Vamesi bulgari de la granita cu Romania, arestati pentru escrocarea strainilor

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:29 Actualitate | Internaţional


Autoritatile din Bulgaria au retinut joi 14 ofiteri vamali care lucrau la Podul de peste Dunare cu Romania, acestia fiind acuzati ca escrocau straini, in principal turisti din afata spatiului Uniunii Europene, transmite Novinite. Radioul National bulgar a relatat ca unii dintre vamesi solicitau victimelor diferite sume in dolari si chiar dadeau rest daca hartia oferita de cei escrocati depasea valoarea ceruta de ofiterii vamali.

Alti vamesi acceptau doar spagi in euro si, daca strainii aveau asupra lor alta valuta, le cereau acestora sa mearga la casele de schimb valutar si sa o transfere in moneda europeana.

Autoritatile bulgare au afirmat ca mai exista un scenariu folosit de vamesi, atunci cand strainii refuzau sa dea spaga. In acest caz, vamesii le perchezitionau masinile, insusindu-si tigari, sticle de bauturi si alte produse.

Ministrul bulgar de Interne, Tvetan Tvetanov, a declarat ca 10 vamesi au fost retinuti pentru 72 de ore, in timp ce alti patru au fost eliberati pe cautiune.

"Informatiile au fost primite din mai multe surse. Am avut propriile noastre informatii, insa au existat si plangeri ale cetatenilor impotriva vamesilor care lucrau la podul peste Dunare, pe care-i acuzau de escrocherie. Am actionat si am implementat masurile necesare. Operatiunea a durat trei luni", a declarat Rumen Ganev, seful Directoratului Securitatii Interne din cadrul Ministerului bulgar de Interne.

Potrivit declaratiilor acestuia, numarul mare de vamesi retinuti s-a datorat atat duratei operatiunii, dar si faptului ca si alti angajati au fost prinsi cerand spaga.

"Lucram de-a lungul intregii frontiere bulgare. Aceasta este una din prioritatile Directoratului nostru", a spus Ganev.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2219 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    pe sticla urlau unii (Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:33)

    curios [anonim]

    ca la Bulgari ar fi adus vamesi nemti... Parca nu prea!
    • +3 (3 voturi)    
      te contrazic (Vineri, 21 ianuarie 2011, 13:38)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui curios

      citeste tot dadeau rest inapoi la spaga :)))))
  • +6 (6 voturi)    
    Si va mai mirati (Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:34)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    de ce nu ne vor in Schengen!
    Nici pe bulgari si nici pe noi!
    Asta este!
    Pana nu vor disparea jigodiile, de oriunde ar fi ele, magistratura, politie, vama, administratia publica... va fi mai greu su aderarea aia!
    • -1 (3 voturi)    
      Pai vezi? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 14:29)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Daca ne-am admite in schengen n-ar mai fi vamesi la frontiera Ro-Bg deci nici aia spagari n-ar mai avea clienti pt cerut spaga. QED
      • 0 (0 voturi)    
        simtul umorului (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 21:46)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Berzelius

        lipseste celor de dadura minusuri.
        misto obsevatia cu vamesii pe frontiera cu bg.
        interesant de stiut daca imparteau cu vecinii. :-)
  • +6 (6 voturi)    
    noi avem d'astia? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:38)

    t [anonim]

    sau au disparut? pâna prin 2004 stiu ca vamesii români aveau oferta speciala pentru cei ce calatoreau cu autocarul in vest: 5 euro de persoana pentru a nu mai controla bagajele, iar cheta era strânsa de soferi care probabil o imparteau cu vamesii. daca in autocar erau si persoane care nu ofereau banii, autocarul era pus la asteptare in vama, fara ca vamesii sa-si faca treaba pentru care erau platiti. oare s-a schimbat ceva de atunci?
    • +1 (3 voturi)    
      s-a mai schimbat treaba (Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:59)

      Io [anonim] i-a raspuns lui t

      Poate la granita de est, dar in vest nu se mai leaga nimeni de tine cat timp ai ID de EU; nici macar ai nostri.
    • 0 (2 voturi)    
      fara (Vineri, 21 ianuarie 2011, 13:40)

      Bazil [anonim] i-a raspuns lui t

      Traversez des granita cu Ungaria. Nu stiu cum se face vama in cazul autobuzelor, dar de pe geamul autoturismului se vede un control sumar al identitatii pasagerilor facut doar la vama din Ungaria (cand iesi din Ro) atat de vamesii din Ro cat si de cei din Hu. La intrare in Ro, aceeasi poveste se petrece doar la vama din Ro. Rar, te mai roaga sa deschizi portbagajul. In schimb, masinile din fostul URSS, sunt trase in locuri speciale si controlate "pana in prasele".
    • +1 (1 vot)    
      avem (Vineri, 21 ianuarie 2011, 20:05)

      milu [anonim] i-a raspuns lui t

      Pai crezi ca sa schimbat ceva? Am fost cu autocarul si in 2009 dar si in 2011 recent ( acum in Ianuarie ) si ce sa vezi? Inca se mai face cheta :) dar e de 2 euro de persoana. Deci sa schimbat valoarea chetei :D
      • 0 (0 voturi)    
        in 2008 (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 21:49)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui milu

        la intrarea in ungaria. n'au dat oamenii, ne'au controlat ungurii si ne'au ravasit bagajul. a durat cam doua ore pauza. :-)
  • +2 (2 voturi)    
    cuvinte noi pe pagina doi (Vineri, 21 ianuarie 2011, 13:52)

    hidalgo [anonim]

    escrocare humanum est, escrochere e un nou cuvant.
  • +2 (2 voturi)    
    de ras!!!! (Vineri, 21 ianuarie 2011, 15:26)

    dorin [anonim]

    Oare toti sunteti postaci?!traiesc in Germania,vin la parinti de 2 ori pe an,cand vin cu camioneta incarcata cu diferite lucruri vechi (haine,electrice,electronice,mobilier,biciclete,trotinete,jucarii,primite de la cunostinte ca donatie pentru oameni saraci) cadouri pentru cunoscuti in vama Cenad se pun la rand vamesul ungur,vamesul roman si politistul de frontiera cu mana intinsa dupa spaga,sub 20 de euro nu am scapat de nici unul.mentionez ca distanta dintre ei este de maxim 3 metri...uneori stau la taclale pe aceiasi banca si se aliniaza dupa cum am spus cand vad ca intra cate o dubita sau camioneta in zona vamii.mai am si un Jaguar-Daimler...cand vin cu el trec prin vama salutat de parca as face parte dintr-un corp diplomatic anuntat...asa sta treaba in cazul meu...
    • 0 (0 voturi)