Autoritatile de la Beijing iau masuri impotriva opozantilor dupa un apel pe Internet pentru o "revolutie a iasomiei" in China

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 februarie 2011, 21:00 Actualitate | Internaţional


Autoritatile de la Beijing au luat masuri impotriva activistilor chinezi, in contextul in care un anunt raspandit pe Internet le cere oamenilor sa se adune duminica in mai multe orase pentru "o revolutie a iasomiei", nume inspirat de revolta ce a dus la plecarea din fruntea statului a presedintelui tunisian, transmite MSNBC. Apelul a venit in contextul in care presedintele Hu Jintao le-a spus sambata liderilor chinezi sa "rezolve problemele majore care ar putea dauna armoniei si  stabilitatii societatii".

Sursa apelului nu este cunoscuta, insa autoritatile s-au grabit sa opreasca raspandirea lui in mediul online. Cautarile pentru cuvantul "iasomie" au fost blocate sambata pe mai multe pagini de internet din China, iar Boxun.com, pagina electronica unde mesajul a aparut prima data, a anuntat ca este tinta unui atac informatic si nu poate fi accesat.

MSNBC scrie, citand un material AP, ca activistii chinezi pareau sa nu cunoasca nici ei sursa apelului la organizarea de proteste in 13 orase. Mesajul le cere oamenilor sa strige: "Vrem mancare, vrem locuri de munca, vrem case, vrem obiectivitate".

Unii activisti chinezi au afirmat chiar ca apelul este "un act artistic" si nu o initiativa serioasa, care sa urmeze protestelor recente din Egipt, Tunisia, Bahrain, Yemen, Algeria, Libia sau Maroc. China a limitat informatiile legate de protestele din Orientul Mijlociu.

Autoritatile par insa sa trateze serios apelul la proteste. Mai multi activistii au fost inchisi sau hartuiti de fortele de securitate, iar unii dintre ei au fost avertizati sa nu participe la demonstratiile de duminica. De exemplu, avocatul Jiang Tianyong a fost urcat intr-o masina a politiei si dus intr-o directie necunoscuta, a declarat sotia sa.

Su Yutong, un activist care locuieste in Germania, a scris pe Twitter ca cel putin 14 persoane au fost retinute de autoritati. El sustine ca actiunea politiei dovedeste ca oficialii se tem de posibile proteste.

Apelul la o "revolutie a iasomiei" a venit in contextul in care presedintele Hu Jintao le-a spus sambata liderilor chinezi sa "rezolve problemele majore care ar putea dauna armoniei si  stabilitatii societatii".

Potrivit AP, Partidul Comunist din China este marcat de amenintarea revoltelor populare, din cauza cresterii preturilor la alimente si case, dar si a altor probleme sociale.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3171 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Bre oameni buni :)))) (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 21:18)

    arhideco [utilizator]

    Asta ne-ar mai trebui acum. Se duc dreaq toate tricourile albe de bumbac din bazaruri. Daca ma gandesc mai bine, cred ca magazinul Unirea va fi inchis :))))))))))).
  • +1 (11 voturi)    
    China a treia putere mondiala (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 21:29)

    denvarel [anonim]

    Se poate dezintegra in 1 luna de zile. Interesant.
    • +1 (1 vot)    
      Deja a doua (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 22:39)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      Iar la ei nici vorba de ,,revolutie,,
  • +2 (12 voturi)    
    vad la CNN ca si in SUA a inceput (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 21:32)

    Eneas [anonim]

    in Wisconsin ! si se va propaga in toata lumea....
    • +2 (14 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 22:16)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Nu urmăresc CNN-ul, dar presa americană - da. Poate-mi explici şi mie despre ce-ai înţeles tu c-ar fi problema în Wisconsin de zici că "şi în SUA a-nceput". Aşa, ca de la anti- la pro-american.
      • +4 (4 voturi)    
        Anti si pro (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 23:10)

        flavian [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        Nu e vorba de anti-china sau pro-america, pentru ca probleme grave au ambele.

        Despre povestea din Wisconsin detalii aici: http://www.zerohedge.com/article/wisconsin-democrat-lawmakers-boycott-anti-union-vote-fleeing-state
        • -1 (1 vot)    
          Reagan (Duminică, 20 februarie 2011, 10:47)

          ampersand [anonim] i-a raspuns lui flavian

          În 1981, Reagan a concediat dintr-un foc mai mult de 10.000 de controlori de trafic aerian care se aflau în grevă. Nu e aceeaşi situaţie cu cea din Wisconsin dar, şi-atunci, erau unii Eneaşi care trepidau plini de speranţă, "a început în SUA". A compara ce-i în China cu ce-i în Wiscosin e cel puţin hilar, dat fiind că Walker şi republicanii de-abia ce-au ajuns "la putere" în WI. Apoi, nu văd cum poţi pune egalitate de situaţii între SUA şi China cînd motivul în SUA e reducerea deficitului bugetar, iar în China distribuirea excedentului bugetar.
          • +1 (1 vot)    
            Bravo ,ai inceput sa judeci!usor confuz (Duminică, 20 februarie 2011, 14:40)

            Eneas [anonim] i-a raspuns lui ampersand

            Reagan nu a concediat pe nimeni tataitza, in timpul grevei controlorilor de trafic aerian a adus controlori militari ,si tot au fost pierderi economice majore!pe vremea lui Reagan , America era permanent in greva ,pana cand a reusit actorul sa isi duca programul economic de dreapta la bun sfarsit! mai invata,niciodata nu e prea tarziu, nu e o rusine ca nu sti ,rusinos e sa sustii clisee, fumate de mult ,pe forum!
      • +4 (4 voturi)    
        in wisconsi (Duminică, 20 februarie 2011, 0:47)

        smen [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        problema e ca nu mai e carne de hamburgeri la fast fooduri si obezii au inceput sa protesteze
        • -1 (1 vot)    
          @smen (Duminică, 20 februarie 2011, 14:05)

          Moi [anonim] i-a raspuns lui smen

          E he he...diferenta dintre "obezi" si supli este ca aia isi permit fast foodul. Lihnitii nici pe ala.
          Tu o sa mori sanatos tun.
          • 0 (0 voturi)    
            balonasule (Duminică, 20 februarie 2011, 20:59)

            smen [anonim] i-a raspuns lui Moi

            daca te documentai vedeai ca in sua mancarea saracului este fast foodul,mac,burger king si alte otravuri,nici pe departe cei cu bani consuma asa ceva,dupa ce ca esti gras mai esti si fraier
    • -2 (10 voturi)    
      Au vrut sa reduca (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 22:19)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      pensiile si salariile bugetarilor insa nu au putut adopta legea ca populatia a ocupat parlamentul.
    • +1 (1 vot)    
      Nu. Revolta va fi limitata. (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 22:31)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Dupa parerea mea revoltele arabe sunt alimentate chiar de America si au ca scop micsorarea inflatiei globale. Pentru simplificare putem sa vedem conducerile care au cazut si mai ales vor cadea ca niste creiere ale tarii respective(dintre care unele produc petrol). Aceste creiere s-au prins cat de important este petrolul si au inceput sa-i creasca pretul atunci cand se intrevedea epuizarea lui. Haosul, revolta, anarhia, conducerile slabe (dar democrate, nu?) , le vor transforma din pozitia de dictator al pretului in cersetor. Probabil s-au inspirat din "experimentul Irak", si au vazut cum se poate ca petrolul dintr-o zona sa vina ieftin in continuare catre occident. Cum petrolul reprezenta principala presiune inflationista globala, si din ea deriva si criza alimentara, revolta va fi in avantajul UE si SUA. China nu-si permite miscari de genul asta. Cand ai 1350 de milione de oameni in responsabilitate nu eziti. Cine iese la proteste in China va fi spulberat.
    • 0 (2 voturi)    
      unde? (Duminică, 20 februarie 2011, 0:10)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      unde asta? ca eu numai la televiziuni americane ma uit si nu am vazzut nimic de genu...
      • 0 (0 voturi)    
        pune-ti ochelarii!normal sa nu vezi jalea din SUA (Duminică, 20 februarie 2011, 17:38)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui adyQ

        cand nu te uiti decat dupa stiri false despre China si Iran ,ca altceva nu ingurgiteaza neuronul ....
        • 0 (0 voturi)    
          ia o pauza (Miercuri, 23 februarie 2011, 1:35)

          adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

          frate da ia o pauza :))
          eu stau in canada si ma uit la televiziuni americane ca alea le prind aici pe antena de camera, si pot sa iti zic ca astia nu au tendinta ca dea stirti apocaliptice cum sunt prezentate in media romaneasca, sunt niste proteste normale care din pacate sau fericire nu au asa mare sustinere, vezi procentul celor care sustin reforma...numai prin romania daca te uiti la tv auzi ca maine se evapora euro, si nu e vreun ratacit care sa zica asta o zic toti in cor, dar nu isi pune nimeni intrebarea ce costuri ar presupune asta...asta este un exemplu sa nu o iei altfel decat este :))
          oricum m`ai pus pe ganduri la faza cu neuronii =)))
  • +7 (9 voturi)    
    Mda... (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 22:17)

    Popas [anonim]

    "Ca sa faci banii, trebuie sa cumperi atunci cand sangele curge in strada" - John Davison Rockefeller
    • 0 (0 voturi)    
      Alo , nenea , mai usor cu citatele... (Duminică, 20 februarie 2011, 1:51)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui Popas

      Eu stiu ca e plin netul de aia care n-au dat niciodata nimic altora de mancare ...
      Uite , citeste si te dumireste...
      http://www.banknews.ro/stire/19996_rothschild_cumpara_doar_cand_vezi_sange_curgand_pe_strada.html
      http://en.wikipedia.org/wiki/Baron_Rothschild
  • 0 (2 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 23:57)

    MRSmrs [utilizator]

    "Mircea Băsescu nu crede în anchetele DNA.
    Mircea Băsescu a declarat pentru Realitatea TV că este prieten de 10-15 ani cu Iulian Teşeleanu, dar nu a ştiut niciodată că acesta este urmărit de DNA. Fratele preşedintelui a confirmat şi faptul că a petrecut Revelionul cu fostul şef al Vămii Agigea.

    "Dacă dumneavostră îmi spuneţi că DNA-ul declară că Teşeleanu lua şapgă sau ce făcea, iertaţi-mă, dar nu vă cred. Eu dacă aş fi ăla de la DNA care a scris aşa ceva, mi-aş da demisia", a spus Mircea Băsescu."
    • +1 (1 vot)    
      Scuze! (Duminică, 20 februarie 2011, 11:19)

      ValT [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Am dat minus din greseala. Intentionam sa dau +. Si o concluzie: fereste-ma, Doamne, de frati, ca de dusmani ma feresc singur.
  • +2 (2 voturi)    
    draga hotnews (Duminică, 20 februarie 2011, 1:23)

    b [anonim]

    e bun, dar e vorba de D-na Su Yu tong @suyutong, nu un activist ci o activista ( si angajata la Deutsche Welle)
  • +2 (2 voturi)    
    raspuns la apel (Duminică, 20 februarie 2011, 11:11)

    Demigod [utilizator]

    "Hu Jintao le-a spus sambata liderilor chinezi sa "rezolve problemele majore care ar putea dauna armoniei si stabilitatii societatii"."

    ... si liderii chinezi au raspuns apelului si-au inceput sa puna motorina in tancuri si gloantze pe teava...
  • -1 (1 vot)    
    Bine fac! (Duminică, 20 februarie 2011, 14:28)

    V.R. [utilizator]

    Cand ai cea mai mare crestere economica din lume si esti in cursul a celei mai mari ridicari din saracie din istoria planetei, cel mai bine este sa-i pui la punct pe cei ce ameninta continuarea acestui proces.
  • +1 (1 vot)    
    sa stam strimb si sa judecam drept, (Duminică, 20 februarie 2011, 14:30)

    mai baieti [anonim]

    Noi ne-am nascut in vremuri comuniste si am vazut ce este, nu putem acum sa-i admiram pe chienzi care cu tot locul lor doi si maieurilr lor eftine, tot comunisti sunt.
    Eu cred ca trebuie sa raminem americani si sa luptam impotriva lui Goldman Sachs si care vrea acum sa cumpere planeta. Si orientul mijlociu in primul rind. Penstru asta ii elimina pe mubaraci, caci estia nu vroiau se vinda ieftin, poate ... ?