Telegrama Wikileaks: Iranul este unul dintre principalii traficanti de droguri din lume

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 21 ianuarie 2011, 19:12 Actualitate | Internaţional


Iranul este unul dintre principalii traficanti de droguri din lume, iar liderii Gardienilor Revolutiei sunt implicati in contrabanda cu stupefiante, a relatat vineri publicatia germana "Die Welt", citand telegrame diplomatice americane difuzate de Wikileaks. Diplomatii SUA sustin ca Iranul este principalul cumparator al opiumului din Afghanistan si un producator major de heroina la nivel mondial.

O telegrama confidentiala, trimisa la 12 iunie 2009 de Ambasada americana din Baku, precizeaza ca autoritatile azere au confiscat in acel an peste 26 de tone de heroina din Iran, o crestere substantiala fata de cele 20 de kg confiscate i n 2006.

Potrivit unui raport secret realizat de anchetatori ONU, Azerbaidjanul este una dintre principalele rute ale exportului de heroina din Afghanistan catre Europa, via Iran.

Diplomatii americani sustin ca Iranul este principalul cumparator al opiumului din Afghanistan si un producator major de heroina la nivel mondial.

Aproape 95% din heroina ce ajunge in Azerbaidjan provine din Iran.

O telegrama "secreta" datata 15 octombrie 2009 il citeaza pe ministrul de externe de la Baku care spunea ca traficul de droguri este controlat de serviciile iraniene de securitate.

Autoritatile azere au arestat numerosi traficanti iranieni, pe care-i repatriaza, insa acestia sunt eliberati imediat dupa ce ajung in Iran.

Oficialii afgani au declarat si ei ca fortele iraniene de securitate coopereaza cu traficantii de droguri din Afghanistan.

Ambasadorul iranian la ONU, Mohammad Khazaee, a afirmat in septembrie trecut ca 89% din productia mondiala de opium provine din Afghanistan si ca "cea mai mare parte a productiei trece granitele Iranului". Oficialul de la Teheran a adaugat insa ca Iranul a cheltuit miliarde de dolari pentru a lupta impotriva traficului de droguri.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2855 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    Ok.. pana aici.. (Vineri, 21 ianuarie 2011, 19:25)

    GiovanuBecalul [anonim]

    Opriti tot si atacam Iranul... asta e deja prea de tot. Arme atomice, femei lapidate si acuma narcotice ???.
    • -4 (14 voturi)    
      macar la ei e controlat de stat :)) (Vineri, 21 ianuarie 2011, 19:39)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui GiovanuBecalul

      Macar astia fac bani si din asta. Statul face bani, nu vreun cap mafiot care baga banii la el in buzunar...
      Dar stai linistit, ca si americanii fac la fel cu drogurile din Columbia. Pe o parte se fac ca lupta impotriva narcoticelor, dar pe de alta parte tot ei faciliteaza traficul. Crezi ca degeaba au ei trupe militare in Columbia ?
      • -1 (11 voturi)    
        Hodoronc tronc buf!!! (Vineri, 21 ianuarie 2011, 20:30)

        George [anonim] i-a raspuns lui AK-47

        Ai simtit nevoia sa-i implici tu nitel si pe americani in povestea asta cu drogurile. Asa ca sa abati atentia de la subiect. Cred ca esti un imbecil daca chiar crezi in elucubratiile cu traficul de droguri pe care l-ar face statul american... Ce sa zic? Esti un imbecil.
        • -1 (9 voturi)    
          inteligentule, care esti tu, inteligent.... (Vineri, 21 ianuarie 2011, 21:54)

          AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui George

          prietene, te`am injurat sau jignit pe tine cu ceva? M-am luat de viata ta sau de familia ta?
          S`au asa te trezesti tu in papusoi si te apuci sa arunci cu rahat in oameni doar ptr ca nu esti de tu de acord cu o afirmatie ?
          In afara sa ma jignesti pe mine, n`ai afirmat sau infirmat nimic, NIMIC, ZERO BARAT !!!
        • -2 (6 voturi)    
          sua (Vineri, 21 ianuarie 2011, 23:55)

          geo [anonim] i-a raspuns lui George

          cand e vorba de castigurile statului american e vorba de fapt de nationalizarea pierderilor si de privatizarea profiturilor ... majoritatea razboaielor SUA sunt aruncate populatiei ca dovezi de patriotism sau datorie ca si conducator al lumii civilizate, dar in spate sunt niste indivizi care-si vad de scopurile lor meschine ...
    • +4 (10 voturi)    
      daca citeai telegramele (Vineri, 21 ianuarie 2011, 19:44)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui GiovanuBecalul

      observai ca egiptul, arabia saudita, iordania, emiratele faceau presiuni asupra americi sa atace iranul, nu invers.
      • -1 (5 voturi)    
        pai da (Vineri, 21 ianuarie 2011, 23:10)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui masteryodda

        uite, de aia nu prea cred eu in bula asta cu Wikileaks...de la inceput mi-a mirosit a lucratura...nu s-a dezvaluit de fapt nimic cu adevarat important, decat barfe...mai mult s-a facut tam-tam ca sa il faca mare pe Assange.
        Chiar, ce mai face Assange? la cat de "vanat" era, saracu, parea ca in curand ajungea mancare la pesti...dar nu, stai! el locuieste in vila luxoasa a unui prieten milionar din Anglia....
        • 0 (0 voturi)    
          Adevarull despre Wikileaks (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 14:53)

          Eufrosin [anonim] i-a raspuns lui The Saker

          http://eufrosin.wordpress.com/2011/01/07/sex-minciuni-iran-israel-si-wikileaks/
        • 0 (0 voturi)    
          lol (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 20:29)

          John Doe [anonim] i-a raspuns lui The Saker

          Guvernul Tunisiei a fost dat fos datorita informatilor de la Wikileaks . Si el ii in arest la domiciliu, indiferent ca ii o vila luxoasa sau un apartament mizerabil . Dar de ce iti bati tu capu cu asemenea lucruri , ii clar ca creierul tau nu face fata . Eu zic sa iti sa stai linistit , nu arunca cu noroi in lucruri pe care nu le intelegi si se vede dim comentul tau ca esti prost informat sau chiar deloc .
    • +6 (10 voturi)    
      mai subtire, ma copii... (Vineri, 21 ianuarie 2011, 21:10)

      p hector [anonim] i-a raspuns lui GiovanuBecalul

      ba, da' nu va mai satura nimic - voi atata stiti: americanii sunt rai, grasi si prosti, iar cine li se opune, indiferent de mijloace, e erou. nu conteaza ca e analfabet, ia de bun doar ce aude de la altii, traieste in copaci si vrea sa vada in jur doar personaje asemenea lui.
      nu, nene, americanii sunt rai ca-si baga coada peste tot. aproape ca-mi doresc sa vi se indeplineasca visul iar fraierii aia de americani sa se retraga-n p... lor la ei acasa; pe urma sa va vad ce-o sa ziceti cand o sa va treziti cu cortu-n fata casei si cu camila in scara blocului.
      va duce mintea sa va imaginati ce ar fi in jurul vostru acum daca handicapatii aia de americani stateau la ei pe canapele in loc sa isi miste cururile alea puturoase si sa vina in europa in al doilea razboi mondial?
      • 0 (0 voturi)    
        e normal sa latre prostimea (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 5:37)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui p hector

        E reactia normala a frustratilor neputinciosi in fata celor puternici. O intalnesti la oameni cat si la animale, uita-te numai la catelusi: aia mici fac mai mult si mai des zgomot decat aia mari si puternici ... postacii de care vorbesti nu sunt cu nimic diferiti din punctul asta de vedere, si-au dezvoltat si eu un mecanism pur defensiv
    • -2 (6 voturi)    
      Asta imi aduce aminte o alta poveste ... (Vineri, 21 ianuarie 2011, 22:36)

      Petronius. [anonim] i-a raspuns lui GiovanuBecalul

      Era pe vremuri un studiu nemtesc care arata cat de rele sunt cuptoarele cu microunde si cum produc ele toxine in mancare etc. Totul era credibil, pana la momentul cand s-a facut o clasificare a cuptoarelor si a rezultat ca cele mai bune sunt cele nemtesti si cele mai rele cele asiatice ...

      Asa si cu WCLeaks ... erau credibili, pana cand nu au inceput sa "loveasca" in dusmanii la moda ai americanilor.
    • 0 (0 voturi)    
      despre droguri in afghanistan (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 10:43)

      tavy90 [anonim] i-a raspuns lui GiovanuBecalul

      pe vremea la talibani afghanistanul aproape stopase prductia de droguri. dupa "eliberarea" americanilor e producatorul mondial numarul 1(productia de droguri a crescut de peste 40 de ori!).
  • -1 (9 voturi)    
    ye right (Vineri, 21 ianuarie 2011, 19:47)

    fero [anonim]

    cunoastem!...............si irakul "detinea" cele mai multe arme de distrugere in masa !!!
    • +5 (11 voturi)    
      Mda... (Vineri, 21 ianuarie 2011, 20:41)

      George [anonim] i-a raspuns lui fero

      "ye right"!... (apropo, se scrie "Yea right" ignorantule!)
      Esti cam selectiv tovarase antiamerican. Stirea asta data de idolii tai de la wikileaks nu e in regula pentru ca nu-i compromite pe americani ci pe alti idoli de-ai tai. Aia care conduc Iranul. Ma intreb... oare cam ce anume te-ar putea convinge pe tine ca acest stat (Iran) este unul care face mult rau intregii lumi? Implicat in Liban, in Iraq. in Afganistan, in Gaza si Cisiordania, in trafic de droguri si in multe alte "afaceri" necurate. Presupun ca matale idolatrizezi regimul "democratic" de la Teheran care-si omoara opozantii in plina strada sau inchisori si care spanzura in public de macarale homosexuali si chiar oameni nevinovati, care interzice femielor sa vada pe stadion un meci de fotbal, care considera muzica occidentala diabolica... Esti penibil "amice".

      P.S. Interesant si amuzant in aceeasi masura cum antiamericanii de profesie sunt tare dezamagiti de dezvaluirile wikileaks atat vreme cat nu se incadreaza in viziunea lor antiamericana. Tot ce vine de la wikileaks si este antiamerican e ok. Ceea ce insa pune intr-o lumina urata pe altii, pe cei care promoveaza antiamericanismul in lume, nu e ok. E manarie. E dezinformare, e manipulare... E facatura. Iata dubla masura a acestor indivizi gaunosi care se hranesc doar cu antiamericanism gregar.
      • -1 (5 voturi)    
        Daca ai fi atent... (Vineri, 21 ianuarie 2011, 21:20)

        exocet [anonim] i-a raspuns lui George

        ..ai observa ca materialele Wikileaks (WL) sunt generate de ambasadele, agentiile americane si operatorii din teren CIA. Adica, pentru ca sa intelegi, sunt informari ale ambasadelor si agentilor SUA privind activitatile din diferite tari, incl. Azerbaidjan, Iran etc, Deci, sunt produse intentionale americane, similare cu cele privind WMD din Irak. WL doar le reproduce, evidentiind sarguinta SUA de a produce dovezi incriminatorii care au sau nu legatura cu relaitatea, dar construiesc dosarul anti-iranian, ca justificare suplimentara pentru o noua actiune militara in perspectiva. Got it?.
        • -1 (3 voturi)    
          Daca ai... (Vineri, 21 ianuarie 2011, 22:23)

          Knightmare [anonim] i-a raspuns lui exocet

          ... urmarit leaks-urile de pina acum, ai vazut ca sint informari ale tuturor ambasadelor despre mai toata lumea. Dupa logica ta americanii construiesc si dosarul anti-german, anti-rusesc, anti-francez, anti-romanesc, anti-chinezesc, etc. Ce mai atita vorba, vor de fapt sa justifice in fata extraterestrilor care sint gata sa aterizeze, ocuparea si subjugarea intregii planete. Esti spalat bine de tot pe creierul ala ciugulit de teoriile conspiratiei amice, ca prost nu pari. Pacat...
      • 0 (6 voturi)    
        altul cu "tovarase"!! (Vineri, 21 ianuarie 2011, 21:35)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui George

        Probabail ai impresia ca un astfel de apelativ iti da greutate argumentului!
        Ei, te inseli!

        Mai era unul ca tine, tot cu "tovarase" in sus si in jos care facea spume la gura impotriva wikileaks si cerea arestarea pentru tradare a australianului.
        Acum, brusc, wikileaks are dreptate!

        Tu cum iti dai seama cand are wikleaks dreptate? Doar atunci cand corespunde cu cliseele si propaganda pe care o faci pe aici??
      • -1 (5 voturi)    
        Yeah, right ! (Vineri, 21 ianuarie 2011, 22:01)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui George

        Pronuntia corecta este "Yeah, right !: ... in contextul de fata .... "desteptule" :D .
        Vezi: http://www.randomhouse.com/wotd/index.pperl?date=20000410
        sau
        http://www.yourdictionary.com/yea

        Iar in privinta acestei dezvaluiri , persoana de mai sus are tot dreptul sa se indoiasca de veridicitatea informatiei tinand cont de alte "dezvaluiri" americane de care s-au folosit ca pretext , de ex, pentru invadarea Irak-ului. Asta nu inseamna ca trebuie sa sprijim regimul dictatorial de la Teheran, dar nici sa-i judecam pripit doar pe baza dezvaluirilor americane.
        • 0 (0 voturi)    
          mersi de replica (Duminică, 23 ianuarie 2011, 11:01)

          fero [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          Exact la cele scrise de tine incercam sa fac referire.Nu sunt antiamerican dar nu trebuie sa ne limitam si sa privim problema doar dintr un singur unghi.
          Mersi si de corectarea gramaticala !
    • 0 (0 voturi)    
      lol2 (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 20:32)

      John Doe [anonim] i-a raspuns lui fero

      Filmuletul , in care americani macelaresc civili irakieni , ii destula dovada ca ei nu tin partea americanilor .
  • -3 (9 voturi)    
    yoy (Vineri, 21 ianuarie 2011, 20:56)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Cincinalul urmator este rezolvat dpdv al resurselor pentru americani, dar trebuie pregatit "terenul" pentru deschiderea urmatorului borcan de dulceata: Iranul
    • +3 (5 voturi)    
      Alt luminat (Vineri, 21 ianuarie 2011, 21:23)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      Sa te manance raiul.
    • -2 (8 voturi)    
      Cine exporta opiu? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 21:38)

      YogiBear [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      Nu cumva Afganistanul?
      Cine ocupa Afganistanul si controleaza tot ce iese? Nu cumva America?

      Asa ca s-au gandit sa dea vina pe SAtanul de serviciu, Iran. De parca mai pune cineva botul - in afara de cei paltiti pentru asta - dupa WMD din Irak!!
  • +3 (7 voturi)    
    boala grea (Vineri, 21 ianuarie 2011, 22:43)

    gaga [anonim]

    intradevar antiamericanismul e o boala grea si periculoasa la europeni. o tzacaneala sinistra. intr-o lume blajina in care conduc talibani si ayatolahi , partide unice si cei mai iubiti fii din popor , america strica, face haos.
    • -3 (7 voturi)    
      de cand nu mai conduce Sua lumea? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 23:08)

      George [anonim] i-a raspuns lui gaga

      situatia actuala se datoreaza si pretentiilor hegemonice ale Americii.

      Nu toata lumea are apetit de sluga, ca tine. Nu toata lumea vrea sa faca sex oral marelui licurici. Stiu ca ti-e greu sa intelegi, dar asta e.
    • 0 (0 voturi)    
      urmasii celor ce se ascundeau prin transee (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 5:44)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui gaga

      Lasa-i ca aia oricum sunt urmasii fara creier ai celor ce se ascundeau prin transee sau se prostituau in loc sa lupte cand veneau turcii. E vorba de un complex Stockholm vechi de sute de ani si transmis in cazul lor din generatie in generatie :)
  • -2 (4 voturi)    
    ooook! (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 0:46)

    helium [anonim]

    Asta a pus capat cu Wikileaks si adevarul suprem al unui sarlatan, Julian Assange asta e un fel de Bin Laden varianta mediatica, pericol, face drege si cand colo naste gogonele sa intoxice lumea.

    Mai sa fie, tocmai din iran vin principalii trafincati, dar Columbia si toata America de Sud e usa de biserica.

    Anchetele CIA si FBI din ce se plateau? Parleau cativa traficanti ca apoi sa dea frau oamenilor lor.

    Bai fratioare, la noi in tara intra transporturi iraniene, de turci, albanezi si toate laturile europeni nu mai zice nimeni nimic.

    Ce mai zice Wikileaks? Ca intoxica bine, la sufletel(cum zice manelaru`).
  • -3 (3 voturi)    
    dar consumatorii unde sunt? (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 1:53)

    nenea [anonim]

    usa nu este fruntasa, dar este pe podium
  • 0 (0 voturi)    
    Istoria ... (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 6:28)

    utug [anonim]

    Istoria mereu se repeta ? Se va intampla cu Ahmadinejad ce s-a intamplat cu Noriega ?

    "On February 5, 1988, General Manuel Antonio Noriega was accused of drug trafficking by [USA] federal juries ... In April 1988, the U.S. President Ronald Reagan invoked the International Emergency Economic Powers Act, freezing Panamanian government assets in all U.S. organizations ... On 19 December, President George H. W. Bush decided to use force against Panama ... to safeguard the lives of U.S. citizens in Panama, defend democracy and human rights, combat drug trafficking, and secure the functioning of the Panama Canal ... and re-establish democracy in the country ... the action led to civilian deaths whose estimated numbers range from 400 to 4,000 during the two weeks of armed activities in the largest United States military operation since the Vietnam War ... the action was not intended only to rid Panama of the dictatorship but served also to reinforce United States authority over the region right at the end of the Cold War, as well as use Panama ... in the Gulf War ... "United States took the extraordinary step of invading a foreign country to bring its leader [General Manuel Antonio Noriega] to trial. The United States military invaded Panama on Dec. 20, 1989, to overthrow Mr. Noriega and bring him to the United States for trial. The Panamanian Defense Forces ... put up little resistance, and Mr. Noriega took refuge in the Vatican Embassy. American troops surrounded the building and blasted heavy metal music to wear him down. He surrendered on Jan. 2, 1990, 10 days after he had entered the embassy, walking out to waiting soldiers who handcuffed him and put him on a plane to Miami "
    Detalii in:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Panama
    http://topics.nytimes.com/top/reference/timestopics/people/n/manuel_antonio_noriega/index.html
    http://video.nytimes.com/video/2010/04/26/world/1247467710110/noriega-extradited-to-france.html?ref=manuelantonionoriega
  • 0 (0 voturi)    
    Noriega si ... Ahmadinejad (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 10:19)

    utug [anonim]

    Istoria se repeta ? Noriega a fost condamnat la 30 ani inchisoare pentru trafic droguri. Cati ani va primi Ahmadinejad ?
    "On February 5, 1988, General Manuel Noriega was accused of drug trafficking by [USA] federal juries ... In April 1988, the U.S. President Ronald Reagan invoked the International Emergency Economic Powers Act, freezing Panamanian government assets in all U.S. organizations ... On 19 December, President George H. W. Bush decided to use force against Panama ... to safeguard the lives of U.S. citizens in Panama, defend democracy and human rights, combat drug trafficking, and secure the functioning of the Panama Canal ... and re-establish democracy in the country ... the action led to civilian deaths whose estimated numbers range from 400 to 4,000 ... in the largest United States military operation since the Vietnam War ... the action was not intended only to rid Panama of the dictatorship but served also to reinforce United States authority over the region right at the end of the Cold War, as well as use Panama ... in the Gulf War ... "United States took the extraordinary step of invading a foreign country to bring its leader to trial. The United States military invaded Panama on Dec. 20, 1989, to overthrow Mr. Noriega ... The Panama Defense Forces ... put up little resistance, and Mr. Noriega took refuge in the Vatican Embassy. American troops surrounded the building ... He surrendered on Jan. 2, 1990, 10 days after he had entered the embassy, walking out to waiting soldiers who handcuffed him and put him on a plane to Miami ... "Mr. Noriega was sentenced to 30 years in 1992 ... On April 26, 2010, Mr. Noriega was put on an Air France flight for Paris after the State Department authorized his extradition ... "

    Detalii in:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Panama
    http://topics.nytimes.com/top/reference/timestopics/people/n/manuel_antonio_noriega/index.html
    http://video.nytimes.com/video/2010/04/26/world/1247467710110/noriega-extradited-to-france