VIDEO Un sofer de autobuz din Detroit, suspendat dupa ce a fost filmat conducand cu o pasagera pe genunchi

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 14 ianuarie 2011, 20:00 Actualitate | Internaţional


Un sofer de autobuz din orasul american Detroit a fost suspendat timp de 30 de zile dupa ce a fost filmat conducand autovehiculul cu o pasagera pe genunchi, transmite Fox2. Sindicatul soferilor a anuntat ca-l sustine pe Timothy Carpenter si ca incidentul n-ar trebui sa duca la concedierea acestuia.

Carpenter a fost filmat cu un telefon mobil de un pasager, in timp ce conducea autobuzul tinand o femeie pe genunchi. Soferul le-a spus oficialilor din Detroit ca el si femeia respectiva incercau sa se impace dupa ce avusesera o cearta.

Departamentul de Transport din metropola americana a recunoscut ca incidentul e serios. "Trecem printr-o multime de momente economice dificile. Daca ai o slujba municipala buna, trebuie sa respecti acel loc de munca. Fa-ti treaba pentru care esti platit sa o faci. Daca n-o faci, primarul Dave Bing a spus-o foarte clar: iti vei pierde locul de munca", a declarat purtatorul de cuvant al Departamentului de Transport, Terrence King.

Sindicatul soferilor a anuntat ca-l sustine pe Carpenter si ca el n-ar trebui sa fie concediat. Presedintele sindicatului ATU, Henry Gaffney, a afirmat ca Timothy Carpenter a luat "o decizie proasta in acel moment", ca este un sofer bun si ca a fost vorba de un incident izolat.

Oficialii locali din domeniul transporturilor au anuntat ca vor analiza cazul inainte de a lua o decizie in ceea ce priveste locul de munca al lui Carpenter.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3689 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Dictatura proletara din America de Nord (Vineri, 14 ianuarie 2011, 20:11)

    Sindicatul [anonim]

    Sindicatele din America de Nord sunt o adevarata dictatura proletara. In fata lor angajatorul se inchina si este ingenuncheat si silit sa renunte la orice masura care s-ar impune.

    Caz concret petrecut la un depozit de piese de schimb al unei mari companii din industria auto: un lucrator fura sistematic piese din depozit. La un moment dat, conducerea firmei s-a sesizat si respectivul a fost urmarit. Politia a descins la el acasa unde s-au gasit un adevarat mini-depozit de piese. Din cercetari s-a dovedit ca persoana in cauza fura piese din depozit pe care apoi le vindea pe e-Bay. A fost trimis in judecata, insa, la interventia sindicatului, care a amenintat cu greva, firma in cauza a fost nevoita sa isi retraga plangerea. Dar, lucrurile nu s-au oprit aici: sindicatul a facut presiuni mai departe, motivand ca respectivul avea copii si ca ar fi fost inuman sa il lase pe drumuri si, iarasi, sub amenintarea cu greva, au obtinut re-angajarea lui, in acelasi depozit, pe aceeasi pozitie si cu plata retroactiva a salariului pentru perioada cat a fost absent, fiind in cercetari penale.

    Intre timp firma respectiva a initiat procedura de faliment (mai e de mirare), a fost salvata de catre guvernul SUA de la o moarte sigura, iar acum continua aceeasi politica dezastruoasa, in care sindicatele taie si spanzura!
    • -2 (8 voturi)    
      fals (Vineri, 14 ianuarie 2011, 21:46)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui Sindicatul

      ...
      • +1 (3 voturi)    
        Cata dreptate poti avea (Vineri, 14 ianuarie 2011, 23:52)

        Sindicatul [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

        Tu tre' sa stii mai bine. Poti sa argumentezi? Sau iti cer prea mult!?
        • -1 (1 vot)    
          da, pot (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 2:12)

          blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui Sindicatul

          1. e prea de tot ca sa fie adevarat
          2. tu zici k s-a intamplat in america de nord(sua) nu romania
          • +1 (1 vot)    
            ??? (Duminică, 16 ianuarie 2011, 8:39)

            Mihai [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

            Am o întrebare... băusei când ai decretat tu că nu e adevărat şi ai adus "argumente"?
      • +1 (5 voturi)    
        exagerare ca de obicei (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 0:19)

        Ed___ [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

        in ziua de azi nu poti sa tragi o basina fara sa fii filmat de celularele a mii de idioti !

        Ca pune viata in pericol... era ditamai strada cu 3 sensuri, si foarte slab circulata... sofer care facea acelasi drum de ani si ani de zile.

        Ca ar trebui sa se gandeasca la siguranta pasagerilor, da, dar pentru o greseala trebuie sa plateasca O AMENDA BUNA (taiere din salariu eventual) dar nu sa il dai afara de tot.
  • +6 (6 voturi)    
    ...o fi fost aglomerat (Vineri, 14 ianuarie 2011, 20:22)

    ek [anonim]

    ...in loc sa fie apreciat ca e un sofer inimos care nu lasa pe nimeni pe drum,e amendat,sarmanul de el
    • +1 (1 vot)    
      :))) (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 22:42)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui ek

      Eram în liceu în anii 80, şi trebuia să mergem în "practica de vară", anul ăla la cules de mere. Şi ne duceau cu "transport special", autobuze de la autogară. Şi se mai "lipeau", în autobuzele noastre, şi navetişti obişnuiţi. Într-una din astfel de plecări, cum ne înghesuiam noi la uşa din faţă, un astfel de "navetist" tot îmi dădea la coaste, din spate. La un moment dat îi zic "dom'le, mai las-o naibii, nu te mai înghesui atît, mai bine mergi cu celălalt autobuz, că ăsta-i atît de plin că n-are loc nici şoferul". L a care ăsta-mi răspunde "păi, eu sunt şoferul" :))
  • -4 (8 voturi)    
    De asta... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 20:56)

    Andy Latimer [utilizator]

    N-am de gand sa emigrez in America vreodata... Puritanistii astia tembeli sunt ceva de groaza... JOS FATARNICIA ! JOS IPOCRIZIA !
    • +3 (7 voturi)    
      Romanii n-au cum sa inteleaga reactia fireasca a (Vineri, 14 ianuarie 2011, 22:55)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Andy Latimer

      a sefilor soferului. La ei e inacceptabil sa pui in pericol viata pasagerilor si a celorlalti participanti la trafic facand tot felul de giumbushlucuri in timp ce conduci. La noi acesti indivizi cu pitici pe creier de genul acelui Tarzan care dansa in timp ce conducea camionul, sunt apreciati de romanashi. Asta arata gradul de inadaptabilitate al romanilor la normele civilizatiei occidentale pe care nu le inteleg si le considera "fatarnice" sau "ipocrite". Sa ne mai mire in aceste conditii atitudinea de respingere a occidentalilor fata romani?
  • +3 (5 voturi)    
    Sigur era romanca ! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 1:17)

    Octavian [anonim]

    Era din Romania.Lor le place sa stea pe genunchii barbatilor,ca sa impresioneze, atmosfera.