici alta,eventual trateaza.Asa ca mi se pare o mare ipocrizie sa-l condamni.
  • +2 (4 voturi)    
    abordare gresita (Vineri, 3 iunie 2011, 8:21)

    valentina [anonim]

    ca si medicii, se actioneaza asupra efectelor si nu asupra cauzelor: de ce ajung tinerii sa apeleze la iarba?
    Unii au spus curiozitatea dar asta insemna ca esti curios sa cunosti ceva despre care nu stii nimic, deci in scoala, acasa nu s-a explicat, nu a fost confruntat copilul cu fenomenul in toata gama de manifestari , nu s-au luat cazuri la care sa se ofere alternative, cum ar fi putut rezolva cutare problema, ce insemna "visarea "asta, ce evita tinerii cand se drogheaza, ce putem remedia, care e forta Eului lor? De ce?
  • 0 (4 voturi)    
    Sa se legalize, dar: (Vineri, 3 iunie 2011, 10:07)

    Adolf [anonim]

    Foarte bine, nici o problema, se se legalizeze consumu de droguri pt cine vrea, dar cei care muncesc si isi vad de treaba lor sa nu fie apoi supusi la alte taxe si biruri pt tratarea drogatrilor prin tot felu de clinici, daca au dorit libertate atunci sa se si descurce singuri sa crape tot asa de liberi, se se descurce si ei la fel cum se descurca alcoolicii.
    Daca au nevoie de ajutor suplimentar, pt cei care nu mai pot sa se infinteze niste clinici unde contra cost a unei sume de 1000 EUR de exemplu sa ii eutanasieze pe doritori, si pace buna. Acuma ar fi culmea ca pe langa toate taxele si ajutoarele sociale pe care le platim sa mai trebuiasca si un 2% de dat pt drogati.
    • +3 (5 voturi)    
      Haha (Vineri, 3 iunie 2011, 10:54)

      John [anonim] i-a raspuns lui Adolf

      Alcoolul este o problema mai grava prietene. Mai deschide o carte. Iarba nu da dependenta si nu este nevoie de clinici. In schimb alcoolul, ala e o problema.
      • 0 (2 voturi)    
        prostia nu doare (Vineri, 3 iunie 2011, 12:02)

        XXX [anonim] i-a raspuns lui John

        Gogule, daca nu te doare ficatu sau capu nu insemna ca e benefic pt organism. Consumul regulat de marijuana ataca prima data memoria, si asta poti sa o observi de la amicii tai care baga zilnic. Zi tu un fumator de marijuana nu ocazional ( de doua 3 ori pe an ci unu care consuma zilnic) cu memorie sanatoasa. Iar mai departe statistica mondiala ( asta e partea pe care nu vrea nimeni sa o auda ci numai aia cum ca nu e daunator) ca un procent foarte bun (nu toti) din cei care fumeaza chiar si numai marijuana, dupa cativa ani fac si anumite forme de schizofrenie, altii au atacuri de panica, altii tot felu de stari phsicotice etc. Asa ca mai moale cu binefacerile, ca pt unii e necaz. Acuma daca fumezi si tu cate una odata la ce stiu cat timp, nu o sa ai nimic, dar daca vrei persevereaza si poate o sa fii intre aia, intreaba pe Dana Marijuana ce bine o duce. Iar faza cum ca se foloseste in tratament de cancer, si alte chestii, Gogule, noi nu avem cancer, deci nu te lega la cap daca nu te doare. Si nici alcool daca consumi cu masura nu iti dauneaza absolut deloc. Dar vezi si tu ca lumea nu consuma cu masura, asa ca stai linistit ca si excesul de orice te face leguma.
      • 0 (0 voturi)    
        mai incerca si poate te razgandesti (Vineri, 3 iunie 2011, 16:45)

        cunoscator [anonim] i-a raspuns lui John

        Eu zic asa ca sa incerci vre-o 6 luni sa fumezi zilnic, si apoi sa incerci sa nu fumezi vre-o saptamana doua. S-ar putea sa iti fie un pic mai bine ca la dracu.
  • +1 (3 voturi)    
    Zambile (Vineri, 3 iunie 2011, 11:04)

    John [anonim]

    Problema n-ar fi legalizarea ci educarea consumatorului. Iar in Romania stim prea bine pe ce panta anevoioasa se duce educatia. E ca si cum le-ai da indigenilor mitraliere. Poate exagerat dar nu se va intampla brusc.
  • 0 (2 voturi)    
    Daca tot devenim o tara (Vineri, 3 iunie 2011, 15:00)

    ploiesteanu [utilizator]

    in care libertatile omului sunt respectate, propun ca pe langa consumul de droguri sa se liberalizeze si armele de foc. Sa stim o treaba, va dati seama, alti bani la buget, iar traficantii de arme or sa-si puna unghia in gat si-or sa-si traga un glonte in cap! Pe cand tara o sa infloreasca.
  • +2 (2 voturi)    
    Muzica (Vineri, 3 iunie 2011, 15:54)

    zuperman [utilizator]

    Perfectiunea in muzica a fost atinsa in anii 70! Daca n-ar fi fost iarba cred ca apareau de-alde Inna si Gaga de pe atunci :)
    • -2 (2 voturi)    
      Hai nu zau (Vineri, 3 iunie 2011, 16:37)

      Unu [anonim] i-a raspuns lui zuperman

      Tata, fii sigur ca nu iarba a facut sa infloreasca muzica, ci faptul ca tocmai sa terminat razboiul si la un 20-30 de ani de dupa razboi lumea a inceput sa sa o duca mai bine si sa se poata gandi si la arta, adica ma refer la marea masa, si nu sa se gandeasca numai la ziua de maine si ce mananca, combinat cu mult mai multa libertate de exprimare.
      Ce zici tu e oricum o prostie pt ca daca o luam statistic consumul de iarba sa triplat daca nu sa inzecit in lume din anii 60-70 asta insemnand ca acuma ar fi trebuit sa se cante muzica de-a dreptu divina, doar ca nu se intampla asa, se canta o muzica si mai proasta chiar daca majoritatea starurilor se drogheaza. Atunci sa cantat muzica mai buna pt ca nu era lumea asa flamanda dupa bani ca si acuma si se punea accentu pe arta, astazi se pune accentu pe ieftin si prost ca prostii consuma oricum. Iar daca tu vorbesti de perfectiune, nu stiu ce parere ar avea Mozart, Bach, Vivaldi etc, adica unii care chiar stiau ce insemna muzica si nu erau Horea Moculescu, care o traiau deabinelea chiar daca nu fumau. Multa lume sustine si predica binefacerile fumatului si ale altor droguri usoare, numai ca realitatea sta putin altfel, majoritatea acelor beneficiar de aceste binefaceri sunt in general niste looseri si pierde vara, care sunt dati in general afara de peste tot.
      Ce sa zic, sa se legalizeze, ca si asa vitele sunt mai usor de condus decat oamenii care gandesc.
      • +2 (2 voturi)    
        Gluma (Vineri, 3 iunie 2011, 17:08)

        zuperman [utilizator] i-a raspuns lui Unu

        Lasa predicile, voiam doar sa aduc aminte ca drogurile au creat si lucruri foarte frumoase.

        Apropos, citatul meu preferat din Homer Simpson: "Who needs new music? We all know rock music attained perfection in 1974."
  • 0 (0 voturi)    
    da da da (Vineri, 3 iunie 2011, 21:46)

    noname [anonim]

    legalizati odata marijuana ca nu a murit de la iarba nimeni.mai bine bagati pe strazi porcariile astea etnobotanice care 100% sunt otravuri?alcoolul ce face din oameni?tata omoara sotia,fiul violeaza bunica,mama ucide copii din cauza alcoolului....legalizati iarba odata si se va rezolva problema.where is weed there is peace so...:)
  • 0 (0 voturi)    
    Acum sunt drogat... (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 9:52)

    Mihai [anonim]

    ...cu alcool :P
  • 0 (0 voturi)    
    DIVERSITATEA (Miercuri, 22 iunie 2011, 6:27)

    Alex [anonim]

    sunt atatea lucruri de spus despre diversitatea umana problema Olandei nu ii din cauza canabisului ci ii din cauza ca ii inconjutata la propriu de tari in care canabisul ii ilegal si asta duce la denumirea ei de "traficantul de droguri european" dc toate tarile ar avea canabisul tolerat sau legalizat ea nu ar mai avea probleme legalizarea sau macar tolerarea ar avea avantaje si dezavantaje,in Romania de ex:"PROSTIA ROMANEASCA" dc ar fi legal sau tolerat la propriu s-ar gasi la toate chioscurile si de ce?? ... PROSTIA ROMANEASCA ,romanii au tendinta de "push it to the limit" chiar toti copii ar consuma "in mare parte" dar sa gandin logic deja o fac fie ca ii tigari,alcol,etnobotanice,cannabis etc toti in mare parte is drogati si de ce ???... pt ca toti in felu nostru suntem niste drogati (cafea,xanax,tigari,alcol,cannabis.. etc) dar hooo stati is mai multe feluri de drogati dar am sa ii impart in 2 categorii:cei care au autocontrol si cei care nu au,bun va zic sincer ca cei care au autocontrol nu aveti de ce sa va fie frica deoarece acesti indivizi nu o sa ii vezi violenti,fura de la parinti .. etc;dar cei care nu au autocontrol bag mana in foc ca orice le faci tot depravati o sa ajunga dar ce ii drog mai exact?;in mare parte toti drogatii care nu se pot controla ii pshihic putine droguri iti dau depandenta fizica ex "HEROINA" si is mai multe dar nu stiu 100% eu am autocontrol stiu sa ma controlez am stat prin multe anturaje si am vazut ambele feluri problema ii ca tineretul nostru taran ii mai mult dupa smecheri si stupiditati inutile ca altceva nu stie sunt si tineri extraordinari dar sincer cred ca avem mai multi prosti decat destepti in orice caz omu fie ca ii prost sau destept are dreptul la sanatatea lui si un consumator de orice drog atata timp cat isi doreste si nu are nevoie nu vad rostul sa ii interzicem accesul la ce isi doreste dar dc se vede pe el ca moare dupa ex:o tigara,joint,halba,pastila... atunci ii clar ca are nevoie de ajutor.Prohibitia ii rea.