O filiala Al-Qaeda din Irak le cere manifestantilor egipteni sa declanseze "razboiul sfant"

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 9 februarie 2011, 9:01 Actualitate | Internaţional


​O organizatie al-Qaeda din Irak a facut un apel la protestatarii din Egipt sa declanseze razboiul sfant si sa instaureze un guvern bazat pe legea coranica, potrivit centrului american de supraveghere a site-urilor islamiste (SITE), citat de AFP.

Comunicatul organizatiei Statul Islamic al Irakului, care pare a fi prima reactie a unui grup legat de Al-Qaeda in ceea ce priveste evenimentele din Egipt, a fost postat marti pe forumuri ale militantilor islamisti.

Mesajul afirma ca "marsul jihadului" a inceput in Egipt si "usile martirilor sunt deschise". Grupul indeamna egiptenii sa ignore "drumurile inselatoare" ale democratiei si ale "nationalismului pagan degradat".

Comunicatul indeamna la declansarea "jihadului vostru", sustinerea islamului, a celor slabi si oprimati din Egipt, pentru "poporul vostru" din Gaza si din Irak si pentru fiecare musulman care a fost atins de opresiunea tiranului din Egipt si a stapanilor sai din Washington si Tel Aviv".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1137 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    hm (Miercuri, 9 februarie 2011, 9:29)

    panaite [utilizator]

    poate declanseaza mubarak razboiul anti - golan, cu mitralierele ! ceea ce ar trebui facut si pe la noi...
    • 0 (0 voturi)    
      Coranul si Crucea impreuna in Piata Tahrir (Joi, 10 februarie 2011, 0:26)

      jos Dictatura [anonim] i-a raspuns lui panaite

      cine spunea ca musulmanii urasc crestinii si invers se inseala, revolta din Egipt a adus laolalta musulmanii si crestinii

      http://www.evz.ro/detalii/stiri/lumea-vazuta-prin-teleobiectiv-920525.html
  • +10 (14 voturi)    
    sunt nebuni !! (Miercuri, 9 februarie 2011, 9:40)

    bogdan [anonim]

    Astia din orientul mijlociu sunt absolut nebuni !!
    Toti indeamna la razboiul sfant, la ura, la revolta, etc.

    Ba nene... dar la munca nu indeamna nimeni ??
    Ca altminteri si lor le place apa calda si masinile scumpe. Dar astea nu cresc in pom nene.. trebuie sa pui osul la treaba zi de zi ca sa ai confort acasa si mancare pe masa. Cu Kalashnikovul in mana nu obtii nimic, nu le spune nimeni chestia asta ???
    • +1 (5 voturi)    
      exact la asta ma gandeam! (Miercuri, 9 februarie 2011, 10:40)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Bun, vor sa scape de "odiosul dictator", si pe urma?
      Ei sunt absolut convinsi ca "un guvern bazat pe legea coranica" va redresa ecomomia, si va asigura nu prosperitate, dar macar painea cea de toate zilele pntru toti cei 80 de milioane de locuitori?
    • -1 (3 voturi)    
      munca? ok dar pe ce salariu? (Miercuri, 9 februarie 2011, 11:44)

      jos dictatura [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      un egiptean ia un salariu in jurul a 40-50 de dolari, tu cum crezi ca se poate trai din banii astia? normal ca va iesi in strada si va avea sentimente de ura cand stie ca nu-si poate intretine familia din salariul ala ridicol...
      • +1 (3 voturi)    
        n-a zis nimeni ca e usor (Miercuri, 9 februarie 2011, 15:05)

        bogdan2 [anonim] i-a raspuns lui jos dictatura

        Pai sa-si urasca guvernantii, nu popoarele occidentale.
        In anii '90 in Romania tot 50$ era salariul.. aveam si noi mineriade, greve si revolte.
        Dar nimeni nu zicea hai sa plecam la razboiul sfant impotriva Germaniei, spre exemplu, ca acolo era cald si bine.
    • 0 (2 voturi)    
      Yeah...right (Miercuri, 9 februarie 2011, 16:55)

      BX [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Americanii nu indeamna. Aia invadeaza si extermina din prima. Deci care-s mai 'evil' ?
      • -1 (1 vot)    
        esti ingust (Miercuri, 9 februarie 2011, 18:46)

        bogdan3 [anonim] i-a raspuns lui BX

        Americanii nu exterminca pe nimeni. Chestia cu invazia e relativa - da, sunt in Irak si Afganistan. teoretic sa aduca pacea. Practic, sa-si securizeze niste pozitii strategice.
        Sunt decimati 'bastinasii' ? In nici un caz nu.
        Se extermina singuri intre ei cu bombe puse in piete si autobuze. Nu confunda colonianismul anilor 2000 cu cel de la 1400, cand europenii eu exterminat populatiile din Americi.

        Si da, USA nu sunt perfecte. Dar intre o lume dominata de americani, si una dominata de islamisti, chinezi sau indieni, o prefer pe cea americana. Pana la urma, americanii nu obliga pe nimeni sa cumpere cola si hamburgeri. Dar daca maine vin islamistii, vei fi OBLIGAT sa-ti atunci laptopul si sa te inchini la Mecca. Gandeste-te la asta.
        Uneori in viata trebuie sa alegi raul cel mai mic.. din pacate..
    • +1 (1 vot)    
      e vorba de interese economice si militare? (Miercuri, 9 februarie 2011, 20:06)

      george [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      hai sa fim seriosi revolta de acolo are doar motive economice si geostrategice si daca nu are pare a servi astfel de motive / interese.Nu cred ca are importanta pe cine vrea poporul egiptean,parerea mea e ca lor li se va spune pe cine vor.
  • +3 (7 voturi)    
    Arabii au ratat revolutiile (Miercuri, 9 februarie 2011, 9:50)

    "..islamul e o forma de fascism": Geerd Wilders [anonim]

    In Tunisia e haos, nu exista un guvern format, toti nomenklaturistii sunt la putere, armata face cum vrea, politia continua sa se omoare cu manifestantii, bande de tineri huligani devasteaza sate si orase, liderul islamistilor s-a intors in tara dupa peste 20 de ani de exil, UE "discuta", impotenta ca de obicei, USA incurajeaza si priveste.
    234 de morti si 510 raniti in cele 4 saptamani de "revolutie a iasomiei".

    In Egipt, Mubarak s-a salvat, acum e mangaiat pe crestet de mai toate guvernele arabe si occidentale, Israelul i-a si pus o perfuzie, extremistii musulmani isi ascut cutitele, societatea e profund divizata si plina de ura, la un pas de razboi civil, in economie e haos si pierderile sunt de miliarde in turism.
    297 de morti si peste 5.000 de raniti in cele 2 saptamani de rascoala la Cairo si Alexandria.

    In Iordania nu se intampla nimic neobisnuit, populatia e de acord cu regimul, doar ca beduinii autohtoni o urasc pe regina Rania care e o "venetica" palestiniana, minoritatea de islamisti spera sa declanseze vreun jihad de dupa-amiaza, preturile la alimente si benzina au explodat.

    In Siria, cine misca nu mai misca. Scurt. Clanul alauit Assad a instalat la putere minoritatea shiita (15%) si terorizeaza "bobulatia" cu un numar de 12 servicii secrete. Hayssam va saluta, e fericit ca in Romania arabii pot trage tepe la tva apoi sunt lasati liberi.

    In Algeria guvernul a promis ca ridica pensiile si salariile si bastoneaza pe oricine vrea "libertate", o notiune anti-araba, se stie. Intre timp, al qaeda in magreb mai pune cate o bomba pe marginea drumului sau rapeste cate un turist (acum cateva zile, o turista italianca).

    In Libia, silenzio stampa, Gadafi ii ingropa prin Sahara pe opozanti, daca o fi vreunul sa fie atat de sinucigas incat sa se "opuna".

    In Maroc, populatia vrea mai mult vize pt Franta decat revolutie.

    De tarile Golfului e inutil de vorbit, sauditii tocmai l-au primit pe Ben Ali in ospetie..
    • +1 (5 voturi)    
      e posibil, dar.. (Miercuri, 9 februarie 2011, 10:21)

      almeyda63 [utilizator] i-a raspuns lui "..islamul e o forma de fascism": Geerd Wilders

      nu cred ca acei capitalisti ce au mers in tarile arabe au vrut ei sa propovaduiasca democratia....fii sigur ca pe primul loc au fost interese.....bani, bani, bani....nu sunt de partea nimanui, mai ales a razboiului, dar cred ca un popor trebuie lasat in pace, fara ajutoare de orice fel...poti sa-ti arati disponibilitatea ca tara in a ajuta, pasul trebuie sa-l faca poporul respectiv....