Cele doua vase iraniene de razboi vor trece luni prin Canalul Suez, in drum spre Siria * Israel: Urmarim cu seriozitate miscarile Teheranului

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 20 februarie 2011, 12:53 Actualitate | Internaţional


Doua nave de razboi iraniene vor trece luni din Marea Rosie in Marea Mediterana, prin Canalul Suez, potrivit Reuters, care citeaza o informatie furnizata duminica de oficiali egipteni. Anterior, televiziunea de stat de la Teheran anuntase ca vapoarele au trecut deja canalul si se indreapta spre Siria. Ministrul israelian de externe, Avigdor Lieberman, a avertizat miercuri, citat de ynetnews.com, ca prezenta navelor iraniene este "o provocare care dovedeste ca tupeul si increderea de sine a Iranului cresc de la o zi la alta", iar Israelul "va actiona impotriva lor".

Sky News a precizat ca va fi pentru prima data din 1979 cand nave de razboi iraniene traverseaza Canalul Suez.

Televiziunea iraniana Al Alam a anuntat duminica dimineata ca navele trecusera deja prin Canalul Suez si se indreapta spre Siria. Oficiali egipteni au precizat insa, citati de Reuters, ca fregata si vasul de aprovizionare vor incepe traversarea luni dimineata.

Duminica, premierul israelian Benjamin Netanyahu a spus in sedinta de guvern ca Israelul urmareste "cu gravitate" actiunea iraniana, considerand ca Teheranul incearca sa-si sporeasca influenta in regiune.

Vineri, Egiptul a aprobat trecerea navelor de razboi iraniene prin Canalul Suez, autoritatile de la Cairo indicand ca nu au "niciun temei legal" sa nu permita accesul celor doua vapoare. Potrivit solicitarii formulate de Iran, navele transporta echipament militar sau material nuclear ori chimic.

IsraelNationalNews.com a precizat ca Iranul a anuntat recent ca intentioneaza sa desfasoare nave de razboi langa Israel, urmand ca vapoarele sa ramana intr-un port sirian timp de un an. Agentia semi-oficiala Fars a relatat la 26 ianuarie ca marinarii iranieni vor participa la o misiune cu durata de un an in Marea Mediterana.

Ministrul israelian de externe, Avigdor Lieberman, a declarat miercuri, citat de ynetnews.com, ca "Israelul nu poate ignora aceste provocari", avertizand ca "ar putea actiona impotriva lor". Lieberman a adaugat ca prezenta navelor iraniene este "o provocare care dovedeste ca tupeul si increderea de sine a Iranului cresc de la o zi la alta". Seful diplomatiei israeliene a precizat ca, "spre regretul lui, comunitatea internationala nu arata promptitudine pentru a confrunta provocarile iraniene recurente".

Potrivit UPI.com, oficiali din domeniul serviciilor de informatii sunt de parere ca vasele de razboi iraniene ar putea fi implicate in livrari de arme pentru gruparile islamiste radicale din Yemen. Publicatia Haaretz a relatat ca israelienii urmaresc atent deplasarea cele doua nave, "desi nu cred ca vapoarele iraniene au intentii ostile fata de Israel".

Canalul Suez este o artera comerciala cruciala, legand Europa, Orientul Mijlociu si Asia.

Israelul si SUA au afirmat in repetate randuri ca nu exclud nicio varianta pentru a elimina programul nuclear al Iranului, despre care sustin ca are o componenta militara. Teheranul declara insa ca urmareste doar obiective pasnice.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2814 vizualizari

  • +9 (25 voturi)    
    Cred ca a venit momentul... (Duminică, 20 februarie 2011, 13:10)

    Sandu [anonim]

    Cred ca e momentul ca regimului teocratic fundamentalist de la Teheran sa i se traga un puternic si serios sut in fund. Pentru ca provocarile, tupeul si obraznicia iranienilor a depasit cota de toleranta admisibila.
    • -7 (17 voturi)    
      sa-ti iei Prozacul (Duminică, 20 februarie 2011, 13:47)

      Sandaua [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      Esti in criza, monser? N-ai ce face si-ti dai cu parerea?
    • -8 (16 voturi)    
      Cred ca a venit momentul... (Duminică, 20 februarie 2011, 14:03)

      Gagu [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      Sa taci.
      Provocari, tupeu, obraznicie ? Pai si ? De-astea au si americanii, din plin. Bine ca esti tu tolerant, amice. Vrei razboi, ca doar el aduce linistea nu ? Mari detinatori de adevar absolut suntem noi. Regimul de la Teheran e asa cum e si nu e deloc bine, dar sa-ti exprimi dorinte de razbel nu e un semn de inteligenta remarcabila.
    • -5 (15 voturi)    
      tupeu (Duminică, 20 februarie 2011, 14:21)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      Unde este obrăznicia? Faptul că două vapoare iraniene fără intenţii agresive se deplasează în apele internaţionale denotă tupeu?
      • +6 (12 voturi)    
        esti naiv sau doar te faci? (Duminică, 20 februarie 2011, 15:48)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui serban

        vapoarele alea sunt vase de razboi , dupa cum reiese si din titlu si au ca scop intimidarea sau instigarea israelienilor...orgolii mari la mijloc...de obicei cel mai puternic din punct de vedere militar o sa-si impuna suprematia in regiune...israelienii au mai facut-o in trecut , i-au cumintit pe toti din zona ...bravo lor...numai noi ne comportam ca sclavii si ii lasam pe toti sa ne calce in picioare...
        • 0 (4 voturi)    
          Tot naiv mai esti (Duminică, 20 februarie 2011, 21:25)

          Silviu [anonim] i-a raspuns lui dadan

          intimidarea sau instigarea israelienilor?

          aceasta natie nu a dat raspuns nici-o rezolutie a ONU, ma refer la Jidanii tai
    • -12 (20 voturi)    
      asa da (Duminică, 20 februarie 2011, 15:02)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Sandu

      Cred ca e momentul ca regimului teocratic fundamentalist din Israel sa i se traga un puternic si serios sut in fund. Pentru ca provocarile, tupeul si obraznicia israelienilor a depasit cota de toleranta admisibila.
    • +7 (17 voturi)    
      DA..... (Duminică, 20 februarie 2011, 15:18)

      Maria D [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      ...sunt de acord in totalitate....din cate stiu, a fost intotdeauna cel mai periculos stat islamist!..si vad ca, comunitateainternationala a avut si are o reactie extrem de slaba!... care o fi motivul?
      • +1 (1 vot)    
        Petrol (Duminică, 20 februarie 2011, 21:28)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Maria D

        Pai daca sunt tensiuni in zona, oare ce poate sa creasca? Oare petrolul si aurul? Pe cine avantajeaza un pret crescut al petrolului? Oare pe americani care, in plina criza economica, anunta cresteri ale profiturilor companiilor petroliere? Cat timp lor nu li se pare ceva periculos, totul e OK. Daca s-ar intampla la granita lor sau sa le ameninte serios interesele, alta ar fi problema! Problema Europei consta in eterogenitatea ei in opinii si reactii intarziate. In ambele razboaie a fost asa. Poate sa fie si o cursa intinsa iranienilor pentru a avea cu ce sa explice o amenintare a Iranului?
    • -4 (8 voturi)    
      ...sunteti la fel (Duminică, 20 februarie 2011, 15:43)

      sapoloro [utilizator] i-a raspuns lui Sandu

      ....ca nazisti, altceva nu mai stiti decat sa colonizati si sa fiti lacomi. ... si voi va simtiti arieni !
  • +1 (5 voturi)    
    Din cate stiu eu... (Duminică, 20 februarie 2011, 13:18)

    mamaika [anonim]

    ...canalul se gaseste pe teritoriul Egiptului; purtatorii de preputz pe crestet n-au decat sa-si faca unul propriu, prin Negev, pe undeva...
  • +4 (6 voturi)    
    Prima intrebare (Duminică, 20 februarie 2011, 13:18)

    sile [anonim]

    Cred ca prima intrebare care ar trebui pusa e ce cauta navele Iraniene in Siria. Pentru ca una e sa trimiti niste ajutoare, sau sa faci un exercitiu de rutina si alta e sa muti rachete mai aproape de Europa doar pentru ca poti. Speculez, evident, pentru ca nu stiu ce vor navele alea.
  • -2 (2 voturi)    
    Rog seriozitate (Duminică, 20 februarie 2011, 13:26)

    don giovanni [anonim]

    Doresc sa trag o cafteala. Rog seriozitate. Astept provincia.
  • -4 (14 voturi)    
    rupere (Duminică, 20 februarie 2011, 15:19)

    Rafael Che Guevara [anonim]

    Mi se rupe de regretele lui Avigdor Lieberman. In rest urmaresc cu interes evolutia evenimentelor. E mai cu suspans ca la un meci de fotbal. pe cine pariem?
    • +1 (1 vot)    
      Nu pariati! (Duminică, 20 februarie 2011, 23:25)

      anti-teoria probabilitatii [anonim] i-a raspuns lui Rafael Che Guevara

      In ceea ce efectul acestor evenimente la Bucuresti si in Provincie NU trebuie sa pariem - va fi scumpirea carburantiilor la pompa din cauza evenimentelor din Orientul Mijlociu...In rezultat se va scumpi si gazul si electricitatea si alimentele....
      Cat despre ce va fi in Orientul Mijlociu, tot NU trebuie pariat, pentru ca e clar: pace in Israel si haos in lumea araba si Iran.
      Vasele iraniene, eu zic sa le lasam in pace, vai de mama lor....
  • +3 (5 voturi)    
    Interese iraniene. (Duminică, 20 februarie 2011, 16:23)

    mircea [anonim]

    Vasele de razboi iraniene,cred ca se deplaseaza in zona pentru a da un sprijin moral miscarilor fundamentaliste din zona,urmare a revolutiilor recente.Prin asta ,iranienii spera ca fundamentalistii musulmani sa se impuna ca majoritate in tarile din zona si sa realizeze astfel aspiratiile ca Iranul sa fie un factor principal in zona.Sa speram ca lumea musulmana a evoluat si ea si nu va mai fi cu gandul ca moartea crestinilor le va aduce lor fericirea vesnica.Poate ca si in IRAN se vor produce schimbarile necesare.
  • -1 (5 voturi)    
    Provocare si tupeu ? (Duminică, 20 februarie 2011, 19:17)

    utug [anonim]

    Dar atunci cand prin Suez au trecut submarine izraeliene pentru a se alatura Flotei 5-a amerricane din Bahrein, in coasta Iranului, nu a fost provocare si tupeu ?

    No #Bahrain dictatorship = No US 5th fleet in the Gulf"
    http://www.facebook.com/photo.php?pid=405971&l=f83d829a22&id=105138846191857
    ~~~~
    US balancing act on Bahrain
    http://www.youtube.com/watch?v=v0OAQRtmdas
    ~~~~
    Bahrain gazduieste U.S. 5th Fleet, caderea guvernului [monarhiei, guvernul este puppet] ar dezorganiza ordinea strategica in Middle East, ar slabi influenta USA in Golful Persic in avantajul Iranului. [ Bahrain is home to the U.S. 5th Fleet, and its government's fall could scramble the strategic order in the Middle East, potentially weakening U.S. leverage and leaving Iran in a stronger position.
    U.S. walks tightrope in policy toward Bahrain violence
    http://articles.latimes.com/2011/feb/17/world/la-fg-us-bahrain-20110218
    ~~~~
    Flota 5-a = un numar important de portavioane, vase de razboi si un efectiv de 30.000 militari.
    United States Fifth Fleet
    http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_Fifth_Fleet

    Israeli sub sails Suez, signaling reach to Iran
    http://www.reuters.com/article/2009/07/03/us-israel-iran-submarine-idUSTRE5621XZ20090703

    U.S. ships and Israeli nuclear submarines in the Persian Gulf
    http://www.voltairenet.org/article166046.html
    • -2 (2 voturi)    
      nope (Duminică, 20 februarie 2011, 20:00)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui utug

      atunci erau manevre de pace, deh!
      • 0 (0 voturi)    
        identic... (Luni, 21 februarie 2011, 14:02)

        Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui dorin

        La fel este si acuma.
    • 0 (0 voturi)    
      Arabia Saudita trimite trupe in Bahrein (Duminică, 20 februarie 2011, 20:06)

      jaw-... [anonim] i-a raspuns lui utug

      Saudi sends troops to Bahrain
      http://www.youtube.com/watch?v=k1wMcXPtevM
      http://www.cdt.ch/mondo/cronaca/39429/bahrein-le-violenze-preoccupano.html
  • 0 (2 voturi)    
    .... (Duminică, 20 februarie 2011, 22:08)

    ¤)¤ [anonim]

    Egiptul nu se mai considera un aliat al Izraelului impotriva Iranului

    http://www.haaretz.com/print-edition/news/egypt-is-no-longer-committed-to-an-alliance-with-israel-against-iran-1.344482

    A year and a half ago, an Israel Navy submarine crossed the Suez Canal on its way from Haifa to the Red Sea, where it conducted an exercise, and back. The unusual voyage reflected the growing strategic cooperation between Israel and Egypt, which aimed a menacing message at Iran. The submarine's crossing of the waterway demonstrated how quickly Israel could deploy its deterrent near Iran's shores, with the tacit support of Egypt.

    Once more, the canal is being used to deliver a message of deterrence - but this time the direction is reversed. Egypt is allowing Iranian warships to cross the canal, on their way to Syrian ports. Israel was publicly critical of the passage - arguing that it is a provocative move - but Egypt ignored the pressures and granted the Iranian navy permission to pass, symbolizing the change to the regional balance of power following the fall of President Hosni Mubarak.

    Egypt is signaling that it is no longer committed to its strategic alliance with Israel against Iran, and that Cairo is now willing to do business with Tehran. This is precisely what Turkey has done in recent years under Prime Minister Recep Tayyip Erdogan.

    Since the uprising against Mubarak, the cold peace between Egypt and Israel has cooled even further. The delivery of natural gas to Israel, which was cut off after a terrorist attack on a station in northern Sinai, has still not been resumed.