Locuitorii din Helsinki s-au declarat "surprinsi" ca tigani din Romania cersesc pe strazile capitalei Finlandei la -20 de grade Celsius

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 februarie 2011, 11:41 Actualitate | Diasporă


Locuitorii din Helsinki s-au declarat "surprinsi" ca tigani proveniti din Romania cersesc pe strazile capitalei finlandeze desi temperaturile au scazut sub -20 de grade Celsius, relateaza pagina electronica yle.fi. Helsingin Diakonissalaitos, un institut al diocezei din Helsinki, a estimat ca, in acest moment, sunt 30-50 de cersetori tigani din Romania pe strazile din capitala Finlandei.

Finlandezii au fost surprinsi sa vada cat de multi cercetori se afla pe strada, in ciuda temperaturilor foarte scazute.

Helsingin Diakonissalaitos a anuntat ca, in cel mult o luna, va deschide un centru pentru cersetorii tigani in Sörnäinen, un cartier din capitala. In prezent, cladirea este renovata si amenajata.

Pagina electronica precizeaza ca cersetorii au devenit o prezenta obisnuita pe strazile din Finlanda incepand cu  vara anului 2007, dupa sosirea unui val de tigani din Europa de Est. Pana in acel moment, cersetoria nu era un fenomen raspandit in tara nordica.

Un grup de lucru al Ministerului finlandez de Interne a recomandat interzicerea "formelor agresive" ale cersitului. Documentul, care permite totodata daramarea taberelor neautorizate ridicate de tigani, a fost prezentat Parlamentului de la Helsinki la sfarsitul lunii ianuarie.

Propunerea legislativa ar putea deveni lege in aceasta primavara.

La sfarsitul lunii noiembrie a anului trecut, autoritatile din capitala finlandeza Helsinki au anuntat ca au decis sa le ofere cersetorilor tigani bani pentru a se intoarce in tarile lor de origine - in special Romania si Bulgaria. Cei care acceptau oferta urmau sa primeasca bilete de feribot catre Tallinn, iar pentru fiecare autovehicul s-au oferit 300 de euro pentru combustibil. Conditia era ca acestia sa paraseasca teritoriul Finlandei in decurs de doua zile.

In octombrie 2009, mai multe tabere ilegale infiintate de cersetorii tigani romani au fost desfiintate de autoritatile din Helsinki.

Jurnalistii finlandezi notau atunci ca, in ultimii ani, s-a inregistrat un aflux de tigani romani veniti in Finlanda la cersit. Cu toate ca serviciile sociale locale au incercat sa le ofere alternative si sa le monitorizeze sanatatea, autoritatile se tem acum ca bandele criminale din Romania vor ajunge sa conduca retelele de cersetori, asa cum s-a intamplat si in alte tari europene.


Citeste mai multe despre   
















8687 vizualizari

  • +42 (44 voturi)    
    :( (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 11:59)

    mihaigalos [utilizator]

    Nu le mai dati bani! Sunt centre speciale pentru adapostirea lor, se descurca!!
    • +13 (15 voturi)    
      Cersetori organizati OK (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 14:39)

      Amplecat.ro [anonim] i-a raspuns lui mihaigalos

      Am discutat cu cativa tigani in Helsinki in vara trecuta. Sunt veniti din cateva sate de langa Targu Jiu. Au venit cu autocarele in grup, organizate din sat. Se schimba la fiecare 5-6 luni cu altii din tara, isi mai trimit un nepot, un copil, altul merge sa duca banii. Au ca ghid un roman care vorbeste ceva finlandeza, il platesc periodic pentru organizarea transportului si daca au nevoie de una alta pe plan local.
      • +4 (6 voturi)    
        Tiganii stiu sa se organizeze pt cersit (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 18:48)

        Domnu Imparat Indirom Cioaba [anonim] i-a raspuns lui Amplecat.ro

        Iata dovada ca tiganii stiu ce inseamna logistica (autocare), PR-ul (interpret si intermediar roman ce vorbeste finlandeza), teamworking (grupare pe clanuri si familii direct din sate), planning (fiecare pe ce strada cerseste), respectul pentru munca (sunt la post indiferent de temperatura).

        Faptul ca finlandezii le ofera bani ca sa plece e o dovada de igoranta crasa a felului in care functioneaza mentalitatea la tigani, peste 2 luni cand da caldura vor fi acolo cateva mii, nu cateva zeci.

        Indemn guvernul finlandez sa reciteasca niste discursuri recente de Merkel, Sarkozy sau Cameron, sa vada ca multiculturalismul e cam decedat de prea multa toleranta.

        Insa UE e UE, nu se dezminte ea, sa vezi ce o sa-i mai pupe in crestet pe tiganii din Helsinki, ca asa e normal, fiecare stat UE sa aiba cate o portie de clanuri tiganesti, sa nu fie discriminare, ca sunt si ei niste "cetateni europeni".

        Daca deputatii nu aproba revenirea la denumirea de tigan, voi vota cu orice partid care nu e in parlament sau impotriva oricarui candidat propus de Basescu, daca Basescu refuza promulgarea legii.
        • +3 (5 voturi)    
          Parazitii - PAROL (Duminică, 20 februarie 2011, 12:11)

          PARZITII [anonim] i-a raspuns lui Domnu Imparat Indirom Cioaba

          Este mentionat istoric si in ROMANIA !

          http://www.youtube.com/watch?v=SxUSW1yZdJc



          '' ACEASTA RASA RARA ,

          E FIERBINTE CA LAVA,

          ITI IA BANII ABRACADABRA ,

          SI DISPARE JAVRA !!! ''
    • +2 (6 voturi)    
      sunt pe benzina ,rezista si la -30 grade! (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 15:53)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui mihaigalos

      se atreneaza pentru Siberia!acolo sa ii vezi ....
  • +37 (47 voturi)    
    Pai cum (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 12:00)

    drak latinu [utilizator]

    Tiganii parca erau ingeri si sunt discriminati in tarile unde s au nascut ..... acum sper sa inteleaga si finlandezii ca multiculturalismul NU functioneaza si tiganii sunt cel mai bun exemplu.
    • +14 (18 voturi)    
      subscriu!!!!!! (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 14:08)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      subscriu!!!!!!
      • +5 (7 voturi)    
        SUPRASCRIU!!! (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 16:22)

        x [anonim] i-a raspuns lui vlad

        SUPRASCRIU!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Tiganii??? (Duminică, 20 februarie 2011, 10:02)

      willy [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      Parca retin ca "alesii" nostri din senat s-au opus in mare majoritate sa se revina la denumirea de tigan
  • +38 (42 voturi)    
    Finlandezii sa-si aplice legea. (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 12:02)

    mircea [anonim]

    Finlandezii sa nu stea sa se mire de tigani si dupa aceia sa dea vina pe Romania.Ambasada Romaniei ar trebui sa atentioneze autoritatile finlandeze ca tiganii,daca acum sunt 40-50,in cateva luni vor fi cateva mii,daca observ ca autoritatile-i tolereaza.
  • +16 (16 voturi)    
    mici corecturi (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 12:04)

    Stefan [anonim]

    YLE e Radioteleviziunea finlandeza, nu e o publicatie :). Iar Sornainen, orice-ar zice Wikipedia, tine mai degraba de Kallio, un cartier relativ boem.
  • +20 (20 voturi)    
    e FRIG (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 12:19)

    Seb [utilizator]

    Si eu ma declar surprins... de o saptamana sunt -20 in fiecare zi.
  • +34 (34 voturi)    
    fisa postului (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 12:29)

    Bogdan [anonim]

    Probabil ca in fisa postului scrie ca trebuie sa fie la munca indiferent de conditiile atmosferice...
  • +24 (30 voturi)    
    surprize surprize! (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 12:38)

    cet23 [anonim]

    Surprize surprize, cu Andrea Marin!!!! Bietii finlandezi, sunt "surprinsi"! Stati sa vedeti baieti ce suprinsi o sa fiti voi mai incolo legat de aceasta minunata bogatie a Europei, "multiculturalii" tigani.
    Dar daca judecam dupa standardele occidentale, exista o singura explicatie pentru faptul ca tiganii cersesc in Finlanda: finladenzii sunt niste rasisti ordinari si ii discrimineaza pe tiganii de acolo, care de felul lor, nu vor decat sa se integreze in societatea finladenza, sa aduca un plus de valoare societatii de acolo (care probabil in lipsa lor ducea lipsa de valoare) si sa fie niste cetateni model!
    Daca ei ne judecata dupa un standard, nu inteleg de ce noi sa-i judecam dupa altul! Deci, treaba e clara: finladenzii sunt rasisti, "manca-ti-as"!
  • +22 (24 voturi)    
    parameci (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 12:38)

    soso [anonim]

    la naiba, sunt deja modificati genetic... .:)))))
    • +3 (5 voturi)    
      Sau (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 14:49)

      1errr [utilizator] i-a raspuns lui soso

      Mai degraba i-as compara cu niste...sugatori de uscat
  • -5 (23 voturi)    
    Asta-i o dovada a incalzirii globale (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 13:05)

    Sargon [utilizator]

    Se spune doar ca-s -20C, dar in realitate este o conspiratie iar temperatura este de +20C...

    Cum ar mai putea exista -20C, cind toata lumea stie ca asistam la o incalzire globala, n-asa?
    • -4 (12 voturi)    
      :))) (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 14:52)

      :))) [anonim] i-a raspuns lui Sargon

      Excelent comentariu! Pe bune!
      Eu nu inteleg de ce se panicheaza finlandezii? Ca doar sunt +20 C (conform previziunilor alarmist-isterice ale eco-nazis), nicidecum -20 C.
      Pai nu traim in plina "incalzire globala"?
      Ah, sorry...Mai nou, "incalzirea globala" a fost rebotezata "climate change". Si stii de ce? Pentru a inchide gura oricaror critici!
      The climate is always changing, asa ca....oricum s-ar schimba, tot cum vor "eco-nazis" va fi!

      Ia uite aici


      http://www.hotnews.ro/stiri-international-8316968-locuitorii-din-helsinki-declarat-surprinsi-tigani-din-romania-cersesc-strazile-capitalei-finlandei-20-grade-celsius.htm


      cum arata "incalzirea globala" in Canada!

      Alte documentare pe aceeasi minciuna:



      http://www.noteviljustwrong.com

      http://www.garagetv.be/video-galerij/blancostemrecht/The_Great_Global_Warming_Swindle_Documentary_Film.aspx

      http://friendsofscience.org/index.php?id=394

      http://www.youtube.com/watch?v=_jqcnBugnl8

      http://www.youtube.com/watch?v=KtqSPahiMxw&feature=PlayList&p=D530ADE80B475DC2&playnext=1&playnext_from=PL&index=6

      http://www.cotidianul.ro/boia_denunta_starea_vremii-6380.html



      Enjoy them!
      :)))
  • +2 (4 voturi)    
    Cam usor de surprins (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 13:22)

    Pantera Roz [utilizator]

    bietii finlandezi...Obisnuiti-va,stimati domni,balul de abia a inceput...:)))
  • +3 (3 voturi)    
    Una calda, una rece (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 13:23)

    moucha [anonim]

    Cea calda: romanul e extrem de adaptabil. Si o spun nu ca gluma. De la loc de munca la mod de viata, etc. Dovada e faptul ca am rezistat ca popor. Din pacate insa romanul nu stie sa se bucure de perioadele de prosperitate. Romanii sunt buni supravietuitori.

    Cea rece: pompierii finlandezi ar putea sa ii servreasca pe cersetori cu niste apa. In felul acesta se creaza si un nou set de statui din gheata si vor fi siguri ca nu se misca aiurea prin oras.
  • +15 (17 voturi)    
    Cersetori in Finlanda (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 14:38)

    camelia popescu [anonim]

    Unde ati vazut voi tigani integrati?????????????!!!!!!!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      tigani integrati (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 21:09)

      mirunamara [anonim] i-a raspuns lui camelia popescu

      Fara a generaliza, eu am vazut personal tigani integrati. Lucrez la interpret pentru rromii romani din Cenon / Lormont langa Bordeaux in Franta, in cadrul unei asociatii de asistare sociala. Dupa interviuri in care au fost implicati 24 de adulti, 7 au primit carte de sejur de 3 luni, se afla intr-un program de cautare de loc de munca si fac cursuri de franceza. Si pot sa-ti jur cu mana pe inima ca fac ce li se cere, ce li se spune, si ce se asteapta de la ei. Dupa 3 luni situatia lor va fi reevaluata. Se va vedea daca li se dau alte carti de sejur, de data asta de 6 luni. Asistentele sociale cu care lucrez au deja "in grija" 10 familii de rromi bulgari cu care au inceout acum un an. Toti cerseau in acel moment, toti vorbesc acum ceva franceza si lucreaza legal.
      Proportia e mica fata de rromii veniti, stiu. Dar sunt cazuri concrete. Si ca in orice natie, trebuie sa fie si oameni buni si oameni rai. Cand am inceput sa lucrez cu ei, aveam toate prejudecatile aduse "de acasa". M-am convins insa ca daca exista vointa, se poate face ceva. Dar cu persoanele tratate ca individizi de sine statatori, nu ca natie. E simplu sa spui "Tiganii fura", dar eu pun mana in foc ca nici Tirana, nici Dumitru, nici Danut nici ceilalti pe care ii cunosc nu fura...
      Umila mea parere...
      • 0 (0 voturi)    
        doamne-ajuta (Joi, 24 februarie 2011, 13:03)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui mirunamara

        sper sa se mai stabilizeze cativa atunci.
    • 0 (0 voturi)    
      In Spania (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 21:16)

      Sargon [utilizator] i-a raspuns lui camelia popescu

      In Spania, pina sa ajunga tiganii din Romania.
  • +13 (15 voturi)    
    oameni seriosi tiganii astia (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 14:38)

    razvan [anonim]

    is fac meseria in orice conditii. nu lipsesc nicio zi de la serviciu
  • +8 (10 voturi)    
    oameni seriosii tiganii (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 14:39)

    razvan [anonim]

    is fac meseria in orice conditii. nu lipsesc nicio zi de la serviciu
  • +15 (15 voturi)    
    Selectia naturala ii favorizeaza (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 14:41)

    V.R. [utilizator]

    La cat de rapid se reproduc si in ce mizerie traiesc, e normal ca selectia naturala sa-i fi "cernut" deja, astfel ca sunt mult mai rezistenti dpdv genetic decat noi, romanii - de exemplu.
  • +2 (2 voturi)    
    Selectia naturala la tigani este baza ... (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 15:33)

    eugenb [anonim]

    Selectia naturala la tigani este baza ... nu educatia ! La nasterea unui tigan iarna este aruncat in zapada. Daca rezista si nu moare ... este bun de cersit, iar daca moare ... nu-i nimic, se va naste altul mai rezistent ! P.S. Daca vedeti tiganusi de 4-5 ani ca se joaca in fundul gol prin zapada, doar cu o camasuta subtire pe el, toata lumea infofolita cu 3 cojoace pe ei, le plange de mila si da vina pe Stat, uitand ca tiganii "batrani" au facut la fel cand erau si ei de varsta lor ! Mult zgomot pt nimic ! Reclama catolicilor care au o "treaba" : sa aiba grija de tigani ca sa nu mai stea in zapada ! Bleah !!!
  • +11 (11 voturi)    
    De ce le dau bani? (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 15:47)

    Pop [anonim]

    Daca finlandezii le dau bani, merita ce li se intampla. Ia sa stea degeaba la cersit...
  • +10 (10 voturi)    
    propun (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 15:49)

    mofluz [utilizator]

    auatoritatilor Ro sa le dea 310 euro ca sa ramana acolo, si sa faca un parteneriat cu alea finlandeze sa le dea o masa calda pe zi. mi se pare firesc intrucat muncesc in conditii cu totul improprii (-20!!!) iar taberele improvizate merg in Italia, dar in Finlanda mi se pare curaj nebunesc!
    cei ce nu credeti, va rog sa va puneti in locul lor...ca un exercitiu de empatie.
  • +2 (4 voturi)    
    Delo delo bafto delo. (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 15:52)

    gogu [anonim]

    Nordicii au si ei probleme cu nomazii pe care nu reusesc sa-i stabilizeze si degeaba le-au facut case ca le strica si pleaca cu turmele de reni in circuite.La noi tiganii s--au specializat,stiu sa exploateze orice punct slab.Eu am stat langa o satra si nu am vazut tigani sa cerseasca acolo,pentru ca oamenii nu le dadeau nimic.Ii chemau sa munceasca ,sa faca ceva pentru ca sa le dea ceva ,dar ti-ai gasit refuzau din start.Daca se interzice cersitul,se opreste si hoinareala lor prin europa.Singura metoda ca sa scapi de ei este sa nu le dai,ca pleaca singuri fara bani de drum. Rusii aveau un sistem pus la punct cu betivii.Daca ii gasea pe strada cazuti pe jos de beti ce erau ii luau ii duceau intr-un centru unde ii spala ,tundea imbraca ,dar ii puneau sa munceasca sa-si plteasca factura.Tiganii trebuiesc obligatoriu spalati,imbracati si pusi sa plateasca operatiunea.
  • +10 (10 voturi)    
    Mica Tiganiada... (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 16:29)

    Quebecoisfier [anonim]

    A inceput acu' vreo cativa ani si in Montreal...Acum vreo 3 saptamani iesisera iarasi la produs...in schimb cand au fost -37 cu factor vant s-au tras la caldura ca le inghetasera PNL !!!!
  • +4 (4 voturi)    
    hahaha ! (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 17:14)

    panfil [anonim]

    pai unde e omul mai milos ?
    se uita la bietul parpanghel, cu nasul rosu, care'si sufla in pumni si dardaie si scoate portofelul mai usor.
    pentru gaborii cu palarie, finlandeza nu'i greu de prins.

    nu e prost cine cere...
    ar trebui ca anton pan sa fie tradus si'n finlandeza.
  • +7 (7 voturi)    
    la -20C... (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 17:54)

    Socrates [anonim]

    ... se fac bani gheata!

    Concurenta e zero (sau mai bine zis sub-zero).
  • +2 (2 voturi)    
    :-) (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 18:23)

    Trojan.H [utilizator]

    Cool
  • +4 (4 voturi)    
    vremuri grele (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 19:13)

    doru [anonim]

    adevarul e ca banul in ziua de azi se castiga foarte greu....si munca la -20de grade merita un bonus de 300 de euro
  • +4 (4 voturi)    
    Cersitul (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 20:31)

    Constantin [anonim]

    Sper ca eurocomisarul Olli Rehn sa gaseasca pentru acesti cersetori o munca mai nobila. sa-i faca ajutoarele lui Mos Craciun. Sa-i puna sa adune cadouri pentru copii.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu stau tiganii in rai... (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 21:03)

    denvarel [utilizator]

    Daca nu le iese nimic nu stau ei nici in sanul lui Avram. Probabil ca scot cel putin 3-500 euro / zi de la finlandezi. Sunt gagii proaspeti doar.
    Si ce nu stiu finlandezii este ca nici aia care sunt pe strada la -20 nu prea vor asta, dar in spatele lor e un bulibasa care-i trimite la produs fie ca le place ori ba.
    Stiu, la europeni asta se cheama exploatare si e interzisa dar tot europenii tin steagul multiculturalismului sus. Si in "cultura " tiganilor asta se cheama "sursa de trai", mai bine spus "cealalta sursa de trai", prima fiind ciordeala.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu toti (Duminică, 20 februarie 2011, 11:15)

    HESS [anonim]

    Sant la fel .Sant si tigani muncitori .Sant si romani puturosi si cersetori.Sant de toti in lumea asta.
    Problema e ca la ei predomina apucaturiile astea .,puturosenia si cersitul.La 1000 de tigani cati dintre acestia muncesc ?Dar la 1000 de romani? Ar fi interesant un sondaj.Luati asa la ,,plesneala ,, 1000 dintre unii si 1000 dintre altii.
  • +1 (1 vot)    
    Eu locuiesc in Gothenburg-Suedia (Duminică, 20 februarie 2011, 12:47)

    ionut [anonim]

    si aci tot la minus grade cersesc.unii se uita la ei si se mira,altii le mai scapa cate ceva,unii se intreaba ce-o fi cu ei cautant pe jos ...in mare parte semne de mirare.Eu cred ca e mai rau a cersi decat a munci.Sa stai ca bou' in ploaie,ninsoare,soare,ger ....e ceva.Maine poimaine vor primi si drept de pensionare.
    Pai ce ei is prosti sa mearga la servici unde exista un sef,caldura,mancare,o cafea calda din cand in cand...
  • +2 (2 voturi)    
    Credeti numai tot ce se spune... (Duminică, 20 februarie 2011, 15:56)

    Un inginer care lucreaza pentru finlanda [anonim]

    Da sunt surprinsi si eu le dau bani pentru ca sunt ultima urma de viata si fericire ce o poti vedea in acest colt de lume... Finlandezii au inca multe de invatat de la astfel de oameni...

    E aiurea de fapt... Mergi, ei o finlandeza la dans si te intreaba... Esti cumva cersetor, lucrezi in constructii? Si crede-ma, cand intrebarea asta mai vine si de la un surgoat ametit de femeie alcoolica, chiar nu-ti pica bine... Urasc massmedia... Suntem produsul massmediei... Era un cersetor roman care aparea pe prima pagina a ziarelor mai mult decat presedinta lor.

    Daca am vazut talkshow-uri in FI sunt doar despre cei 100 de cersetori romani care nu fac decat cu acordeonul lor sa le mai inveseleasca alcoolicii picati in coma... Cersetorii nostri sunt singurii oameni care zambesc.

    Sa va mai zic, sau sa ma opresc aici?

    Am fost chemati la ambasada ca sa fim intrebati ce sa se faca cu astfel de elemente... Elemente? Sunt oameni. Cati dintre voi ati acorda un post de conducere unui cersetor? Cati dintre voi ati acorda cel mai de jos post ce-l aveti in firme...

    E jale... Pentru ca noi prezentam la TV Finlanda ca o posibila Atlantida... Si reversul medaliei... Zeci de articole ca ala care ne fac o imagine de tot rasul...

    Dar culmea barurile, radiourile vuiesc de muzica romaneasca... Hmmmm

    Nu ma pot abtine... Cand pot spune ca ultimul finlandez care mi-a zambit a fost un acordeonist roman... Si la naiba, multi au talent... Ca nu merita sa indure -25 de grade pentru niste gologani care i-ar face din maxim doua acorduri la o nunta romaneasca pentru care culmea si un parlamentar roman ar plati gras.

    Uff ca ma opresc aici... Eu raman la ideea mea... Noi vrem o Europa unita, dar unita doar pentru unii.... Sincer n-as adera la un for care ne denigreaza intr-atat, chit ca nu suntem nici Elvetia, nici Norvegia in zona... Poate sufleteste mult deasupra unora...

    EXISTA SI CERSETORI FINLANDEZI, SUEDEZI, RUSI, ESTONIENI, ETC... Si din mandrie nationala le-am dat mai multi bani alora...
    • 0 (0 voturi)    
      da (Duminică, 20 februarie 2011, 21:03)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui Un inginer care lucreaza pentru finlanda

      DA. ATAT.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 21 februarie 2011, 12:44)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Un inginer care lucreaza pentru finlanda

      Daca si acolo se aude muzica romaneasca e trist..dar trist de tot...
      De ce mai esti acolo daca iti displace atat de mult?
      Lasa loc altora care ar aprecia sa fie lasati in pace. Sunt un popor deosebit si e dreptul lor sa incerce sa evite astfel de elemente. Sunt alcoolici? E dreptul lor... nu uita ca si romanii bat recorduri la alcolemie ..de ce am vorbi tocmai noi.

      De ce ai da un post de conducere unui cersetor? Daca are scoala pentru a se califica pentru un post de conducere, de ce nu a profitat pana acum? de ce nu incepe cu munca de jos..de ce nu munceste pentru acei bani, cum fac altii?

      Sa ramana si cersetorii in romania cu tot cu parlamentarii manelari care ii platesc gras..ca doar din astia avem...

      Partea trista e ca avem un alt tip de cersetori aici, cei care nu au avut nici o sansa, au fost dati afara din case, sunt batrani si blonavi si sunt lasati sa moara in strada...Cei care poate au muncit o viata si acum nu pot sa traiasca din banii primiti. Ei da.. trebuie ajutati nu cei care pleaca la cersit in tari straine..

      In rest... pacat ca ai ajuns acolo..nu stii sa apreciezi ce ai.
  • +2 (4 voturi)    
    t (Duminică, 20 februarie 2011, 18:36)

    icu [anonim]

    ...ar trebui sterilizati...sunt ca un cancer
  • 0 (0 voturi)    
    cersetori fruntasi in munca (Luni, 21 februarie 2011, 6:23)

    Nicolae Dumbraveanu [anonim]

    In realitate nici un roman adevarat nu ar iesi 'la munca' cate 6 ore pe zi la -20 C in clusiv sau probabil mai ales cei care-i critica pe acesti cersetori co-nationali.
    Acesti rromi ne fac cinste prin dovada lor de abnegatie muncitoareasca in asemenea conditii de munca.
    saptamana trecuta cand s-a stricat incalzirea centrala ,23 de unitati comerciale din zona au fost inchise pe motiv ca lucratorilor le era prea frig - si nu erau 'decat' +2 C...nu ca pe strada la helsinki undei -20 C - si poate chiar mai frig la colturile sau intretaieri de strada