Un pilot al companiei Delta, condamnat la sase luni de inchisoare dupa ce s-a imbatat si n-a reusit sa-si aminteasca unde trebuie sa zboare

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 25 ianuarie 2011, 19:53 Actualitate | Internaţional


Un pilot american a fost condamnat la sase luni de inchisoare dupa ce s-a imbatat si nu a reusit sa-si aminteasca destinatia unde trebuia sa zboare, transmite Times of India. George La Perle, pilot al companiei Delta Airlines, a fost arestat de agentii de securitate de pe aeroportul Heathrow, dupa ce a fost intrebat in legatura cu orasul in care trebuia sa zboare. Pilotul a afirmat ca pleaca spre New York, desi el trebuia sa mearga in Detroit.

La Perle (49 de ani), care locuieste in Boston, era unul din cei trei piloti ai aparatului Boeing 767 ce urma sa ajunga la Detroit. Avionul avea la bord 241 de pasageri.

Pilotul depasise de patru ori limita permisa de alcool.

El a fost oprit de agentii de securitate de pe aeroportul londonez, care l-au intrebat unde zboara. La Perle a raspuns "New York", desi destinatia sa era Detroit. Pilotul a recunoscut in fata oficialilor de la Heathrow ca a consumat "doar cateva beri". Anchetatorii au descoperit ca La Perle este alcoolic.

Judecatorii l-au condamnat la sase luni de inchisoare, afirmand ca, daca s-ar fi urcat la mansa, consecintele pentru pasageri ar fi putut fi "catastrofale".

Pilotul are 20 de ani de experienta aeriana.

In septembrie 2010, un alt pilot al companiei Delta a fost impedicat sa urce la bordul avionului in Amsterdam, dupa ce s-a descoperit ca era sub influenta bauturilor alcoolice.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3076 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Cum adica? (Marţi, 25 ianuarie 2011, 20:39)

    nu_conteaza. [utilizator]

    Cum adică de 4 ori limita permisă de alcool? Există limită de alcool la piloţi?????

    Voi sunteţi cretini? Cine poate scrie aşa ceva? Ah, am uitat suntem pe hotnews deci orice este posibil....
    • +1 (1 vot)    
      este o limita la orice... (Marţi, 25 ianuarie 2011, 20:57)

      iceman [anonim] i-a raspuns lui nu_conteaza.

      Adica limita este de bine dispus cat sa nu te miroasa organul ca te urci baut la mansa. Ca doar nu-l trage nimeni pe dreapta la jde-mii de metri in aer. De patru ori inseamna beat muci, ranga, sau atat de beat incat nu stii unde te duci. Respectivul in halul asta era.
    • 0 (0 voturi)    
      greseala (Marţi, 25 ianuarie 2011, 21:30)

      un aradean [anonim] i-a raspuns lui nu_conteaza.

      Probabil se refereau la limita la alcoolemie ptr soferi... din obisnuinta.
    • +5 (7 voturi)    
      Alcool (Marţi, 25 ianuarie 2011, 22:05)

      Simion [anonim] i-a raspuns lui nu_conteaza.

      Daca taceai, filozof ramaneai, insa matale, ca orice roman "dastept", mai bine insulti decat sa pui mana pe o carte.

      Federal Aviation Administration: 0.01% for operators of common carriers, such as buses, for pilots 0.019% to fly, .039 without loss of medical (no fly until .019 or below), .04 permanent revocation of license for pilots, no alcohol within 8 hours per Federal Aviation Regulations

      Mai citeste si aici: http://codes.lp.findlaw.com/uscode/18/I/17A/342

      Hai, noroc, si "succesuri" la studiu, ca la injurii vad ca stai bine!
      • -2 (4 voturi)    
        Multumesc (Marţi, 25 ianuarie 2011, 22:14)

        nu_conteaza. [utilizator] i-a raspuns lui Simion

        Multumesc d-le Simion, ce se intelege prin "no alcohol within 8 hours "?
      • -3 (3 voturi)    
        Inca o intrebare (Marţi, 25 ianuarie 2011, 22:17)

        nu_conteaza. [utilizator] i-a raspuns lui Simion

        Omul era in Londra. Legea cu alcoolul e aceeasi in Anglia ca si in SUA? Banuiesc ca legea se aplica conform statului din care decolezi.
        • +3 (3 voturi)    
          Londra (Marţi, 25 ianuarie 2011, 22:23)

          Simion [anonim] i-a raspuns lui nu_conteaza.

          Uitasem sa adaug si asta, vad ca a fost oricum postata mai sus: http://www.legislation.gov.uk/ukpga/2003/20/section/93
    • +1 (3 voturi)    
      Trezeste-te (Marţi, 25 ianuarie 2011, 22:11)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui nu_conteaza.

      ... s-a terminat petrecerea.
      Daca in loc sa te rostogolesti ca un porc isteric ai fi dat o cautare pe google ai fi gasit suficiente date.

      http://www.legislation.gov.uk/ukpga/2003/20/section/93
  • +2 (4 voturi)    
    nu_conteaza (Marţi, 25 ianuarie 2011, 21:42)

    vasile pop [anonim]

    Probabil ca se refera la faptul ca a depasit de 4 ori limita la care ar fi fost considerata contraventie... La fel ca si la soferi... pana la un punct ii contraventie si iti ia permisul pe 3 luni, dupa acel punct ii infractiune
  • +3 (3 voturi)    
    Limita alcool (Marţi, 25 ianuarie 2011, 21:50)

    ab [anonim]

    Da, există şi la piloţi limite de alcool, mai stricte ca la şoferi, bineînţeles.
    În SUA este "Federal Aviation Regulation (FAR) 91.17" şi în celelalte ţări sunt reguli similare.
  • 0 (2 voturi)    
    afi sau a nu fi pilot (Marţi, 25 ianuarie 2011, 22:08)

    cititor [anonim]

    n-a reusit sa-si aminteasca unde trebuie sa zboare.Pilotul a afirmat ca pleaca spre New York, desi el trebuia sa mearga in Detroit.
    Pai nu e chiar asa de grav. Mai grav era daca nu mai putea sa piloteze. Ceea ce nu rezulta din continutul articolului.
    Acu oare cele sase luni de inchisoare se vor adauga la pensie sau nu.
    That is the question!
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat.. (Marţi, 25 ianuarie 2011, 23:51)

    Anonimul [utilizator]

    Sa-ti bati joc de un job la care viseaza multi, insa putini sunt cei care au posibilitatea sa ajunga. :(