Barack Obama considera neconstitutionala legea care interzice casatoria intre homosexuali

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 23 februarie 2011, 21:53 Actualitate | Internaţional


Presedintele Barack Obama considera ca legea federala care interzice casatoriile intre homosexuali este neconstitutionala si a transmis avocatilor din guvernul american sa nu o mai sustina in tribunal, a precizat miercuri Departamentul de Justitie, potrivit Reuters.

Un judecator american din Boston hotarase ca o clauza cheie din legea Apararii Casatoriei din 1996 este neconstitutionala, insa administratia a facut recurs la decizie, sustinand ca este obligata sa sustine legea federala.

Casatoria in cuplurile de acelasi sex este legala numai in Washington si in statele Connecticut, Massachusetts, Iowa, New Hampshire si Vermont. Alte state permit inregistrarea unor uniuni civile.

Presedintele american a decis ca respectiva clauza este neconstiutionala si i-a transmis procurorului general Eric Holder, care a reevaluat legea, o recomandare de a nu o mai sustine in tribunalul federal.

Judecatorul din Boston a considerat ca legea federala care defineste casatoria ca intre un barbat si o femeie, interzicand practic casatoriile intre homosexuali, violeaza o dispozitie din constitutia SUA prin care se asigura protectie egala in fata legii si se apara drepturile fiecarui stat.

Holder a declarat ca administratia va continua sa aplice legea pana cand va fi revocata sau scoasa.

Decizia lui Obama a atras imediat felicitari din partea grupurilor de aparare a drepturilor homosexualilor, care in general il sustinea pe Obama insa si-ai exprimat nemultumirea legata de faptul ca adminstratia apara legea.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1442 vizualizari

  • -1 (21 voturi)    
    Ce. (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:02)

    saabo [anonim]

    Dumnezeu ne tot procupa de problema asta
    !Astia de aia nu ami pot
    !!
    De fundul lor ii arde lumii!
    Idiotii lumii sa stea in banca lor!!!
  • -1 (17 voturi)    
    Ca sa vezi! (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:11)

    Mih. [utilizator]

    Inca o bila neagra pt Obama. Pentru stangei orice masura care destructureaza normalitatea este buna. Si in sensul acesta, nu au limite. Atentie, excesul de toleranta la intoleranta si la anormalitate poate duce la dezastre inimaginabile!
    • 0 (2 voturi)    
      normalitate? (Joi, 24 februarie 2011, 12:35)

      georgi [anonim] i-a raspuns lui Mih.

      Defineste normalitatea stimate comentator! Toti oamenii sunt normali in felul lor... Daca suntem buni crestini hai sa-i omoram nu?
    • +2 (2 voturi)    
      Esti homofob! (Joi, 24 februarie 2011, 12:56)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui Mih.

      Homofobia este o atitudine care denotă prejudecăţi, motivate uneori politic sau religios, o aversiune sau o teamă iraţională care se manifestă prin acte de discriminare, violenţă sau ură faţă de persoanele care au alte preferinţe sexuale decât cele heterosexuale.
  • -2 (20 voturi)    
    obama (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:28)

    dorin valeriu [anonim]

    ne-a obisnuit sa linguseasca gruparile minoritare, cele care i-au asigurat alegerea, prin exploatarea magistral organizata a frustrarilor pe care le traiesc in USA aceste grupuri. un exemplu de "pragmatism" dar si de scarboasa lipsa de etica !
  • -4 (20 voturi)    
    Culmea paradoxului... (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:34)

    NonHomo [anonim]

    Desi nu se pot reproduce, numarul lor e in continua crestere. Iar grija fata de ei asijderea - de parca rezolvasem toate problemele cu care ne confruntam si ramasese numai asta.
    • +4 (6 voturi)    
      serios? (Joi, 24 februarie 2011, 1:43)

      rica venturiano [utilizator] i-a raspuns lui NonHomo

      ai si statistici care sa demonstreze ca numarul lor e in continua crestere?
  • -5 (15 voturi)    
    un ipocrit (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:53)

    Viorel [anonim]

    Cat de mult a reusit sa prosteasca lumea acest negricios pacalici, nici nu imi vine sa cred.

    Dupa ce s-a auto-declarat "crestin" inainte de alegeri acum isi arata adevarata fata. Dar haideti in numele tolerantei sa acceptam zoofilii, necrofilii, canibalii, si de ce nu criminalii caci violenta este genetica, nu ai ce sa-i faci.
    • -2 (4 voturi)    
      Zi-le domnule american (Joi, 24 februarie 2011, 0:14)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Viorel

      Domnu' american, dar unde ati invatat asa de bine romaneste? Eu zic sa emigrati in romania, aici nu se pun astfel de probleme si suntem crestini adevarati, fara magarii din astea necrofile.
  • -3 (17 voturi)    
    Tara arde si obama se piaptana (Miercuri, 23 februarie 2011, 23:04)

    Martens [utilizator]

    Tara e la pamant, iar lui Obama ii arde sa falfaie steagul perversilor. E total rupt de realitate baiatul asta...
  • -5 (15 voturi)    
    O sa va duceti la vale! (Miercuri, 23 februarie 2011, 23:05)

    micaconserva [utilizator]

    O sa va tot duceti la vale. Nimic nu intelegeti din toate nenorocirile care se intampla in lume. Doar nu ne luati cu voi. America face din ce in ce mai multe greseli. Pacat ca si noi ne luam dupa americani si ii folosim ca pe un model universal valabil. Tot ce vine de la ei ne place, insa nu tot ce vine de la ei e chiar ok. Asta spre exemplu mie nu mi se pare ok deloc.
    • +2 (4 voturi)    
      Numai... (Miercuri, 23 februarie 2011, 23:28)

      Knightmare [anonim] i-a raspuns lui micaconserva

      ... un naiv, ca sa nu zic altcumva si sa te jignesc, poate sa creada ca America se poate duce la vale iar in plus restul lumii sa "scape". Stai linistit, civilizatia vestica cu America in frunte, singura de altfel care asigura prosperitatea populatiei care vrea sa munceasca, va conduce lumea in continuare pina la capat. Cit despre casatoria dintre homosexuali, nu ma mira deloc parerea ta, doar traiesti intr-o tara cu vreo 50 de ani in urma Americii din punct de vedere al civilizatiei... Sint sigur insa ca esti pentru avorturi, legalizarea prostitutiei si fumatul in absolut toate locurile publice.
  • +6 (14 voturi)    
    Las ca vine Palin :D (Miercuri, 23 februarie 2011, 23:12)

    reason [anonim]

    ... si toti conservatorii vor avea in sfarsit liderul pe care-l merita :))))) Bush, saracu, era mic copil pe langa ce exemplare o sa scoata neoconii la anu..
  • +4 (6 voturi)    
    Neclaritati (Joi, 24 februarie 2011, 0:23)

    extrainfo [anonim]

    Stirea e total aiurea scrisa. Legea in cauza nu interzice casatoria intre homosexuali, ci interzice recunoasterea casatoriilor gay si oferirea cuplurilor gay casatorite drepturi la nivel federal. La momentul in care a fost adoptata niciun stat american nu avea casatoria gay legalizata. Acum, insa, sunt cel putin cateva, la care se vor mai adauga anul asta inca vreo doua, care au legalizat casatoriile gay. Iar problema se refera mai degraba la federalism/drepturi ale statelor, in sensul ca daca un stat al SUA considera casatoriile gay ok si legale, atunci si statul federal al trebui sa considere casatoriile respective in acelasi fel. Nu e vorba de legalizarea casatoriilor gay la nivelul SUA, ci strict de oferirea de beneficii federale cuplurilor deja casatorite in state care permit acest lucru.
    Deci tiltul e eronat si nu se refera la asa ceva.

    Referitor la restul comentariilor homofobe si rasiste, sper sa ajungeti vreodata sa iesiti din pestera medievala in care se afla mintea voastra. O sa vedeti ca lumea e chiar frumoasa, si ca preocuparea voastra legata de ce fac altii cu viata lor ar trebui consumata cu lucruri mai importante.
    • -5 (5 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 24 februarie 2011, 3:17)

      gigel de luxembourg [anonim] i-a raspuns lui extrainfo

      in spiritul celor scrise de tine: ce te intereseaza pe tine daca unii traiesc in pesteri medievale sau ce fac ei cu viata lor si ce preocupari au. daca consideri ca nu trebuie sa intereseze pe nimeni ce face x sau y cu viata lui atunci vezi-ti de treaba si nu mai emite nici tu judecati. daca crezi insa ca e bine sa intervii si sa spui ce e bine sa faca x si y, asa cum ai si facut, atunci la fel de bine x si y pot emite aprecieri despre una sau alta, inclusiv despre homosexualitate si implicatiile ei la nivel social.
    • +1 (1 vot)    
      . (Joi, 24 februarie 2011, 12:40)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui extrainfo

      Bravo! Ma bucur cand intalnesc oameni care stiu cum sa puna cuvinte pe hartie! Felicitari!
  • +2 (2 voturi)    
    romanii si ignoranta extrema (Joi, 24 februarie 2011, 9:55)

    Dan [anonim]

    a-ti manifesta "superioritatea" fata de altii este ceva uman banuiesc, insa este patetic faptul ca unii gasesc ca singur criteriu activitatea din dormitor. asta denota ca nu au cu ce se lauda si implicit gasesc motive puerile sa se simta superiori, sa se infoaie in pene si sa bata cu pumnu in masa ce cred ei ca trebuie sa faca unu si altu in viata particulara.

    Valoarea umana nu este data de orientare.
    • 0 (0 voturi)    
      .. (Joi, 24 februarie 2011, 12:41)

      D [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Ai mare dreptate!
  • -1 (1 vot)    
    Ciudatenii ale naturii (Joi, 24 februarie 2011, 15:33)

    anonimu' [anonim]

    Oricine ar trebui sa se astepte la asemenea tampenii mai ales cand vin din partea unui popor cretin...jos cu ciudateniile naturii! Oricine sustine ciudateniile naturii e insusi un ciudat al naturii...rusine SUA,rusine obama,inca o data ai dat dovada de o judecata tampita
    • +1 (1 vot)    
      si ce faci daca te trezesti ca (Joi, 24 februarie 2011, 16:22)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui anonimu'

      unul din copii e ciudat ??? ti-ai pus intrebarea?

      lipsa de neuroni te va impinge la instinctul primar de a te lepada de el!

      si nu sa nu vii cu scuze penibile gen "la mine in familie nu exista asa ceva" ca nu tine!!!

      in final valoarea ta consta doar in calitatea de heterosexual adevarat. restul e nul!!!!