Benjamin Netanyahu: Revolta din Egipt ar putea duce la instabilitate in regiune pentru multi ani

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 2 februarie 2011, 18:36 Actualitate | Internaţional


Premierul israelian Benjamin Netanyahu a avertizat miercuri asupra riscului ca revolta populara din Egipt sa nu conduca la "o perioada indelungata de instabilitate si incertitudine" in regiune, relateaza AFP.

Netanyahu a declarat intr-un discurs tinut in Knesset ca sunt doua tipuri de forte care se confrunta in Egipt "fortele care doresc o schimbare moderata, reforme si democratizare, precum si fortele islamismului radical", sustinute de Iran.

"Este posibil ca nici una dintre aceste doua forte sa nu prevaleze una asupra celeilalte pentru o lunga perioada de timp, iar instabilitatea si incertitudinea ar putea continua multi ani", a avertizat seful guvernului israelian, lansand in acelasi timp un apel la "a vedea realitatea asa cum este. "



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1151 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    ce surpriza!! (Miercuri, 2 februarie 2011, 18:52)

    yahve [anonim]

    Fireste, e mult mai convenabila stabilitatea oferita de un dictator!
    Ce conteza ce vor egiptenii, ce conteaza valorile universale ale libertatii si autodeterminarii cand e in joc certitudinea Israelului.
    • +1 (3 voturi)    
      o pace platita ,nu este pace ! (Miercuri, 2 februarie 2011, 20:18)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui yahve

      Egiptul a pus bir pe SUA pentru a tine pacea cu Israel! a primit cca 3-4 miliarde coco per anum sa stea cuminte! a mers cat a mers ,dar nu cred in razboi,arabii nu au sanse!
    • +1 (5 voturi)    
      Bibi are probleme cu arabii,eu am cu banii (Miercuri, 2 februarie 2011, 21:08)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui yahve

      fiecare cu problemele lui!dar pentru ca Moise i-a condus intrun loc de doi bani-mult mai michteaux era in Madagascar! ,evreii ar trebui sa se adune in unul ,doua congrese tip Davos si sa isi traga o alta locatie eventual Arctica sau Antarctica ,unde in mod sigur nu ii va deranja decat ursii polari ,usor de rezolvat!
    • +3 (5 voturi)    
      Despre Israel si Orientul Mijlociu (Miercuri, 2 februarie 2011, 21:21)

      Oriental Mijlociu [anonim] i-a raspuns lui yahve

      http://www.kinghussein.gov.jo/kabd_eng.html

      Hai sa vedem, daca are sau nu are, ce cauta Israelul in O.M.

      Evenimente prezise cu mai bine de 60 de ani in urma, explicand clar situatia din zilele noastre. Cine are dreptate si cine nu ? Argumentele sunt sustinute de istorie, fapte ce nu pot fi rescrise.

      Cititi mai multe in articol...
    • -1 (3 voturi)    
      Precizare (Miercuri, 2 februarie 2011, 23:20)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui yahve

      Poate vrei sa spui "ce conteaza valorile universale ale Shariei".
    • -2 (4 voturi)    
      Creierul lipseste (Miercuri, 2 februarie 2011, 23:49)

      Creierul lipseste [anonim] i-a raspuns lui yahve

      Ma bucur ca esti constient de eventualitatea inlocuirii lui Mubbarak de catre islamisti. Ai dreptate, orice e mai bun decat un regim islamo-nazist. Binenteles ca avand macar cativa neuroni ai putut realiza lucrul asta. Sau nu?
  • -1 (13 voturi)    
    ironic?! (Miercuri, 2 februarie 2011, 18:57)

    George [anonim]

    Probabil ca atunci cand Israelul ataca Libanul impotriva rezolutiilor Onu, cand ataca civili in Gaza sau ucid civili in ape internationale de fapt contribuie la stabilitatea si certitudinea din regiune!!
    • +2 (8 voturi)    
      :D (Miercuri, 2 februarie 2011, 19:16)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui George

      contribuie la instalarea cat mai ferma a sa in orientul mijlociu. cu riscul distrugerii celorlalti, da' ce conteaza?
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Miercuri, 2 februarie 2011, 20:21)

        utug [anonim] i-a raspuns lui ioana

        Netanyahu si noul Vicepresedinte al Egiptului numit recent de Mubarak:

        http://stopwar.org.uk/content/view/2238/1/

        [ http://www.wikiwatch.info/us-war/rendition/

        http://cablesearch.org/cable/view.php?id=05CAIRO5924&hl=EGIS ]
    • +1 (9 voturi)    
      urgent (Miercuri, 2 februarie 2011, 20:40)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui George

      stai putin sa vezi cati te vor acuza de antisemitism. Asa-i aici, daca crezi ca Israelul este un stat agresiv, esti antisemit.